Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

aqara smart 2 way switch złe podłączenie, spalony rezystor

23 Jul 2020 21:46 552 8
  • Level 12  
    Witam, jak to ja zamiast zerknac na schemat to podłączyłem, N do N a L do zasilania, i spalilem moduł, ( jak sie okazało zasilanie podłacza sie do "IN" )
    znalazłem zdjęcia przeglądnąłem i wszystko wydaje się być okej tylko spalił się jeden rezystor, problem w tym, że na zdjęciach nie jestem pewny jego oznaczeń.

Oznaczony kółkiem na zdj, według mnie jest to taki sam jak ten obok, czyli 081 / 810 ??

Niżej link do oryginalnych zdj, może bedzie lepsza jakość :)
    aqara smart 2 way switch złe podłączenie, spalony rezystorb25746271d...0a19e.jpeg Download (1.43 MB)

https://community.hubitat.com/uploads/default...b25746271d9489d7b92266ed46ef99d75b70a19e.jpeg

https://lucidar.me/en/home-automation/files/aqara-relay-llkzmk11lm-07.jpg

https://community.hubitat.com/t/new-xiaomi-aqara-relay-2-channel/13335/31

Edit:

mam informacje i zdj lepszej jakości, wygląda że to jest ten sam tylko "do góry nogami"

Pytanie jaką on ma rezystancje, bo nie wiem czy to 018 czy 810 ? chodzi o ten wyżej
    aqara smart 2 way switch złe podłączenie, spalony rezystorb25746271d...70a19e.jpg Download (78.18 kB)
  • Level 12  
    Zmierzyłem ten drugi miernikiem i faktycznie ma 100Mohm i niestety ale nie kupie u mnie takiego, największy jaki mają to 5Mohm , trzeba bedzie pewnie kupić go na internecie
  • Helpful post
    Level 43  
    100MΩ to rzadko spotykane rezystory, wykorzystuje sieje tylko w układach pracujących z bardzo małymi prądami, jakie funkcje pełni ta płytka?
    Większość typów rezystorów ma najwyższą zwartość 10MΩ, 100MΩ prawie nikt nie produkuje, bo prawie nikt nie kupuje, dlatego że prawie nikt nie używa ich w układach. Używałem do wzmacniaczy transimpedancyjnych to wiem ;) W dużych sklepach Farnell, RS,Mouser,Digikey są dostępne.

Niewiele szczegółów widać na tych zdjęciach, ale rezystora o tak dużej wartości nie spalisz, bo prawie nie płynie przez niego prąd.
    Takich rezystorów nie spotyka sie w obwodach zasilania.

arkosw wrote:
    Witam, jak to ja zamiast zerknac na schemat to podłączyłem, N do N a L do zasilania, i spalilem moduł, ( jak sie okazało zasilanie podłacza sie do "IN" )
    Pisz jaśniej, podałeś 230V zamiast niskiego napięcia zasilajacego?
  • Helpful post
    Level 43  
    arkosw wrote:
    A spalil sie na 100% rezystor, bo sie stopił
    To znaczy że nie był 100M, widziałem rezystory SMD pęknięte, ze zbrązowiałymi napisami, albo z rozerwaną ścieżka rezystywną, czy skorodowanymi doprowadzeniami, ale stopionych nigdy, a to dlatego że do stopienia podłoża rezystora ceramicznego w rezystorze potrzeba 2000°C, za to do spalenia laminatu pewnie ok 400°C

Znalazłem dowód na to że się mylisz co do wartości 100M, ścieżki od rezystora-bocznika do "spalonych" rezystorów które stanowią filtr przeciwzakłóceniowy, w takich filtrach nie stosuje sie skrajnie dużych rezystancji bo działanie było by odwrotne do zamierzonego
    aqara smart 2 way switch złe podłączenie, spalony rezystor

Według mnie to masz kod rezystory kodowane według EIA-96
    Read more http://www.resistorguide.com/resistor-smd-code/
    i nie jest to 018 ale 01B czyli 1kΩ taki rezystor mógł strzelić po podaniu napięcia sieciowego, ale raczej rezystor filtru bocznika nie jest przyczyną niedziałania urządzenia.

Dodano po 18 [minuty]:

arkosw wrote:
    Ja podałem 230v pod złącze L (a cala radiolinia pracuje na 230)
    Włąśnie trudno mi zrozumieć co producent miał na myśli oznaczajac wyprowadzenia, a nie udało mi sieznaleźć porządnej dokumentacji do tego urządzenia. czy to urządzeni można zasilać z N i bez?
    Patrząc na schemat #5 to biorąc pod uwagę że IN i IN są zwarte, to i tak urządzenie zasila się na L i N, czyli nie miałeś racji że to złe podłączenie, musiałeś popełnić inny błąd.

Tym błędem mogło być brak zwory pomiędzy IN i L.
  • Level 12  
    Co do rezystora, to pan w elektronicznym najwidoczniej miał racje, mówił własnie o 01B i że to może być 1kΩ,

A co do drugiej sprawy to fakt, dosłownie chwilkę wcześniej rozłączyłem te zworkę ( moja ciekawość nie zna granic) już mniejsza z tym dlaczego ją wyjąłem, pytanie czy da się to jeszcze naprawić ? Rozumiem że wymiana rezystora nic nie zmieni ?

A rezystor jak podłączałem to ciągle na nim iskrzyło. ( w sensie podawałem napięcie na wejście IN )
  • Helpful post
    Level 43  
    arkosw wrote:
    A co do drugiej sprawy to fakt, dosłownie chwilkę wcześniej rozłączyłem te zworkę ( moja ciekawość nie zna granic) już mniejsza z tym dlaczego ją wyjąłem, pytanie czy da się to jeszcze naprawić ? Rozumiem że wymiana rezystora nic nie zmieni ?
    Przez rezystor popłynął prąd gdzieś dalej do układu i mógł uszkodzić inne rzeczy, rezystor łatwo wymienić, kłopot będzie jeśli uszkodził jakiś układ programowalny - mikrokontroler.

Ja bym sprawdził do którego układu idą ścieżki, za rezystorów z kondensatorami, ścieżki idą gdzieś na drugą stronę płytki. Odczytał bym też oznaczenia układów scalonych.

Czy układ daje jakiekolwiek oznaki działania? jeśli nie sprawdził bym czy zasilacz który jest na płytce działa, chyba widzę tam kondensator 220uF/16V można na nim zmierzyć napięcie podczas pracy, tylko trzeba uważać bo układ nie ma izolacji galwanicznej i w każdym punkcie może być niebezpieczne napięcie względem ziemi.
  • Level 12  
    Dzwoniłem dzisiaj rano do sprzedającego, opowiedziałem co i jak, powiedział, żeby wysłać paczkę, spróbuje ją zareklamować, jak się uda to dadzą nowe, jak nie to wtedy będę walczył dalej.
    Jak narazie to bardzo bardzo dziękuje za pomoc :)