Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

BenQ EX2780Q - HDMI brak dźwięku

kaboom2020 24 Jul 2020 18:18 1329 23
    kaboom2020
    Level 3  
    Witam,

mam monitor BenQ EX2780Q, który miał też spełniać role telewizora, jednak po podpięciu dekodera Orange tv (model WHD80) przez kabel HDMI (prawdopodobnie v1.3, ale nie mam pewnościmoże być v1.4) okazało się, że przesyła obraz ale brak dźwięku. Wyjście HDMI dekodera i kabel są sprawne gdyż na starym monitorze (Samsung SyncMaster B2430HD) wszystko działało. Wejścia HDMI monitora Benq też działają, bo po podpięciu do komputera można odtwarzać dźwięk przez głośniki monitora. Jeżeli ktoś wie jak rozwiązać ten problem w taki sposób żebym mógł wykorzystać głośniki wbudowane w monitor byłbym wdzięczny za info.
    Polon_us
    Level 42  
    Wymiana kabla HDMI byłaby wskazana. Ten monitor BENQ ma gniazda HDMI standardu 2.0. Teoretycznie powinno współpracować z przewodami starszych wersji, ale bywa z tym różnie.

Drugą sprawą, którą można sprawdzić, to ustawienia audio dekodera. Moim zdaniem powinno było być ustawione na sygnał stereo.
    kaboom2020
    Level 3  
    Niestety wymiana kabla na hdmi v2.0b i ustawienie dekodera na stereo nie pomogło. Dodam jeszcze że taki sam problem występuje przy próbie połączenia z dekoderem nc+
    Polon_us
    Level 42  
    Hmmm, interesujące ...

Proszę zamieścić zdjęcie menu dekodera -> "Ustawienia TV -> Dźwięk"
    Również upewnić się, że dekoder jest ustawiony na podstawową ścieżkę dźwiękową.
  • Helpful post
    Polon_us
    Level 42  
    Hmm, szczerze mówiąc nie wiem co dalej.

Jedyne co przychodzi mi na myśl jest to, że dekoder wysyła format audio, którego monitor nie akceptuje.
    Lecz niestety nie mogę znaleźć tak szczegółowych danych dekodera i monitora, jeśli mówimy o standardach audio.

Niech kolega sprawdzi te audio:
    - sprawdzając przy jakości obrazu SD
    - to samo przy jakości obrazu HD

Dla każdej jakości obrazu sprawdzić wszystkie opcje audio dostępne w ustawieniach dekodera.
    kaboom2020
    Level 3  
    Przede wszystkim dzięki za zainteresowanie się tematem

Polon_us wrote:
    Niech kolega sprawdzi te audio:
    - sprawdzając przy jakości obrazu SD
    - to samo przy jakości obrazu HD

o ile dobrze zrozumiałem to nie mam tutaj pola manewru bo po przejściu na sygnał z dekodera monitor automatycznie ustawia się na 1920x1080 i nie ma możliwości tego zmienić.
    Napisałem maile do pomocy tech. Benq i Orange może uda się zdobyć tą specyfikacje audio
    Polon_us
    Level 42  
    kaboom2020 wrote:
    przejściu na sygnał z dekodera monitor automatycznie ustawia się na 1920x1080 i nie ma możliwości tego zmienić.

Ppprzez rozdzielczość SD i HD miałem na myśli rozdzielczość danej stacji telewizyjnej przekazywanej przez dekoder do monitora.
    Wszystkie chyba nie są w wysokiej rozdzielczości?
    Zwykle format audio towarzyszący rozdzielczości SD jest inny, niż przy obrazie HD.
    kaboom2020
    Level 3  
    Polon_us wrote:
    Ppprzez rozdzielczość SD i HD miałem na myśli rozdzielczość danej stacji telewizyjnej przekazywanej przez dekoder do monitora.

no fakt nie wszystkie są w fulhd, ale dalej lipa
  • Helpful post
    nomudrek
    Level 36  
    Tu jest taki problem iż obydwa dekodery nie wysyłają sygnału audio typu PCM tylko bitstream a takiego sygnału monitor nie jest w stanie zdekodować. Chociaż możliwe, że dekoder n+ ma możliwość zmiany formatu wysyłanego dźwięku.
    kaboom2020
    Level 3  
    nomudrek wrote:
    Tu jest taki problem iż obydwa dekodery nie wysyłają sygnału audio typu PCM tylko bitstream a takiego sygnału monitor nie jest w stanie zdekodować

czyli niema rozwiązania tego problemu, istnieją jakieś konwertery tych dwóch sygnałów ??

Dodano po 1 [minuty]:

znalazłem jeszcze takie ukryte menu wdekoderze z informacjami tech. i kiedy jest podłączony do starego monitora Samsung SyncMaster B2430HD to mam "tryb dvi - hdmi"

a po podłączeniu do BenQ EX2780Q mam "tryb dvi - dvi"

ale nie da się ręcznie zmienić dvi na hdmi
    kaboom2020
    Level 3  
    Mam jeszcze pytanie czy wymiana dekodera na sagecom IWU200 ma sens bo takie rozwiązanie polecił mi pan z Orange, ale na zasadzie kupna (130 zł) kota w worku, bo że to rozwiąże problem nie zapewnił, a jak się go dopytywałem o specyfikacje audio to stwierdził, że nie mają dostępu do tak szczegółowych danych
    Polon_us
    Level 42  
    Czy kolega próbował wykonać reset do ustawień fabrycznych owego dekodera mając podłączony monitor BenQ?
    kaboom2020 wrote:
    wymiana dekodera na sagecom IWU200 ma sens

Tylko pod warunkiem, że istnieje możliwość zwrotu w przypadku niepowodzenia.
    kaboom2020
    Level 3  
    Polon_us wrote:
    Czy kolega próbował wykonać reset do ustawień fabrycznych owego dekodera mając podłączony monitor BenQ?

tak

próbowałem jeszcze z dekoderem tv naziemnej dvbt i tyz lipa
    kaboom2020
    Level 3  
    pisałem już do serwisu Benq i czekam na odpowiedź

problem jest taki, że komputer, laptop czy telefon mogę podpiąć do hdmi, displayp czy usb-c i wtedy głośniki działają, tylko te dekodery tv mu nie pasują
    Polon_us
    Level 42  
    nomudrek wrote:
    Jak monitor nie odtwarza dźwięku nawet z dekodera DVB-T to wygląda na to, że jest uszkodzony

Jest jeszcze jedna możliwość, która nie była rozważana wcześniej.
    Moim zdaniem, jest całkiem prawdopodobne, że dekoder nie wysyła dźwięku do monitora, dźwięk jest blokowany, tylko sygnał video przechodzi.
    Skąd ta hipoteza?
    kaboom2020 wrote:
    ... kiedy jest podłączony do starego monitora Samsung SyncMaster B2430HD to mam "tryb dvi - hdmi" a po podłączeniu do BenQ EX2780Q mam "tryb dvi - dvi"

Jeżeli dekoder widzi monitor jako urządzenie z wejściem DVI, to wyłącza dźwięk. Standard DVI nie zawiera audio w swojej treści.

Odbieram to, jako "gryzienie się" technologii, coś jest tu niedopracowane, ale trudno tu wskazać palcem winnego.

Sugerowałbym sprawdzenie firmware w obu urządzeniach, jeżeli są nowsze wersje to zainstalować.

I tak dodatkowo:
    - czy włączenie/wyłączenie HDR w monitorze coś zmienia?
    - mając podłączony monitor BenQ do dekodera, kolega mógłby ustawić kanał 999? Wg strony Orange, można tam sprawdzić m.in. działanie dekodera. Proszę sprawdzić, czy są jakieś informacje odnośnie sygnału audio/video.
  • Helpful post
    E8600
    Level 40  
    kaboom2020 wrote:
    a po podłączeniu do BenQ EX2780Q mam "tryb dvi - dvi"

ale nie da się ręcznie zmienić dvi na hdmi

W menu monitora próbowałeś?

Domyślny tryb DVI może wynikać z częstotliwości monitora większej niż 60 Hz, być może da się to zmienić w menu monitora.
    kaboom2020
    Level 3  
    Tak więc wypróbowałem wszystkie zaproponowane tu opcje
    reset dekodera ,
    wł/wył hdr,
    różne częstotliwości odświeżania 25, 29, 30, 50,59,60 hz przy fullhd,
    ale dźwięku dalej brak

test z dekodera zrobiłem na obydwóch monitorach i wynik był identyczny ( zdjęcie w zał. ) no ale ten stary mimo oblania testu działa poprawnie

dekoder jest podpięty do Internetu i z tego co wiem to się aktualizuje sam, więc powinien mieć najnowsze sterowniki, w monitorze też są aktualne

niestety ani pani z benq, ani pan z orange nie byli w stanie mnie upewnić w jakich standardach audio, PCM czy bitstream, pracują ich urządzenia ani czy jest możliwość ich podmiany
    Polon_us
    Level 42  
    Może spróbować połączyć te urządzenia przewodem HDMI -> Display Port? Nadzieja jest, że w takim przypadku dekoder nie ustawi się w tryb "DVI".

Przewód zakupić w miejscu, gdzie jest możliwość zwrotu. Tylko proszę pamiętać, HDMI do DP, można spotkać przewody działające w drugą stronę, a kierunek działania tych przewodów jest zawsze jedno-kierunkowy.
    kaboom2020
    Level 3  
    U mnie w mieście takich brak, pomyśle nad ty, bo to prawie 100 zł, a nie będę miał możliwości zwrotu.
    E8600
    Level 40  
    Moim zdaniem to musi działać bez żadnych przejściówek.
    Poszukaj instrukcji do swojego dekodera, prawdopodobnie ręczna zmiana trybu DVI na HDMI jest ukryta/utrudniona jak w tym przypadku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15241690#15241690
    Polon_us
    Level 42  
    Proszę przejrzeć te forum, może coś to pomoże -> Link
    kaboom2020
    Level 3  
    Szukałem po forach i dzwoniłem do orange, ale twierdzą że tych ustawień nie da się ręcznie zmienić.

Za to odezwał się Benq i potwierdził że monitor obsługuje standard pcm.

Dzięki wszystkim za poświęcony czas, ale pozostaje mi podpiąć dodatkowe głośniki do dekodera i tyle

ps.
    za to dzięki grzebaniu w tych wszystkich opcjach odkryłem, że monitor mimo oficjalnej specyfikacji, może wyświetlać obraz 4k 60hz 8-O . taki bonusik od producenta którym się nie chwali