Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] DeWalt D25144K - wiertło bije na boki

piotrek1210 17 Jul 2020 20:11 2850 6
    piotrek1210
    Level 10  
    Cześć,
    Zakupiłem kilka dni temu w internecie młotowiertarkę, jak w tytule. Zauważyłem, że wiertła w uchwycie SDS biją nieco na boki. Podobnie dzieje się z wiertłami nieSDS, w zwykłym uchwycie wiertarskim. Wydaje mi się, że sam wał, po zdjęciu adapterów, także nie porusza się w osi.
    Proszę o ocenę, czy tak ma być, czy też sprzęt nadaje się do wymiany, na co mam jeszcze kilka dni. Poniżej zamieszczam filmiki.
    Dodam, że nie robiłem jeszcze testów i nie wiem, jak wiertarka zachowuje się podczas pełnych obrotów i wiercenia w betonie.

[28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    Zdarza się taka przypadłość . Choć tej firmy jeśli jest oryginalna nie powinna.
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Krzysztof Reszka wrote:
    Zdarza się taka przypadłość . Choć tej firmy jeśli jest oryginalna nie powinna.

To jest zjawisko zupełnie normalne. Mocowanie systemowe SDS zapewnia zgrubne osiowanie narzędzia, z racji luzu. Podobnie zamienny uchwyt samozaciskowy. Do precyzyjnych wierceń służą wiertarki z jednolitym, sztywnym wrzecionem.
    rafbid
    Level 33  
    Minimalny luz w systemie SDS musi być. Jak jedna z młotowiertarek którymi pracowałem miała bardzo dokładnie spasowany uchwyt SDS z wiertłem, to wiertła się blokowały/klinowały w uchwycie ( nie szło ich wyjąc).
    piotrek1210
    Level 10  
    [/quote]
    To jest zjawisko zupełnie normalne. Mocowanie systemowe SDS zapewnia zgrubne osiowanie narzędzia, z racji luzu. Podobnie zamienny uchwyt samozaciskowy. Do precyzyjnych wierceń służą wiertarki z jednolitym, sztywnym wrzecionem.[/quote]

Czy po zdjęciu uchwytu SDS wał nie powinien poruszać się idealnie w osi? Na filmie widać, że tak nie jest.
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    piotrek1210 wrote:
    Czy po zdjęciu uchwytu SDS wał nie powinien poruszać się idealnie w osi? Na filmie widać, że tak nie jest.
    Nie powinien. Głownym zadaniem młotowiertarki z uchwytem SDS jest bicie w wiertło - czyli nadawanie mu ruchu do przodu. Obrót, to funkcja dodatkowa - służąca do usuwania urobku z otworu.
    piotrek1210
    Level 10  
    Dzwoniłem do sklepu. Wymienią na drugi egzemplarz. Jeśli będzie podobna sytuacja to już ze spokojem podejdę do tematu. Dzięki za wyjaśnienie.