Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa zestawu PLC+falownik do nauki

22 Lip 2020 18:56 777 28
  • Poziom 38  
    Dzień Dobry

Szukam możliwości taniego zbudowania zestawu PLC+falownik do nauki (zwłaszcza teraz przy ewentualnej dalszej nauce zdalnej mógłbym ugadać coś z prowadzącymi) oraz pisania pracy magisterskiej.

Przeglądając aukcje znalazłem niedrogie używane falowniki wektorowe Yaskawa na napięcie 3x230V. Kosztują po 200-300zł, moc gdzieś 200-500W czyli w sam raz.
    Interfejs albo Modbus na RS-485 albo analogowe (pętla prądowa lub 0-10V).
    Według dokumentacji po wyłączeniu alarmu braku wszystkich faz można to uruchomić przy jednej fazie 230V. Na elektronice też się nienajgorzej znam więc ewentualne modyfikacje też poczynić mogę.
    Do tego silnik trójfazowy o mocy kilkudziesięciu watów bo więcej do "eskperymentów" mi nie trzeba.

I teraz szukam do tego w miarę rozsądnego cenowo PLC.
    Jako student mogę liczyć na taniego S7-1200 1211c w wersji EDU, gdzie cena wynosi 600zł.
    Jednak PLC ten nie posiada interfejsu 485 ani możliwości rozszerzenia o takowy moduł (używany jakieś 300-350zł, nówka 450zł).

Lepszy S7-1200 1212c już nie ma zniżki i nadal brak 485 czy analogowych ale ma możliwość rozbudowy o moduły.
    Choć to już zaczyna się robić drogie bo PLC kosztuje 1000zł + te 350zł za moduł.

Patrząc na stare S7-300 widzę tam wbudowany port RS-485 więc coś już jest.
    Cena też raczej nienajgorsza, 350zł za CPU314 1AE04-0AB0.
    Z drugiej strony, czy taki starszy PLC nie będzie "problematyczny" w konfiguracji i obsłudze stosując komunikację profibus ? (profibus jest całkiem wygodny w użyciu jeśli chodzi o oprogramowanie SCADA)
    Moduły do tej serii są też tańsze.

Jeszcze czytałem o tworzeniu na podstawie raspberry pi bram Modbus RTU<-> Modbus TCP co jest raczej rozwiązaniem budżetowym, bo w sumie mam już Rpi3 a zakup kolejnej "malinki" to żaden wydatek przy takich pieniądzach.

Czy może lepie rozejrzeć się za czymś innym niż siemens ?
    Albo szukać falownika, który przyjmie komunikację po profibus i kupić siemensa ze zniżką ?

To właśnie chciałbym wiedzieć, jak to budżetowo poskładać.
    Moja znajomość rynku sprzętu automatyki (a tym bardziej używanego) jest niestety raczej ograniczona.
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 23  
    Dzień dobry,
    Tak na szybko:
    Sterowniki z rodziny 300 i profibus to idealne połączenie (proszę pamiętać ze profibus to już 30 lat jak powstał)
    Starsze modele 300 nie są obsługiwane przez TIA portal.
    Co do reszty to zdaje sobie sprawę ze ze szukasz budżetowego rozwiązania, ale jeśli ma to być siemens to sugeruję brać to 1211 (może być rozbudowane i 3 moduły komunikacyjne z lewej i jeden I/O z prawej, masz na niej interfejs profinetowy i obsługę modbusa TCP i ewentualnie do tego falownik z profinetem lub modbusem tcp. Na upartego można bramkę modbus tcp/rtu
  • Poziom 38  
    zembol napisał:
    Dzień dobry,
    Tak na szybko:
    Sterowniki z rodziny 300 i profibus to idealne połączenie (proszę pamiętać ze profibus to już 30 lat jak powstał)
    Starsze modele 300 nie są obsługiwane przez TIA portal.
    Co do reszty to zdaje sobie sprawę ze ze szukasz budżetowego rozwiązania, ale jeśli ma to być siemens to sugeruję brać to 1211 (może być rozbudowane i 3 moduły komunikacyjne z lewej i jeden I/O z prawej, masz na niej interfejs profinetowy i obsługę modbusa TCP i ewentualnie do tego falownik z profinetem lub modbusem tcp. Na upartego można bramkę modbus tcp/rtu

Spojrzałem w katalogu siemensa model 1211 i rzeczywiście jest możliwość dostawienia modułów. Na niektórych stronach sugerowano jednak, że nie ma możliwości rozbudowy. W takim razie sprawa się trochę klaruje.

Tanie falowniki generalnie mają modbusa RTU po 485 albo analogowe 0-10V lub 4-20mA.
    Takich z modbusem TCP albo profinetem to tanio nie dostanę bo rzadko nawet jest nawet w opcji w małych falownikach. Tylko te większe mają jak jakieś katalogi przeglądam.
    Taniej wyjdzie chyba brama RTU<->TCP albo moduł 485.

Podliczając
    S7-1200 1211c EDU nowy-600zł
    Falownik Yaskawa 200W 3f wektorowy używany-250zł
    silnik 3f <100W używany- ok.100zł
    moduł RS-485-300zł

Łącznie wychodzi 1250zł

Czekam jeszcze ewentualnie na jakieś inne ciekawe propozycje jak po taniości to zrobić.

Jakieś inne firmy poza siemensem, gdzie można by tanio kupić PLC lub falownik.

Kolega podpowiedział falownik ABB ACS355-03E-01A2-4 bp ma profinet i kosztuje jakieś 280zł.
    Trochę gorzej bo trzeba by wyczarować 400V ale to mało istotny problem.
  • Poziom 43  
    pawelr98 napisał:
    Trochę gorzej bo trzeba by wyczarować 400V ale to mało istotny problem.
    A po kiego grzyba ? Są falowniki zasilane jednofazowo 220VAC , a małych silników za grosze pełno.
    Fajnie. Połączysz PLC z falownikiem, falownik do silnika po analogu czy Profibusie i co dalej ? Co ten PLC ma robić ? Kręcić tym silnikiem w prawo i w lewo co pół godziny ? Za każdym razem z inną prędkością? A może jakiś czujnik ? Najtańszy enkoder i budujemy ,,servo" ? Chociaż to można i na samym falowniku zrealizować. Klawiaturę i start motorka na hasło ? :D Tu właśnie musisz pomyśleć :idea:
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 38  
    Generalnie to są takie kwestie:
    -na drugim semestrze z tego co mówiła mi osoba z repety jest sterowanie silnikami, więc jeśli uda mi się to zrealizować w domu to może uda się uniknąć kombinowania, które uprawia moja uczelnia, powiedziemy po prostu, że ułatwi mi to studia.
    Tam generalnie robi się właśnie takie projekty/ćwiczenia, gdzie silnik kręci się bez żadnego istotnego powodu i ma zadawanie parametrów w systemie SCADA. Zrobię w domu to nie będę się musiał męczyć z jeżdżeniem na jeden dzień 170km tam i z powrotem, tylko żeby poklikać przekaźnikami i pokręcić silniczkiem. Oprogramowanie mam (OPC toolbox w matlabie, intouch w wersji demo).

-w ramach pracy magisterskiej musi być tzw. element badań, najpopularniejsze jest chyba tworzenie tego elementu na podstawie porównania obiektu rzeczywistego z symulacją tego samego, elementy napędowe i sterowanie wektorowe oferują bardzo dużo składowych do opisania, czyli łatwo uzbierać te 60+ stron. Jeśli chodzi o obiekt to zakładam albo sterowanie pompą (klasyczny "zbiornik" z upływem swobodnym) albo zestawem silnik-prądnica. Kwestia, żeby obiekt był niezbyt skomplikowany do zamodelowania ale zapewniał dużo elementów podlegających opisowi. Można się też pobawić w HIL bo matlab z OPC daje możliwość łatwej interakcji z PLC.

-jak potem pójdę do roboty, to chyba łatwiej jest mieć swój sprzęt, nawet w ograniczonej wersji do testowania pewnych programów i rozwiązań technicznych
  • Poziom 33  
    pawelr98 napisał:
    Albo szukać falownika, który przyjmie komunikację po profibus i kupić siemensa ze zniżką ?
    Po co Ci ten falownik z profibusem? 95% aplikacji to zwykły potencjometr albo prędkości krokowe. Teraz to praktycznie każdy falownik ma RS485 z modbusem RTU.

Bramkę RTU -> TCP za grosze kupisz z chin.

pawelr98 napisał:
    Codesys/Twincat3 + wyspa i nic więcej nie potrzebujesz.
  • Poziom 38  
    Wojciech. napisał:
    pawelr98 napisał:
    Po co Ci ten falownik z profibusem? 95% aplikacji to zwykły potencjometr albo prędkości krokowe. Teraz to praktycznie każdy falownik ma RS485 z modbusem RTU.

Bramkę RTU -> TCP za grosze kupisz z chin.

pawelr98 napisał:
    Codesys/Twincat3 + wyspa i nic więcej nie potrzebujesz.

Ten ABB ma port ethernet więc można robić profinet lub modbus TCP co obniża koszty.Dopłata do tego ABB względem Yaskawy jakieś 60zł.
    Jedynie problematyczne jest uzyskanie 400V w normalnym pomieszczeniu.
    3x400V mam tylko w kuchni i piwnicy. Od biedy mam trafo z pierwotnym 230V/400V ale ono nie wytrzyma zbyt dużego obciążenia.

Yaskawa kosztuje 220zł, działa na 230V i posiada tylko modbus RTU jako komunikację cyfrową.

A co do profibusa to myślałem pod kątem S7-300 i niedrogich modułów.
    Ale biorąc pod uwagę kompatybilność z nowszymi rozwiązaniami raczej nie będę go brał.

Bramki Modbus RTU<->TCP z chin tak na oko patrzyłem 12-13USD.
    Tylko jedyna wada to konieczność dłuższego czekania na otrzymanie.
  • Poziom 33  
    pawelr98 napisał:
    Jedynie problematyczne jest uzyskanie 400V w normalnym pomieszczeniu.

Nawet nie patrz na takie co są zasilane 3 fazami, tylko 1 fazowe + silnik max 0.4kW.

Na konwerter modbusa czekałem z 2-3tyg. Dużo konfiguracji nie ma, i działa co najważniejsze.

pawelr98 napisał:
    Ten ABB ma port ethernet

To że jest port ethernet nie oznacza że ma karte sieciową, bo zazwyczaj jest to zwykły rs232.
  • Poziom 38  
    Wojciech. napisał:

Nawet nie patrz na takie co są zasilane 3 fazami, tylko 1 fazowe + silnik max 0.4kW.

Te zasilane z 1 fazy są drogie i często jedynie skalarne.

Falowniki trójfazowe 3x230V z rynków na inne napięcia są tanie i można po prostu wyłączyć kontrolę obecności faz. Przeglądałem dokumentację falownika Yaskawa i jest to potwierdzone opisem. Starczy przestawić pewien rejestr z wartości 1 na 0.
    Wtedy falownik powinien śmigać na jednej fazie bez problemu.

Przeglądałem wiele dokumentacji różnych modeli i jedynie przewija się ostrzeżenie o możliwym szybszym zużyciu kondensatorów filtrujących (większy prąd). Dla mnie żaden problem, mam ich spory zapas na ewentualne wymiany.
    W przypadku jakiegoś Mitsubishi w dokumentacji jest napisane, że wykrywanie braku fazy polega jedynie na pomiarze tętnienia napięcia DC. Dla małych obciążeń zabezpieczenie nawet nie zaskoczy.

Jedynie silnik trzeba będzie połączyć w trójkąt, aby było te 230V na każdym uzwojeniu.

Model tej Yaskawy to CIMR-VA2A0001BAA.
  • Poziom 38  

Na PLC s7-1200 jeszcze czekam ale już uruchomiłem falownik i silnik.
    Śmiga normalnie na jednej fazie.
    Silnik nówka 120W 230/400V kupiona za 79zł.
    Myślałem o czymś jeszcze mniejszym bo były 90W po 40zł ale wał był 9mm i ciężej byłoby o części.

Zajrzałem do wnętrza falownika przez kratkę wentylacyjną.
    Jest jedna różnica między wersją zasilaną z jednej fazy a wersją zasilaną z trzech faz.
    Wersja trójfazowa ma jeden kondensator, wersja jednofazowa ma dwa.
    W moim falowniku widać puste miejsce na kondensator elektrolityczny.

Albo można rozebrać i wlutować albo po prostu przyłączyć sobie poprzez wyprowadzone napięcie stałe.
    Jeśli będą jakieś problemy to zapewne dodam poprzez podłączenie na zewnątrz, co by gwarancji nie tracić.
  • Poziom 38  
    Na razie trzeba było sprawdzić działanie tego tandemu.
    PE się podłączy jak będę robił zasilanie dla całej reszty.

A okablowanie w czym problem ?
    Normalne złącza oczkowe zaciskane.
    Jeszcze potem naciągnę rurki termokurczliwe na wejściu do puszki, żeby przewody się nie przetarły.
  • Poziom 22  
    W sumie znam ten dreszczyk jak dostanę nowe zabawki.
    Z przyzwyczajenia patrzę na kolorki kabelków- zgodnie z normą, ale ty dziobiesz w domu.
    Napisz czy ten falownik ma możliwość resetu przez Modbus za pomocą wirtualnego wejścia?
  • Specjalista Automatyk
    Yaskawa to bardzo dobra marka.
    Oczywiscie po Modbus-ie możesz nim sterować w jakiejkolwiek konfiguracji.
  • Poziom 22  
    To jest wart uwagi. Robiłem ostatnio bloczek uniwersalny do falowników Carel CPCO-LG 3 dni a 2 z tego walczyłem ze zdalnym resetem. Teraz mam uniwersalny do wszystkich, a jutro pokaże na drugim kompie jest program. Idea była taka aby falownik wysterować nie mając programu. Często jest niech się kręci i udaje że działa
    Tak to rozpisali w instrukcji
  • Poziom 38  
    Wojciech. napisał:

Uwaga na RCD w domu, bo domownicy mogą być niezadowoleni jak będziesz się bawił falownikiem :)

Mam TN-C więc RCD nie ma.
    Jeszcze mam swoje własne izolowane 230V ze stabilizacją o mocy ok.400-500W.

Ogólnie falownik ma bardzo dużo opcji.
    Sterowanie skalarne z ręcznym ustawianiem krzywej, sterowanie wektorowe, regulator PID, gotowe nastawy do różnych zastosowań (np. wentylator, pompa, taśmociąg), auto-tuning, sprężenia zwrotne, generalnie do wyboru do koloru.

Co do modbusa
    https://www.yaskawaindia.in/wp-content/uploads/2013/01/v1000-tech-en.pdf
    Strona 416

Jest external fault do zatrzymania ale resetu nie widzę.

Jeśli podejrzeć dokumentację to CIMR-VA oznacza falownik na rynek japoński. I to widać bo napisy na froncie są w tym języku.
  • Poziom 38  
    Teraz mam zagwozdkę jak podłączyć konwerter RS-485<->Ethernet.

Konwerter z chin (elfin ee-11) ma RS-485 w wersji dwuprzewodowej, tymczasem falownik Yaskawa ma RS-485 w wersji czteroprzewodowej.

Strona 455 dokumentacji pokazuje rejestr F7-15 "Duplex Mode Selection".
    Nie ma niestety tam opisu jaka wartość jest od czego.
    Fabrycznie siedzi tam wartość 010.

Popatrzyłem jak to wygląda w innej dokumentacji sprzętu Yaskawa (moduł "SI-EM3").
    I wygląda na to, że dokumentacja od mojego falownika się myli.
    Według innej dokumentacji F7-14 jest od Duplex Mode Selection, a F7-15 od jakiejś komunikacji korzystającej z ethernetu, wbicie 100 co było oznaczone jako 100/100Mbit jest akceptowane, a przypadkowe liczby już nie.
    Czyli ta inna dokumentacja zdaje się mieć rację bo podaje dla F7-14 zakres 0-8 jako akceptowany i przy próbie wpisania 9 wskazuje błędną wartość. Ustawiłem duplex Half/Half czyli 0.

I teraz zostaje chyba pytanie jak podłączyć.
    Tylko do RX+ (R+) i TX+ (S+) ?
  • Poziom 33  
    pawelr98 napisał:
    Konwerter z chin (elfin ee-11) ma RS-485 w wersji dwuprzewodowej, tymczasem falownik Yaskawa ma RS-485 w wersji czteroprzewodowej.

rs485 jest standardem transmisji dwuprzewodowej. Podpinasz tylko dwa przewody i tyle.
  • Poziom 38  
    RS485 z tego co widzę to występuje w dwóch wersjach.
    4 przewodowej i 2 przewodowej.
    W 2 przewodowej komunikacja idzie w wersji Half-Duplex, czyli naprzemiennie nadawanie i odbieranie.

Falownik ma TX+ TX- RX+ RX- oznaczone jako odpowiednio S+ S- R+ R- oraz dodatkowo ekran.
    W dokumentacji falownika oznaczone jest wyraźnie połączenie czteroprzewodowe.

Dobrze byłoby gdyby ktoś z doświadczeniem się wypowiedział na ten temat.
  • Poziom 38  
    Komunikacja Modbus już działa poprawnie.
    Sprawdziłem za pomocą Matlaba, gdzie jest biblioteka do obsługi Modbus TCP.
    Dawno temu na zajęciach laboratoryjnych z tego korzystałem więc mi się przypomniało.
    Tylko trochę pozapominałem, matlab inaczej liczy numery rejestrów i urządzeń.
    Rejestr 0 to numerek 1 itd.

Pobawiłem się kręceniem w jedną i drugą stronę, zmianą częstotliwości.
    Wszystko działa.

Brama TCP-RTU Elfin EE11 z chin jest prosta w obsłudze.
    Mogę z czystym sumieniem polecić. Warto brać od razu z przejściówką bo jest wszystko wyprowadzone, a tak to trzeba zakuwać własne złącze RJ-45. Chyba że komuś zależy na małej ilości zajmowanego miejsca. Przejściówka trochę zajmuje.

I miałem jakieś zaćmienie umysłu z tymi połączeniami.
    Musiałem popatrzeć się na 422, po czym przeglądając internet zobaczyłem, iż rzeczywiście robią 4 przewodowe 485 (chyba niczemu nie szkodzi podłączyć 4 przewody ?) co utwierdziło mnie w błędzie.

Zrobiłem sobie przewody z rozgałęzieniami (co by było dołączone do obu terminali na falowniku) i ustawiłem wolną komunikację 1200bit/s, co by brak ekranu nie robił ewentualnych problemów.
    Choć pewnie paręnaście cm by przeżył, zwłaszcza że to nie środowisko przemysłowe.

Będzie PLC to także z nim popracuję.
  • Poziom 20  
    Mój zestaw za łączne 1200zł, udało mi się okazyjnie kupić za 400zł falownik sinamics g120c 2,2kW z Profinetem (cena za nowy~3k PLN) i PLC S7-1200 1214C za 800zł.
    Jak się ma cierpliwość w szukaniu na grupach facebook związanych z automatyką to można kupić super przyszłościowy sprzęt na którym przy ewentualnej sprzedaży da się jeszcze zarobić gdy okaże się niepotrzebny;)

• Poziom 22  
    Ja sobie zrobiłem bloczek FBD uniwersalny do falowników.
    Ostatnio na instalacjach jest po 10 czy 15 sztuk. falowniki mogą pracować bez programu i sterowanie wyłącznie po komunikacji.
    Carel c.PCO zrobiłem struktury, teraz dodanie 3 czy piątego falownika do programu to raptem 5 minut. W pliku ,txt podmieniam tylko adres falownika pozostałe zmienne idą z automatu.
    Falownik w stopie
    Praca falownika,
    Sama rampa falownika jest mało przydatna przy sprężarkach i bardziej wymagających układach, więc dla sprężarki rampa do 40Hz jest 3 sekundy z falownika a dalej jest rampa druga programowa UP/DOWN.
    Działanie 2 ramp

W sumie sporo bloczków już zrobiłem teraz robię bloczek pozwalający Online na konfigurację we/wy uniwersalnych dla 42 ustawień. Właściwie już jest.
  • Poziom 38  
    Wojciech. napisał:
    pawelr98 napisał:
    Sprawdziłem za pomocą Matlaba, gdzie jest biblioteka do obsługi Modbus TCP.

Bardziej polecam do takich czynności używać Codesys, twincat3 lub weinteka w trybie symulacji online :)

Znam Codesys ale Matlaba znam zdecydowanie lepiej.
    PLC już jest, teraz muszę się z nim dobrze zapoznać.
    Było kiedyś na laboratorium ale dosyć szybko przesiedliśmy się na GE RX3i, moim zdaniem zdecydowanie lepsze. Ale na takie coś nie chciałbym wydać pieniędzy. Zestaw 5k zł, choć dostajemy dużo więcej i bardziej rozbudowane (kilka kaset z rozszerzeniami).

Dałem zasilacz 24V 2.5A więc mocy starczy.
    Trochę uciążliwa sprawa, że brama TCP-RTU może przyjąć maksymalnie 18V.
    Pewnie wrzucę jakiś regulator 12V, także ze względu na inne użyte elementy.

Mam panel kontrolek z jakiegoś urządzenia wojskowego.
    Żarówki 27V ale część przepalona więc będą wstawiane LED-y na 12V.
    Do tego trzeba nowej maskownicy z napisami bo fabryczna już mocno wyblakła w wielu miejscach. Zacznę od zwykłej białej kartki, a jeśli nie da rady to wezmę drukowalną folię.

robson132 napisał:
    Mój zestaw za łączne 1200zł, udało mi się okazyjnie kupić za 400zł falownik sinamics g120c 2,2kW z Profinetem (cena za nowy~3k PLN) i PLC S7-1200 1214C za 800zł.
    Jak się ma cierpliwość w szukaniu na grupach facebook związanych z automatyką to można kupić super przyszłościowy sprzęt na którym przy ewentualnej sprzedaży da się jeszcze zarobić gdy okaże się niepotrzebny;)

Ja wolałem falownik o zdecydowanie mniejszej mocy.
    Mniejszy silnik oraz falownik i mogę operować z jednej fazy 230V.

Te siemens musi mieć 400V więc musiałbym się zaopatrzyć w (auto)transformator żeby podnieść napięcie lub operować w piwnicy (gdzie mam wszystkie 3 fazy wyprowadzone). Albo po prostu bawić się w podwajacz z 230V i dać mu te 600V DC o ile takie zasilanie jest akceptowane.
  • Poziom 38  

Dałem program do obsługi modbusa ale nie ma reakcji ze strony falownika.

Status 7006 oznacza odbieranie danych.
    Pomiędzy sygnałami REQ (generuje je licznik co 20 sekund) status 7004 czyli połączenie jest.

IP sterownika dałem 192.168.1.12, IP bramy 192.168.1.11.
    Brama na pewno pracuje bo mogę zarówno z matlaba jak i z prostego programu na telefonie bez problemu sterować falownikiem.

MB_MODE 116 to funkcja modbusa 16 czyli zapis wielu rejestrów.
    Przy 106 czyli funkcji 6 różnicy nie ma.

Zawsze powisi trochę na "Busy" ze statusem 7006, a potem wraca do 7004 i czeka na REQ.

Siedzę na tym dosyć długo. Czytałem dokumentację i fora ale nadal nie przychodzi mi na myśl dlaczego falownik nie reaguje.

Według bramy ramki wychodzą, ale nie ma odpowiedzi.
    Sam falownik tylko wyświetla "CALL" i miga lampką błędu czyli brak komunikacji.
    Jak puszczę mu rozkaz modbus z telefonu to błąd znika i normalnie silnik rusza więc gdyby rozkaz ze sterownika doszedł to również by ruszył.

EDIT:
    Już wiem

Trzeba zmienić parametr MB_Transaction_ID w bloku MB_CLIENT_DB z 255 na 1. Przeoczyłem to wcześniej w dokumentacji, gdzie opisano to właśnie jako problem przy stosowaniu bram TCP->RTU.