Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CD-ROM LG 48x - wariujący silnik krokowy głowicy

13 Maj 2002 10:38 2652 5
  • Poziom 27  
    Witam

mam problem z w/w cd-romem. Otóż chodzi o silnik krokowy głowicy lasera. Przy odłączonym zasilaniu silniczek obraca się luźno. W momencie załączenia zasilania silnik staje i nie daje się ruszyć. Co może być przyczyną takiego wrednego zachowania?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    :wink: ....chyba nie za bardzo wiesz jak dziala silnik krokowy! Takie zachowanie jest NORMALNE ! Kazdy sielnik krokowy tak dziala. Jest to nawet konieczne. Po ustaleniu pozycji wirnika jest on blokowany poprzez podanie napiecia stalego, co uniemozliwia przypadkowa zmiane polozenia.... wynika z tego,ze Twoj silnik jest w 100% sprawny. Pozdrawiam!
  • Poziom 27  
    nie, no ja wiem jak działa silnik krokowy. Kwestia jest tego typu, że po podaniu zasilania na CD-ROM, głowica lasera nie rusza się i nie można jej ruszyć.
    nie można jej ruszyć, bo napędzana jest poprzez przekładnię ślimakową, kt6óra jest "samohamowna", pokręcić można tylko za sam szpindel silniczka, sprowadzić sanki do skrajnego zewnętrznego położenia i obserwować po włączeniu zasilania. Jak silniczek nie drgnie podstaw jego sterownik (scalak), to zazwyczaj ten drugi scalaczek z niewielkim radiatorkiem.
    Kolega wyzej ma racje. Ja polecam jeszcze sprawdzenie krancowki. Czasami cos sie z nia stanie i sterownik nie ma informacji o tym, ze glowica jest juz w polozeniu poczatkowym. Probuje wtedy sprowadzic ja do takiego polozenia, a jesli juz od dawna w nim jest to po prostu bedzie bez sensu pchal pomimo,ze juz dalej sie nie da :-?
  • Poziom 26  
    W LG częsta pada silnik przesuwający głowice lasera, sprawdź czy bez zasilania można lekko nim obracać. W starszych modelach LG był stosowany cały z metalu i tego broblemu nie było..