Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Jaki moduł DAB+ radio na Androidzie v.8,1 + antena instalacja Golf V?

60jarek 19 Jul 2020 06:07 5223 24
    60jarek
    Level 25  
    Posiadam radio samochodowe (chińskie) z Androidem 8,1 ze złączami USB i chcę dokupić moduł DAB+.
    Jaki moduł wybrać?
    Za około 100PLN znalazłem coś takiego:
    Jaki moduł DAB+ radio na Androidzie v.8,1 + antena instalacja Golf V?
    Wiem dokładnie, że w tych modułach antena nie spełnia swojej roli, trzeba podmienić na inną.
    Czy ma kto już z tym doświadczenie?

Dodano po 9 [godziny] 10 [minuty]:

Podłącza się przez USB i wgrywa program do DAB+ z Gogle Play. (Android powyżej 5.1 lub OS tak piszą).
    60jarek
    Level 25  
    Pobrałem jakąćś aplikacje Dab-Z zainstalowałem i?
    Antena w pokoju nic nie odbiera. Antena w oknie nic nie odbiera.
    Antena w oknie obok innych anten za oknem i znaleziono 10 stacji radiowych.

Posłuchałem na prymitywnym głośniczku i gra.
    Teraz ciekaw jestem czy w aucie cokolwiek znajdzie skoro wystąpił problem z odbiorem z wieżowca na 10 pietrze.
    Dlatego będzie test i na wszelki wypadek zamówiłem przejściówkę do anteny samochodowej auta no i jeszcze poprosiłem program do radia chińczyka.
    To działa nie potrafiłem przenieść ikonki radia na pulpit startowy krzyczy brak miejsca. Chciałem skasować cóż z pulpitu też nie potrafiłem.
    60jarek
    Level 25  
    Otrzymałem Od sprzedawcy aplikacje Dab+ działa prawidłowo jak również aplikacja Dab-Z. Pozostaje jeszcze sprawdzenie w aucie ale u mnie do najbliższego nadajnika to coś koło 70km -test może być nie wiarygodny co do anteny. Myślę że warto było czekać 14 dni na dostawę. https://allegro.pl/oferta/dab-004-dab-box-cyf...WUxNTdhNThjZjA4NjFhM2YyYjZhOTQ5ZDRjN2JjYjE%3D
    Fakt link wygasnie z czasem ale zawsze ktoś bedzie wiedział gdzie takich urządzeń szukać a ten to chociarz okazał sie uczciwym sprzedawcą.
    60jarek
    Level 25  
    Zrobiłem test w aucie anteny oryginalnej i tej auta -efekt jeden brak sygnału radia dab+ (nadajnik ponad 70 km ode mnie).
    Odbiór to jest ale na 10 piętrze w wieżowcu.

Testował kto tą oryginalną antenę z modułem DAB+?

Czy warto ten wzmacniacz zakupić?
    (obecnie jest oryginalny wzmacniacz do radia)

Do tej pory był ten wzmacniacz.

Antenę mam samochodową z której wychodzą dwa przewody zakończone gniazdami Fakra żeńskimi -oryginalna.
    Gdy podłączałem GPS na tej antenie nie pracował. (tylko na dostarczonej z radiem)
    Dlaczego z tym GPS nie pracuje antena z auta nie wiem.
    Natomiast UKF pracował z tym wzmacniaczem ze zdjęcia ok.
    Teraz potrzebuję antenę wykorzystać do odbioru DAB+ i FM, GPS pracuje na swojej antenie dostarczonej z radiem.
    paszczakq
    Level 26  
    Że się tak spytam : po co komu DAB+ jak tam dwie stacje może są ? Ja w jakimś Clio łapałem Radio Katowice i Radio Maryja .
    paszczakq
    Level 26  
    Na analogu najwyżej wejdzie mono i zaszumi przy słabym sygnale . Na DAB+ chwile ciszy . Miałem to wkurzało i prawie rozwaliłem radio . Powstrzymało mnie tylko to że to pożyczone auto było .
    60jarek
    Level 25  
    Teraz drobna korekta:
    Wtyczka Fakra nie stykała prawidłowo - każda Fakra ma po bokach prowadnice w zależności od modelu np: "C"
    Wyciąłem te prowadnice i jest już uniwersalna.
    Radio na antenie samochodowej znajduje 13 stacji niemieckich. Natomiast odbiera 4 poprawnie (brak kresek na zasięgu).
    Nie odbiera na programie DAB+ za to odbiera na DAB Z. (stacje znajduje na obu tych programach).
    Wniosek się potwierdza ta antena oryginalna z urządzeniem DAB+ za słaba (ta klejona na szybę) natomiast antena samochodowa podłączona bez wzmacniacza odbiera stacje.

Myślę że zastosuję wzmacniacz i będzie po problemie.

GPS na antenie samochodowej nie działa, natomiast dobrze działa na oryginalnej antenie dostarczonej z radiem.
    paszczakq
    Level 26  
    Zacznij od porządnych anten . Odbór 2,5 GHz na antenie dachowej samochodu to kiepski pomysł . No i nasłuch krzyżackich stacji czy coś rodzinnego też jest ?
    60jarek
    Level 25  
    Przeczytaj co u góry pisze a potem se głoś te wywody na temat krzyżaków.
    Powinieneś wiedzieć że anteny samochodowe nie które mają dwa wyjścia do GPS i FM (DAB+ / FM).
    Moja antena ma oba te wyjścia GPS i FM (DAB+ / FM), GPS nie pracuje poprawnie na chińskim radiu (dlatego ma swoją antenę), na oryginalnym radiu VW działa bez problemu.
    Anteny jeśli mają DAB+ to i FM odbiorą bez problemu. (moja podwójna DAB+ FM w jednym).
    paszczakq
    Level 26  
    Wiem co mogą anteny samochodowe . Grzebiesz w chińskim badziewiu to tak działa właśnie działa .
    60jarek
    Level 25  
    Zmienimy gniazdo wejścia anteny na FAKRA a do wtyczki SMA podepniemy wtyk przejściowy na MCX. Myślę że to sprawę załatwi.

Taki to wzmacniacz FM/DAB.

Zastanawiam się nad tą anteną oryginalną auta -przewód do podłączenia GPS radia, dlaczego z chińskim radiem nie współpracuje?
    60jarek
    Level 25  
    To nie był wzmacniacz.
    To separator antenowy co odcina podawane napięcie na antenę +12V.

Wniosek z tego że antena wymaga zasilania, dlaczego ma w sobie jakiś wzmacniacz?

Rozebrałem separator.
    Jaki moduł DAB+ radio na Androidzie v.8,1 + antena instalacja Golf V? Jaki moduł DAB+ radio na Androidzie v.8,1 + antena instalacja Golf V?

Jego chyba trzeba pozostawić separator, tylko dołożyć po nim wzmacniacz.

60jarek
    Level 25  
    Kombinowałem z silikonem jak uszczelnić antenę bo ma zniszczona uszczelkę -po prostu w sprzedaży są takie uszczelki koszt około 10 PLN.
    Drobny problem to się zacznie z demontażem anteny.
    Przy okazji demontażu obejrzę stan anteny i wzmacniacza najprawdopodobniej w niej wbudowanego.
    60jarek
    Level 25  
    To są wtyczki w aucie która jest do czego?

1. Żółta.
    2. Biała
    Pomiar omomierzem tych kabli (masa ze środkową żyłą):
    1. 316Ω
    2. zwarcie 0Ω
    Nie wiem co o tym sądzić po tych pomiarach.

-------------------------------------------------------------------------
    60jarek
    Level 25  
    Przy okazji pomierzyłem pobór prądu tego wzmacniacz -24mA

--------------------------------------------------------------------------------

Dodano po 14 [minuty]:

Nową uszczelkę idzie przełożyć od góry przez antenę.
    A to juz zamontowana antena.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Teraz zaczęły sie schody z anteny wychodzi jeden przewód do auta.
    Przy kieszeni radia są dwa przewody.
    Stare radio było podłączone prze separator antenowy do którego było podane +12V.

Jak wygląda oryginalna instalacja golfa V jak jest podłączona (z anteny jeden przewód do podłączenia radia dwa)?
    60jarek
    Level 25  
    W separatorze antenowym mam uszkodzoną cewkę dławik jakiej wartości jest?
    To ten na środku płytki.

Dodano po 3 [godziny] 27 [minuty]:

Ma 2 mH -nawinąłem nowy.

Dodano po 2 [godziny] 55 [minuty]:

Dowiedziałem się trochę na temat instalacji.
    Auto posiada prawdopodobnie dwie anteny.
    Jedna antena to ta na dachu, druga to te paski na tylnej szybie wyglądają tak jak ogrzewanie szyby -ponoć widać w czasie mrozów te paski nie grzeją.
    Te dwie anteny są połączone.
    Oryginalne zamontowane radio podaje z głowicy 12V zasilania na wzmacniacz auta do jego zasilania.
    Stosuje się separator antenowy gdy mamy radio inne niż oryginalne, ma on zasilać wzmacniacz i odseparować napięcie od głowicy radia.
    Pozostaje teraz kwestia dwóch przewodów w kieszeni auta na radio.
    Jedni piszą że to dwa przewody można wykorzystać do dwóch odbiorników - nie wiem jak to jest jak powinno być?
    Który przewód antenowy wykorzystać te pomiary omomierzem bardzo dziwne ?
    Jedni twierdzą ze wzmacniacz znajduje się pod podsufitką (w moim jest kostka pod podsufitką) inni że w drzwiach tylnych - nie wiem jak to jest zrobione?
    60jarek
    Level 25  
    Zastosowałem dodatkowy wzmacniacz i nic nie daje.
    Zruciłem do wersji oryginalnej z separatorem.
    Nie wiem dlaczego najpierw dławik ten z nawiniętym drutem się uszkodził a teraz kolejny dławik 16mh to tylko 63ma 12V?
    Obecnie pod blokiem i w mieście nie idzie odebrać sygnału żadnej ze stacji poza mieszkaniem na 10 pietrze. Żadna antena się nie sprawdza w aucie -raz mi odebrało kilkanaście stacji niemieckich -chyba była super propagacja.
    60jarek
    Level 25  
    Czas kontynuować temat.
    Jak działa ten separator antenowy w którą stronę odcina napięcie: do radia czy do anteny auta?.
    Do tej pory sądziłem że zasila antenę - ale raczej nie, pali bezpiecznik uszkadza układ separatora.

Dodano po 1 [minuty]:

60jarek
    Level 25  
    Dorobiłem podkładkę inaczej się nie da pod tą oryginalną z anteną "płetwa" no i jeden otwór fi 4mm dodatkowo w dachu auta na mocowanie anteny.
    Oryginalne wycięcie dachu kwadrat 15mmx15mm.
    No i o 1m trzeba przedłużyć przewody anteny oryginalnie 5m.
    Po prostu przewód kładłem przez bagażnik dalej dołem po prawej stronie auta.
    Na przedłużacze użyłem kabla h155 Dab+ i GPS. Fm jakiś oryginalny przedłużacz i przewód zasilający.