Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Falownik SOFAR 5.5K, alarm PvI soF ault

madiz08 24 Jul 2020 11:56 44262 11
Optex
    madiz08
    Level 14  
    Wczoraj zakończyłem montaż paneli, falownika oraz zabezpieczeń. Mam 14 paneli o mocy 345W każdy. Na chwilę obecną jedynie przewód 5x2,5mm2 nie jest jeszcze jedynie doprowadzony do mojej szafy elektrycznej.
    Po zakończeniu montażu włączyłem falownik. Wszystkie panele wpięte są w szereg do jednego stringa. Na razie jeszcze nic nie ustawiałem, a jedyne co zauważyłem, że kilka sekund po włączeniu falownika wyskakuje alarm 01, czyli "GRID OVP".
    Czy w przypadku jeżeli jeszcze na chwilę obecną falownik nie oddaje mocy, to jest to normalne, czy też coś jest nie tak.
    Na stringu z którego korzystam mam około 560V.
    Przepraszam, jeżeli pytanie jest trywialne, ale niestety jestem świeży w temacie, a postanowiłem sam zamontować u siebie fotowoltaikę.
  • Optex
  • Helpful post
    theo33
    Level 27  
    Ten błąd wskazuje że ww sieci energetycznej napięcie jest za wysokie, tylko jak rozumiem to Ty go jeszcze do AC nie podpiąłeś, jeżeli nie ma AC to takiego błędu nie może być, może wprowadź kod kraju i ustaw zegar
    madiz08
    Level 14  
    Przepraszam, w pracy z pamięci pisałem. Te błędy to GRID UVP oraz GridUFP, czyli za małe napiecie w sieci i za mała częstotliwość. Czyli oznacza to że nie można użytkować falownika jeżeli nie jest wpięty do sieci? Myślałem, że teraz tak czy inaczej pokaże mi napięcie zmienne na wyjściu.
    Idę powoli wklepywać ustawienia

Miałbym jeszcze pytanie jeżeli korzystam z jednego stringa, to jaki rodzaj wejścia powinienem wybrać: równoległy czy niezależny? i jaka jest różnica między tymi dwoma parametrami. Chętnie wpiąłbym już na próbę do sieci, ale kolego powiedział mi, ze dopóki Enea nie zmieni licznika na dwukierunkowy, to obecny licznik prawdopodobnie zacznie liczyć podwójnie (mam licznik elektroniczny). Właśnie jestem na etapie wypełniania papierów o licznik dwukierunkowy i zostało mi stworzenie schematu jako jednego z załączników
  • Optex
  • Helpful post
    theo33
    Level 27  
    madiz08 wrote:
    Przepraszam, w pracy z pamięci pisałem. Te błędy to GRID UVP oraz GridUFP, czyli za małe napiecie w sieci i za mała częstotliwość. Czyli oznacza to że nie można użytkować falownika jeżeli nie jest wpięty do sieci? Myślałem, że teraz tak czy inaczej pokaże mi napięcie zmienne na wyjściu.
    Idę powoli wklepywać ustawienia

Miałbym jeszcze pytanie jeżeli korzystam z jednego stringa, to jaki rodzaj wejścia powinienem wybrać: równoległy czy niezależny? i jaka jest różnica między tymi dwoma parametrami. Chętnie wpiąłbym już na próbę do sieci, ale kolego powiedział mi, ze dopóki Enea nie zmieni licznika na dwukierunkowy, to obecny licznik prawdopodobnie zacznie liczyć podwójnie (mam licznik elektroniczny). Właśnie jestem na etapie wypełniania papierów o licznik dwukierunkowy i zostało mi stworzenie schematu jako jednego z załączników

Dopóki falownik nie jest wpięty do sieci to nie można mówić o użytkowaniu i napięcia na wyjściu żadnego nie pokaże.
    wyjście niezależne, przy równoległym prąd wejściowy dzieli się na dwa.
    Jak już podłączysz do rozdzielni to spokojnie możesz uruchomić i jakby przez godzinę w słoneczny dzień instalacja pracowała to najwyżej stracisz 4 kWh a to jest 2,40 zł a jeżeli w tym czasie upieczesz w piekarniku kurczaki i na kuchni jakąś zupę to pewnie nie stracisz nic, a obiad będzie
    madiz08
    Level 14  
    Hehe, super, bardzo dziękuję za odpowiedź. Jutro postaram się to podłączyć i dam znać jak mi poszło :)

Dodano po 1 [minuty]:

Aha, a czy musi być połączenie dokładnie L1 do L1, L2 do L2, L3 do L3, czy nie ma znaczenia kolejność faz?
  • Helpful post
    theo33
    Level 27  
    Nie musi, bylebyś wszystkie 3 podłączył
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    3301
    Level 31  
    Wszystko jedno, kiedyś rejestrowałem i tak i tak, różnicy nie zauważyłem

Dodano po 2 [minuty]:

Podglądnąłem, na dwóch mam wszystko a na jednej częćsiowo
    miczulin
    Level 10  
    3301 wrote:
    Wszystko jedno, kiedyś rejestrowałem i tak i tak, różnicy nie zauważyłem

Aha. Myślałem,że ma to jakieś znaczenie, bo raz ustawiałem tak, potem inaczej i nagle wyskoczył mi błąd Grid OVP i myślałem,że to przez te ustawienia. Teraz nie wiem czym spowodowany jest ten błąd.
    3301
    Level 31  
    Grid OVP to nie z takich ustawień, jak kod kraju 12 to Polska jeżeli dalej wyskakuje to zmierzyć w złączu kablowym jak za wysokie to może być problem za słabej sieci z energetyki
    madiz08
    Level 14  
    Ze swojej strony powiem tylko, że podłączyłem wszystko według wytycznych (na razie do zwykłego licznika i sukces!!!!!!!!!, na początku był alarm, ale jak zmieniłem rodzaj wejścia na niezależne, to wszystko na zielono. Potestowałem na 0,5h no i czekam na eneę na podłączenie licznika dwukierunkowego. Szkoda, że nie wiedziałem wcześniej aby to zgłosić a nie dopiero dwa dni temu, ale poczekam. Co prawda kurczaka nie upiekłem, ale czteropak jest :) Jeszcze raz dzięki za pomoc.

Osoby które próbują tak jak ja zrobić instalację na własna rękę, powiem, że to nie jest takie proste. Nie mając doświadczenia budowlanego te montowanie haków i szlifowanie dachówek było najgorsze. Podłączenia elektryczne i uziomowe też pochłonęły mi sporo czasu. Podsumowując, mam satysfakcję, że wyszło tanio i w mojej ocenie porządnie (brak uszkodzonych dachówek i wszystkie połaczenia lutowane), ale raczej nie podjął bym się jako laik zrobienia czegoś takiego i kogoś. Nie dziwi mnie, że narzut cenowy jest tak spory (a wcześniej się dziwiłem). Jest duże ryzyko, ze coś nie wyjdzie, typu uszkodzenie dachu, przeciek itp. Jako Automatyk z zawodu nie było dla mnie problemem podpięcie elektryczne, ale przebicie się z wszystkimi przewodami przez całość też zajęło mi sporo czasu.
    Może dla zainteresowanych, panele i falownik kupiłem na:
    https://allegro.pl/oferta/zestaw-fotowoltaicz...vUDiXraq1z1RZsGMmZ7BVRExvFqDEOQXK5fuS0XEZD5_4
    reszte, typu haki profile przewody, odgromówka, skrzynki DC i AC z zabezpieczeniami kupiłem gdzie indziej. Całość wyniosła mnie około 17000zł, z czego podobno 5000 odzyskam z racji mikroinstalacji i ponad 2000 ze zwrotu podatku, także jest to opłacalne, ale tak jak napisałem wcześniej nie jest to takie proste dla laika :)