Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja odgromowa w nowo budowanym domu

Ragless 19 Jul 2020 23:08 1062 4
Optex
 • #1
  Ragless
  Level 15  
  Witam

  Od razu przyznam że w tym temacie jestem zielony. Jestem na etapie budowy domu. W projekcie domu architekt po mojej sugestii i akceptacji naniósł instalację odgromową w projekt. Na etapie fundamentów wykonałem otok z bednarki 30x4 ( ocynk ogniowy ) oddalony ok 1m od fundamentów, wyprowadziłem zgodnie z projektem w czterech punktach na rogach ścian budynku. I teraz gdy przychodzi do wykonywania dachu to zastanawiam się czy to wszystko ma sens z tą odgromówką. Ile wytrzymuje taki otok w ziemi jeśli jest wykonany w powłoce z ocynku ogniowego? Na dach kupiłem drut fi 8 ocynkowany, teraz wybieram uchwyty pod dachówkę i gąsiory. Tak myślę czy taka instalacja zbytnio nie zeszpeci dachu. Wykonawcy instalacji odgromowych w moim rejonie polecają piorunochron aktywny, żona trochę sceptycznie do tego podchodzi "bo może ściągać" i zaszkodzi zamiast pomóc. Co wy sądzicie na temat instalacji odgromowych standardowych a masztów aktywnych ? Czy w ogóle montować instalację odgromową na domu jednorodzinnym, dachu kopertowym o pochyleniu ok 25 stopni? Dom ma wysokość ok 9,5m. Czy piorunochron standardowy czy aktywny ?
 • Optex
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • Optex
 • #3
  tyqva
  Level 29  
  Ragless wrote:
  ...Od razu przyznam że w tym temacie jestem zielony. Jestem na etapie budowy domu. W projekcie domu architekt po mojej sugestii i akceptacji naniósł instalację odgromową w projekt....

  Podstawowe pytanie - załącz obliczenia lub założenia, na podstawie których uważasz, że potrzebna jest instalacja odgromowa.
 • #4
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Ragless wrote:
  W projekcie domu architekt po mojej sugestii i akceptacji naniósł instalację odgromową w projekt.
  Architekt? No, no.
  Ragless wrote:
  Na etapie fundamentów wykonałem otok z bednarki 30x4 ( ocynk ogniowy ) oddalony ok 1m od fundamentów, wyprowadziłem zgodnie z projektem w czterech punktach na rogach ścian budynku.
  A gdzie wyprowadzenie do GSW?
 • #5
  ^ToM^
  Level 40  
  elpapiotr wrote:
  Ragless wrote:
  W projekcie domu architekt po mojej sugestii i akceptacji naniósł instalację odgromową w projekt.

  Architekt? No, no.


  Nic dziwnego w tym nie ma. Architekci często i gęsto mają uprawnienia budowlane zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych bez ograniczeń. Sam znam przynajmniej dwie takie osoby. Ponadto jak brał projekt z biura, to architekt zatwierdzający projekt jak sam nie może, ma zwykle w biurze, pod ręką kogoś kto ma takie uprawnienia.
  Zatem reasumując, jak najbardziej powinno to zostać wpierw zaprojektowane a następnie wykonane zgodnie z projektem.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Ragless wrote:
  I teraz gdy przychodzi do wykonywania dachu to zastanawiam się czy to wszystko ma sens z tą odgromówką. Ile wytrzymuje taki otok w ziemi jeśli jest wykonany w powłoce z ocynku ogniowego? Na dach kupiłem drut fi 8 ocynkowany, teraz wybieram uchwyty pod dachówkę i gąsiory. Tak myślę czy taka instalacja zbytnio nie zeszpeci dachu. Wykonawcy instalacji odgromowych w moim rejonie polecają piorunochron aktywny, żona trochę sceptycznie do tego podchodzi "bo może ściągać" i zaszkodzi zamiast pomóc. Co wy sądzicie na temat instalacji odgromowych standardowych a masztów aktywnych ? Czy w ogóle montować instalację odgromową na domu jednorodzinnym, dachu kopertowym o pochyleniu ok 25 stopni? Dom ma wysokość ok 9,5m. Czy piorunochron standardowy czy aktywny ?  Od przybytku głowa nie boli. Zainstalować można, bo zapewne będziesz się czuł pewniej jak będzie burza. Zatem chociażby sens psychologiczny to ma. Czy zeszpeci. No cóż, niektórym się rzeczywiście nie podobają druty porozciągane tu i tam. Estetyka to kwestia subiektywna. Z pewnością instalacja piorunochronna nie poprawia estetyki budynku, ale przecież nie po to się ją buduje. Myślę, że projekt obejmuje klasyczny piorunochron a nie tzw. aktywny - cokolwiek tu znaczy to słowo.