Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

REMA Toccata - Montaż głowicy UKF T10 i uzyskanie pełnego zakresu

22 Jul 2020 22:52 1383 18
Tespol
 • #1
  User removed account
  Level 1  
 • Tespol
 • #2
  Józio17
  Level 30  
  Minimalne - R455 dla strojenia ręcznego, R456 dla programatora, maksymalne R449 - R454 dla każdej sekcji indywidualnie.
 • #3
  User removed account
  Level 1  
 • Tespol
 • #4
  aksakal
  Tube devices specialist
  KT805 piny - E-K-B, europejski-B-K-E
 • #5
  Józio17
  Level 30  
  Jakub Urban wrote:
  Jakie jest maksymalne napięcie strojenia na końcu skali w tym odbiorniku?
  Słyszałem, że jest to 25V

  Powinno być ale jest regulowane, tak trudno zmierzyć?
  Jakub Urban wrote:
  chciałbym wiedzieć czy mogę wykonać dzielnik napięcia z helitrimów ,mam 2x50kΩ i 2×100kΩ,.

  Wystarczy jeden 100k do wykonania regulowanego dzielnika.
  REMA Toccata - Montaż głowicy UKF T10 i uzyskanie pełnego zakresu
 • #6
  DIORADIO
  Level 30  
  Nie dziw się że takie jest podejście bo to już starocie, nie każdy chce się w to angażować. Wrzuć drugą część schematu bo podejrzewam że to (schemat) może być podobny do Merkurego lub do któregoś z tunerów diorowskich. Porównamy, zobaczymy.
 • #7
  User removed account
  Level 1  
 • #8
  DIORADIO
  Level 30  
  Prosiłem Cię o drugą część schematu i czekam na nią, bo interesuje mnie cały zasilacz. Mam też trudności z powiększeniem części schematu (tylko raz) bo nie mogę odczytać nr elementu. Ta głowica która jest na schemacie to rozumiem że jest oryginał Toccaty, tylko zastanawia mnie jak rozwiązano ARCz, bo ja nie bardzo widzę bo na heterodynę powinien być dostarczony sygnał z dyskryminatora, a tutaj nie ma. Nie mogę odczytać jaki jest scalak w programatorze. Zrób tak abym mógł powiększyć schemat i odczytać nr.elementów.
 • #9
  User removed account
  Level 1  
 • #10
  DIORADIO
  Level 30  
  Dzięki za cały schemat i na początek uwaga na T 408 (inne napięcie) na emiterze ,chyba do zwrócenia uwagi że ten tranzystor zadziałał lub żaróweczka przepalona. Zasilanie scalaka U 700 idzie z E T 401 - 26,5V. Scalak JS 403 to UL 1550. Napięcie do przestrajania zazwyczaj jest od 3V do 27/28V i te 3V ustawiasz R 455 w punkcie 432, a te 27/28 (mam wątpliwości) w punkcie 433. A jak kręcisz gałką to przestrajasz R3. Programując UKF to 3V ustawiasz R 456, a napięcie górne (27/28V) R 450 - 454). Jeszcze taka wątpliwość że zasilanie jest 26,5V a ja tu piszę o napięciu przestrajania 28V. Może te diody pojemnościowe mają inny zakres przestrajania i jeszcze coś takiego że w tym pierwszym schemacie trochę inaczej wygląda układ do przestrajania. No i taka ciekawostka że brakuje tu ARCz.
 • #11
  User removed account
  Level 1  
 • #12
  Andrzej L.
  Level 31  
  Wynika ze schematu (ciężko go złożyć w całość bo kolejne klocki schematu wyglądają na lekko ucięte na krawędziach stron), że ARCZ masz tutaj realizowane przez sumowanie napięcia korygującego z bloku p.cz. z głównym napięciem warikapowym. Coś podobnego jak w polskim Merkury. Stąd jeszcze kilka dodatkowych tranzystorów za stabilizatorem napięcia warikapowego do realizacji układu ARCZ.
  Układ zbliżony myślą techniczną do tego

  REMA Toccata - Montaż głowicy UKF T10 i uzyskanie pełnego zakresu

  Te głowice niskonapięciowe, gdzie napięcie warikapowe rzadko przekracza 8V w układach bez syntezy częstotliwości są upierdliwe, bo są bardziej podatne na rozstrajanie niż głowice z wysokim napięciem warikapowym 3-25V. Niepotrzebnie tyle potencjometrów nastawnych w torze warikapowym. Im więcej ich tym większe ryzyko pływania napięcia warikapowego.
  Dobrą szkoła jest ustawić oczekiwane napięcie podkówką, a potem w jej miejsce dobrać stały najbliższy wartością rezystor metalizowany 1% i wszędzie gdzie możliwe pozbywać się potencjometrów nastawnych.
  Nawet w wysokonapięciowym torze warikapowym 3-25V (im schodzisz niżej napięciem strojenia tym strojenie ma coraz bardziej ostrą charakterystykę i wystarczy wręcz muśnięcie potencjometru i stacja odpływa) jak słuchasz stacji przy napięciu warikapowym w pobliżu 3V to zmiana napięcia o niewielkie 5mV już powoduje odstrojenie od stacji - co widać na wskaźniku zera.
  Otworzyłbym tę głowicę T10 i zerknął na jakich warikapach jest tam realizowane przestrajanie, bo może jest szansa, że da się to puścić na typowym napięciu warikapowym 3-25V. po małych korektach w obwodach LC.
  Może masz schemat tej głowicy, bo póki co widzę tylko ogólny jej opis, a co w środku siedzi to pozostaje tylko gdybać. Da się to otworzyć jakoś bezinwazyjnie i cyknąć kilka fotek wnętrzności tej głowicy?
  Nie wiem czemu wyciąłeś oryginalną głowicę, trzeba było trymery wymienić na nowe i zostawić ją, bo całkiem przyzwoita głowica. A tak to tworzysz niepotrzebnie kombinacje alpejskie pod inną głowicę.
 • #13
  User removed account
  Level 1  
 • #14
  Andrzej L.
  Level 31  
  Jak masz PRAWIE pełen zakres, tzn., że górne napięcie warikapowe trzeba trochę jeszcze podciągnąć abyś dobił do 108MHz.
  Zatarte napisy na obudowie głowicy nie są konieczne do pociągnięcia tematu. To który UKF obsługuje głowica w zastanym stanie, stwierdzisz po krótkiej analizie obsady pojemności przy cewkach. Stwierdzenie, że ta T10 jest lepsza od wielu starych głowic warikapowych wskazuje, że te stare głowice (z którymi porównywałeś tę T10) jakiś magik na podstawie filmów z YT próbował przestrajać :) i tak "przestroił" i "zestroił".
  Przypuszczalnie ta T10 to coś z gatunku schematu wewnętrznego głowicy Gloria, mosfet na wejściu, mieszacz sumacyjny.

  Taką głowice oryginalną masz?

  REMA Toccata - Montaż głowicy UKF T10 i uzyskanie pełnego zakresu

  REMA Toccata - Montaż głowicy UKF T10 i uzyskanie pełnego zakresu
 • #15
  User removed account
  Level 1  
 • #16
  Andrzej L.
  Level 31  
  Ta stara głowica ma podwójny filtr pasmowy we wzmacniaczu w.cz., a w tej nowej z dużym prawdopodobieństwem jest pojedynczy w ramach oszczędności. Przy podwójnym filtrze lepiej dana głowica radzi sobie przy obecności mocnej stacji lokalnej, a jeżeli nie masz w pobliżu mocnego nadajnika, to nie będzie to zauważalne. Nie napisałem, że stara jest na pewno lepsza, tylko zareagowałem na to, że stwierdziłeś o lepszości T10 względem starych głowic. Zostaję przy zdaniu, że jak głowicę starej generacji przestrajał człowiek czujący temat to efekty w odbiorze będą porównywalne, a nie że na T10 daną słabą stację słyszysz, a na starej głowicy z lat 70 tylko szum UKF na częstotliwości gdzie nadaje ta stacja.
 • #17
  User removed account
  Level 1  
 • #18
  Andrzej L.
  Level 31  
  Wobuloskop nie jest konieczny jak czujesz głowicę. Sam generator ci wystarczy. Wskaźnik może głupoty pokazywać skoro podkówki są w stanie tragicznym i mogły niektóre od starości pouciekać nastawami. Mając oscyloskop zrób pomiar jaki sygnał 10,7MHz przy najmocniejszej stacji (lub uruchomiony generatora obok jako symulator mocnej lokalnej stacji) masz na 14 nóżce A220D. Jeżeli masz tam ~300mVp.p. (100mV skutecznego) to dla takiego sygnału bym skorygował podkówką R227 wychylenie wskaźnika poziomu sygnału na max.
  A jeżeli nie masz tam oczekiwanego sygnału to albo kwestia rozstrojonych obwodów LC toru p.cz. (F203, F204) albo sama głowica-zmiennik na swoim wyjściu p.cz. daje mniejszy sygnał niż fabryczna głowica - stąd zaniżone sztucznie wskazanie. Tu by się przydał niegrzebany taki drugi tuner i zrobić sobie pomiary porównawcze - nie mając rozwiniętych opisów serwisowych do tego tunera gdzie dokładnie podano dla jakiego sygnału w torze p.cz. producent przewidział 'zamknięcie" wskaźnika poziomu sygnału stacji. Pozostaje więc bazować na typowych sygnałach z innych tunerów. Napięcie warikapowe dobierz sobie górne i dolne. Dolne dla odbioru 87,5 i górne dla 108MHz. Regulacje wzajemnie zależne, regulując zespołem podkówek przy potencjometrze strojeniowym, regulacją góry trochę rozstrajasz dół i odwrotnie, więc powtarzasz do momentu osiągnięcia oczekiwanych napięć krańcowych, które zapewnią pokrycia pasma.
 • #19
  User removed account
  Level 1