Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Satel Integra i sterowanie roletami Velux SML

calerton 26 Jul 2020 06:18 1617 3
Optex
 • #1
  calerton
  Level 5  
  Drodzy na elektrodzie nie znalazłem tego tematu wiec pisze. Chodzi o możliwość sterowania roletami okien dachowych VELUX przy wykorzystaniu Satel Integra. Fabrycznie sterowanie roleta jest za pomocą pilota BEZPRZEWODOWEGO i sterownika VELUX KUX 110 (link poniżej). Połączenie silnika rolety z KUX110 jest kabelkiem 2 żyłowym (2x0,75mm) a KUX jest już bezpośrednio zasilany kablem z gniazdka. Czy przy użyciu IKT-IORS to sterowanie ruszyłoby (zamiast np. KUX110)? Czy ktoś ze szanownych forumowiczów miał szanse podłączyć Sterowanie roletami VELUX do Satela? Czy da radę ten KUX podłączyć do Integry?
 • Optex
 • #2
  przeqpiciel
  Network and Internet specialist
  calerton wrote:
  Czy da radę ten KUX podłączyć do Integry?

  Nie. Nie korzystałem z veluxów, jednak spojrzałem w dokumentację HomeAssistant i istnieje szansa, że KUX'a podłączysz pośrednio przez niego. Jedną nóżką Satela do HASS, natomiast drugą nóżką do KUX'a, a sama logika co się ma dziać na jakiej sytuacji w HASS.
 • Optex
 • #3
  calerton
  Level 5  
  A to może inaczej zadam jeszcze pytanie: czy da radę sterować ta roleta bez KuXa, czyli z Integry (smartfona) i jednocześnie przycisku ściennego?
 • #4
  niesfiec
  Level 1  
  calerton wrote:
  A to może inaczej zadam jeszcze pytanie: czy da radę sterować ta roleta bez KuXa, czyli z Integry (smartfona) i jednocześnie przycisku ściennego?

  Witam,
  czy udało się podłączyć te rolety?.
  Z tego co wyczytałem (obecnie przerabiam sprawę SML na poddaszu) to sterowanie urządzeniami niekompatybilnymi z Velux Integra rozwiązuje się przy użyciu urządzenia o symbolu KLF 200, za "jedyne" 600 zł pozwala ono na sterowanie 6 urządzeniami/grupami urządzeń.
  Jeśli chodzi i przyciski ścienne, to trzeba dokupić sterownik dopuszkowy (KLF050) on wymaga doprowadzenia 230V do puszki.
  Mnie natomiast zastanawia jak traktować ten ich cały sterownik KUX110, bo z jednej strony to jest sterownik z zasilaczem, dodatkowo jak chcemy sterować dwoma pomieszczeniami oddzielnie, to musimy kupić 2 KUXy to obsłuży 5 urządzeń ale w sekwencji, czyli najpierw jedno potem drugie, tak jakby zasilacz miał podołać tylko 1 rolecie na raz (0,7A przy 24V).
  Myślałem na zastosowaniem zasilacza 24V na szynę DIN, o prądzie 5A zamiast KUXa , bo mam cztery rolety, a nie wykluczam że będzie ich 6. Nawet jakbym poszedł w wyższą półkę zasilaczy (MW SDR-120-24), to i tak jestem w połowie ceny jednego KUXa, musiałbym tylko sprawdzić czy nie ma dużego spadku napięć, jak się roleta uruchamia. Każda z rolet, ma dołączonego pilota, podłączenie do 24V jest opisane na roletach. Velux rekomenduje zasilacze systemowe, ale takowego w ofercie nie ma, jedynie sterownik KUX. Może starsze rolety (przed 2012 rokiem), miały takowe zasilacze, bo one były sterowane polaryzacją przewodów. Tutaj tak różowo nie jest, bo wszystko idzie falami radiowymi. Wg instrukcji, da się grupować urządzenia, czyli 1 pilotem uruchamiamy kilka rolet na raz. Sekwencyjne otwieranie można sobie pewnie ustawić np w Grentonie, Satel Integra albo innym Home Assistant, ale to już wymaga troszkę więcej znajomości tematu i kupna tego KLF200 ;-).
  Jak ktoś to ogarniał na zasilaczu od firmy zewnętrznej to będę wdzięczny za kontakt.