Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

FusionSolar aplikacja Huawei i jej wskazania

Piotr1. 22 Jul 2020 12:47 104172 757
 • #1
  Piotr1.
  Level 14  
  Witam, od dwóch dni uzyskuję moją mikroinstalację fotowoltaiczną i w związku z tym mam pytania dotyczące aplikacji jak w temacie i nie tylko.
  FusionSolar aplikacja Huawei i jej wskazania

  1. Na załączonym obrazku widać jak przepływa prąd. Widać, że prąd wpływający do sieci energetycznej jest pomniejszony o to co zużyje „dom”. Czy te wskazania są prawdziwe czy to tylko taka animacja poglądowa. Chodzi mi głównie o ilość energii zużywającej przez „domek” w aplikacji?
  2. Jak mogę wyliczyć ile energii zużywa mój dom? Czy mogę się sugerować wskazaniami aplikacji i od energii wyprodukowanej w danym okresie odejmuje energię wysłaną do sieci? Ilość energii wysłanej bym brał z faktury.
  3. Od jakiej ilości energii energetyka potrąca 20%? Czy od energii wyprodukowanej (całkowitej) czy od energii zmagazynowanej przez zakład energetyczny?
 • #2
  speedy9
  Helpful for users
  1. to nie jest wartość pomniejszona o to co zużyje dom, bo nie masz dodatkowego licznika energii, który by to mierzył. To jest moc na wyjściu AC falownika.
  2. Sprawdź na liczniku od energetyki. Pokazuje on ilość energii pobranej i wysłanej do sieci. Znając ilość energii wyprodukowanej z Fusion Solar policzysz sobie.
  3. Energetyka "potrąca" 20% od energii wysłanej do sieci.
 • #3
  Piotr1.
  Level 14  
  A czy energia wysłana do sieci jest to energia ogólna wyprodukowana?
 • #4
  speedy9
  Helpful for users
  Tak, z uwzględnieniem sprawności inwertera.
  Jak sobie klikniesz na falownik na głównym ekranie to będziesz miał trochę inny schemat, bo ten na głównym ekranie jest mylący. Tu ładnie widać, że falownik "nie wie" ile w danej chwili energii trafia do sieci energetycznej.

  Dodano po 1 [minuty]:

  FusionSolar aplikacja Huawei i jej wskazania
 • #5
  Piotr1.
  Level 14  
  Wiele osób twierdzi, że energia wysłana do sieci to energia wyprodukowana minus zużyta na potrzeby własne. Czyli dopiero to co zostanie zostaje wysłane do sieci i zmagazynowane.
 • #7
  Piotr1.
  Level 14  
  Czyli z tego wynika, że energetyka nie zabierze nam 20% od całości produkcji tylko od ilości pomniejszonej o to co spożytkuje nasz dom w momencie pracy paneli.
 • #9
  Piotr1.
  Level 14  
  Dziękuję za odpowiedzi. Temat zamykam.
 • #10
  robcio_zioms
  Level 9  
  Odkopuję temat.
  Czy jeżeli podłączę licznik z interfejsem RS485 pomiędzy inwerter, odbiór w domu a wejście od OSD (PGE) to czy w aplikacji Fusion Solar zliczy pobrane i oddane kilowatogodziny?
  Przykłady interesujących mnie liczników:
  1. a.aliexpress.com/_mslWlO3
  2. a.aliexpress.com/_mKDs14P
  Proszę o skopiowanie linków, ponieważ jeszcze nie mogę dodawać ich w poście.
 • #13
  Citek
  Level 22  
  Znalazłem taką tabelkę, w której są podane liczniki innych dostawców. Jak dobrze ją odczytuję, to chyba dopiero po użyciu SmartLogger3000A, można podłączyć coś innego niż DDSU666-H, DTSU666-H, czyli najlepiej wziąć licznik od Huaweia, aby potem nie mieć problemów, że coś nie działa.

  FusionSolar aplikacja Huawei i jej wskazania
 • #14
  robcio_zioms
  Level 9  
  RS485 to dosyć prosty standard komunikacji. Zasadniczo ustawia się bitrate i ID. Ze sklepu z fotowoltaiką znalazłem chiński licznik z europejsko brzmiącą nazwą i wygląda, że to powinno działać. Byłbym niezmiernie wdzięczny, gdyby ktoś pokazał screen z Fusion Solar z podpiętym licznikiem, przybliżył sposób instalacji oraz zweryfikował zgodność wskazań podlicznika z licznikiem Zakładu Energetycznego. W załączniku karta katalogowa podlicznika firmy Eastron.
 • #16
  Citek
  Level 22  
  Pisałem do jednej firmy o wycenę licznika i czy są jakieś inne liczniki, które działają i dostałem odpowiedź, że "Wg dostępnego wykazu liczników kompatybilnych jedynym licznikiem dla falownika 8 KTL M0 będzie DTSU (wysłałem zapytanie do Huawei o przesłanie aktualnej listy, jeżeli ulegnie ona zmianie to podeślę wiadomość uzupełniającą)"

  Przyszła też wycena za DTSU666-H_250, "jedyne" 822zł netto, czyli 1011,06 zł brutto - grubo.
 • #17
  robcio_zioms
  Level 9  
  Właśnie, dlatego szukam informacji czy ktoś już to testował. Jak dla mnie dodanie "obsługi" falownika do kawałka plastiku i płytki PCB za około 800 zł to dosyć dużo.
 • #18
  strucel
  Level 33  
  Cóż ludzie radzą sobie w ten sposób że wstawiają między licznik a inwerter arudino czy raspberry ktory oszukuje inwerter tak aby myślał że ma do czynienia z prawidłowym licznikiem.
  Najlepiej aby protokół tzn mapa rejestrów dtsu666 licznika była jawna, bo inaczej czeka nas żmudna zabawa z przechwytywaniem transmisji do której i tak licznik pobłogosławiony przez producenta jest potrzebny. No i trzeba potrafić to ogarnąć programistycznie.
  Tu coś jest
  https://www.aggsoft.com/serial-data-logger/tu...a-logging/chint-instrument-dsu666-dtsu666.htm
  ale niestety strasznie ubogo.
 • #19
  noja102
  Level 24  
  Wstaw Zamel MEW-01 on wskazuje zużycie i wysyłkę , bilans międzyfazowy wektorowy
 • #20
  speedy9
  Helpful for users
  Tylko po co komu bilans wektorowy jak licznik od energetyki robi bilans algebraiczny. Poza tym chodzi o to by w Fusion Solar było widoczne zużycie na potrzeby własne. Nie ma sensu wstawiać zwykłego licznika bo ten od energetyki też pokazuje energię oddaną do sieci i pobraną.
 • #21
  robcio_zioms
  Level 9  
  Zależy mi na tym, aby było to podpięte pod aplikację Fusion Solar. Na dzisiejszym szkoleniu instalator (lub obyty handlowiec) powiedział, że te liczniki które są wymienione na liście kompatybilności w hurtowni na pewno działają. Reszta powinna działać o ile mają RS485, ale nie są przetestowane.
 • #22
  robcio_zioms
  Level 9  
  Czy posiada i obsługiwał ktoś z Was licznik Gavazzi-em111-din av8 1 x s1 x?
 • #23
  speedy9
  Helpful for users
  Tak a propos postu powyżej. Jest kilka modeli współpracujących z SUN2000

  Quote:
  The SUN2000L-(2KTL-5KTL) (SUN2000L for short) and SUN2000-(2KTL-6KTL)-L1 (SUN2000 for short) can connect to LG RESU7H (TypeR) and LG RESU10H (Type-R) batteries as well as DDSU666-H, DTSU666-H, GAVAZZI-EM111-DIN AV8 1 X S1 X, GAVAZZI-EM112-DIN
  AV0 1 X S1 X, GAVAZZI-EM340-DIN AV2 3 X S1 X, CCS-WNC-3Y-400-MB, and CCS-WNC-3D-240-MB Smart Power Sensors.

  Źródło: https://support.huawei.com/enterprise/en/doc/EDOC1100011910
 • #24
  robcio_zioms
  Level 9  
  Kupiłem podlicznik Hiking DDS238-1 ZN
  http://domoticx.com/modbus-kwh-meter-dds238-1-zn/
  Niestety, łudziłem się, że jest bliźniaczy do Gavazzi-em111-din av8 1 x s1 x i wykryje go jako ten ww. Falownik nie wykrywa podlicznika, pomimo ustawienia ID na 1 i baudrate na 9600.
  Macie jakieś rady, oprócz kupna dedykowanego licznika? FusionSolar aplikacja Huawei i jej wskazania FusionSolar aplikacja Huawei i jej wskazania FusionSolar aplikacja Huawei i jej wskazania
 • #25
  rokbok
  Level 31  
  Czy komuś w aplikacji Fusion Solar pokazuje lokalizację swojej instalacji, swego czasu wyświetlała się mapa Google, a na niej ikonka z nazwą instalacji i jej lokalizacja.
  Teraz, przynajmniej u mnie jest ikonka z nazwą instalacji, ale na białym tle, u dołu ekranu po lewej napis Google i tyle z lokalizacji. 😂
 • #26
  dprzyb
  Level 22  
  Zajrzałem do FusionSolar na Androidzie i na www i szczerze mówiąc nigdzie nie widzę miejsca gdzie miałaby się wyświetlać mapa
 • #27
  rokbok
  Level 31  
  Bo słabo szukasz :-o , poniżej z andka, na ekranie głównym klikasz u góry na pierwszą ikonkę po prawej,

  FusionSolar aplikacja Huawei i jej wskazania

  wyświetli ci się taki ekran, jest na nim ikonka instalacji, ale brak mapy, kiedyś była.

  FusionSolar aplikacja Huawei i jej wskazania

  Teraz Fusion Solar na stronie Huawei-a, po zalogowaniu, na ekranie jak poniżej klikasz w globus,

  FusionSolar aplikacja Huawei i jej wskazania

  na wyświetlonym ekranie masz lokalizację swojej instalacji, oczywiście jeżeli wcześniej wprowadziłeś prawidłowy jej adres, mapę można przybliżyć i będzie widać dokładnie gdzie się znajduje instalacja.

  FusionSolar aplikacja Huawei i jej wskazania
 • #28
  speedy9
  Helpful for users
  A to nie dlatego że Huawei ma bana na usługi Google?
  rokbok wrote:
  poniżej z andka, na ekranie głównym klikasz u góry na pierwszą ikonkę po prawej

  U mnie ekran główny wygląda zupełnie inaczej. Jak stuknę w zdjęcie to mi się otwierają dodatkowe informacje i tam mam podaną lokalizację w formacie używanym w Google Maps (kod lokalizacji).
  FusionSolar aplikacja Huawei i jej wskazania
 • #29
  dprzyb
  Level 22  
  Masz rację co do strony www. Po raz kolejny czegoś nie znalazłem ponieważ loguje mnie od razu do ekranu z dzisiejszymi uzyskami instalacji.
  Natomiast co do apki na Androida to ja nie mam Twojego ekranu - widzę od razu to:
  FusionSolar aplikacja Huawei i jej wskazania

  Edit:
  Widzę że Speedy9 mnie ubiegł z tym ekranem startowym. Może to kwesta tego, że konto konfigurowała mi firma instalacyjna a nie ja sam.
 • #30
  rokbok
  Level 31  
  speedy9 wrote:
  U mnie ekran główny wygląda zupełnie inaczej. Jak stuknę w zdjęcie...


  dprzyb wrote:
  Natomiast co do apki na Androida to ja nie mam Twojego ekranu - widzę...


  Nie wiem od czego to zależy, ale u mnie ekran główny jest taki jak pokazałem powyżej, jak na nim kliknę w obrazek, albo w tekst obok niego to otwiera mi się okienko jak Twój ekran główny, u mnie też po kliknięciu w obrazek wyświetlają się dodatkowe informacje.
  U mnie na ekranie głównym u góry wyświetlają się dodatkowo trzy ekraniki, które wyświetlają się cyklicznie, jeden to Dzienny uzysk, aktualna moc, całkowita produkcja, drugi to Status instalacji, trzeci to alarmy.
  Dodatkowo na ekranie głównym mam dwie zakładki, jedna to Instalacje, druga to Statystyki, widać to na screenie w poprzednim poście, widać apka Fusion Solar ma nie jedno oblicze.

  dprzyb wrote:
  Może to kwesta tego, że konto konfigurowała mi firma instalacyjna a nie ja sam.


  Mi też konto zakładała firma.