Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AD584-M, napięcie referencyjne, recenzja

tomybb 21 Lip 2020 21:58 2547 14
  • AD584-M, napięcie referencyjne, recenzja

AD584-M, to tak zwane napięcie referencyjne. Do testów wybrałem nieco bardziej rozbudowaną wersję chińskiego kita. Sercem układu jest oczywiście znany już stabilizator precyzyjny o symbolu AD584.

Występuję on w kilku wersjach. W naszym przypadku z literą "K" na końcu.

Kompletną dokumentację możemy znaleźć tutaj.
    http://www.elenota.pl/datasheet-pdf/318/Analog-Devices/AD584

Układ dostajemy w bardzo popularnej obecnie, przeźroczystej obudowie. Podobny patent wykorzystywany jest w wielu chińskich konstrukcjach.
    Ścianki zabezpieczone papierem ochronnym.
    AD584-M, napięcie referencyjne, recenzja AD584-M, napięcie referencyjne, recenzja AD584-M, napięcie referencyjne, recenzja

Trzeba porozkręcać cały moduł aby pozbyć się tego zabezpieczenia.
    AD584-M, napięcie referencyjne, recenzja AD584-M, napięcie referencyjne, recenzja AD584-M, napięcie referencyjne, recenzja

W tym momencie można dobrze przyglądnąć się płytce.

Poza precyzyjnym stabilizatorem, na PCB umieszczono także moduł ładowania akumulatora. Zmiana napięcia referencyjnego nie jest dokonywana jak w wielu podobnych konstrukcjach przełącznikiem wielopozycyjnym lub zworkami. Tutaj mamy przycisk typu tact switch. Każdorazowe jego naciśnięcie powoduje zmianę napięcia na wyjściu, które z kolei wyprowadzone jest na dwóch gniazdach bananowych. Sam switch nie jest chyba dobrej jakości, trzeba wciskać go dosyć mocno aby zadziałał. Może to kwestia tylko mojego egzemplarza.
    Z boku umieszczono mały włącznik zasilania. Pod spodem miejsce na akumulator. Plastikowe śrubki robią tutaj jednocześnie za stopki. Wartości napięć wygrawerowane na górnej części obudowy. Ogólnie to słabo widoczne. Zasilanie modułu poprzez złącze micro USB.

Zestaw, który tutaj opisuje to wersja bez akumulatora. Działa po podpięciu 5V z USB.

Napięcie sprawdzam na trzech multimetrach. Najtańszym UNI-T UT33A, popularnym Aneng AN8008 oraz najdokładniejszym do jakiego mam dostęp czyli Brymen BM867s.

Wyniki zebrane w tabeli.

Wcześniej wspominałem, iż testowana wersja nie posiada akumulatora. Można jednak takowy zamontować. Dowiedziałem się, że potrzebny tu jest Litowo-Polimerowy: 503035, 3.7V, 500mAh. Po jego założeniu, a trzeba go jakoś przykleić do środka obudowy, mamy możliwość pracy mobilnej. Po podłączeniu kabla USB następuje jego ładowanie. Informuje o tym żółty LED.

Na zakończenie sprawdziłem i porównałem czy zmiana źródła zasilania naszego napięcia referencyjnego: z przetwornicy 5V USB, na zasilanie z akumulatora Li-Po będzie miała wpływ na wyniki odczytane na multimetrach. Nic takiego nie ma jednak miejsca. Wyniki są identyczne jak za pierwszym razem.

Cena takiego zestawu waha się w przedziale 50-100zł.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    tomybb
    Poziom 26  
    W moich artykułach znajdziecie przede wszystkim: testy, prezentacje gadżetów elektronicznych, modułów, sprzętu pomiarowego, narzędzi, wyposażenia pracowni oraz wszystkiego innego co może przydać się elektronikowi i nie tylko. Nie zabraknie także artykułów o tematyce nieco odbiegającej od elektroniki.
    Specjalizuje się w: naprawa rtv agd, Artykuły Elektroda.pl
    tomybb napisał 1457 postów o ocenie 771, pomógł 2 razy. Jest z nami od 2006 roku.
  • PCBwayPCBway
    jrk13
    Poziom 15  
    Urządzonko OK, ale mnie bardziej się podoba wynik pomiarów Anenga (vs Brymen). Naprawdę nieźle.
    UNI-T 2,503V pokazał?
    odalladoalla
    Poziom 23  
    tomybb napisał:
    multimetrach. Nic takiego nie ma jednak miejsca. Wyniki są identyczne jak za pierwszym razem.

Szkoda iż nie pokusiłeś się o pomiar stabilizacji napięcia ref. od momentu włączenia zasilania do "ustabilizowania" wartości generowanej, oraz nie podałeś kosztu urządzenia - zakresu ceny.
    Byrmen ma oprogramowanie pozwalające na zapis, monitorowanie wielkości mierzonej szkoda nie wykorzystać. Chyba iż masz wersję bez interfejsu (oszczędność zakupowa). Nic nie wiadomo w tej chwili o stabilności długookresowej (np. po 1000 h), wpływie temp.(warunków środowiskowych) i "pełzaniu" wartości z tego powodu.Spróbuj znaleźć kogoś o "mocniejszym mierniku" i pomierzyć wartość "na teraz" po długim okresie użytkowania. Będziesz wiedział, w którą stronę dryfują zmiany starzeniowe.

AD584-M, napięcie referencyjne, recenzjam test ref..i 5.jpg Download (250.12 kB)
    Ogólnie plus za dość dobrze zrobione zdjęcia i chęć "przekazania osobistych odczuć o produkcie".
    tomybb
    Poziom 26  
    jrk13 napisał:
    UNI-T 2,503V pokazał?

Tutaj rodzi się odwieczne pytanie: zdjęcia czy tabelka? :)

jrk13 napisał:
    ale mnie bardziej się podoba wynik pomiarów Anenga (vs Brymen)

Również jestem mile zaskoczony nt. Anenga, a nic w nim nie zmieniałem, nie poprawiałem.

odalladoalla napisał:
    Szkoda iż nie pokusiłeś się o pomiar stabilizacji napięcia ref. od momentu włączenia zasilania do "ustabilizowania" wartości generowanej, oraz nie podałeś kosztu urządzenia - zakresu ceny.
    Byrmen ma oprogramowanie pozwalające na zapis, monitorowanie wielkości mierzonej szkoda nie wykorzystać. Chyba iż masz wersję bez interfejsu (oszczędność zakupowa). Nic nie wiadomo w tej chwili o stabilności długookresowej (np. po 1000 h), wpływie temp.(warunków środowiskowych) i "pełzaniu" wartości z tego powodu.Spróbuj znaleźć kogoś o "mocniejszym mierniku" i pomierzyć wartość "na teraz" po długim okresie użytkowania. Będziesz wiedział, w którą stronę dryfują zmiany starzeniowe.

Niestety na chwilę obecną nie dysponuję lepszym miernikiem, i nie zanosi się raczej aby mogło się to zmienić. Brymen, przynajmniej ten, sprzedawany jest bez interfejsu USB, można go jedynie dokupić jako opcję. Jeżeli uda mi się coś takiego zorganizować to zamieszczę.

Mam nawet pomysł, aby zrobić na tym napięciu odniesienia takie wielkie porównanie wszystkich mierników jakie uda mi się zorganizować..:) może się uda.

Cenę poprawiłem w pierwszym poście.
    freebsd
    Poziom 37  
    tomybb napisał:
    AD584-M, to tak zwane napięcie referencyjne. Do testów wybrałem nieco bardziej rozbudowaną wersję chińskiego kita.
    Jaką masz pewność, że AD584-M jest oryginalny, oraz działa prawidłowo?
  • PCBwayPCBway
    odalladoalla
    Poziom 23  
    freebsd napisał:
    tomybb napisał:
    AD584-M, to tak zwane napięcie referencyjne. Do testów wybrałem nieco bardziej rozbudowaną wersję chińskiego kita.
    Jaką masz pewność, że AD584-M jest oryginalny, oraz działa prawidłowo?

Ponieważ otrzymał wyniki na trzech różnych przyrządach, od trzech niezależnych producentów mieszczące się w "widełkach tolerancji" DS dla tego rodzaju układu.Pozwala to przyjąć iż układ spełniający założenia precyzji odtworzenia napięcia "oryginału " może być oryginałem. Może być nawet dobrą podróbką o innej "konstrukcji wewnętrznej" ale dającej parametry "takie jak trzeba". W ogólnych zastosowaniach amatorskich nie ma to naprawdę żadnego znaczenia co zawiera "black box". Może tam siedzieć nawet DEMON MAXWELLA i przypiłowywać atomy na odpowiedni wymiar piłką do metalu.
    Jak kogoś naprawdę "pili" co tam w środku siedzi to może poczytać i pooglądać tu
    https://www.richis-lab.de/REF06.htm
    https://www.eevblog.com/forum/metrology/more-voltage-references-die-pictures/
    Jeśli będzie mu potrzebny "oficjalny dokument" o wartości "odtworzeniowej" to może oddać do wzorcowania w Okręgowym Urzędzie Miar, nie polecam natomiast tak zwanych lab. pomiarowych zrzeszonych w Polskim Centrum Akredytacji (oprócz niektórych) są to wyłącznie przedsiębiorstwa nastawione na "trzepanie kasy" a wszelkie akredytacje są jedynie zasłoną dymną. Praca przez 9,9 lat w lab.wzorcującym ze znakiem akredytacji upoważnia mnie do takiego twierdzenia-tylu szwindli ile tam widziałem i współuczestniczałem nie znajdziecie nawet w "dobrym zakładzie rzemieślniczym na prowincji". Tak, że jeśli lab. zastrzega sobie brak możliwości "uczestnictwa" we wzorcowaniu to można się spodziewać "cudu" byle kasa wpłynęła "za zlecenie".
    Wzorcowanie miernika "klasy" Aligent 6½ cyfry za pomocą żarówki samochodowej 55W i miernika o dwa rzędy gorszego w KONSBERGU jeszcze wzbudza we mnie torsje.
    Raczej dla zastosowań amatorskich nie będzie budował budżetu niepewności pomiaru.
    Popatrz jaki miernik jest użyty jako wzorzec a jaki jest wzorcowany. Oczywiście numer akredytacji na tym świadectwie i ikona lab. jest zmieniona natomiast dane pomiarowe i dane użytkownika są prawdziwe.
    Audytor z "dziedziny" gdyby zobaczył tak zwany budżet tego "pomiaru" dostałby natychmiastowego udaru.
    2016-251-P...20943).pdf Download (219.84 kB)
    freebsd
    Poziom 37  
    odalladoalla napisał:
    Ponieważ otrzymał wyniki na trzech różnych przyrządach, od trzech niezależnych producentów mieszczące się w "widełkach tolerancji" DS dla tego rodzaju układu.Pozwala to przyjąć iż układ spełniający założenia precyzji odtworzenia napięcia "oryginału " może być oryginałem. Może być nawet dobrą podróbką o innej "konstrukcji wewnętrznej" ale dającej parametry "takie jak trzeba". W ogólnych zastosowaniach amatorskich nie ma to naprawdę żadnego znaczenia co zawiera "black box". Może tam siedzieć nawet DEMON MAXWELLA i przypiłowywać atomy na odpowiedni wymiar piłką do metalu.

Dziwię sie, że możesz coś takiego napisać, gdy przedstawiasz się jako profesjonalista. Dla mnie ma to znaczenie. Wręcz fundamentalne, ponieważ po to kupuje się take przyrządy. To które wskazanie jest bliższe prawdy? Można powołać się na DS - jakiego układu? Wg. jakich danych przeprowadzić obliczenia? Właśnie: o obliczeniach do tego typu pomiarów nawet nie wspominam.
    W sumie to gdzie znajdę DS AD584-M?

Kupiłem w tamtym roku na Aliexpress dwa "urządzenia" analogiczne do zakupu autora tego wątku. Szukałem bardziej zaufanych dostawców, mających lepsze, bardziej uwiarygodniające sprzedawany produkt zdjęcia :-) Sprzedawcy nie tani, wręcz sklepy. Dwa razy Aliexpress zwrócił całość kosztów bez odsyłania zakupów.
    odalladoalla
    Poziom 23  
    freebsd napisał:
    odalladoalla napisał:

Dziwię sie, że możesz coś takiego napisać, gdy przedstawiasz się jako profesjonalista. Dla mnie ma to znaczenie. Wręcz fundamentalne, ponieważ po to kupuje się take przyrządy. To które wskazanie jest bliższe prawdy? Można powołać się na DS - jakiego układu? Wg. jakich danych przeprowadzić obliczenia? Właśnie: o obliczeniach do tego typu pomiarów nawet nie wspominam.
    W sumie to gdzie znajdę DS AD584-M?

Kupiłem w tamtym roku na Aliexpress dwa "urządzenia" analogiczne do zakupu autora tego wątku. Szukałem bardziej zaufanych dostawców, mających lepsze, bardziej uwiarygodniające sprzedawany produkt zdjęcia :-) Sprzedawcy nie tani, wręcz sklepy. Dwa razy Aliexpress zwrócił całość kosztów bez odsyłania zakupów.

Każde, w granicach niepewności pomiaru przyrządu (indywidualnych)-by być bardziej przewrotnym, Panie Rafale.
    Wiem, iż nie jest Pan metrologicznym przedszkolakiem, bo sam czasami poczytywałem Pański blog i dziękuję za udostępnianie tej wiedzy.
    https://jackiewiczowie.blogspot.com/2015/02/r...showComment=1425041055455#c682675227970861421
    OT.
    Ogólnie, mam takie wrażenie, że elektroda pod względem metrologii elektrycznej jest na poziomie żłobka i od 15 lat pozostaje w tym samym stadium.
    Myślę, iż mógłby Pan rozpocząć tworzyć podwaliny takiego działu na elektrodzie. Dlaczego, Kamil nie zaproponował tego nie jest moją sprawą. Obrał inny model rozwoju forum i jego skomercjalizowania- cóż przejście na maksymalizację efektów ekonomicznych to nic zdrożnego w kapitalizmie. A do tego dąży właściciel (amerykański) forum-będzie druga "wirtualna polska".
    Forum EEVblog z tego już nigdy się nie urodzi.
    Mi się już odechciało szarpać dla "szczytnych ideałów"-pozytywizm wyparował jak buta pewnego Nowaka od zegarków.
    Koniec OT.
    By wrócić do choćby częściowej odpowiedzi na temat,

Link

Ja swoje "wypociny "wyorałem w 90%" bo opadły mnie chęci ale jeszcze jakieś resztki wiedzy zostały-stopka.
    Pan na aliexpress powinien raczej "celować" w coś takiego
    AD584-M, napięcie referencyjne, recenzjaIMGP59..JPG Download (1.67 MB)
    lecz nawet to dość szybko w początkowym okresie zmienia swoje wartości-starzenie "pierwszych 1000 godzin".
    2-5149.xls Download (43.5 kB)
    5-037.xls Download (35.5 kB)
    7-5564.xls Download (40 kB)
    10-069..xls Download (31 kB)
    freebsd
    Poziom 37  
    odalladoalla napisał:
    Forum EEVblog z tego już nigdy się nie urodzi.
    Mi się już odechciało szarpać dla "szczytnych ideałów"-pozytywizm wyparował jak buta pewnego Nowaka od zegarków.
    Nic dodać, nic ująć. W 100% ma Pan rację.

odalladoalla napisał:
    Pan na aliexpress powinien raczej "celować" w coś takiego
    Dziękuję za pomysł, ale mam już "prawdziwe i komercyjne" wzorce DC i AC. Na sprzęcie z Aliekspress chciałem tylko wykonać test dla zaspokojenia własnej ciekawości..
    tplewa
    Poziom 38  
    A ja dodam że można takie źródła napięcia odniesienia kupić z podanymi dokładnie napięciami z uwzględnieniem temperatury otoczenia w jakiej był wykonany pomiar.

Sam takie kupiłem i testowałem na kalibrowanym mierniku 8 1/2 cyfry czy nie jest to źródło z cyklu ta sama naklejka na wszystkich i miło mnie zaskoczyło ;) Więc mimo wszystko warto poszukać takich.

W sumie może nie jest to sprzęt do kalibracji itd. ale można sobie co jakiś czas szybko ocenić czy nie ma jakiegoś problemu z sprzętem pomiarowym lub użyć w innych zastosowaniach gdzie potrzebujemy w miarę stabilnego źródła napięcia odniesienia... Dla amatora IMHO wystarczający sprzęt i niedrogi...
    simw
    Poziom 24  
    tplewa napisał:
    A ja dodam że można takie źródła napięcia odniesienia kupić z podanymi dokładnie napięciami z uwzględnieniem temperatury otoczenia w jakiej był wykonany pomiar.

Nawet potrafią podać na czym kalibrowali.
    tplewa
    Poziom 38  
    simw napisał:
    tplewa napisał:

Nawet potrafią podać na czym kalibrowali.

Dokładnie coś takiego (z tym że ja mam naklejkę na bocznej ściance) ;) w sumie nawet gdzieś kiedyś w jakimś temacie wklejałem zdjęcie, ale nie mogę znaleźć... a mam teraz remont więc cały sprzęt w kartonach i nie ma szans zrobić nowego - więc dzięki za fotkę :)

Jeszcze taka uwaga - układy w tych źródłach są używane. Najprawdopodobniej pochodzą z złomowanego sprzętu pomiarowego itp. jaki Chińczycy kupują na świecie w dużych ilościach...
    Thunderacer
    Poziom 16  
    odalladoalla napisał:
    Ponieważ otrzymał wyniki na trzech różnych przyrządach, od trzech niezależnych producentów mieszczące się w "widełkach tolerancji" DS dla tego rodzaju układu.

Wykorzystane urządzenia nie są przyrządami, a ich błąd pomiarowy dyskwalifikuje je do pomiarów napięcia referencyjnego
    odalladoalla
    Poziom 23  
    Thunderacer napisał:
    odalladoalla napisał:
    Ponieważ otrzymał wyniki na trzech różnych przyrządach, od trzech niezależnych producentów mieszczące się w "widełkach tolerancji" DS dla tego rodzaju układu.

Wykorzystane urządzenia nie są przyrządami, a ich błąd pomiarowy dyskwalifikuje je do pomiarów napięcia referencyjnego

Przyrząd pomiarowy, dawniej: narzędzie miernicze – urządzenie, układ pomiarowy lub jego elementy przeznaczone do wykonywania pomiarów samodzielnie albo w połączeniu z jednym bądź wieloma urządzeniami dodatkowymi. Również wzorce miary (etalony), wzorce inkrementalne i materiały odniesienia są traktowane jako przyrządy pomiarowe.

Urządzenie – przedmiot umożliwiający wykonanie określonego procesu, często stanowiący zespół połączonych ze sobą części stanowiących funkcjonalną całość, służący do określonych celów, np. do przetwarzania energii, wykonywania określonej pracy mechanicznej, przetwarzania informacji, mający określoną formę budowy w zależności od spełniających parametrów pracy i celu przeznaczenia.
    Szczerze mówiąc nie interesuje mnie twoja subiektywna opinia o tym czy przyrząd jest przyrządem. O metrologii i jej założeniach także nie zamierzam z tobą prowadzić dialogu bo to byłby stracony czas.
    Poczytaj co zrobił pewien Henryk w czasach dość zamierzchłych i jakiego "urządzenia" użył by wprowadzić w Anglii miarę łokcia.
    radiosimon
    Poziom 28  
    To w lewym górnym rogu przetwornica impulsowa? Domniemam, że tak skoro z 3,7V może zrobić Vref=10V.
    Raczej stosuje się akumulator lub dwa aby zminimalizować szumy, uprościć konstrukcję itp.
    https://voltagestandard.com/0025%25-10v-reference

Przyznam się, że nie bardzo rozumiem co te "mierniki" 3,5 cyfry mają pokazać..
    Jedyny plus widzę, że jeśli to wyluty (AD584) to pewnie wysezonowane :)