Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Panele foto a gaz. Grzanie wody. Czy panele się opłacają czy to tylko moda.

bumble 10 Aug 2020 14:23 6912 167
  • Helpful post
    AdiKed
    Level 12  
    Anonymous wrote:
    Drewno jest ok, ale w kotle zgazowujacym.

Przepraszam, w jakim?
    A co do kotłowni w salonie to nie jest tak jak się wydaje. Jeżeli kominek nie robi nam "cofki" przy otwieraniu drzwi to wygląda to tak że mogę w nim palić na okrągło dokładając co dwie trzy godziny 3-4 polanka i robię to przechodząc obok niego. Z takiego palenia wyjmuję 1x dziennie popielnik do wiadra i wiadro za drzwi. Naprawdę jak się to zorganizuje to nie jest to taka typowa kotłownia której ja akurat nie mogę mieć bo dom nie podpiwniczony i nijak zrobić dobudówkę na kotłownię. Poprzednia właścicielka miała piecyk CO w kuchni :) to ja już wolę kominek w salonie.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Helpful post
    mobil6000
    Level 14  
    Małe pytanko do fachowców zielonej energi.
    W zeszłym roku kolega zamontował pompę ciepła dom około 140 mk. W tym roku jakaś firma namówiła go na fotowoltaike, wyliczyła mu że zamontują 8 kw za 42 tyś. Zł za wszystko.Gość się zgodził ale nie doprosiłem się o rachunek za prąd za cały rok , w domu 3 osoby mieszkają
    Czy nie przesadzili z taką mocą paneli posiadając pompę ciepła już ?
  • Helpful post
    Cytro12
    Level 25  
    A kto to wie, skoro wyliczyli mu tyle to pewnie ma duże zużycie znam takich co mają 9,9kWp na pompę i dom.
  • Helpful post
    andrzej20001
    Level 43  
    4000 za kw to normalna cena teraz. Troche drogawo
  • Helpful post
    tbunio
    Level 20  
    Grzałem bufor 150l panelami foto o łącznej mocy 945Wp. Codziennie woda miała przynajmniej 40 stopni . Bufor nie był opróżniany i do jego ponownego zagrzania wystarczało 4kWh zielonej energii. Wcześniej grzałem gazem i kosztowało mnie to ok. 45zł miesięcznie. Teraz gdy mam tę niby darmową energię płacę za gaz 25zł miesięcznie mimo że zużycie mam 0m3. Abonament i opłata stała. Interes życia. Od wczoraj moja instalacja na dachu ma 3kWp, czekam na wymianę licznika i wracam do grzania gazem. A jak nagromadzę kilowatów to zapodam na grzałkę. Grzanie off grid to ekonomicznie nieuzasadniona moda.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Helpful post
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Najtaniej do grzania wody wykorzystać II taryfę. Dla rodziny 2+2 z małymi dziećmi kosztuje to np 33 zł miesięcznie (110kWh).
    Większe potrzeby - PC CWU za 3,5-7 tys. Tylko split!
  • Helpful post
    Slawek K.
    Level 34  
    Jan_Werbinski wrote:
    Najtaniej do grzania wody wykorzystać II taryfę. Dla rodziny 2+2 z małymi dziećmi kosztuje to np 33 zł miesięcznie (110kWh).
    Większe potrzeby - PC CWU za 3,5-7 tys. Tylko split!

Ciekawe ;) 200l CWU (tyle potrzeba dla 4-osobowej rodziny) i tylko 3kWh / dobę ? Chyba, że temp. wody ma wynosić ~25-30 st. C, ale to raczej nie nadaje się do normalnego komfortu mycia ;)

Pozdr
  • Helpful post
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Jeżeli rodzina zużywa 200 litrów wody, to może zrezygnować z wanny.
    Prysznic to maksymalnie 20 litrów. Czyli razem 80. Do tego mycie rąk itp - 100 litrów maksymalnie. I to nie oszczędzając specjalnie. Mycie naczyń i pranie to tylko zużycie zimnej wody.
    Grzejemy wodę w bojlerze 80l - latem do 35-40 a zimą do 50-65°C. Daje to ponad 100 litrów wody ciepłej zmieszanej. Kiedy potrzeby wzrosną to możemy grzać do 80°C i mieć więcej wody. Osobny bojler 5l podumywalkowy do kuchni. Średnie zużycie wody miesięcznie to 12m3. Podliczniki na bojlerach łazienki i kuchni. 110kWh średniego zużycia dotyczy tylko bojlera łazienki. Kuchnia to od 5-20 kWh/miesiąc. Od wiosny do jesieni oprócz taniej taryfy bojler jest dogrzewany nadwyżkami PV przez Wattrouter. https://www.facebook.com/groups/329438764201077/ tutaj więcej na ten temat.

Oszczędzanie polega na:
    - stosowaniu perlatorów,
    - baterii eco,
    - baterii termostatycznych,
    - nie czekamy na ciepłą wodę bo tylko 1m od źródła ciepła do baterii
    - uczeniu dzieci że wodę podczas mycia zębów i szorowania rąk się zakręca,
    - grzejemy wodę wyłącznie w II taryfie lub nadwyżki produkcji z PV także w I taryfie.

Każdy oczywiście może żyć rozrzutnie i pracować do śmierci. To dla mnie dobrze, że inni pracują kiedy ja nie muszę.

PS W kamperze zużywamy średnio 35-40 litrów na dobę. Całe zużycie wody: prysznic, mycie rąk i naczyń. Dwoje dorosłych + dwoje małych dzieci.
    PS' Teraz czekam na przechwałki ostentacyjnych czyścioszków i zarzuty że brudni chodzimy. :D
    PS'' Dzieci urosną to będzie zainstalowana PC CWU Ariston 110 typu split. Czeka na montaż. Oczekiwany okres zwrotu 10 lat.
  • Helpful post
    Slawek K.
    Level 34  
    Jan_Werbinski wrote:
    Od wiosny do jesieni oprócz taniej taryfy bojler jest dogrzewany nadwyżkami PV przez Wattrouter.

No to teraz napisz ile energii stąd idzie na dogrzewanie wody.
    Można dyskutować co do tego, ile się zużywa wody, to sprawa indywidualna, lecz ilość energii potrzebna do pogrzania określonej ilości wody o deltę temperatury to już konkretna fizyka i nie ma tu miejsca na opowieści rodem z mchu i paproci.

Podałeś najmniej efektywny energetycznie sposób podgrzewania prądem (bez PC) z dostępnych na rynku, i stawiasz go jako najbardziej ekonomiczny. Zatem należy się zastanowić, czy producenci różnych innych rozwiązań typu gaz, PC itp. nie robią nas w trąbę i mydlą oczy, podczas gdy najlepsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązania są zupełnie inne, czyli zwykła grzałka elektryczna i bojler o klasie energetycznej C, a bardziej D.

Warto to przemyśleć, chyba zrezygnuję z pompy ciepła i przerzucę się na grzałki elektryczne.

Pozdr
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Slawek K. wrote:
    Jan_Werbinski wrote:
    Od wiosny do jesieni oprócz taniej taryfy bojler jest dogrzewany nadwyżkami PV przez Wattrouter.

No to teraz napisz ile energii stąd idzie na dogrzewanie wody.

Przecież piszę. Licznik energii jest podłączony do BOJLERA i mierzy jego zużycie. Nie ważne skąd idzie energia. Obecnie mam kilkanaście liczników zużycia i kilka do produkcji.

Dodano po 3 [minuty]:

Slawek K. wrote:

Podałeś najmniej efektywny energetycznie sposób podgrzewania prądem (bez PC) z dostępnych na rynku, i stawiasz go jako najbardziej ekonomiczny. Zatem należy się zastanowić, czy producenci różnych innych rozwiązań typu gaz, PC itp. nie robią nas w trąbę i mydlą oczy, podczas gdy najlepsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązania są zupełnie inne, czyli zwykła grzałka elektryczna i bojler o klasie energetycznej C, a bardziej D.

Podaj TCO Twojego rozwiązania i mojego. Policzymy. Wg mojego zużycia, które mam opomiarowane od wielu lat PC, którą, powtórzę JUŻ KUPIŁEM wyjdzie na zero dopiero po 10 latach, a na tyle szacuję jej żywotność. Kupiłem dla testów i bo to hobby.

TCO bojlera przez 10 lat przy moim zużyciu:
    bojler 600 zł
    timer 30 zł
    grzanie wody w II taryfie wg obecnych cen Enea przez 10 lat 3960 zł
    Razem 4590 zł.

Teraz Ty.
    Slawek K.
    Level 34  
    Jan_Werbinski wrote:
    PS'' Dzieci urosną to będzie zainstalowana PC CWU Ariston 110 typu split. Czeka na montaż. Oczekiwany okres zwrotu 10 lat.

Przy 33 zł miesięcznie za podgrzanie ciepłej wody obecnie (wg informacji z Twojego postu https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18941474#18941474) to Tobie PC nie zwróci się nigdy, totalnie bezsensowna inwestycja.

Zostań przy swoim rozwiązaniu, jest super, i tylko pogratulować grzania wody za bezcen ;)

Jan_Werbinski wrote:
    Przecież piszę. Licznik energii jest podłączony do BOJLERA i mierzy jego zużycie. Nie ważne skąd idzie energia. Obecnie mam kilkanaście liczników zużycia i kilka do produkcji.

Ważne, bo za prąd z PV nie płacisz, a podałeś koszt 33 zł za energię tylko pobraną z sieci, co nie jest prawdą, bo nie policzyłeś inwestycji w PV ;)

Pozdr
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Slawek K. wrote:

Przy 33 zł miesięcznie za podgrzanie ciepłej wody obecnie (wg informacji z Twojego postu https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18941474#18941474) to Tobie PC nie zwróci się nigdy, totalnie bezsensowna inwestycja.

Zwróci się za 10 lat przy obecnym zużyciu. Szybciej przy wzroście. Większe dzieci będą zapewne zużywać więcej wody.

Dodano po 1 [minuty]:

Slawek K. wrote:

Ważne, bo za prąd z PV nie płacisz, a podałeś koszt 33 zł za energię tylko pobraną z sieci, co nie jest prawdą, bo nie policzyłeś inwestycji w PV ;)

Pozdr

33 zł to energia pobrana z sieci domowej. Mierzona na obwodzie bojlera. Jeden z kilkunastu liczników na różnych obwodach. Sieć domowa jest zasilana np z ZE, PV i agregatu. Licznik o którym pisze nie wie skąd pochodzi energia. On mierzy zużycie energii przez bojler.
    Nie umiem bardziej łopatologicznie wytłumaczyć. Może ktoś inny spróbuje?
    Slawek K.
    Level 34  
    Kolego, ja doskonale rozumiem ;) tylko te 110kWh miesięcznie (33 zł) to albo się myjecie w zimnej wodzie (współczuję) albo masz cudownie sprawny bojler powyżej 100% :D

Na marginesie, energia kosztuje ponad 0,70 zł/ kWh więc nie wiem skąd 33 zł za 110kWh. Wiem, że pisałeś o II taryfie, ale jak sam sobie przeczysz, wspomagasz grzanie z Wattroutera, a ten pracuje wtedy, kiedy jest nadwyżka energii a to raczej jest w ciągu dnia, a nie nocą :D
    Więc nie możesz sobie liczyć, że całą energię masz w 2 taryfie, pomijając fakt, że część pochodzi z PV, cześć z generatora i Bóg wie czego jeszcze ;)

I tak jak byśmy zaczęli wchodzić w szczegóły tego co napisałeś, to wyszło by jak zwykle ;)

Pozdr
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Slawek K. wrote:
    Kolego, ja doskonale rozumiem ;) tylko te 110kWh miesięcznie (33 zł) to albo się myjecie w zimnej wodzie (współczuję) albo masz cudownie sprawny bojler powyżej 100% :D

Na marginesie, energia kosztuje ponad 0,70 zł/ kWh więc nie wiem skąd 33 zł za 110kWh. Wiem, że pisałeś o II taryfie, ale jak sam sobie przeczysz, wspomagasz grzanie z Wattroutera, a ten pracuje wtedy, kiedy jest nadwyżka energii a to raczej jest w ciągu dnia, a nie nocą :D
    Więc nie możesz sobie liczyć, że całą energię masz w 2 taryfie, pomijając fakt, że część pochodzi z PV, cześć z generatora i Bóg wie czego jeszcze ;)

I tak jak byśmy zaczęli wchodzić w szczegóły tego co napisałeś, to wyszło by jak zwykle ;)

Pozdr

Energia w Enea w tym roku w II taryfie kosztuje 30 groszy.
    Podaję wyniki z licznika.
    110 kWh - średnie zużycie miesięczne. Myjemy się w ciepłej. Przewidziałem że nie będziesz dowierzał. Policz ile wody można tą energią ogrzać z temperatury 15 do 35 stopni. Umiesz?
    andrzej20001
    Level 43  
    Ok ale 35 st.C. to jak umarłego dupa, zimny chów.
    Slawek K.
    Level 34  
    Jan_Werbinski wrote:
    Slawek K. wrote:

Pozdr

Energia w Enea w tym roku w II taryfie kosztuje 30 groszy.
    Podaję wyniki z licznika.
    110 kWh - średnie zużycie miesięczne. Myjemy się w ciepłej. Przewidziałem że nie będziesz dowierzał. Policz ile wody można tą energią ogrzać z temperatury 15 do 35 stopni. Umiesz?

Nie rozumiesz czy nie chcesz rozumieć ?
    Sam piszesz, że energia pochodzi częściowo z paneli, z generatora i z sieci, więc wytłumacz mi jak kupujesz od swoich paneli energię po 30 groszy ? przyjmuję te 110 kWh jak zużycie, ale nie możesz ich mnożyć razy 30 groszy bo wszystkiego nie kupujesz z sieci, JAK SAM NAPISAŁEŚ. Więc te 33 zł to bzdura, energia 110 kWh powiedzmy, że ok.

Jak ktoś się lubi myć w zimnej wodzie, jak napisałem wyżej, jego sprawa ;) 35 stopni jest tylko przez chwilę na początku, reszta to zmieszana woda o średniej temperaturze około 20-25 st. bo podgrzanie 80l wody od 15 do 35 stopni przy 2kW grzałce to około 2h.;)

Pozdr
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    andrzej20001 wrote:
    Ok ale 35 st.C. to jak umarłego dupa, zimny chów.
    Latem kilka stopni mniej, zimą kilka więcej. A Ty ile masz na wyjściu baterii termostatycznej?

Dodano po 1 [minuty]:

Slawek K. wrote:

Pozdr
    Pomińmy fakt istnienia paneli. One są niepotrzebne. Przyjmijmy że jest tak jak np siedem lat temu i grzeję tylko w II taryfie. PV nie ma dla istoty tematu żadnego znaczeina. Równie dobrze mogę grzać tylko w II, bo akumulacja ciepła w wodzie jest doskonała, a bojler się wychładza nieznacznie.

Dodano po 2 [minuty]:

Slawek K. wrote:

Jak ktoś się lubi myć w zimnej wodzie, jak napisałem wyżej, jego sprawa ;) 35 stopni jest tylko przez chwilę na początku, reszta to zmieszana woda o średniej temperaturze około 20-25 st. bo podgrzanie 80l wody od 15 do 35 stopni przy 2kW grzałce to około 2h.;)

Pozdr

Bojler grzeje do np 45-80. Zmieszana na wyjściu to średnio 35, może nieco więcej. Chodzi o to, że do obliczenia ilości CWU jaką zagrzewam miesięcznie używając 110kWh sugeruję przyjąć np 20K.
    Ale to dla Ciebie za trudny temat z tego co widzę. Zwłaszcza że wydaje Ci się, że woda w bojlerze jest cały czas zmieszana. Nawet nie wiesz, że pobierana jest ciepła z góry, a zimna dopływa dołem i nie miesza się od razu.
    bumble
    User under supervision
    Piszecie o zużyciu energii za 33zl czy za 40zl itd. A ile kosztuje instalacja, kable, urządzenia , panele, robocizna? Bo jeśli np miałbym płacić 30zl za prąd do grzania wody a gazem kosztowałby mnie 40zl a oszczędność to 10zl a koszt instalacji to 10k złotych to potrzeba na zwrot 1000 miesięcy przy bezawaryjności. Trzeba liczyć koszt instalacji w kalkulacji.

Dodano po 1 [minuty]:

Narazie to wyglada to tak ze zakładam instalacje PV o i płace mniej i jestem happy. Ale ile mniej i jak się to ma do kosztu instalacji. A jak wcześniej kolega wspomniał koszt przyłącza gazu i tak pozostaje i płyta gazowa i centralne.
    Być może inaczej się to ma jak nie ma gazu a tylko prąd ale i wtedy online nie offline.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Koszt instalacji bojlera: 600 zł bojler, 30 zł timer, zrobienie dwóch dziur na porządne kołki np 100 zł dla fachowca.
    bumble
    User under supervision
    Jakiego bojlera? Bojler jest. Chodzi o instalacje PV.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    bumble wrote:
    Jakiego bojlera? Bojler jest. Chodzi o instalacje PV.

Tematem jest grzanie wody. Policzyłem ile to kosztuje.
  • Helpful post
    vodiczka
    Level 43  
    Bojler kosztuje tyle samo, niezależnie czy jest ogrzewany energią z elektrowni czy z paneli. Kolega bumble pytał o coś więcej niż bojler.
    bumble wrote:
    Na razie wygląda to tak, że zakładam instalacje PV o i płacę mniej i jestem happy. Ale ile mniej i jak się to ma do kosztu instalacji.

Jan_Werbinski wrote:
    do obliczenia ilości CWU jaką zagrzewam miesięcznie używając 110kWh sugeruję przyjąć np 20K.
    Za mało. W skali roku będzie niedoszacowanie kosztu grzania, lepiej przyjąć 25K.
    Slawek K. wrote:
    Jak ktoś się lubi myć w zimnej wodzie, jak napisałem wyżej, jego sprawa
    Zimna o temp >30°C to przesada ale gdy ktoś lubi lekko ciepłą to może przyjąć do obliczeń 20K.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Latem też się myjecie pod prysznicem w wodzie 40°C?
    bumble
    User under supervision
    Niejednokrotnie padło stwierdzenie ze odgrodzą się nie opłaca a już przy gazie w domu kompletnie. Nad instalacja ongrid czy się warto zastanowić mając gaz w domu? Rozumiem ze wtedy nasza wytworzona energia zostanie zmagazynowana i nam odesłana jak będziemy potrzebować ale wtedy wzrasta tez koszt samej instalacji bo nie jest to już kilka paneli z grzałka i regulatorem tylko pełna instalacja i jej koszty większe. Ile prądu potrzebujemy miesięcznie w domu z gazem? Ja płace za prąd ok 170-190 zł co drugi miesiąc liczmy 200 czyli 100 miesięcznie. Jednak pytanie dotyczyło w poscie pierwszym ile jesteśmy w stanie zaoszczędzić na gazie odgrzewając cwu panelami. No ale niewiele. Jeśli koszt instalacji byłby 10k to mam na rachunki po 100zl na 100 miesięcy. Po tym czasie rachunki zmniejsza się o to co wyprodukuje tak? Oczywiście zmniejszenie jest natychmiast ale i wydatek jest natychmiast do tego dochodzą koszty jeśli chcemy skorzystać z dotacji gminy jak kredyt. Oprocentowanie i ubezpieczenie.
  • Helpful post
    andrzej20001
    Level 43  
    Ja lubię gorącą wodę i caly rok mam 52st.C na pompie
    bumble
    User under supervision
    No nic nie zastąpi leżakowania w wannie gorącej wody z chłodnym piwem i chipsami
  • Helpful post
    vodiczka
    Level 43  
    Jan_Werbinski wrote:
    Lepiej mieć zapas 2-3 K niż ich niedomiar. 15+25=40.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    vodiczka wrote:
    Jan_Werbinski wrote:
    Lepiej mieć zapas 2-3 K niż ich niedomiar. 15+25=40.

Nie piszę w tym wzorze do ilu grzeję i jaki mam zapas, a jaka jest średnie zużycie energii na ogrzanie wody jako wynik średniego w roku przyrostu temperatury i ciepła właściwego. Możesz grzać do 90 albo mieć 300 litrów bufora.
  • Helpful post
    vodiczka
    Level 43  
    Jan_Werbinski wrote:
    jaka jest średnie zużycie energii na ogrzanie wody jako wynik średniego w roku przyrostu temperatury
    Też o tym piszę. Konkretny przypadek indywidualny nie musi się pokrywać że średnim krajowym a temperatura zimnej wody zimą na poziomie 10-12°C nie jest niczym nadzwyczajnym.
    Co do prysznica, gdy biorę go dla przyjemności np. by się ochłodzić latem to 32°C mi wystarczają, gdy się myję to potrzebuję minimum 37°C, również latem.

Chodzi mi o to, że być może tobie obliczeniowe założenie przyrostu temperatury o 20K da poprawny wynik w zestawieniu z realnym zużyciem energii ale dużej części ludzi da wynik zaniżony. Realne zużycie będzie większe.
    robbo_pv
    Level 23  
    Realnie CWU to 2-3kWh dziennie na osobę. To dla 4 osobowej rodziny daje 300kWh miesięcznie po 0,40grosze czyli 120zl. Taryfa G12 ma II taryfie od 15-17.

Każde bajki o CWU po 30zl można opowiadac dzieciom w Afryce albo eskimosom którzy biorą gorąco kąpiel w +15.

Oczywiście można wyłączyć cyrkulacja zamontować bojlery przy każdym kranie i włączać je przed myciem ale nie dajmy się zwariować.