Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung WF60F4ECW2W/E0 - Uszkodzony programator - nie załącza silnika

17 Lip 2020 09:38 357 2
  • Poziom 21  
    Posiadam pralkę Samsung WF60F4ECW2W/E0

Pralka wyłączyła się podczas pracy. Wyciągnąłem moduł zasilania wraz z programatorem. Na dzień dobry uszkodzony był układ "2QR2280Z". Po wymianie pralka uruchomiła mi się, i po około 2 sekundach zgasła. Okazało się, że zwarty był kondensator 10µF/500V. Wymieniłem go, pralka się uruchamia normalnie - byłem już pełen zadowolenia, i załadowałem pranie.

Uruchamiam program i okazało się, że nie jednak nie działa silnik. Pralka pompuje wodę i zatrzymuje się program. Ewidentnie nie jest uruchamiany silnik. Program zatrzymuje się i nie odlicza czasu gdyż nie pracuje silnik. Silnik podłączony na krótko działa idealnie, tacho-prądnica około 40Ω.

Wysłałem sterownik DC92-01236A do człowieka, który na OLX reklamuje się iż naprawia programatory i testuje na własnej pralce. Programator twierdzi, że naprawił (mówi iż faktycznie uszkodzony był obwód załączania silnika, dziwne właśnie było to, że na raz padło zasilanie układu, oraz sterowanie silnikiem - niesamowita zbieżność). Usługa kosztowała 150zł - nie chciałem się sam w to bawić, z uwagi, że nie jest to jakaś wysoka kwota Programator otrzymałem po naprawie.

Zakładam i dalej to samo, nie załącza silnika, na teście błąd 3E. Oczywiście człowiek naprawiający programatory już milczy. Zacząłem ręcznie kręcić silnikiem - sygnał z tacho prądniczki został wysyłany do sterownika, czas na wyświetlaczu zaczął być odliczany - tak więc na sto procent problem z obwodem sterowania silnikiem.

Rozumiem, że załączanie silnika zrealizowane jest poprzez triak, który załącza przekaźniki? Okablowanie oczywiście sprawdziłem - jest OK, wszystko dobrze podłączone, nie da się tego podłączyć inaczej.

Mam taki programator:
    Samsung WF60F4ECW2W/E0 - Uszkodzony programator - nie załącza silnika
    Czy wiadomo jaki inny programator spasuje zamiast tego? Mój model: DC92-01236A
  • Sklep ElwronSklep Elwron

• Poziom 39  
    Wszystko zależy od tego jak był wyciągany moduł z żelu.
    Może po prostu coś nie łączy np. pęknięta jakaś ścieżka lub problem jest głębszy i coś jeszcze jest uszkodzone.