Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

FusionSolar aplikacja Huawei i jej wskazania

Piotr1. 17 Sep 2021 22:34 81369 639
Fluke Pomiar Jakości Zasilania
    gmacko
    Level 14  
    @mariuszsyjut mogę Ci tylko napisać, że u mnie miało również znaczenie gdzie licznik był wiety do zasilania, jak i czy blisko przekładników nie przechodzą fazy z falownika, rób zdjęcie skrzynki i pisz w wątku z licznikiem dtsu666-h
  • Fluke Pomiar Jakości Zasilania
    mariuszSyjut
    Level 4  
    Sprawdź nie tylko przewody od przekładników, ale też przewód komunikacyjny RS 485, może są pomylone przewody, poniżej masz schemat połączeń. Zwróć też uwagę na prawidłowe podłączenie przewodu komunikacyjnego do falownika, przewód oznaczony RS 485A podłączony ma być do zacisku nr 2, a RS 485B do zacisku nr 1 portu COM falownika.

Dzięki za radę. W poniedziałek to sprawdzę i dam znać
    rokbok
    Level 29  
    mariuszSyjut wrote:
    Czy to może mieć znaczenie która faza jest podłączona do licznika z tym jak jest podłączona kostka

Ma być analogicznie jak na schemacie, jeżeli przekładnik jest w/g rysunku na fazie L1 to ta faza ma być podłączona pod zacisk 3, a przewody przekładnika pod zaciski 13 i 14 licznika stosując się do oznaczeń na kabelkach, biały pod 13, niebieski pod 14, analogicznie robisz z pozostałymi.
    mariuszSyjut
    Level 4  
    gmacko wrote:
    @mariuszsyjut mogę Ci tylko napisać, że u mnie miało również znaczenie gdzie licznik był wiety do zasilania, jak i czy blisko przekładników nie przechodzą fazy z falownika, rób zdjęcie skrzynki i pisz w wątku z licznikiem dtsu666-h

Dzięki właśnie czytałem twój problem chyba mam podobnie. Z tego co wydedukowałem to ma znaczenie jak jest podłączony licznik do zasilania a następnie jak podłączone są kostki (przekładniki). Sprawdzę w poniedziałek. Jak znam życie zgodnie z rysunkiem który dodałem w poprzednim poście na styku licznika nr 3 podłączona jest kostka (przekładnik) nie L 1 ale L2 albo L3 i tak dalej. Z tego co widzę miałeś identyczny problem. i teraz wiem że można albo zmienić zasilanie na licznik albo podłączenie kostek (przekładników). W poniedziałek dam znać
  • Fluke Pomiar Jakości Zasilania
    jedreo
    Level 10  
    To wygląda jakby była włączona funkcja zero grid export. Nie pamiętam dokładnie jak ta funkcja się nazywała ale kojarzę w huawei była taka. Konieczne było zamontowanie licznika dtsu666.
    gmacko
    Level 14  
    Instalator by musiał mu zrobić niezłego psikusa włączając ograniczenie exportu do zera. Ja jednak obstawiam podłączenie licznika w złym miejscu, jak nie przekładnikami, to zasilaniem. Zdjęcie z rozdzielni może by pomogło, jakby kolega zaznaczył w które miejsce wchodzą fazy z falownika i czy tam czasem nie ma zasalania, albo przekładników.
    mariuszSyjut
    Level 4  
    witam
    wczoraj zmieniłem przekładniki w taki sposób jak jest na schemacie. Okazało się, że ma znaczenie jak podłączone jest zasilanie w stosunku do przekładników zwanych przeze mnie "kostkami". Jeśli żółty przekładnik T1"kostka" jest na L1 (np. czarny przewód) to zasilanie L1 czarny przewód musi być podłączony w styku licznika nad przewodami które wchodzą do licznika z przekładnika "kostki" T1. Reasumując zasilanie 3 fazami to nie tylko po to żeby licznik działał ale musi być odpowiednio podłączony żeby działał prawidłowo.
    Dzięki za pomoc
    rokbok
    Level 29  
    mariuszSyjut wrote:
    Okazało się, że ma znaczenie jak podłączone jest zasilanie w stosunku do przekładników zwanych przeze mnie "kostkami". Jeśli żółty przekładnik T1"kostka" jest na L1 (np. czarny przewód) to zasilanie L1 czarny przewód musi być podłączony w styku licznika nad przewodami które wchodzą do licznika z przekładnika "kostki" T1.

Właśnie o tym pisałem ;).

rokbok wrote:
    jeżeli przekładnik jest w/g rysunku na fazie L1 to ta faza ma być podłączona pod zacisk 3, a przewody przekładnika pod zaciski 13 i 14 licznika stosując się do oznaczeń na kabelkach, biały pod 13, niebieski pod 14, analogicznie robisz z pozostałymi.

mariuszSyjut wrote:
    Reasumując zasilanie 3 fazami to nie tylko po to żeby licznik działał ale musi być odpowiednio podłączony żeby działał prawidłowo.

Po to właśnie jest schemat i w/g niego powinno być podłączone, nie ma tu dowolności, ważne że problem rozwiązany :).
    SilverFox1971
    Level 9  
    strucel wrote:
    A przelicznik na drzewa działa u was dobrze? Bo u mnie albo przekręcił się licznik albo huawei przeszło na dużo większe drzewa.

Niby uaktualniali serwer z 25/26.09, ale korzyści środowiskowych nadal nie zwrócili ;)
    rokbok
    Level 29  
    No to@strucel ma lepiej, 7 drzew, u mnie są 3 i tak stoją od dłuższego czasu :), pewnie jakieś tysiąc letnie dęby ;).
    SilverFox1971
    Level 9  
    rokbok wrote:
    u mnie są 3 i tak stoją od dłuższego czasu

U mnie także, miałem ponad 100, widać jakaś planowa wycinka była ;)
    joe_simpson
    Level 1  
    Hej, a co mogę zrobić jak aplikacja nie pokazuje mi żadnych danych od 6 września , falownika działa ale aplikacja zawiesila się 6 września... Na forum wyczytałem że można zalogować się jako administrator, tak zrobiłem wszystko wtedy fajnie widać , no ale nie będe za każdym razem latał do piwnicy , da się to jakoś naprawić ? Aplikacje mam 5.7.032 jak logowalem się kontem administratora ściąglo mi aktualizacje do falownika , ale nic to nie pomogło.
    robertino_gg
    Level 9  
    jsw wrote:
    Trochę z innej beczki. Falownik HUAWEI M1 ma maksymalny prąd wejściowy 11A. Na każdym panelu mam HUAWEI SUN2000-450W-P.
    Mają one maksymalny prąd wyjściowy 13A. Falownik z optymalizatorami "rozmawia" w jakimś protokole HUAWEI po kablach DC.
    Wygląda na to, że każe optymalizatorom ograniczać ich prąd wyjściowy do swojego limitu 11A+10%. Czy też tak macie?FusionSolar aplikacja Huawei i jej wskazania

Witaj.
    Poradziłeś sobie z tym problemem?
    Zastosowałeś radę rokbok-a?
    jsw
    Level 12  
    Cześć, nie. Nie jestem do końca przekonany, mimo że potwierdził mi to w mejlu support HUAWEI Europe.
    Porównaj schematy koncepcyjne falowników 3-10 i 12-20 [kWp]. O ile w tych większych można zmostkować PV1 i PV2 oraz
    PV3 i PV4, o tyle zmostkowanie PV1 i PV3 jest bardzo wątpliwe. W falowniku 2-10 zmostkowanie PV1 i PV2 jest konfiguracją
    w której moduły MPPT1 i MPPT2 szukają optimum niezależnie od siebie dla tego samego łańcucha, rywalizując ze sobą.
    Formułując ten pogląd kieruję się tylko intuicją, być może jest coś czego nie wiem i mostkować wejścia w SUN2000 2-10 [kWp] można.
    FusionSolar aplikacja Huawei i jej wskazania FusionSolar aplikacja Huawei i jej wskazania
    rokbok
    Level 29  
    Każdy robi jak uważa, ja miałem swego czasu dwa stringi połączone równolegle i podpięte pod 1 MPPT.
    Przy takim połączeniu stringów prąd był powyżej 18A, a falownik mógł obsłużyć 11A, z tego też powodu obcinał produkcję do 2.5 kW, po zmostkowaniu MPPT falownik przestał obcinać, produkował ile mu fabryka dała ;).
    robertino_gg
    Level 9  
    rokbok wrote:
    Każdy robi jak uważa, ja miałem swego czasu dwa stringi połączone równolegle i podpięte pod 1 MPPT.
    Przy takim połączeniu stringów prąd był powyżej 18A, a falownik mógł obsłużyć 11A, z tego też powodu obcinał produkcję do 2.5 kW, po zmostkowaniu MPPT falownik przestał obcinać, produkował ile mu fabryka dała ;).

Jakie masz panele?
    rokbok
    Level 29  
    Rodzaj paneli jest nie ważny, ważne są parametry, moje mają prąd ponad 9A, przy połączeniu równoległym prąd się sumuje, a tego falownik już nie trawił.
    Moje panele to UlicaSolar 280 W.
    robertino_gg
    Level 9  
    Do tego właśnie zmierzałem pytając o panele :)
    Math13
    Level 12  
    rokbok wrote:

Nie jestem profesjonalistą, raczej samoukiem. Dużo czytałem i przy okazji nauczyłem się, zanim zdecydowałem się na fotowoltaikę w swoim domu.
    Wyboru miejsca montażu, paneli, falownika i osprzętu również dokonałem samodzielnie. Wszystko zakupiłem i wybrałem tylko firmę, która wykona montaż zgodnie z moim projektem, w "rozsądnej cenie".
    Ale zapytam.
    Jaki jest sens i korzyść spinania dwóch stringów ze sobą i podpinania pod 1 MPPT, jeżeli każdy string można podłączyć pod osobny MPPT?
    Osobiście mam podpięty każdy pod osobny. Natomiast dużo ludzi ma oba wpięte w jeden. Nie umieją jednak odpowiedzieć, dlaczego. Tłumaczą się, że firma im tak zrobiła i widocznie tak jest lepiej i tak ma być.
    A ja pytam dlaczego? Taka moja "inżynierska" ciekawość. ;-)
    rokbok
    Level 29  
    Math13 wrote:
    A ja pytam dlaczego? Taka moja "inżynierska" ciekawość.

Jedni robią to z oszczędności, stringi spięte równolegle na dachu potrzebują dwóch przewodów solarnych do połączenia z falownikiem, a nie czterech.
    Inni z kolei rozbudowywali instalacje np. po ociepleniu domu, podłączając rozbudowę szeregowo być może przekroczyli by napięcie graniczne falownika.
    Żeby nie rujnować elewacji, nie każdy ma możliwość poprowadzić kable bezinwazyjnie, decydują się na połączenie stringów równolegle.
    Zwiększa się moc instalacji tak jak chcieli, ale też podwaja się prąd, a tego falownik nie toleruje, dlatego rozwiązaniem jest zmostkowanie MPPT.
    Math13
    Level 12  
    rokbok wrote:

rokbok wielkie dzięki za wyjaśnienie. Ono dużo mi tłumaczy.
    Uważam jednak, że gdy tylko jest taka możliwość i falownik obsługuje dwa MPPT, podłączenie pod oba, każdego stringu oddzielnie, będzie zawsze lepszym rozwiązaniem.
    Dodatkowy koszt okablowania jest znikomym wydatkiem w porównaniu do korzyści jakie daje taka instalacja.
    Mam nadzieję, że się nie mylę? W przeciwnym wypadku jestem skłonnym pofatygować się na dach i przepiąć stringi równolegle. ;-)
    rokbok
    Level 29  
    Math13 wrote:
    Uważam jednak, że gdy tylko jest taka możliwość i falownik obsługuje dwa MPPT, podłączenie pod oba, każdego stringu oddzielnie, będzie zawsze lepszym rozwiązaniem.

No właśnie, jak jest taka możliwość, producenci paneli idą do przodu, nie zawsze producenci falowników nadążają za nimi.
    Załóżmy że kupiłeś panele 550 Wp, które to mają natężenie powyżej 13 A, a Ty masz falownik obsługujący 11 A, jak byś nie podłączył, falownik będzie obcinał, wtedy wyjściem jest jeden string i mostek między MPPT.
    BartekKozak84
    Level 1  
    Witam wszystkich,

od paru miesięcy jestem szczęśliwym posiadaczem instalacji 5.8kWp ale od pewnego czasu obserwuję w aplikacji taki "dziwny" kształt w wykresie produkcji (załączony obrazek). W słoneczny bezchmurny dzień wcześniej miałem piękny rozkład Gaussa a teraz tak.

Instalator w rozmowie telefonicznej stwierdził, że instalacja działa prawidłowo a ten wykres może być efektem tego jak tworzy go aplikacja (w co wątpię) albo jest to spowodowane temperaturami.
    Powiedział tak: jest zimno ale panele (mam full black) nagrzewają się znacząco - wystarczy wiatr by wpływało to na produkcję. I OK - może bym to zaakceptował ale wygląda to zbyt reguralnie.

Falownik mam: SUN2000-6KTL-M1; napięcia w zakresie 244-246...
    Nic nie zmieniałem w ustawieniach - nawet nie mam dostępu do ustawień falownika (nie widziałem potrzeby by w nich grzebać).

Czy ktoś ma pomysł czy to może faktycznie jakiś "artefakt" w aplikacji?

Pozdrawiam serdecznie
    Bartek
    rokbok
    Level 29  
    Komunikat od Huawei.

"Drodzy Klienci:
    Aby zapewnić Ci lepsze wrażenia, planujemy uaktualnić serwer Fusionsolar od 00:00:00 30 października do 06:00:00 30 października UTC+02:00. W tym czasie serwer będzie nieczynny. Jeśli masz jakiś plan działania, unikaj czasu na konserwację i dokonaj wcześniejszych ustaleń.
    Przepraszamy za powstałe niedogodności i pozostajemy do Państwa dyspozycji w przypadku wszelkich zapytań pod adresem eu_inverter_support(malpa)huawei.com."
    gmacko
    Level 14  
    Czyli nie będzie działało nic przez 3 dni albo dłużej.
    rokbok
    Level 29  
    Może poprawią korzyści środowiskowe, u mnie zniknął cały las, zostały 3 drzewa i tak sobie rosną ;).
    bomilek
    Level 2  
    Witam
    Czy jest możliwość zmiany podanej mocy instalacji w aplikacji Fusionsolar? Instalator wpisał nieprawidłową moc. W wersji komputerowej aplikacji w ustawieniach instalacji nie mam wogóle możliwości zmiany mocy. Czy jest taka możliwość że instalator tylko ze swojego konta może to zmienić?
    karol4000
    Level 10  
    Tylko z konta instalatora jest możliwość zmiany mocy
    bomilek
    Level 2  
    Ok. Dzięki za informację. Zgłoszą to w takim razie dla instalatora. Rozumiem że to tylko taka wizualna informacja o mocy zainstalowanej instalacji i nie ma to żadnego wpływu na produkcję?