Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie pompy ciepła z parownikiem

rafix2005 23 Jul 2020 02:19 708 19
    rafix2005
    Level 10  
    Witam wszystkich serdecznie. Mam wykonywaną właśnie instalację pompy ciepła (powietrze-woda) w kotłowni. Zauważyłem, że parownik jest podłączony z pompą rurą o średnicy sporo mniejszej od przygotowanej przez producenta (wyjście 29mm, podłączenie 20mm). Czy będzie to miało jakiś wpływ na moc, parametry pracy pompy, czy też nie powinienem się martwić na zapas? Dołączam zdjęcie. Z góry dziękuję za pomoc
    Podłączenie pompy ciepła z parownikiem
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    rafix2005 wrote:
    Czy będzie to miało jakiś wpływ na moc, parametry pracy pompy, czy też nie powinienem się martwić na zapas?

Może mieć wpływ. Obniży przepływ czynnika, trzeba sprawdzić w dokumentacji co zaleca producent. Swoją drogą patrząc na to połączenie, to wygląda na partaninę. Jeśli już jest taka konieczność, to dlaczego redukcji nie ma?
    rafix2005
    Level 10  
    Dziękuję za expresową odpowiedź. Sprawdziłem już dokumentację i nie ma tam jasnych zaleceń. Za chwilę napiszę maila do producenta. Co to partaniny to też mi tak wygląda, ale fachowcy twierdzą, żę tak trzeba bo nie ma złączek o takich rozmiarach w Polsce.
    ArturAVS
    rafix2005 wrote:
    nie ma złączek o takich rozmiarach w Polsce

Są odpowiednie narzędzia do "zrobienia" nietypowych złączek. Parownik i pompa to komplet, czy jakaś zbieranina?
    rafix2005
    Level 10  
    Parownik i pompa to kompletny zestaw firmy Ochsner. Z tego co dowiedziałem się od techników, oni tak wszedzie robią i to ładnie działa. Poczekam co odpisze producent.
    jack63
    Level 43  
    Coś mi się niezgadza. Jaka PC? Jaki osobny parownik?
    Napisz coś więcej i daj zdjęcia, bo z tego jednego zdjęcia nic konkretnego nie wynika.
    Mało tego. Średnice rur i to prowadząch pary czynnika rzędu 29 czy 20 mm występują w dużych urządzeniach. Tak powyżej 25 kW mocy chłodniczej. Do tego jakieś wielgachne trójniki pod kątem prostym??? Takich rozwiązań nie stosuje się w chłodnictwie. I czemu parownik jest łączony na etapie montażu i to przez lutowanie twarde???
    Czy podczas lutowania był do środka rur podany azot?
    Coś mi tu śmierdzi na kilometr.
    jack63
    Level 43  
    rafix2005 wrote:
    Azot był wpuszczony wczora

Azot miał być wewnątrz rury podczas lutowania!!!
    Próba ciśnieniowa to zupełnie inna bajka.
    Poco ci ten zabytek ze sprężarką on/off i R407C ???
    Jest tyle klimatyzatorów z R410a z demontaży. Do tego wymiennik płytowy jak skraplacz. Jest temat na Elce.
    Dalej nie wiadomo co to za rury i po co takie grube?
    Jaka długość instalacji do faktycznie parownika? Dziwaczne rozwiązanie. Poza tym rury powinny mieć różne średnice.
    Jaka jest średnica króćców parownika?
    rafix2005
    Level 10  
    Quote:
    Azot miał być wewnątrz rury podczas lutowania!!!

No to nie byl :(

Quote:
    Poco ci ten zabytek ze sprężarką on/off i R407C ???
    Jest tyle klimatyzatorów z R410a z demontaży. Do tego wymiennik płytowy jak skraplacz. Jest temat na Elce.

Projekt unijny. Sprzęt odgórnie narzucony. Koszt instalacji około 60k PLN, więc wykonują uprawnieni fachowcy najwyższej klasy.

Quote:
    Dalej nie wiadomo co to za rury i po co takie grube?

Niestety dalej nic nie wiem.

Quote:
    Jaka długość instalacji do faktycznie parownika?

8,5m bez żadnych złączek/kolanek po drodze.

Quote:
    Jaka jest średnica króćców parownika

Srednice kroćów na parowniku odpowiednio 29mm i 16mm. Do kroćcow podłączone rury o średnicach 20mm i 11mm
    rafix2005
    Level 10  
    temat do zamkniecia. producent potwierdzil ze instalacja powinna dzialac na tej srednicy rury, ale nie jest wykonana fachowo. widze ze kwota 60k pln to za malo zeby wykonac instalacje pompy ciepla :(
    jack63
    Level 43  
    rafix2005 wrote:
    widze ze kwota 60k pln to za malo zeby wykonac instalacje pompy ciepla

Jak się trafia na papraków projektantów i wykonawców to możesz zapłacić i 100k za goowno.
    ArturAVS wrote:
    Kwota jest ok, tylko firma to partacze.

Raczysz sobie żartować. Za 45k ok 2000 roku to było za gruntówkę DX z "kilometrami" rur zakopanych w ziemi.
    Ta PC to jakiś koszmar. 5x razy taniej było by kupić 4 klimatyzatory i nimi grzać.
    Rozwiązania jak z epoki króla ćwieczka. Czynnik chłodniczy R407C już dawno nie jest stosowany w nowych konstrukcjach i w zasadzie jest zakazany przepisami unijnymi. Nie jestem pewien, ale chyba nie wolno wprowadzać na rynek urządzeń z tym czynnikiem. Do tego urządzenia są wielkie, drogie i stosunkowo mało sprawne (COP poniżej 3) Dziś króluje R32 i R290 (COP rzędu 4), a nie archaiczny R407C.
    Do tego rury izolowane jak dla klimatyzatora. Ta izolacja dość że jest cieplnie "słaba", nie izoluje od wilgoci, to jeszcze po dwóch latach na słońcu rozleci się w pył a ptaki zaniosą ją do gniazd... Powinna być czarna, szczelna. Armaflex, a nie chiński szajs rozpadający się gdy się na niego dłużej popatrzy. Tym bardziej za tą kosmiczną cenę.
    Do tego jakieś jaja ze średnicami rur i łączenie jak u kowala na wsi.
    A te rury w kotłowni to się nadają na mema: "nasi tu byli".
    Dla mnie to co widać na zdjęciach to jakiś koszmar. Niejeden Elektrodowicz zrobił dużo lepszą PC z klimatyzatora za 1/10 ceny tego badziewia. Dobrze, że nie widać sprężarki i okolic, bo lepiej się więcej nie denerwować.
    Z opisu wynika, że sprężarka on/off co dzisiaj jest zwykłą kpiną. Pewnie jakiś zabytek magazynowy ktoś wcisnął autorowi tematu.
    Moje kondolencje.
    ArturAVS
    jack63 wrote:
    Raczysz sobie żartować. Za 45k ok 200 roku to było za gruntówkę DX z "kilometrami" rur zakopanych w ziemi

Dawno się nie interesowałem, ale widać dużo się zmieniło.
    jack63
    Level 43  
    Jak zwykle autor melduje musztardę po obiedzie Zamiast się spytać o opinię PRZED zakupem. Teraz to można tylko zapłakać, bo pewnie tego badziewia nie da się zwrócić.
    Trzeba pogrzebać w ustawie Fgazowej i przepisach unijnych, bo może sie okazać, że np za dwa lata nie będzie wolno serwisować tych urządzeń, bo jest tendencja do rugowania czynników z grupy HFC z rynku.
    Także firma pozbyła się gorącego kartofla i to za niezłą kasę.
    Do tego aby być w zgodzie z prawem, urządzenei powinno być zgłoszone do CRO (centralny rejestr operatorów) i raz na rok wykonana "kontrola szczelności" (nazwa czynności zgodna z ustawą) przez uprawniony personel
    Z resztą napełnienie czynnikiem powinno być wykonane przez człowieka ze świadectwem kwalifikacji.
    Radzę spytać i poprosić o pokazanie tego świadectwa. Z resztą nazwisko człowieka jest w ogólnodostępnej bazie danych UDT, więc można sprawdzić czy człowiek go ma.
    rafix2005
    Level 10  
    Dziękuje za wszelkie porady i uwagi.

Quote:
    Jak zwykle autor melduje musztardę po obiedzie....

Niestety nie miałem wpływu na wybór sprzętu, gdyż tak jak pisałem wcześniej jest to projekt UE dofinansowany częsciowo przez gminę. Przed podpisaniem umowy dostałem informację o mocy instalowanego urządzenia. Szczerze mówiąc nie planowałem nawet poświęcać zbytnio czasu na sprawdzanie co tam jest instalowane sądząc, że przy sporej ilości fachowców na drodze realizacji wszystko będzie zrobione na najwyższym poziomie. Cóż, oczekiwania przerosły rzeczywistość.

W najbliższym czasie planuje montaż PC w drugim domu. Tym razem przygotuje się do instalacji i nauczony doświadczeniem prawdopodobnie większość wykonam we własnym zakresie.
    jack63
    Level 43  
    rafix2005 wrote:
    Szczerze mówiąc nie planowałem nawet poświęcać zbytnio czasu na sprawdzanie co tam jest instalowane sądząc, że przy sporej ilości fachowców na drodze realizacji wszystko będzie zrobione na najwyższym poziomie.

Czyżbyś był tak naiwny? A jakby ci pół domu rozwalili? Te rury w białej izolacji z foto3 też pozwolisz zostawić tak, jak są na zdjęciu??? Przecież to jakaś kpina za pieniądze unijne w twoim domu.
    Za prąd płacił będziesz ty, a nie unia czy gmina. (!!!)
    Do tego masz wręcz obowiązek spytać czy montażyści mają świadectwa kwalifikacji, bo trzeba tępić partaczy, bo już jest źle a będzie jeszcze gorzej.
    Osobiście to bym ich wygonił za taką manianę, ale twoja wola.
    PS. pytanie: Czy masz ogrzewanie podłogowe? Jak nie to będzie jeszcze gorzej z COP czyli rachunkami za prąd.
    Czy był robiony jakiś audyt domu w kierunku sensu montażu PC?
    Czy ktokolwiek wspominał ci, że masz obowiązek zgłosić urządzenie do CRO? Przy tej ilości tego czynnika (tzn większej niż 2.8kg) stajesz się wg. prawa polskiego(!) operatorem urządzenia z fgazem.
    ArturAVS
    jack63 wrote:
    Do tego masz wręcz obowiązek spytać czy montażyści mają świadectwa kwalifikacji, bo trzeba tępić partaczy, bo już jest źle a będzie jeszcze gorzej.

Dokładnie, firma "wydmuszka" montująca szrot z zachodu.
    rafix2005
    Level 10  
    Quote:

Czyżbyś był tak naiwny? A jakby ci pół domu rozwalili? Te rury w białej izolacji z foto3 też pozwolisz zostawić tak, jak są na zdjęciu??? Przecież to jakaś kpina za pieniądze unijne w twoim domu.

Walczyłem o to przez dwa tygodnie trwania instacji, ale to walka z wiatrakami. Nie da się, nie ma złączek, nie mozna lutować i wiele innych wymówek. Jak już wywalczyłem żeby to ułożyć to efekt taki, że można poprawić tylko trochę bo jest już za późno. Ostatecznie nie ja jestem zamawiającym tylko gmina i tyle ;(

Quote:

Za prąd płacił będziesz ty, a nie unia czy gmina. (!!!)

Cena za prąd nie powinna wzrosnąć przy nieestetycznym położeniu rur :) Producent potwierdził, że wszytko będzie działać, ale jest to nieprofesjonalne. Nie polecam projektów UE, bo jako inwestor praktynie nie mam nic do powiedzenia.

Quote:

Firma Ochsner potwierdziła, że współpracuje z firmą zamawiającą instalacje.
    Oczywiście gdyby to było możliwe wynająłbym inna firmę do wykonania poprawek i fakturę przedstawił wykonawcy w celu zwrotu kosztów. Niestety jak się już dowiedziałem nikt mi pieniędzy nie zwróci. Mogę sobie zamawiać wykonawcę we własnym zakresie.

Quote:

PS. pytanie: Czy masz ogrzewanie podłogowe? Jak nie to będzie jeszcze gorzej z COP czyli rachunkami za prąd.

mam nową instalację podłogową

Quote:

Czy był robiony jakiś audyt domu w kierunku sensu montażu PC?

Audyt był, wszytko pozytywnie poszło.

Quote:

Czy ktokolwiek wspominał ci, że masz obowiązek zgłosić urządzenie do CRO? Przy tej ilości tego czynnika (tzn większej niż 2.8kg) stajesz się wg. prawa polskiego(!) operatorem urządzenia z fgazem.

zgłoszenie i przeglądy na 5 lat będą po stronie gminy
    jack63
    Level 43  
    rafix2005 wrote:
    Cena za prąd nie powinna wzrosnąć przy nieestetycznym położeniu rur

Nie rozumiesz problemu. Jak urządzenie ma niższe COP, to zapłacisz więcej za prąd.
    rafix2005 wrote:
    Ostatecznie nie ja jestem zamawiającym tylko gmina i tyle ;(

Ale to jest zamontowane w twoim domu!!!
    Pytanie jest takie: Czyja jest formalnie ta instalacja? Twoja czy Gminy?
    rafix2005 wrote:
    zgłoszenie i przeglądy na 5 lat będą po stronie gminy

Jakie zgłoszenie? Jakie przeglądy? Co po tych pięciu latach? Czy staniesz się właścicielem czyli operatorem zgodnie z wymogami ustawy? Z resztą aby być operatorem wcale nie trzeba być właścicielem.
    Znając życie cała ta zabawa to jeden wielki przekręt aby wyjąć unijną kasę.
    W kwestii posiadania świadectwa kwalifikacji przez przynajmniej jednego pracownika dokonującego napełnienia układu czynnikiem chłodniczym i uruchomienia, to jak się wykręcają, możesz ich postraszyć donosem do UDT czy Ochrony środowiska. Na pewno będą bardziej koncyliacyjni.
    Jak pisałem, trzeba tępić takich fajansiarzy, cwaniaków, a nie siedzieć jak mysz pod miotłą bo Gmina czy kasa unijna.
    Oni sobie pójdą a to gówno zostanie u ciebie w domu na lata.
    rafix2005 wrote:
    Audyt był, wszytko pozytywnie poszło.

Tzn co poszło? Jakie zapotrzebowanie na energię cieplną? Co to za dom potrzebujący PC o mocy kilkanaście kW?
    rafix2005
    Level 10  
    Quote:

Nie rozumiesz problemu. Jak urządzenie ma niższe COP, to zapłacisz więcej za prąd.

wiem ze instalacja jest zrobiona na "odwal sie", producent zapewnil ze COP nie spadnie przy takim ulozeniu rur i tej dlugosci rur (i mam to na pismie) Co do estetyki, to walczylem ile moglem. Niestety wiecej ugrac sie nie dalo. Bede mial dodatkowo wszytkie rury oblozone otulina.

Quote:

Ale to jest zamontowane w twoim domu!!!
    Pytanie jest takie: Czyja jest formalnie ta instalacja? Twoja czy Gminy?

Formalnie instalacja nalezy do gminy.

Quote:

Jakie zgłoszenie? Jakie przeglądy? Co po tych pięciu latach? Czy staniesz się właścicielem czyli operatorem zgodnie z wymogami ustawy? Z resztą aby być operatorem wcale nie trzeba być właścicielem.
    Znając życie cała ta zabawa to jeden wielki przekręt aby wyjąć unijną kasę.
    W kwestii posiadania świadectwa kwalifikacji przez przynajmniej jednego pracownika dokonującego napełnienia układu czynnikiem chłodniczym i uruchomienia, to jak się wykręcają, możesz ich postraszyć donosem do UDT czy Ochrony środowiska. Na pewno będą bardziej koncyliacyjni.
    Jak pisałem, trzeba tępić takich fajansiarzy, cwaniaków, a nie siedzieć jak mysz pod miotłą bo Gmina czy kasa unijna.
    Oni sobie pójdą a to gówno zostanie u ciebie w domu na lata.

uwierz mi, ze nie pozostawalem bierny, jak tylko zobaczylem jak ta instalacja sie zapowiada. zgadzam sie w kwestii projektow unijnych

Quote:

Tzn co poszło? Jakie zapotrzebowanie na energię cieplną? Co to za dom potrzebujący PC o mocy kilkanaście kW?

Wiem, ze warunkiem włączenia do programu bylł spełnienie warunków zapotrzebowania na energie cieplna. Nie dostalłm nigdy informacji jakie byly to parametry. Jedyne co otrzymałem po pierszym audycie to brak możliwosci instalacji i zalecenie montażu okien o określonych parametrach cieplnych i docieplenie stropu. Po tej modernizacji audyt przeszedl pozytywnie. Nie mam zadnych dodatkowych danych na ten temat :(