Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowy falownik Afore N-GRID AFORE HNS 3000TL-1 nowy typ

fifek29 21 Jul 2020 12:50 4203 25
    fifek29
    Level 2  
    Kupiłem go i nie polecam, jest to grzejnik, a nie falownik nagrzewa się do 70 stopni.
    mygrass
    Level 10  
    Też mam Afore 2500TL potwierdzam grzeję, się do około 70 stopni przy pełnym obciążeniu, ten typ chyba tak już ma.
    fifek29
    Level 2  
    Ja go mam w domku gospodarczym, w cieniu temp. otoczenia jest niższa od pola o 5-8 stopni.
    specek
    Level 15  
    Witam

Ile koledzy mają paneli i o jakiej mocy? Jakie napięcia DC? Macie jakieś zdjęcia z montażu? U mnie temperatura przy 95% obciążenia jest w granicach 36*C

Pozdrawiam
    mygrass
    Level 10  
    Ja mam 9 paneli Sharp Łączna moc 2,79kW,w tej chwili od jakichś 2 godzin falownik ciągle daje ok 2,2kW mocy i zdążył już nagrzać się do 71 stopni. Napięcie po stronie DC w przedziale 260-270V
    specek
    Level 15  
    Rozumiem że obudowa gorąca i parzy? Reklamuj, za gorąco mu.
    Ja mam swój w wentylowanej piwnicy, model 3600tl-1, jeden string, ponad 3kW dziś bylo a temperatura koło 36.

Albo po prostu zainstaluj sobie wentylator 120mm ( taki z kompa) na 12V i daj go od dołu by wymuszał oscylacje powietrza do góry.

Masz jakieś zdjęcia instalacji?
    mygrass
    Level 10  
    Jajka można na nim spokojnie smarzyc,zamontowany jest w domu na korytarzu,jest tam napewno chłodniej niż na dworze i właściwie cały czas jest tam ciemno, zastanawiałem się nad takim wentylatorem,pewnie sporo by pomógł,ale jedyna opcja na zamontowanie go jaka widzę to między inwerterem a ścianą.
    Nowy falownik Afore N-GRID AFORE HNS 3000TL-1 nowy typ Nowy falownik Afore N-GRID AFORE HNS 3000TL-1 nowy typ

Dodano po 11 [minuty]:

A takie coś znalazłem na stronie Afore.
    FALOWNIK PRZY DUŻYM NASŁONECZNIENU JEST GORĄCY CZY TO NORMALNE ?
    Tak, przy dużym mocach falownik jest w stanie nagrzać się. Inwerter wykonany jest z aluminium, przez co oddaje ciepło do otoczenia z cała swoją powierzchnią. W przypadku za dużej temperatury, falownik ograniczy moc, a w skrajnych warunkach zatrzyma produkcje oraz poinformuje o tym błędem TempOver.

Temperatura IGBT = Temperatura modułu. Temperatura jest mierzona na IGBT (tranzystor mocy).
    Kiedy przekracza 105°C moc jest ograniczona do połowy, kiedy sięga 110°C inwerter się wyłącza.

Temperatura inwertera – jest to temperatura wewnątrz inwertera, jest mierzona przez czujnik temperatury na LCD, jeśli przekracza 60°C inwerter redukuje moc, jeśli sięga 85°C inwerter się wyłącza.
    specek
    Level 15  
    Wentylator spróbuj montować u dołu tak aby tylko delikatnie chlodzil ku górze - jeśli gorące powietrze stoi na radiatorze to lekki przeplyw powietrza powinien obniżyć temp o kilkanaście stopni. Radiator masz napewno przyłożony do sciany ale profile w nim są tak zrobione aby powietrze przeplywało dół -> góra.
    mygrass
    Level 10  
    Prowizoryczny montaż wentylatora 120mm takiego z zasilacza do komputera(akurat miałem) obniżył temperaturę pracy do 52stopni(a w podobnych warunkach było nawet 74) niewielki obieg powietrza,a robi różnicę.
    kloszi
    Level 21  
    U mnie moc w piku 2kW falownik ten sam a temperatura ponizej 50C . Paneli mam 10x310W

mygrass
    Level 10  
    No i bądź tu mądry dlaczego jest tak a nie inaczej.
    specek
    Level 15  
    Z tego co sie dowiadywałem są 2 wersje tego inwertera, pierwsza wersja wyszła z mniejszymi rozmiarami, druga - trochę większe. Może coś ulepszyli w między czasie.
    50*C to już o wiele lepiej.
    mygrass
    Level 10  
    To raczej pogorszyli, mój miał być z najnowszej dostawy. [img-0] Nowy falownik Afore N-GRID AFORE HNS 3000TL-1 nowy typ
    Tak to u mnie wygląda.
    specek
    Level 15  
    @mygrass ty masz falownik 6tej generacji z plastikowym frontem. One tak mają, wentylator powinien pomóc.
    @kloszi ty masz pewnie falownik 3 lub 4 generacji z aluminiową budą? Takie bardziej kwadratowy? Tej starszej generacji sie troche mniej grzeją.
    Cytro12
    Level 26  
    Skoro się tak grzeją to jaka wydajność jest tych urządzeń osiągają chociaż 90%?
    mygrass
    Level 10  
    Problemu z wydajnością raczej nie widziałem,bardziej martwiło mnie jaki będzie miała temperatura wpływ na żywotność inwertera. Teraz założyłem dwa małe wiatraczki-turbinki takie do drukarek 3D plus termostat i mam spokój,temperatura maksymalnie osiąga 56stopni.
    Cytro12
    Level 26  
    Temperatura skądś się bierze, pewnie z nieprzetworzonej energii z paneli. Ale i tak zostanie w domu w postaci ciepła :)
    specek
    Level 15  
    Te modele ładnie wyciagają nawet ponad 3kW, także o moc się bym nie przejmował. Poprzednije generacji 3000tl-1 był wiekszy, prawdopodobnie lepiej odprowadzał ciepło ale temperatura 56*C to już spoko wg mnie. Zwróccie uwagę, że np. Fronius ma aktywne chlodzenie w środku. Moim skromnym zdaniem wentylator po kilku latach to jeden z pierwszych elementów o podwyższonym prawdopodobieństwie awarii. W Afore nie ma aktywnego chłodzenia ( wg mnie lepiej) a zewnetrzyny wentylator możesz sobie zbudować za grosze i kontrolować/wymienić jeśli potrzeba.
    @Cytro12 - ja mam 3.84kW w panelach i model 3600tl. W teorii powinien dać max 3600W - bywało, że dawal przez kilkadziesiąt minut 3700W bez zająknięcia.
    Cytro12
    Level 26  
    Ja mam Growatta 4kW i przy mocy max nie przekracza 45 stopni chłodzenie w pełni pasywne oczywiście zero wiatraków, a czasami daje więcej niż 4kW więc coś tu nie gra albo przy składaniu jest problem albo oszczędzają na paście albo nie wiem co jeszcze. Natomiast im więcej ciepła tym gorsza konwersja bo skądś to ciepło się bierze.
    Fronius też ma problem z wydajnością i są potrzebne wiatraki, zbieg okoliczności?
    specek
    Level 15  
    Trzeba by było kolegów zapytać jeszcze o napięcię w sieci po stronie AC. Może jest wysokie i inwerter probuje wepchnąć wyprodukowaną moc, to tez może powopdować straty.
    mygrass
    Level 10  
    Nowy falownik Afore N-GRID AFORE HNS 3000TL-1 nowy typ Napięcie w sieci mam dosyć wysokie(to pewnie zasługa bliskości transformatora) 240v minimum,ale częściej trzyma się 246v. Zdarzały się dni gdzie łapało graniczą wartość 253v co skutkowało chwilowym wyłączeniem invertera. Nowy falownik Afore N-GRID AFORE HNS 3000TL-1 nowy typ
    specek
    Level 15  
    Troche za wysokie. Ja bym dzwonił do ZE żeby obniżyli. Polska norma to max 253V tak więc wydrukuj screen ze solarmana i dzwoń w słoneneczny dzień żeby przyjechali.
    rafbid
    Level 33  
    Z ciekawości sprawdziłem swój. Ja mam 3,78kW w panelach Froniusa 3 kW i przy 2700W ma 37,5 stopnia w wylocie powietrza. Temperatura w pomieszczeniu 22 stopnie wentylatory tylko delikatnie mruczą. Bez problemu oddawał 3300W. Napięcie w sieci czasem łapie 254V falownik pracuje bez przerwy.