Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PLC - automatyka budynkowa do samodzielnego złożenia

geges 19 Lip 2020 14:53 4500 21
  • Witam
    Chciałem wam zaprezentować mini sterownik PLC do automatyki budynkowej.
    Filmy
    https://youtu.be/cogn9zcKaLQ - budowa PLC
    https://youtu.be/BP_mipuPZYM - rozbudowa PLC
    https://youtu.be/eeQKBDHkNSo - pierwszy program

Soft (edytor FBD,SFC,LD,IL,ST), instalator pod Windows.
    CPDev
    cpdev-bart...-r2452.exe Download (15.56 MB)
    Firmware STM32F030C8
    PLC_DInO..8.hex Download (20.79 kB)
    RaspberryPi
    CPDevP..zip Download (105.95 kB)

Schematy
    RPI0 RTC
    RPI0 IO

Sprzęt
    Parametry:
    Wymiary: 72mm x 90mm x 61mm
    Zasilanie: DC24V
    Wejścia DIN: x8 24VDC lub 12VDC
    Wyjścia DOUT: x8 24VDC lub 12VDC
    Wejścia AIN: x2 0-10V

Sterownik oparty jest na RPI0, dołożony został zegar RTC oraz bateria do niego.
    PLC - automatyka budynkowa do samodzielnego złożenia PLC - automatyka budynkowa do samodzielnego złożenia

Malina umieszczona jest na płytce IO-BUS do zabudowy na szynie TS35.

Całość zamknięta w obudowie.

Jeśli ilość IO jest zbyt mała lub chcemy dołożyć wyjścia analogowe lub enkoderowe, możemy rozszerzyć PLC o magistralę oraz dołożyć dodatkowe moduły (8szt., np.: 4x8in+2x8out+2x8ain).

Ewentualnie można rozbudować sterownik o elementy zewnętrzne sterowane za pomocą protokołów MQTT, modbus RTU.
    Dostępne łącza: RS485, WiFi

Sterownik był projektowany w celu uzyskania jak najniższej ceny, więc nie ma w nim elementów optoizolacyjnych lub przeciwzakłóceniowych. Natomiast koszt jego wykonania jest poniżej 50EU.
    W najbliższym czasie przygotuje materiały aby każdy kto będzie chciał mógł taki sterownik sobie złożyć.

Programowanie:
    Kod dla sterownika generowany jest za pomocą środowiska CPDev. Debugowanie online(przykład poniżej na filmie).

Języki według norm IEC-61131-3

język drabinkowy (ang. Ladder Diagram – LD),

diagram bloków funkcyjnych (ang. Function Block Diagram – FBD)

język sekwencji działań (ang. Sequential Function Chart – SFC)

język tekstu strukturalnego (ang. Structured Text – ST)

Można stworzyć i podłączyć darmową wizualizację wykorzystując np.: ADVANCEDHMI (tutaj na szybko zrobiony przykład).

Przedstawiony PLC ma również swojego brata opartego na RPI3B+ który jest kilkukrotnie szybszy.
    :

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    geges
    Poziom 10  
    geges napisał 30 postów o ocenie 35, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2005 roku.
  • PCBwayPCBway
    adversus
    Poziom 30  
    Pomysł rewelacyjny wg mnie. Czy moduły I/O to projekt kolegi ??? Czy korzystał z jakiegoś rozwiązania znalezionego w nacie.
    geges
    Poziom 10  
    Wszystko co dotyczy sprzętu jest zaprojektowane i wykonane przeze mnie. Program CPDev oraz wirtualna maszyna napisane są na Politechnice Rzeszowskiej. Obsługa wirtualnej maszyny, drivery, komunikacja itp. napisane jest przeze mnie. Wszystkie zewnętrzne moduły posiadają optoizolację. Jest ich 5:
    1. DIGITAL IN x8 24V
    2. DIGITAL OUT x8 24V (400mA na kanał)
    3. ANALOG IN x8 (12 bit), możliwość konfiguracji +-10V, +-5V, +-2,5V, 0 do +10V
    4. ANALOG OUT x4 (12 bit), możliwość konfiguracji 0 do +5V, 0 do +10V, +-5V, +- 10V
    5. ENKODER IN x2 (16 bit)
    PLC na RPI0 ma możliwość podłączenia 8 modułów zewnętrznych.
    PLC na RPI3 do 16 modułów

Dodatkowo są jeszcze 2 moduły oparte na ESP8266 (WiFi) firmware ESP Easy Mega.
    1. Zasilanie 230AC, możliwość podłączenia czujników ciśnienia, temperatury, wilgotności, podczerwieni, UV itp. przekaźnik o obciążalności 2A
    2. Zasilanie 12VDC, możliwość sterowania 3 urządzeniami o obciążalności 4A na kanał (sterowanie PWM lub ON/OFF)

• PCBwayPCBway
    szczepan999
    Poziom 11  
    W tym RPI jest linux a w nim jakiś program/interpreter tych drabinek?
    geges
    Poziom 10  
    Tak, jest linux i interpreter.

Za pomocą edytora CPDev (umieszczony na początku pierwszego postu) tworzysz program w dowolnym języku (FBD, LD, SFC, ST, IL). Następnie kompilujesz, jeśli program nie zawiera błędów to wgrywasz do sterownika (przez USB lub WiFi dla RPI0, Ethernet lub WiFi dla RPI3B+). Program zarządzający w RPI sprawdza konfigurację IO rozmiar programu, danych i inne pierdoły. Jeśli wszystko jest poprawnie skonfigurowane, suma CRC się zgadza następuje uruchomienie maszyny wirtualnej która wykonuje program wygenerowany przez CPDev.
    Po wykonaniu każdego cyklu maszyna wirtualna zwraca sterowanie do programu nadzorującego który ewentualnie pobiera następnie ustawia zdalne IO oraz te które są podłączone fizycznie do PLC. To tak w bardzo dużym uproszczeniu.
    pikarel
    Poziom 33  
    Ten projekt to miód na mą duszę i to z dwóch powodów:
    -urządzenie przez twórcę nazwane jest zgodnie z tym, co wykonuje - automatyka budynku, sterowanie,
    a nie "chłyt matertindody" rodem z kabaretu:
    https://youtu.be/nYpzi4hxFMU?t=169
    czyli inteligentny dom
    -oprogramowane i wykonane zgodnie z projektem jest gotowe do instalacji, a nie do testów i po czasie do szuflady, jako niedokończony pomysł z drucikami połączeniowymi.
    W skali 1-10 pkt. otrzymujesz ode mnie w skali HEX - 16.
    :)
    geges
    Poziom 10  
    Dziękuję pikarel :)
    Moim celem było osiągnięcie jak najniższej ceny sterownika aby każdy mógł sobie na niego pozwolić. Wydaje mi się że osiągnięta cena (poniżej 50EU - cena podzespołów) przy pojedynczych egzemplarzach jest ceną zadowalającą. Myślę że będzie to najtańszy PLC na rynku. Obecnie jest to manufaktura ale jeśli będzie większe zainteresowanie to przy hurtowych ilościach będzie można uzyskać jeszcze niższą cenę.
    Obecnie implementuję w sterowniku bibliotekę "OSCAT BUILDING LIBRARY 1.00" ze strony oscat.de (około 75% jest już zrobione).
    W trakcie jest tworzenie filmów jak tworzyć programy, konfigurować PLC, podłączyć zewnętrzne urządzenia np.: SDM230Modbus do pomiaru poboru energii, napięcia. Jak wykorzystać bloczki z biblioteki OSCAT.
    pikarel
    Poziom 33  
    Cena nie jest wysoka, nawet dla młodych ludzi, zaczynających temat ze sterowaniem urządzeń w budynku.
    Gotowy produkt z takim wsparciem technicznym - poradniki, biblioteka, programy, filmy - powinien znaleźć chętnych nabywców.
    To pierwsi użytkownicy będą jego recenzentami; jeśli uznają go za udany, przyjazny w obsłudze i nieskomplikowany w "pisaniu" własnego projektu - to pójdzie fama "po ludziach" i wtedy wróżę pełny sukces.
    Powodzenia życzę.
    gaspaccio
    Poziom 17  
    Co to za typ obudowy na szynę TH. Bardzo zgrabna.
    geges
    Poziom 10  
    gaspaccio - obudowa phoenixcontact model BC
    aadeer - urządzenie jest częścią większego projektu, kontrolera wtrysku w maszynie odlewniczej sterującego procesem wtrysku płynnego metalu w czasie rzeczywistym oraz generowaniem aktualnych pomiarów w czasie rzeczywistym (wykresy). Urządzenie sterujące modułami IO było oparte na jednordzeniowym ARM-ie Cortex-M4, oprogramowanie było dedykowane pod ten procesor gdyż musiało wykonywać wiele rzeczy więc nie mogło być żadnych narzutów przez system operacyjny ani opóźnień. Dodatkowo była zaimplementowana biblioteka PROFIBUS DP SLAVE do podłączenia z sterownikiem PLC SIEMENS, biblioteka nie wymagająca żadnego dodatkowego układu w postaci SPC3.

Wracając do PLC, nie chciałem tworzyć wszystkiego od podstaw (edytor, maszyna wirtualna) chciałem dopasować projekt który miałem zrealizowany i dopasować do softu dostępnego na rynku. Pierwsze próby zrobiłem z CODESYS ale koszt wdrożenia (min. 15 tys. EU) mijał się z celem. Następnie znalazłem CPDev (edytor + maszyna wirtualna) autorstwa kilku doktorów i profesorów z Politechniki Rzeszowskiej i tego rozwiązania użyłem.
    Po przeanalizowaniu możliwości stwierdziłem że procesor użyty w kontrolerze wtrysków jest zbyt wolny aby mógł "obrobić" maszynę wirtualną, komunikację RS, Ethernet, WiFi oraz będzie potrzebne pisanie wszystkich protokołów oraz driver-ów. Spróbowałem więc na ESP32, dwurdzeniowy rdzeń Xstensa częstotliwość 240MHz, Pierwsze próby pokazały że mógłby się sprawdzić ale podczas pisania protokołu komunikacji modbus TCP/IP (do debugowania i do komunikacji z wizualizacją) okazało się że dokumentacja i przykłady z tym protokołem są niedopracowane i nie było dla nich konkretnego rozwiązania. Wtedy spróbowałem napisać program na RPI3B+, 4 rdzenie 1,4 GHz to naprawdę całkiem sporo. Czas cyklu dla prostego programu z 10 rozbudowanymi blokami SFC(najbardziej czasochłonne) + 2 bloki FBD + 1 blok LD, w programie nic specjalnego kilka funkcji odczytujących przycisk i zapalających lampkę + parę przerzutników. Czas cyklu około 1300us z czego 1ms to odczyt i zapis modułów IO.
    Wykonałem więc model dla RPI3B+, sprawdził się znakomicie. Ta wersja posiada wyświetlacz graficzny mono 128x64 na którym są wyświetlane podstawowe informacje: czas, rozmiar programu, czas cyklu itp.

Niestety koszt tego projektu jest zbyt wysoki, malina + części + obudowa = około 500 zł (sam sterownik bez IO) za 450 zł można kupić LOGO. Dlatego zacząłem myśleć jak zrobić coś tańszego. Więc użyłem RPI0 + optoizolacja + zabezpieczenia przepięciowe + optoizolacja ADC + bateria i układ RTC... pozostał układ RTC z baterią :) no i IO bez "wypasów". Jak pisałem wyżej cena poniżej 50EU. Czas cyklu tego samego programu uruchomionego na RPI0 to 2,5 ms z czego 1,2ms to program a 1,3ms to obsługa IO.
    cosimo
    Poziom 12  
    Można gdzieś znaleźć przykładowe źródła do tej wirtualnej maszyny, lub dokument, który opisuje co i jak.
    spec220
    Poziom 20  
    Witam kolegę.
    Bardzo ciekawy projekt jednak osobiście jestem zainteresowany własnymi sterownikami opiewającymi o własne projekty.
    I fajnie by było aby kolega stworzył takie środowisko "CPDev" pod gołego STM-a oraz te mniejsze procki do mini aplikacji np, Attiny13

Sam korzystam z podobnej nakładki graficznej która nie jest już niestety wspierana i obsługuje jedynie M16 i M32, jednak sam interfejs graficzny jest kilka poziomów wyżej. Nie wiem kto pisał to środowisko, aczkolwiek podobnej nakładki graficznej do symulacji systemów używają w Emersonie.
    Można tu tworzyć własne 0,1 algorytmy, bloki, pod bloki, oraz pod funkcje. Oczywiście sam program nie wykorzystuje pełnych możliwości M32, ale jest na tyle mocny, że można na nim zrobić prostą instalację inteligentnego domu i nie tylko.

Gdyby kolega stworzył podobne (nie wspierane) oprogramowanie na mocniejsze "gołe" procki (STM32), to byłbym bardzo zainteresowany. No i oczywiście jakieś nowe funkcje bo przecież STM32 to "poważny mini komputerek"

To co mam wygląda tak:

Jest to prosta aplikacja umożliwiająca sterowaniem czterema obwodami w zależności od przypisanej w menu domeny.

A tutaj opis tego środowiska Opis_Vamgr...N_1v00.rar Download (2.29 MB) Może stanie się on dla kolegi jakąś konkretną, oraz profesjonalną inspiracją w kierunku dalszego rozwoju swojego środowiska, jak również bardziej czytelnej nakładce graficznej. :)

Pozdrawiam.
    przemo_ns
    Poziom 8  
    Przecież napisał że to nie On stworzył CPDev tylko wykorzystał gotowe narzędzie stworzone na Politechnice Rzeszowskiej.
    aadeer
    Poziom 13  
    Dzięki za szczegółową odpowiedź. Co do ESP32 - byłaby to ciekawa i najtańsza alternatywa, natomiast napisanie tego w sposób wydajny to na pewno wiele pracy, a w samym esp-idf można napotkać wiele drobnych błędów, które oczywiście da się ominąć, ale wymaga to albo szperania po forach albo wielu własnych prób (ja m.in. "nasiedziałem się" przy implementacji modbus-slave, mdns, obsługi kilku Seriali jednocześnie itd).

Wariant z RPi Zero - gdyby udało by się w tej cenie to cetyfikować i sprzedawać jako gotowiec to myślę, że mógłby nieco zamieszać na rynku i stać się ciekawą alternatywną dla tanich PLC, zwłaszcza w czasach popularyzującego się IoT, nie tylko do wykorzystania z opisywanym przez Ciebie środowiskiem i nie tylko w automatyce domowej... Dostępne na rynku wersje przemysłowe RPi, na elektrodzie też chyba pojawiło się kilka opisów w dziale newsy, niestety mają zaporową cenę względem możliwości. Wykorzystanie samych płytek i dokładanie modułowych peryferiów jednak jest małym "druciarstwem" ;) , a projektowanie płytki z peryferiami czy pod całe urządzenie, np. dla modułu SOM RPi przy 1-2 sztukach też się nie opłaca. Tego typu gotowy moduł, w tej cenie byłby bardzo przydatny w wielu zastosowaniach.

Gdybyś udostępnił projekt na zasadach open-source, może niektórzy by dołączyli i rozwinęło by się to jeszcze bardziej... Pytanie, czy nie znalazł by się potem "cwaniak", który chciałby na tym zarobić.

O CPDev wcześniej nie słyszałem, ale ze względu na właściwości i licencję bardzo mnie to zaciekawiło, rozważałbym też próbę podejścia do implementacji jakiegoś interpretera kodu z CPDev na ESP32, czy udostępnisz tę wersję z nieudanych prób?

Pozdrawiam
    geges
    Poziom 10  
    cosimo - wpisz w google "CPDev" znajdziesz linki do autorów CPDev. Panowie z politechniki są bardzo pomocni w uzyskaniu źródeł do maszyny wirtualnej.

spec220 - CPDev nie generuje kodu pod konkretny typ procesora, generuje kod dla maszyny wirtualnej. Maszynę wirtualną możesz zainstalować w dowolnym procesorze który ma wystarczające zasoby i moc obliczeniową. Nie ma możliwości implementacji maszyny wirtualnej CPDev w CPU o tak małych zasobach jak Attiny13. Nie ja stworzyłem IDE CPDev. Co do obsługi i czytelności IDE to każdy chwali to co lubi a tak naprawdę to zweryfikują je użytkownicy.
    Jeśli chodzi o tak rozbudowane CPU jak STM to mam stworzone dla niego środowisko maszyny wirtualnej, jednak jak pisałem wcześniej ma zbyt małą moc aby zajmować się obsługą Ethernet, RS, magistralą danych i maszyną wirtualną przy częstotliwości taktowania 180MHz oraz jednym rdzeniu, większe szanse miałby tu ESP32 (240MHz i dwa rdzenie).

Na rysunkach poniżej jest CPU STM32F429I
    posiada wbudowaną pamięć:
    1. 256 kB SRAM
    2. 1 MB FLASH
    na płytce:
    1. 32MB SDRAM
    2. 4MB SRAM
    3. 8MB NOR
    4. 128 MB NAND
    Producent tych płytek to HAOYU

Co do "poważności" mikrokontrolerów to uważam że każdy z nich jest tak poważny jak jego programista :). Ważne aby dostosować zadania do zasobów i możliwości użytego CPU.

aadeer - mam zaimplementowaną wersję CPDev na ESP32, działa całkiem przyzwoicie bo podzieliłem zadania pomiędzy rdzenie. Niestety brakowało mi czasu na dopracowanie komunikacji TCP/IP (modbus TCP do komunikacji z wizualizacją i debugowanie online), dokładnie otwieranie i zamykanie portu. Po kilkukrotnym otwarciu i zamknięciu portu obsługa stosu TCP/IP się "wykrzaczała" i nie było możliwości ponownego połączenia. Materiały które znalazłem na temat tego problemu nie spowodawały jego rozwiązania. Dlatego zacząłem próby z RPI. Jeśli sterownik zdobędzie popularność to może wrócę do ESP. Sterownik na tym CPU miał mniejsze wymiary przy tych samych zasobach i był wolniejszy. Oczywiście (co dla mnie bardzo istotne) obniżyło by to jego cenę.

Nie wiem czy i w jakiej formie będzie udostępniane oprogramowanie źródłowe. Jest tam kilka know-how które nie chcę udostępniać ze względu na to iż jest to kilka lat mojej pracy. Na pewno udostępnię kody wykonywalne do wgrania. Dzisiaj wgram "wsad" do CPU STM32F030C8 oraz soft do raspberrypi.
    spec220
    Poziom 20  
    geges napisał:
    spec220 - CPDev nie generuje kodu pod konkretny typ procesora, generuje kod dla maszyny wirtualnej. Maszynę wirtualną możesz zainstalować w dowolnym procesorze który ma wystarczające zasoby i moc obliczeniową. Nie ma możliwości implementacji maszyny wirtualnej CPDev w CPU o tak małych zasobach jak Attiny13. Nie ja stworzyłem IDE CPDev. Co do obsługi i czytelności IDE to każdy chwali to co lubi a tak naprawdę to zweryfikują je użytkownicy.
    Jeśli chodzi o tak rozbudowane CPU jak STM to mam stworzone dla niego środowisko maszyny wirtualnej, jednak jak pisałem wcześniej ma zbyt małą moc aby zajmować się obsługą Ethernet, RS, magistralą danych i maszyną wirtualną przy częstotliwości taktowania 180MHz oraz jednym rdzeniu, większe szanse miałby tu ESP32 (240MHz i dwa rdzenie).

Ale przecież tak samo działa Vamgraf (wstawiłem opis w rar.) z tym że ta maszyna wirtualna generuje jedynie kody na 2 procki (m16 i m32). zaletą tego jest to, że grafikę z m16 można przekopiować do m32 skonfigurować wyjścia, a program sam po przelicza rejestry tak aby to się bujało w M32. Vamgrafa tak samo instalujemy na komputerze. Po poprawnej kompilacji naszej graficznej wirtualizacji programu, generuje on plik hex pod wybrany procek, który możemy sami wgrać po przez interfejs SPI, albo bootloadera przez RS-232. W przypadku tiny13 było by to tylko SPI. Problem w tym, że ten kto rozpoczął pisanie tego środowiska z jakiś powodów zaprzestał tej działalnośći, a z mojego punktu widzenia jest to najlepsza nakładka graficzna środowiska programistycznego jaką widziałem na rynku.
    i to po polsku. Jest to bardzo proste oraz czytelne jak również dające możliwość tworzenia własnej biblioteki i algorytmów środowisko.
    Gdyby jakaś uczelnia chałaby kontynuować pracę nad tym Vamgrafem, to mieli byśmy polskie narzędzie do poważnego programowania dla przeciętnego automatyka, a które byłoby bardzo konkurencyjne dla innych środowisk.
    W załączniku wrzucam plik z programem. Tez zwykły bez (N) sami zobaczcie i porównajcie z innymi graficznymi środowiskami do robienia automatyki. Vamgraf ..0.rar Download (10.57 MB)
    aadeer
    Poziom 13  
    Akurat polskie uczelnie teraz stawiają na gotowce i uczenie CodeSysa, Siemensa, LabView itd. Coraz mniejszy nacisk na stworzenie czegoś, bardziej poskładanie z klocków i to zakupionych za niemałe pieniądze. Zresztą na przeciętnych studiach czy to mgr czy inż. na więcej nie ma czasu, o ile podczas doktoratów mogłyby powstać sensowne rzeczy, to z reguły, ze względu na wynagrodzenie i organizacje pracy na uczelniach - powstają, ale już po obronie i zatrudnieniu z zewnętrznej firmie, najczęściej zachodnim technicznym "korpo".

Jak wygląda obecnie status tego Vamgrafa? Strona procudenta (valmond.pl?) chyba już umarła, o programie też niewiele informacji.
    spec220
    Poziom 20  
    aadeer napisał:
    Jak wygląda obecnie status tego Vamgrafa? Strona procudenta (valmond.pl?) chyba już umarła, o programie też niewiele informacji.

Taaa.. Jak jeszcze funkcjonował, to zamierzał wzbogacić bibliotekę o zupełnie mocniejsze procki. I ponoć je miał, bo też świadczył usługi prywatne. To co oferował na stronce, to zaledwie minimum tego czym dysponował. No ale ja większość małych kreatywnych przedsiębiorców "umarł" śmiercią naturalną. Osobiście jako ostatni produkt, to nabyłem od niego tą wersję N. Można w niej ze sobą łączyć po RS232 dwie M32 i wymieniać ramkami danych jako cały program podzielony na 2 procki, albo połączyć M32 do kompa pod własną grafikę obszywając ją zmiennymi. Coś w stylu co zaprezentował auto tego temu:
    geges napisał:
    Można stworzyć i podłączyć darmową wizualizację wykorzystując np.: ADVANCEDHMI (tutaj na szybko zrobiony przykład).

Robię sobie grafikę w specjalnym narzędziu Vamgrafa, symbole rysuje np, paint. i obszywam pod zmienne odbierane i wysyłane po RS232, albo po RS485 do procka. Oczywiście jak masz konwerter za 10zł ze znanego portalu aukcyjnego. (Do procka podpinasz RS232 na RS485, a do kompa z RS485 na USB. Śmiga to bez problemu) :)
    kaczodp
    Poziom 7  
    Jak ten PLC na RPi sprawuje się przy pracy 24/h? Mój RPi, co ok miesiąc, wymaga resetu. Nie można do niego dostać się przez VNC, WWW nie dział, FTP też. Reszta wygląda, że tez nie działa ale obraz na DHMI jest.
    geges
    Poziom 10  
    kaczodp - PLC na RPI0 najdłużej pracował 48h więc trudno mi powiedzieć o awaryjności systemu. Za jakieś 2 tygodnie będzie instalowany jako system sterujący oświetleniem oraz kontaktami w piwnicy. Od tego momentu będę liczył czas bezawaryjnej pracy. Natomiast PLC na RPI3B+ 4 szt. pracują od ponad 6 miesięcy bezawaryjnie tzn. można się z nimi połączyć przez ftp, pscp lub modbusTCP, debugować lub wgrać nowe oprogramowanie. System nie zawiera X więc VNC tutaj nie działa. Wszystkie sterowniki (RPI0 i RPI3B+) działają na najtańszych kartach SD jakie udało mi się zdobyć (13 zł brutto). Nie zarejestrowałem od momentu włączenia RPI3B+ żadnego problemu z zawieszaniem się systemu lub programu sterownika. Zarówno RPI0 jak i RPI3B+ działają na identycznym oprogramowaniu sterownika (w 3B+ jest dodatkowo wyświetlacz LCD) więc wydaje mi się że RPI0 również będą działać bezawaryjnie.