Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung WF60F4ECW2W/E0 - Uszkodzony programator - nie załącza silnika

liseczq 17 Jul 2020 09:38 2721 4
    liseczq
    Level 21  
    Posiadam pralkę Samsung WF60F4ECW2W/E0

Pralka wyłączyła się podczas pracy. Wyciągnąłem moduł zasilania wraz z programatorem. Na dzień dobry uszkodzony był układ "2QR2280Z". Po wymianie pralka uruchomiła mi się, i po około 2 sekundach zgasła. Okazało się, że zwarty był kondensator 10µF/500V. Wymieniłem go, pralka się uruchamia normalnie - byłem już pełen zadowolenia, i załadowałem pranie.

Uruchamiam program i okazało się, że nie jednak nie działa silnik. Pralka pompuje wodę i zatrzymuje się program. Ewidentnie nie jest uruchamiany silnik. Program zatrzymuje się i nie odlicza czasu gdyż nie pracuje silnik. Silnik podłączony na krótko działa idealnie, tacho-prądnica około 40Ω.

Wysłałem sterownik DC92-01236A do człowieka, który na OLX reklamuje się iż naprawia programatory i testuje na własnej pralce. Programator twierdzi, że naprawił (mówi iż faktycznie uszkodzony był obwód załączania silnika, dziwne właśnie było to, że na raz padło zasilanie układu, oraz sterowanie silnikiem - niesamowita zbieżność). Usługa kosztowała 150zł - nie chciałem się sam w to bawić, z uwagi, że nie jest to jakaś wysoka kwota Programator otrzymałem po naprawie.

Zakładam i dalej to samo, nie załącza silnika, na teście błąd 3E. Oczywiście człowiek naprawiający programatory już milczy. Zacząłem ręcznie kręcić silnikiem - sygnał z tacho prądniczki został wysyłany do sterownika, czas na wyświetlaczu zaczął być odliczany - tak więc na sto procent problem z obwodem sterowania silnikiem.

Rozumiem, że załączanie silnika zrealizowane jest poprzez triak, który załącza przekaźniki? Okablowanie oczywiście sprawdziłem - jest OK, wszystko dobrze podłączone, nie da się tego podłączyć inaczej.

Mam taki programator:
    Samsung WF60F4ECW2W/E0 - Uszkodzony programator - nie załącza silnika
    Czy wiadomo jaki inny programator spasuje zamiast tego? Mój model: DC92-01236A
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Relpol przekaźniki
    Piotr2608

Level 40  
    Wszystko zależy od tego jak był wyciągany moduł z żelu.
    Może po prostu coś nie łączy np. pęknięta jakaś ścieżka lub problem jest głębszy i coś jeszcze jest uszkodzone.
  • Relpol przekaźniki
    kecajk49
    Level 28  
    Szczotki silnika sprawdziłeś? Luty tniaka zasilającego silnik są OK? Lubią się jemu robić zimne luty, a nie zaraz przekaźniki do wymiany! Ich tak łatwo nie poprawisz, a są!
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003