Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki przedłużacz 50m do kosiarki Jakmet 1500 o mocy 1500W ?

Bliri 19 Jul 2020 17:22 1977 11
Tespol
    Bliri
    Level 4  
    Witam Was.

Zamierzam kupić kosiarkę Jakmet 1500 o mocy silnika 1500W . Doczytałem że trzeba kupić do takiej kosiarki odpowiedni przedłużacz. Z tego co wyliczyłem to przydałby się przedłużacz o długości 50 m . Tutaj znalazłem przedłużacz o przekroju 3 x 2,5mm https://allegro.pl/oferta/przedluzacz-ogrodowy-50m-budowlany-gruby-9464608818 Czy taki przedłużacz wystarczy ?
  • Tespol
    Waldemar z Kaszub
    Level 29  
    Bliri wrote:
    Czy taki przedłużacz wystarczy ?

W zupełności wystarczy bo przekrój 2,5 mm2 można stosować do silników o mocy do 3,0 KW.
    Tu masz stosowną tabelkę :
    Tabela doboru przewodu (kabla) do silnika

Moc silnika Minimalna ilość żył
    od 0,06 do 1,5kW 4 1,5mm2
    od 2,2 do 3,0kW 4 2,5mm2
    od 4,0 do 7,5kW 4 4,0mm2
    SQ9MEM
    Level 29  
    Jeśli chodzi o ten przedłużacz z aukcji, to nie ma opcji, żeby przy tej cenie miał przekrój 3x2.5mm2. Sprzedawca albo nie wie, co sprzedaje, albo kłamie - gotowe przedłużacze z 3x2.5 zaczynają się od 300zł, zresztą nic w tym dziwnego, skoro 100mb przewodu nadającego się na przedłużacz w hurcie kosztuje około 290 zł brutto. Nie wierz w cuda - nikt nie dokłada do interesu.
  • Tespol
    Bliri
    Level 4  
    Waldemar z Kaszub wrote:
    Bliri wrote:
    Czy taki przedłużacz wystarczy ?

W zupełności wystarczy bo przekrój 2,5 mm2 można stosować do silników o mocy do 3,0 KW.
    Tu masz stosowną tabelkę :
    Tabela doboru przewodu (kabla) do silnika

Moc silnika Minimalna ilość żył
    od 0,06 do 1,5kW 4 1,5mm2
    od 2,2 do 3,0kW 4 2,5mm2
    od 4,0 do 7,5kW 4 4,0mm2

Dzięki wielkie za tabelkę

Doczytałem jednak że jak się kupuje tak długi kabel jak 50 m to trzeba mieć gruby przekrój bo przy takim dlugim kablu są ponoć jakieś spadki napięcia czy coś takiego
    78db78
    Level 39  
    Wystarczy w zupełności 3x2.5mm², nawet 3x1.5mm² też da radę będzie spadek napięcia około 5V/ żyłę a przy 2.5mm² 3V/ żyłę.
    Bliri
    Level 4  
    SQ9MEM wrote:
    Jeśli chodzi o ten przedłużacz z aukcji, to nie ma opcji, żeby przy tej cenie miał przekrój 3x2.5mm2. Sprzedawca albo nie wie, co sprzedaje, albo kłamie - gotowe przedłużacze z 3x2.5 zaczynają się od 300zł, zresztą nic w tym dziwnego, skoro 100mb przewodu nadającego się na przedłużacz w hurcie kosztuje około 290 zł brutto. Nie wierz w cuda - nikt nie dokłada do interesu.

Chyba kupię ten bo sprzedawca ma przynajmniej symbol ''Supersprzedawcy'' i kabel jest dokladnie opisany. https://allegro.pl/oferta/przedluzacz-50m-ogrodowy-budowlany-kabel-3x-2-5-mm-8964831500
    suworow
    Admin of Property security
    SQ9MEM wrote:
    Jeśli chodzi o ten przedłużacz z aukcji, to nie ma opcji, żeby przy tej cenie miał przekrój 3x2.5mm2. Sprzedawca albo nie wie, co sprzedaje, albo kłamie

Albo" tylko" zatrzymał dla siebie informację, że kabel nie jest miedziany ;) Tak czy inaczej jak pisali już koledzy wcześniej kupować tego nie warto. Gdyby to była miedź3X 2.5 kwadrat to ten przedłużacz ważyłby około 8 a nie 4 kg jak podaje sprzedawca.
    Swego czasu uwzględniając masę porównywałem do siebie miedziane skrętki. Niższa o kilkanaście procent cena była po prostu wprost proporcjonalna do niższej wagi.
    Pozwolę sobie zacytować.
    suworow wrote:
    Po czym poznać, czy kabel jest dobrej jakości? Dla osoby nie mającej doświadczenia w tej materii może być to trudne. Najlepsza rada to taka, by unikać wszelkich "okazji cenowych". Cena kabla to cena miedzi i tu nie ma cudów. Skrętka, która kosztuje 50 gr za metr nie może być dobrej jakości. Szczególnie uważać w marketach. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3620069.html#18203716 Tam i za 2 zł/metr można kupić przewód CCA. Należy kupować po prostu kable w dobrych hurtowniach elektrycznych, alarmowych itp., a jeżeli kupujemy na serwisach aukcyjnych, to takie same jak występują właśnie w tych punktach sprzedaży, a nie żadne "hity internetu".
    Ja np. (też ze względu na dostępność w hurtowniach wokół Warszawy) korzystam z kabli takich firm jak: Bitner, Madex, Draka, Belden. Nie zauważyłem też żadnych problemów przy korzystaniu z przewodów sprzedawanych pod logiem Dahua czy Hikvision, ale sama żyła w Dahua jest nieco cieńsza niż np. w takim Bitnerze. Szczególnie łatwo to wyczuć, próbując skręcić wokół siebie dwie obrane żyły z dwóch różnych kabli. Ta cieńsza, bardziej miękka, zawsze będzie miała tendencję do owijania się wokół tej grubszej.
    Pewnym wykładnikiem może być tu waga. Np. 1000 metrów bitnera waży około 28 kg, a kabla marki Dahua 26 kg. Różnicę pomiędzy kablami potwierdza też pomiar rezystancji. Rezystancja pętli 200 m dla Bitnera to 20 Ω a dla przewodu marki Dahua to 22 Ω. 10% różnicy nie jest to dużo, ale jeżeli planujemy zasilić kamerę na większą odległość, to może mieć znaczenie.

Z cytowanego poradnika dowie się kolega też co to są owe spadki napięć i w jaki sposób( czym) łatwo je policzyć ;)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3607204.html#postingbox

ps.
    Widzę, że w międzyczasie jak pisałem napisał kolega kolejny post z nową równie bezsensowną propozycją :) Koledzy już podawali ile kosztuje metr miedzianego przewodu 3X2,5 kwadrat :) Ale widzę, że dla 200 zł oszczędności to człowiek jest gotów uwierzyć w różne cuda :)
    Bliri
    Level 4  
    Ok.Dzięki za link . Poczytam dzisiaj i rozejrzę się dziś za miedzianymi . Generalnie warto kupować o przekroju 3x2,5 czy jednak 3x1,5 wystarczy ? Są kable np. 2x1,5 czy to już za mało ? To tego przedluzacza podłączana będzie tylko kosiarka,nic więcej.
    sosarek

Level 43  
    Bliri wrote:
    Generalnie warto kupować o przekroju 3x2,5 czy jednak 3x1,5 wystarczy ?

3x2,5mm, poza tym pamiętaj by go rozwinąć przed podłączeniem kosiarki bo będzie ciekawie...
    Waldemar z Kaszub
    Level 29  
    Nie chcę wdawać się w dyskusję, miedź czy aluminium (zapewne to drugie) ale mam identycznie wyglądający i kupiony w markecie kabel tylko, że 1,5mm2 i używam go do kosiarki 1KW już 4-ty sezon. Spisuje się bardzo dobrze. Właśnie dokładnie mu się przyjrzałem szukając jakichkolwiek oznaczeń i no name........
    Zatem chyba sprawa 2,5mm2 przy silniku mocniejszym nie jest przesądzona ?
    Bliri
    Level 4  
    Waldemar z Kaszub wrote:
    Nie chcę wdawać się w dyskusję, miedź czy aluminium (zapewne to drugie) ale mam identycznie wyglądający i kupiony w markecie kabel tylko, że 1,5mm2 i używam go do kosiarki 1KW już 4-ty sezon. Spisuje się bardzo dobrze. Właśnie dokładnie mu się przyjrzałem szukając jakichkolwiek oznaczeń i no name........
    Zatem chyba sprawa 2,5mm2 przy silniku mocniejszym nie jest przesądzona ?

Kupuje kosiarkę dziadkowi i właśnie się uparł by nie kupować przedluzacza bo on ma swój który ma 1,5 m2 . Pewnie 2x1,5 ale nie jestem pewien. i ze 3x2,5 to się podłącza już maszyny stolarnicze a nie kosiarki. Mówilem mu ze kosiarka ma 1500W mocy ale nie przemówie mu chyba

Edit : Myślę jeszcze o kosiarce Jakmet o mocy 1900W . Jaki kabel w takiej sytuacji ?