Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

VW Sharan - '96 dodatkowy akumulator pod siedzeniem pasażera

internecik 18 Jul 2020 18:35 2400 7
    internecik
    Level 7  
    Witam,

W VW Sharanie 2006 mam dodatkowy akumulator pod siedzeniem pasażera i kilka pytań z nim związanych:

- Czy zasila on tylko webasto, czy też jakieś inne urządzenia?
    - Czy w trakcie ładowania głównego akumulatora prostownikiem z gniazdka ładowany jest również ten akumulator pod siedzeniem?
    - Jeśli podczas ładowania prostownikiem ten dodatkowy akumulator nie jest również ładowany, to czy gdzieś w samochodzie ukryte jest przyłącze do jego ładowania? Aby się do niego dostać (i naładować) obecnie muszę zdemontować fotel pasażera, a to nie jest łatwe.

Teraz chciałbym do tego dodatkowego akumulatora podłączyć przetwornicę (np. VOLT POLSKA SINUS 1000W z czystą sinusoidą i zabezpieczeniem przed spadkiem napięcia - https://allegro.pl/oferta/przetwornica-pradu-napiecia-sinus-12v-230v-1000w-5398738942 i używać go do zasilania laptopa na wakacjach. W przyszłości na dachu zamontuję panel fotowoltaniczny o mocy 100 lub 150 W, który będzie podłączony do tego dodatkowego akumulatora pod siedzeniem. Do tej instalacji dojdzie też kiedyś mała lodówka kompresorowa szufladowa typu DOMETIC CoolMatic CD 30.

Obecnie jest to zużyty akumulator 60 Ah 280 A o wymiarach 24 (szerokość) x 17,5 (głębokość) x 16 cm (wysokość). Jaki nowy akumulator kupić do tego celu? Czy wybrać akumulator kwasowo-ołowiowy, żelowy, czy AGM? Zależy mi na jak największej pojemności akumulatora.

VW Sharan - '96 dodatkowy akumulator pod siedzeniem pasażerasharan dod...ulator.jpg Download (1.79 MB)
    78db78
    Level 40  
    Tylko zwykły akumulator ołowiowy, a pojemność żeby nie przesadzic bo alternator to musi naładować.
    internecik
    Level 7  
    W przyszłości chciałbym zamontować na dachu samochodu panel fotowoltaniczny (nie na stałe, tylko na wakacyjne wyjazdy) i podłączyć go do tego dodatkowego akumulatora pod siedzeniem. Czy zwykły akumulator kwasowo-ołowiowy będzie się do tego nadawał?
    internecik
    Level 7  
    Czy ten dodatkowy akumulator do webasta i laptopa (a w przyszłości też małej lodówki kompresorowej) powinien być głębokiego rozładowania?

Samochód będzie użytkowany codziennie (ale niewielki przebieg), więc alternator coś podładuje ten akumulator w czasie jazdy. Dodatkowe wyposażenie (przetwornica, lodówka kompresorowa) będą używane tylko na wakacjach.
    internecik
    Level 7  
    I przy okazji jeszcze jedno pytanie: chciałbym zrobić jakąś przedłużkę ok 1 m. do ładowania tego dodatkowego akumulatora z gniazdka, ładowania laptopa czy podłączenia przetwornicy. Jaką grubość przewodu wybrać? Czym najlepiej zakończyć taką przedłużkę do akumulatora? Myślałem o złączu typu Super Seal, ale chyba będzie za słabe?
    jurand87sca
    Level 27  
    Witam. Do samego ładowania złącze typu super seal może i by się nadało. W prostownikach Ctek i tym podobnych występują przejścia z podobnego złącza na krokodylki/ końcówki oczkowe/ wtyk zapalniczki. Jednak przetwornica przy tej mocy powinna być podłączona dużo grubszym przewodem, ładowarka do laptopa kilka Amper też potrzebuje do poprawnej pracy..
    internecik
    Level 7  
    Czy jako zakończenie przedłużki przewodów do ładowania akumulatora 12 V (a w przyszłości też podłączenia przetwornicy) mogę zastosować takie gniazdo bezpiecznika MIDIVAL? Bezpiecznik MIDIVAL jest do instalacji 32 V i najmniejszy jaki znalazłem, to 40A.

VW Sharan - '96 dodatkowy akumulator pod siedzeniem pasażeraOprawa-gni...ka-MTA.jpg Download (44.05 kB)