Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urządzenie z wtyczką 5 bolców a sieć na 4 bolce.

21 Lip 2020 22:58 486 11
  • Poziom 12  
    Witam. Pożyczyłem sobie od znajomego zageszczarke elektryczna 3 fazową.
    Wtyka, która jest przy nim jest na 5 bolców ale po rozebraniu są podłączone tylko 4 przewody.
    Ja mam przedłużacz gdzie gniazdo jest na 4 bolce w innym urządzeniu mam zamontowana wtyczkę z 4 bolcami. Czy jak przemienie te wtyczki będzie to działać?
    Wiadomo L1 do L1 L2 do L2 L3 do L3 a ten gdzie w wtyczce z 5 bolcami jest podłączony N to ten podłączam do tego co we wtyczce z 4 bolcami jest ten gruby bolec?
  • Poziom 12  
    78db78 napisał:
    Tak ten gruby bolec to uziemienie i jego podłącz.

Ok czyli jak przemienie wtyczki tak jak na tym rysunki będzie ok?
    Kolegi urządzenie ma 5 bolcówa wtyczka a moja wtyczka ma 4 i przedłużacz mam z gniazdem na 4 bolce.
  • Poziom 26  
    Tak będzie ok.

Moderowany przez Łukasz-O:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• Poziom 43  
    78db78 napisał:
    Tak będzie ok.
    Nie, nie bedzie ok. Wszystko spieprzone od poczatku ! Kiedy Ty się wreszcie nauczysz, że PE to nie jest N i odwrotnie ! Dlaczego udzielasz w takim razie szkodliwe porady ?
    @pitrus69 Odłącz ten przewod PE żółtozielony od zacisku N i przyłącz do zacisku PE - gruby bolec. I zrób to porządnie, bo widać, że się to zaraz pourywa.
  • Poziom 12  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    78db78 napisał:
    Tak będzie ok.
    Nie, nie bedzie ok. Wszystko spieprzone od poczatku ! Kiedy Ty się wreszcie nauczysz, że PE to nie jest N i odwrotnie ! Dlaczego udzielasz w takim razie szkodliwe porady ?
    @pitrus69 Odłącz ten przewod PE żółtozielony od zacisku N i przyłącz do zacisku PE - gruby bolec. I zrób to porządnie, bo widać, że się to zaraz pourywa.

Ok ale ja chcę to żeby mi działało z wtyczką na 4 bolce. W tej chwili to co jest na 5 bolców to jest przy urządzeniu kolegi takie już od niego przywiozłem tak miał połączone.
    W tej wtyczce na 5 bolców też mi się coś wydawało że jest nie bardzo że ten właśnie żółto zielony powinien być w tym miejscu gdzie ten gruby bolec... Ale on tak już miał może w domowej instalacji która posiada właśnie tak ma zrobione... że w tym miejscu ma przewód PE-N
    Czy przekładając tak jak myślę z wtyczki 5 bolców na wtyczkę 4 bolce będzie to działać?
  • Poziom 31  
    Ile masz przewodów idących do silnika ?

Cztery ?

Wtyczka ma być na cztery bolce.?

Krzysztof napisał:
    Odłącz ten przewod PE żółtozielony od zacisku N i przyłącz do zacisku PE - gruby bolec

jak to wykonać?

Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    anchilos napisał:

Cztery ?

pitrus69 napisał:
    Odłącz ten przewod PE żółtozielony od zacisku N i przyłącz do zacisku PE - gruby bolec

jak to wykonać?

Pozdrawiam.

Tak do silnika idzie 4 przewody.
    Wtyczka obecna jest na 5 bolców. A do niej są przykręcone jak widać na foto 4 przewody i jeden wolny.
    Teraz ja chcę dać wtyczkę na 4 bolce.
  • Poziom 31  

jak to wykonać?

I zrób to porządnie, bo widać, że się to zaraz pourywa.

Całkowicie się zgadzam.
  • Poziom 24  
    anchilos napisał:

Cztery ?

No 4. Widać to na obrazkach.

anchilos napisał:

pitrus69 napisał:
    Ok ale ja chcę to żeby mi działało z wtyczką na 4 bolce.

Chyba jasne......

anchilos napisał:
    Krzysztof napisał:

jak to wykonać?

Nie wiesz jak podłączyć przewód żółto-zielony do zacisku PE?

pitrus69
    Nie patrz na to jak jest we wtyczce od znajomego.
    We wtyczce którą masz jest opisane L1, L2, L3 i PE i tak masz podłączyć. Tylko zarób solidnie te przewody.
    Żółto-zielony do PE czyli "gruby bolec" natomiast pozostałe przewody do L1,L2L3.
    Natomiast co Ty masz w swoim gnieździe to już nie wiemy.
    I na koniec: urządzenie zasilane napięciem międzyfazowym (urządzenie trójfazowe jak Twoja zagęszczarka) nie potrzebuje przewodu N.
  • Poziom 31  
    Prof. SpecMiernik napisał:
    Nie wiesz jak podłączyć przewód żółto-zielony do zacisku PE?

We wtyczce czterobolcowej nie ma raczej wyboru.

Czy się mylę?

@pitrus69 Odłącz ten przewod PE żółtozielony od zacisku N i przyłącz do zacisku PE - gruby bolec.

Tylko jak odłączyć od N i przyłączyć do PE w w/w wtyczce?
  • Poziom 12  
    Dziękuję wszystkim za pomoc ogarnięte.