Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Wobulator K937 - Brak stabilizacji sygnału na wyjściu wkładki E445

Matt_x89 07 Oct 2020 13:58 3912 46
Testo
    rubens
    VIP Meritorious for electroda.pl
    StaryVirus_e_Wiarus wrote:
    TME ma w ofercie. Do wyboru do koloru. Możesz zamienić na potencjometr o wartości od 50 Ohm do 100 Ohm. Ważny jest rozmiar, tak, żeby dał się zamontować, zmieścił.

Nie jest tak do końca........ popatrz:
    Wobulator K937 - Brak stabilizacji sygnału na wyjściu wkładki E445
  • Testo
    Janusz_kk
    Level 35  
    Czyli zostaje Ci czyszczenie.
    StaryVirus_e_Wiarus
    Level 20  
    Wymienić na potencjometr w obudowie metalowej! Czyszczenie nic nie da, ścieżka może być wypalona w tym miejscu. Po prostu ktoś podłączył elektrownie do wyjścia i upalił.
    Przyrząd jest wiekowy, muzealny i tam jest jego miejsce. Współcześnie chyba się te tłumiki inaczej wykonuje. Po naprawie trzeba się liczyć z niedociągnięciami. Szczególnie na wysokich częstotliwościach. Będzie też wymagał przeskalowania.
    Janusz_kk
    Level 35  
    Niekoniecznie, przy ścieżce węglowej wystarczy styk przestawić na nowy tor odpowiednio go odginając o ile jest metalowy, z węglowymi jest trochę trudniej.
  • Testo
    Matt_x89
    Level 12  
    Janusz_kk wrote:
    Niekoniecznie, przy ścieżce węglowej wystarczy styk przestawić na nowy tor odpowiednio go odginając o ile jest metalowy, z węglowymi jest trochę trudniej.

Dokładnie taki sam pomysł przyszedł mi do głowy wczoraj. Postaram się otworzyć ten tłumik tak żeby go nie zniszczyć i zobaczymy w jakim stopniu jest uszkodzony.

StaryVirus_e_Wiarus wrote:
    TME ma w ofercie. Do wyboru do koloru. Możesz zamienić na potencjometr o wartości od 50 Ohm do 100 Ohm. Ważny jest rozmiar, tak, żeby dał się zamontować, zmieścił.

Tłumik ten zapewnia stałą impedancje wyjścia. Zwykły potencjometr nie do końca się sprawdzi w tej roli według mnie.

Schemat oraz rysunek techniczny tego typu tłumika.

Dodano po 15 [minuty]:

Forumowicz urth zgodził się na umieszczenie w wątku zdjęć swojego tłumika, który miał uszkodzoną ścieżkę:
    Wobulator K937 - Brak stabilizacji sygnału na wyjściu wkładki E445 Wobulator K937 - Brak stabilizacji sygnału na wyjściu wkładki E445 Wobulator K937 - Brak stabilizacji sygnału na wyjściu wkładki E445 Wobulator K937 - Brak stabilizacji sygnału na wyjściu wkładki E445 Wobulator K937 - Brak stabilizacji sygnału na wyjściu wkładki E445 Wobulator K937 - Brak stabilizacji sygnału na wyjściu wkładki E445 Wobulator K937 - Brak stabilizacji sygnału na wyjściu wkładki E445 Wobulator K937 - Brak stabilizacji sygnału na wyjściu wkładki E445 Wobulator K937 - Brak stabilizacji sygnału na wyjściu wkładki E445 Wobulator K937 - Brak stabilizacji sygnału na wyjściu wkładki E445 Wobulator K937 - Brak stabilizacji sygnału na wyjściu wkładki E445 Wobulator K937 - Brak stabilizacji sygnału na wyjściu wkładki E445 Wobulator K937 - Brak stabilizacji sygnału na wyjściu wkładki E445 Wobulator K937 - Brak stabilizacji sygnału na wyjściu wkładki E445

Wykonał też pomiary rezystancji:
    "Rezystancja pomiędzy masą, a żyłą na wejściu z boku jest stała i wynosi 75 om bez względu na położenie osi tłumika. Wartości rezystancji pomiędzy żyłami wynosi od 0 do około 160om. Ale nie jest ona liniowa."

Serdeczne podziękowania urth za materiały.
  • Helpful post
    urth
    Level 12  
    Chciałem tylko dodać, że pomiary wykonywane były na nowym, sprawnym tłumiku.
    Przedstawiony na zdjęciach tłumik był tak uszkodzony (podanie wg mnie zbyt dużego napięcia), że działał dwustanowo - albo 0 tłumienia, albo brak przejścia.
    W przypadku tłumika kolegi Matt_x89, jeżeli ścieżka nie jest całkowicie spalona (jest na wejściu pomiędzy żyłą "gorącą" a masą stała rezystancja 75 om) to można się pokusić o przesunięcie ślizgacza węglowego.
    Oczywiście teoretycznie można zmienić tłumik na potencjometr, ale tak jak koledzy wcześniej wspomnieli przy wyższych częstotliwościach może wprowadzać dodatkowe, niepożądane tłumienie.

Pozdrawiam :)
    Janusz_kk
    Level 35  
    Matt a Ty chcesz naprawić ten wobulator żeby używać czy też traktujesz go jako zabytek?
    Matt_x89
    Level 12  
    Janusz_kk wrote:
    Matt a Ty chcesz naprawić ten wobulator żeby używać czy też traktujesz go jako zabytek?

Dla mnie priorytetem jest przywrócenie sprzętu do działania, a w drugiej kolejności zajmuję się renowacją - oczywiście jak się to uda ;)

Rozebrałem tłumik z mojego wobulatora. Mam wypaloną scieżkę w tym samym miejscu jak u kolegi urth.

Wobulator K937 - Brak stabilizacji sygnału na wyjściu wkładki E445 Wobulator K937 - Brak stabilizacji sygnału na wyjściu wkładki E445
    Janusz_kk
    Level 35  
    Matt_x89 wrote:
    Dla mnie priorytetem jest przywrócenie sprzętu do działania, a w drugiej kolejności zajmuję się renowacją - oczywiście jak się to uda

No to jeśli ma działać to rozejrzałbym się za innym tłumnikiem np takim:
    allegro.pl/oferta/pas3-tlumik-regulowany-1-40db-1-200mhz-mcl-7840452898
    ten pan ma też inne ciekawe np ten
    allegro.pl/oferta/regulowany-tlumik-pin-0-3-6ghz-7321792000
    Ten pierwszy ma jedną wadę że jest na 50om i wtedy takie wyjście byś miał, można oczywiście dodać szeregowo te 25 om ale zmniejszy to sygnał.
    Zaleta że można to sterować całkowicie elektronicznie, potencjometr lub np procek.
    Ten drugi ma trochę mały zakres i trzeba by dać dzielnik wstępny np 40db.
    StaryVirus_e_Wiarus
    Level 20  
    Skoro już tak kombinujecie, to proponuję zainteresować się tlumikami rezystorowymi typu Pi lub T. Potrzebna jest do tego wiedza i trochę elementów. Przełącznik o podstawie ceramicznej (jak najmniejsza pojemność), rezystory bezindukcyjne (chyba węglowe) i metalowa obudowa ze złączami koncentrycznymi. Wszystko zmontowane jako zewnętrzna przystawka, łączona kablem koncentrycznym.
  • Helpful post
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Tłumik to rzecz chyba standardowa w tych generatorach że pada pewnie w moim tez padaka jest.
    A jak by to wypalone naprawić zalać klejem przewodzącym?
    StaryVirus_e_Wiarus
    Level 20  
    Klejenie klejem przewodzącym uratuje pewno połączenie, ale rozwali zupełnie impedancję wej/wyj i skalę tłumienia. Przykład schematu i działania w poscie #35. Jest to właśnie tłumik drabinkowy typu Pi.
    Matt_x89
    Level 12  
    zdzisiek1979 wrote:
    Tłumik to rzecz chyba standardowa w tych generatorach że pada pewnie w moim tez padaka jest.
    A jak by to wypalone naprawić zalać klejem przewodzącym?

Dokładnie na taki sam pomysł wpadłem w czwartek wieczorem i zamówiłem klej przewodzący na bazie srebra. Rezystancja 75 Om jest zawsze pomiędzy punktem styku suwaka z ścieżka węglową, a jej zewnętrzna krawędzią. Myślę, że jak zmienimy długość ścieżki to nic się strasznego nie stanie ponieważ....

Producent nie wycechował tego obszaru na panelu. Jeżeli klej się sprawdzi to można podłożyć coś pod ogranicznik obrotu osi tak żeby suwak nie ścierał kleju przewodzącego. Skoro tłumik jest rozebrany to dlaczego nie poeksperymentować z ciekawości :) Proszę też zobaczyć na zdjęcie gdzie zatrzymuje się oryginalnie oś tłumika (pozycja 1)

Jeżeli chodzi po pomysł kolegów z poprzednich postów na temat zastosowania innych tłumików jestem jak najbardziej za. Według mnie można zostawić uszkodzony tłumik w wkładce E445 ale przewód koncentryczny od płytki generatora doprowadzić do złącza BNC i podłączyć tłumik na zewnątrz wprost do wyjścia generatora.

Klej przewodzący dotrze do mnie w poniedziałek. Dam znać jak wypadł eksperyment :) Postaram się jutro opisać jak wyglądają pomiary rezystancji w rożnych punktach ścieżki węglowej.
    Matt_x89
    Level 12  
    Witam wszystkich po kilku dniach przerwy.

Tak jak napisałem w poprzedniej odpowiedzi postanowiłem poeksperymentować z rozmontowanym tłumikiem i spróbowałem go ożywić.

Do "naprawy" tłumika użyłem kleju elektroprzewodzącego(kupiony na znanym portalu aukcyjnym).

Przed naniesieniem kleju musiałem wyciągnąć ścieżkę węglową z korpusu. Aby to zrobić trzeba delikatnie naprostować wykręconą blaszkę ( Delikatnie ją naprostowałem na tyle aby wyszedł krążek - obawiałem się naderwania ścieżki węglowej ponieważ blaszka jest do niej przynitowana ),do której lutujemy przewód sygnałowy i wyciągamy zewnętrzy krążek i dystans....

Klej elektroprzewodzący naniosłem dołączonym pędzelkiem. Naniesiony pasek kleju miał szerokość nieco większą niż ślad zostawiony przez suwak na ścieżce węglowej. Klej wystawał na ścieżkę węglową na około 2mm licząc od granicy wypalonego miejsca.

Naniosłem 3 warstwy kleju w odstępach ponad pół-godzinnych. Następnego dnia rezystancja pomiędzy wyjściem (przynitowana blaszka), a zewnętrzną metalizowaną krawędzią wynosiła około 46 R. Jak spojrzymy na schemat tłumika z poprzednich odpowiedzi zobaczymy, że rezystancja 75 Om będzie występowała pomiędzy punktem styku suwaka z ścieżką węglową, a jej zewnętrzna metalizowaną krawędzią.
    Na podstawie tego postanowiłem delikatnie zmniejszyć szerokość paska kleju....

W miejscu wypalenia ścieżki nie zmniejszałem jej szerokość - nie dotykała paska węglowego wiec nie ruszałem. Udało mi się uzyskać rezystancję 74 R przy takiej jak na zdjęciu szerokości paska kleju elektroprzewodzącego. Jak widać krawędź kleju dla 74 Om wypada dokładnie w miejscu jak zaczyna się ślad pozostawiony przez suwak.

Wobulator K937 - Brak stabilizacji sygnału na wyjściu wkładki E445 Wobulator K937 - Brak stabilizacji sygnału na wyjściu wkładki E445 Wobulator K937 - Brak stabilizacji sygnału na wyjściu wkładki E445

Na ten konkretny klej działa Rozcieńczalnik Akrylowy . Bez problemu można taki kupić w markecie budowlanym. Do ścierania (zwężenia fragmentu kleju na ścieżce węglowej) użyłem małych fragmentów papierowego ręcznika kuchennego, którego trzymałem w pęsetą i delikatnie nasączonego rozpuszczalnikiem akrylowym. Starłem się tylko nawilżać fragmenty ręcznika bo przy nadmiarze rozcieńczalnika mógłby rozpuścić się zaschnięty klej.

Kolejną rzeczą jaką trzeba zrobić to zapobiec ścieraniu kleju elektroprzewodzącego przez suwak. Użyłem dwustronnego laminatu 0.5mm, który dolutowałem do ogranicznika ruchu na osi tłumika. Na końcu głównego kawałka laminatu jest "kanapka" z 2 kawałków laminatu 0.5mm, a pomiędzy tą kanapką a ogranicznikiem dałem dużo stopu lutowniczego.

Wobulator K937 - Brak stabilizacji sygnału na wyjściu wkładki E445 Wobulator K937 - Brak stabilizacji sygnału na wyjściu wkładki E445 Wobulator K937 - Brak stabilizacji sygnału na wyjściu wkładki E445 Wobulator K937 - Brak stabilizacji sygnału na wyjściu wkładki E445

Dzięki przerobionemu ogranicznikowi - suwak nie dotyka kleju:
    Wobulator K937 - Brak stabilizacji sygnału na wyjściu wkładki E445 Wobulator K937 - Brak stabilizacji sygnału na wyjściu wkładki E445 Wobulator K937 - Brak stabilizacji sygnału na wyjściu wkładki E445

Poskładałem tłumik na szybko i przylutowałem go do płytki generatora. Tak jak napisałem wcześniej uzyskałem rezystancję wyjściową 74 R bez względu na położenie osi. Wyjście tłumika podłączyłem bezpośrednio kablem koncentrycznym do wejścia oscyloskopu - niech pokaże na co go stać :)

Włączyłem wobulator i na pierwszym podzakresie przy częstotliwości 0.33MHz ustawiłem sygnał wyjściowy na 250mVpk-pk (około 90mVrms). Oto co uzyskałem:

Kolumna "Pomiar 1" - amplituda sygnału uzyskana na skrajnej prawej pozycji osi tłumika.
    Kolumna "Pomiar 2" - amplituda, którą uzyskałem kiedy na pierwszym podzakresie ustawiłem tłumienie tak aby sygnał wyjściowy był na poziomie 100mVpk-pk.
    Kiedy użyłem zamiast kabla koncentrycznego sondy 1:100 nie było różnicy pomiędzy amplitudą sygnału na pierwszym i siódmym podzakresie. Przy sądzie 1:10 spadek amplitudy był tylko na ostatnim, 7 podzakresie.
    PS.
    Tłumik "zmontowałem na taśmę" dlatego, że spróbuje uzyskać 75 R rezystancji wyjściowej.
    Matt_x89
    Level 12  
    Witam forumowiczów po długiej przerwie. Od momentu "naprawy" tłumika zajmowałem się regeneracją całego wobulatora. Było sporo do zrobienia żeby go doprowadzić do dobrego wyglądu i sprawności. Najdłuższy etap to odtworzenie skali - w moim egzemplarzu jej nie było.

W tym momencie chciałbym serdecznie podziękować forumowiczowi urth za pliki projektowe swojej skali i rady.

Napięcie wyjściowe Urms ustawiłem tak żeby nie przekraczać 100mVrms na wszystkich podzakresach. Napięcie wyjściowe i kształt modulacji AM ustawiałem z użyciem sondy Rigol 1:10.
    Przykład pomiarów:
    Przed wykonaniem pomiarów z powyższej tabelki ustawiłem częstotliwość na 7 podzakresie na 100MHz i nie zmieniałem jej podczas pomiarów. Po prostu przełączałem podzakresy - tak jak na filmie forumowicza Rubens, który można znaleźć w jednej z pierwszych odpowiedzi do tematu.

Osobiście jestem zadowolony z poziomu napięcia wyjściowego. Tłumik pozwala na płynną regulację poziomu sygnału. Pomiary są podobne do tych, które uzyskał forumowicz Rubens. Ja użyłem do bezpośredniego połączenia wyjścia wkładki generatora do oscyloskopu przewodu RG58 50R. Na 7 podzakres przymknąłbym oko - 100MHz to już max dla mojego oscyloskopu.

Wygląd modulacji AM na podzakresie 1 oraz modulacja FM na podzakresie 4:
    Wobulator K937 - Brak stabilizacji sygnału na wyjściu wkładki E445 Wobulator K937 - Brak stabilizacji sygnału na wyjściu wkładki E445

Ostatnie testy sprawdzające działanie wobulatora zrobiłem za pomocą filtrów ceramicznych 5.5MHz, 6.0MHz, 6.5MHz i 10.7MHz. Sodę detekcyjną zlutowałem na szybko na stykówce z schematu, który można znaleźć w instrukcji do wobulatora K-937.

Poniżej kilka przebiegów w standardowym trybie Y-T z wyjść "X" i "Y" wobulatora z podłączonym filtrem 10,7MHz:
    Idąc od lewej:
    - włączony tryb wobulatora na wkładce E446,
    - tryb wobulatora + włączony przycisk kluczowanie,
    - tryb wobulatora + włączony przycisk kluczowanie + włączony przycisk odwrócona polaryzacja

Kształt krzywych dla poszczególnych filtrów (pierwszy obrazek od lewej strony: włączony tryb wobulatora, drugi od lewej: wobulator + kluczowanie ):
    - 5.5MHz

- 6.0MHz

- 6.5MHz

- 10.7MHz (skrajny prawy obrazek przedstawia włączoną odwróconą polaryzację)

Krzywa dla poszczególnych filtrów mogłaby być troszkę inna gdybym zastosował porządnie zrobioną sondę detekcyjną z ekranowaniem ale tak jak napisałem to jest tylko do sprawdzenia czy Wobulator działa :) Zakłócenia albo przyłożenie ręki do płytki stykowej zmieniało wygląd krzywej więc do korzystania z tego wobulatora muszę w przyszłości zrobić "lepszą" sondę detekcyjną ;)

Według mnie i na obecny poziom mojej wiedzy Wobulator wrócił do życia.

Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim forumowiczom, którzy włączyli się do dyskusji oraz śledzącym temat. Dzięki wam dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy i wasza pomoc była bardzo przydatna. Dziękuję i życzę wszystkim samych udanych napraw ! :)
    Janusz_kk
    Level 35  
    Matt_x89 wrote:
    Dziękuję i życzę wszystkim samych udanych napraw !

Także i nawzajem :)
    Matt_x89
    Level 12  
    Na zakończenie tematu podsumuje co było uszkodzone:
    - Tranzystor T208 (odpowiada za wzmocnienie wyjściowe)
    - Tranzystor T209 (modulacja AM)
    - Tłumik

W przypadku tranzystorów nie było problemu - ostatecznie udało się znaleźć takie jak były wlutowane oryginalnie. Największym problemem okazał się tłumik - to pięta Achillesa tego modelu. Pocieszające jest to, że można taki tłumik przy odrobinie pracy ("mój sposób" w odpowiedzi #44) przywrócić do życia :) Oczywiście tracimy pewien niewielki "zakres" ale w instrukcji możemy znaleźć akapit, w którym przeczytamy, że skrajne prawe położenie osi tłumika nie jest wyskalowane( odpowiedź #43) więc warto spróbować ;)

Myślę, że jeżeli ktoś chciałby kupić taki wobulator to po przejściach z moim egzemplarzem poleciłbym sprawdzić osobiście albo poprosić sprzedającego o zmierzenie rezystancji z wyjścia wkładki generatora E445. Powinna się utrzymywać w okolicach 75R bez względu na położenie osi tłumika.

Ostrzeżenie z instrukcji do K-937:

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.