Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprawdzić stojan oraz wirnik w wielkiej szlifierce kątowej

18 Lip 2020 11:56 567 10
 • Poziom 5  
  Witam, nabyłem w cenie złomu dużego diaxa, wirnik wygląda dobrze, nie wiem jak stojan bo boję się wyjąć, czy można jakoś te 2 elementy sprawdzić czy są sprawne za pomocą zwykłego multimetru.

  Oraz prosiłbym o wyjaśnienie co do czego służy w tym moim multimetrze.
  Bo jestem laikem, a chce trochę nabyć nowej wiedzy.

  Jak na razie wiem tyle:
  V - czyli baterie, akumulatory (prąd stały).
  V ~ gniazdko (prąd zmienny).
  I wiem że np. jak chce sprawdzić napięcie np. w aucie muszę dać na V - i musi być więcej niż 12
  Jak coś proszę mnie poprawić.
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Poziom 26  
  Żeby wyjaśnić co do czego to trzeba by przedrukować instrukcję i do niej raczej zajrzyj. Natomiast przy pomocy samego multimetru sprawdzisz, lecz nie wszystko. Sprawdzisz tym ciągłość uzwojenia, zwarcie do masy, w stojanie to łatwiejsze, a w wirniku musisz znaleźć wycinki komutatora które odpowiadają uzwojeniu w żłobku. I tak obracając sprawdzasz kolejno cały wirnik. Ja korzystam jeszcze ze zwornicy sprawdzam na niej wirnik, oraz z induktora, sprawdzam stan izolacji.
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Poziom 5  
  Nie mogłem wytrzymać i go wyczyściłem i złożyłem i się wk... Gdy nie miałem takich szczotek jedna ma z 1 cm grubości a drugą wziąłem też około 1.5 cm od małego diaxa i zaczyna kręcić, ale szczotka upomina się gdy diax wchodzi na obroty 5 sek zakończa się dobrze.
  Muszę takie szczotki zdobyć.

  Co do miernika prosił bym o kilka rad.
  Np te A - to jest że żarówkę podłączamy jednym bolcem do gniazdka a drugim przez miernik i też do gniazdka i pokazuje ile ma mocy (ps. mogą to być głupoty) coś w tym rodzaju.

  Brzęczyk pokazuje czy jest zamknięty obiekt, ale też nie wiem do jakiego napięcia mogę sprawdzać i np. czy uzwojenie tym sprawdzać czy nie.


  I chciałbym poznać te proste zasady sprawdzania tym miernikiem np. z silnika siłowego jest 4 czy 5 kabli i który z którym i ile powinno (i czego, chyba oma) wskazywać aby było dobrze.

  Jak sprawdzić stojan oraz wirnik w wielkiej szlifierce kątowej Jak sprawdzić stojan oraz wirnik w wielkiej szlifierce kątowej
 • Poziom 34  
  dawid0013 napisał:
  Np te A- to jest ze żarówke podłączamy jednym bolcem do gniazdka a drugim przez miernik i też do gniazdka i pokazuje ile ma mocy ( ps mogo to być głupoty) coś w tym rodzaju

  Bzeczyk pokazuje czy jest zamknięty obiekt ale też nie wiem do jakiego napięcia mogę sprawdzać i np czy uswojenie tym sprawdzać czy nie
  Czytając powyższe dam Ci radę: bezwzględnie trzymaj się z daleka od napięcia sieciowego. I na początek przeczytaj kilka książek na temat miernictwa elektrycznego.
 • Poziom 28  
  Może trochę jaśniej z pisownią, ale raczej to co piszesz z podłączeniem tych A to kompletna bzdura. Kłaniają się podstawy chyba wszystkiego. Poz artur. Miernik na zdjęciu jest ustawiony do pomiary temperatury.
 • Poziom 43  
  Grzegorz_madera napisał:
  trzymaj się z daleka od napięcia sieciowego.
  Popieram.
 • Poziom 5  
  Czyli nic się nie dowiedziałem osoby które się również nieznajo proszę o wstrzymanie się od komentarza a ja poczekam na to osbe co się zna
 • Poziom 43  
  dawid0013 napisał:
  osoby które się również nieznajo

  Właśnie się znają i wiedzą czym może się skończyć babranie się bez znajomości tematu w urządzeniach zasilanych z sieci 230V~. W trosce o Twoje życie i zdrowie - odradzam takie "naprawy".
 • Poziom 23  
  Koledzy dobrze radzą, trzymaj się z daleka od pomiarów, Twoja wiedza w tym temacie jest porażająco niska, a Ty z uporem maniaka domagasz się gotowego rozwiązania.
  Skoro posiadasz multimetr w pierwszej kolejności naucz się nim posługiwać, nikt tego nie zrobi za Ciebie.
  Ciekawe ,, kwiatki " z Twojej wypowiedzi, nie wspominając o pisowni:
  dawid0013 napisał:
  Czyli nic się nie dowiedziałem osoby które się również nieznajo proszę o wstrzymanie się od komentarza

  dawid0013 napisał:
  Brzęczyk pokazuje czy jest zamknięty obiekt

  dawid0013 napisał:
  ale też nie wiem do jakiego napięcia mogę sprawdzać

  dawid0013 napisał:
  I chciałbym poznać te proste zasady sprawdzania tym miernikiem

  W takim razie zacznij od podstaw, a później wytykaj innym że się
  dawid0013 napisał:
  nieznajo
 • Poziom 29  
  Kolega ze wschodniej polski, więc gwarą nadaje. Koledze można poradzić by pierwsze próby pomiaru prądu wykonał z użyciem żarówki 12V i akumulatora. Nie będzie ryzyka porażenia prądem. Spalonym miernik można naprawić lub kupić drugi.
  Pomiar prądu robi się włączając amperomierz w obwód z obciążeniem i źródłem zasilania. Czyli normalnie kolega bierze akumulator, dwa przewody i żarówkę. Żarówkę łączy kolega z przewodami a przewody do akumulatora i w efekcie żarówka świeci. Zadowolony kolega postanawia zmierzyć ile to prądu pobiera żarówka? W tym celu należy usunąć jeden z przewodów i w jego miejsce podłączyć miernik uniwersalny. Miernik musi być ustawiony na pomiar prądu stałego i najlepiej na zakres 10 lub 20A. Jeśli kolega jednym kablem miernika dotknie do akumulatora, a drugim kablem do wolnego wyprowadzenia żarówki, to żarówka zaświeci a miernik pokaże ile to prądu żarówka pobiera.
  Jednakże jeden mały błąd i miernik wyparuje. No oczywiście to tylko straszenie, wyparują kable lub ścieżka wewnątrz miernika robiąc przy okazji efekty audiowizualne i zapachowe a może nawet pirotechniczne.
  Mierzenie woltomierzem jest znacznie bezpieczniejsze. Pomiar robimy w znanym obwodzie z akumulatorem, kablami i żarówką.
  Miernik nastawiamy na pomiar napięcia stałego - 20DCV. Czerwony kabel przekładamy w gniazdo do pomiaru napięcia, prądu i oporności. Czarny przewód miernika przyłączamy do minusa akumulatora, czerwony do plusa. Miernik, jeśli jest włączony pokaże napięcie akumulatora - powinno być 12.5-12.8V. Jeśli teraz kolega podłączy żarówkę, to napięcie akumulatora lekko spadnie.
  Cała historia pomiarów prądu i napięcia jest opisana w podręcznikach do elektrotechniki. Jest tam też kilka ciekawych zagadnień, po zapoznaniu z którymi nie będzie musiał kolega wierzyć we wszystko, co tutaj piszo.
 • Poziom 5  
  dzięki Awyrdonyt czuje ze się dogadamy zagadam na priv :)