Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dystansowanie kostki brukowej od elewacji

minimaxi 24 Jul 2020 13:50 6573 9
 • #1
  minimaxi
  Level 15  
  Istniejąca folia kubełkowa pewnie by wystarczyła aby dobrze i z umiarem "ścisnąć" i odizolować od elewacji kostkę. Ma ona ma ok. 8mm grubości, a ja potrzebuje dystans ok. 1.5cm (będzie płytka elewacyjna, ale kolejności fachowców teraz się nie wybiera) -co dać elastycznego o podobnej grubości do folii kubełkowej?

  jakaś półtwarda pianka? Jest jakiś elastyczny/półelastyczny trwały materiał o grubości ok. 7mm?
 • #2
  Mobali
  Level 39  
  Są specjalnie listwy i taśmy dylatacyjne, które stosuje się powszechnie przy wykonywaniu wylewek i posadzek. Możesz zastosować taką taśmę razem z posiadaną folią kubełkową. Uzyskasz w ten sposób łącznie od 15-20mm - zależnie od rodzaju zastosowanej dylatacji.
 • #3
  minimaxi
  Level 15  
  Dzięki Mobali -rzeczywiście są takie pianki dylatacyjne, brzegowe. Pytanie, czy taka pianka nie będzie nasiąkać wodą jak gąbka?
 • #4
  Mobali
  Level 39  
  Nie, nie będzie nasiąkać. Tym bardziej, że po wyłożeniu kostki i płytek na elewacji pozostałą szczelinę można zafugować elastycznym szczeliwem - na przykład na bazie silikonu. Możesz także zastosować jako dylatację paski gumowe, ale jest to materiał nieco trudniejszy do zdobycia i na pewno rozwiązanie droższe.
 • #5
  minimaxi
  Level 15  
  OK, dam odpowiedniej grubości dylatację, a w odpowiednim czasie przytnę ją ok 1cm poniżej powierzchni kostki i dopasuję klinkier wpuszczając go 1cm za kostkę :)
 • #6
  Mobali
  Level 39  
  minimaxi wrote:
  i dopasuję klinkier wpuszczając go 1cm za kostkę
  Nie wiem czy wpuszczanie klinkieru za kostkę (czyli poniżej poziomu posadzki) to dobry pomysł. Chyba lepiej przycinać do kostki, a klinkierem także dojechać prawie do poziomu, ale wpuszczania poniżej kostek. Powstanie w ten sposób połączenie ściany z posadzką "na styk", a pozostałą niewielką szczelinę obrobisz sobie elastycznym uszczelniaczem. Ten uszczelniacz będzie tworzył jednocześnie elastyczną krawędź nie tylko odporną na pryskającą wodę, ale kompensującą także ewentualne zmiany wynikające z rozszerzalności termicznej obu materiałów.
 • #7
  minimaxi
  Level 15  
  Dzięki Mobali. A jak zdążę z płytką klinkierową przed kostką, to wtedy płytka przyklejona będzie "z rezerwą", czyli docelowo obejmie również obszar za przyszłą kostką. Ale w takiej sytuacji też pomiędzy klinkier i kostkę trzeba dać elastyczny pasek dylatacji. -dobrze to rozumiem?

  Czytam, że kostka swoimi ewentualnymi ruchami na mrozie może zniszczyć elementy elewacji, więc stąd ta pianka, bez względu na kolejność prac.
 • #8
  Mobali
  Level 39  
  Kostka lubi się "podnieść" podczas mrozów - to zjawisko naturalne. Dlatego istnieje kilka powszechnie stosowanych rozwiązań:
  - pozostawienie szczeliny (przerwa dylatacyjna) pomiędzy elewacją a posadzką,
  - wykonanie elastycznej przerwy dylatacyjnej za pomocą taśm i uszczelniaczy,
  - pozostawianie jednego nieokrytego płytką dolnego pasa elewacji.
  Bez względu na to, na które rozwiązanie się zdecydujesz, kostka nie powinna dotykać klinkieru żeby uniknąć niespodzianek.
  minimaxi wrote:
  ...to wtedy płytka przyklejona będzie "z rezerwą"
  Dokładnie tak. Nie znam wymiarów, ale rozsądne absolutne minimum to jeden centymetr.
  minimaxi wrote:
  Ale w takiej sytuacji też pomiędzy klinkier i kostkę trzeba dać elastyczny pasek dylatacji. -dobrze to rozumiem?
  Możesz pozostawić pustkę, możesz zastosować jakikolwiek elastyczny uszczelniacz do zamaskowania tej szczeliny, albo możesz wykorzystać elementy dylatacyjne (pianki czy taśmy dylatacyjne) już na etapie układania wykończenia. Najważniejsze, żeby pamiętać o pozostawieniu odpowiedniej szczeliny. W perspektywie wieloletniej, najbezpieczniejsze jest układanie kostki "do muru" z zastosowaniem taśmy dystansującej i montaż płytki klinkierowej z zachowaniem kilkucentymetrowego wolnego pasa od dołu. Szczególnie przy niestabilnym podłożu oraz zbyt słabej podbudowie, kostka pracuje dość intensywnie i może uszkadzać klinkierową elewację. Ale to wszystko zależy od materiałów, jakości wykonania, powierzchni i kilku innych czynników.
 • #9
  minimaxi
  Level 15  
  Dzięki Wielkie Mobali - pusta szczelina raczej nie wchodzi w grę, bo spec uważa, że kostka powinna się dobrze oprzeć, wtedy dobrze ją ułoży i dobije