Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwne zachowanie uP i 4066

07 Paź 2005 21:08 2453 9
  • Poziom 26  
    dostałem w swoje ręce sejf. taki solidny kodowany na 6 cyfr.
    niestety osoba która go kupiła niestety nieznała kodu i poprosiła mnie o znalezienie tego kodu.

więc do żeczy.
    zbudowałem układzik z atmega8535 (bo taki miałem pod reką) i dołożyłem do niego 3 układy 4066 które udawały swicze w klawiaturze.
    i okazało się ze nie chodzi 1 układ. tz sejf nie widzi symulacji wciśnięcia klawiszy.
    dodam że klawiatura była zrobiona jak w starych pilotach węglowe styki.

po 2 godzinach szukanie niewiedziałem już co robić bo wszysto było ok.
    dopiero na 2 dzień zobaczyłem czym się różnią te działające układy od tego co nie działa. a wiecie czym ????

ten co działał nie miał podpiętego zasilania :D zapomniałem dodać jednej zworki
    dziwne no nie. potem odłączyłem zasilanie od 3 układu i wszystko chodzi.
    naprawdze nie bardzo rozumiem jak to chodzi ale chodzi.
    dodam że na zasilaniu 4066 przedostaje się niewielki napięcie zasilania ok 1V. żródłem tego jest prawdopodobnie napięcie z uP które dostaje się przez diody zasilające.
    to dowodzi że nie zawsze poprawnie jest dobrze.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 32  
    Wróżka poszła spać. Bez schematu podłączenia nie da rady.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 26  
    w sumie to układ teraz działa i niebęde bo poprawiał bo to wersja tymczasowa.
    chciałem tylko kolegom powiedzieć o tym dziwnym zjawiskuże układ bez zasilania chodzi a z zasilaniem nie.
    a schemat (hmmm) co tu za wielki schemat. up + lcd + 3x 4066(klucze analogowe) które zwierają styki w klawiaturze.
  • Poziom 19  
    Układy CMOS będą zasilane ze swoich własnych linii sygnałowych przez diody zabezpieczające na nich - do czasu gdy wszystkie nie zostaną ściągnięte do stanu niskiego przez odległy uP. To jest faktycznie wredna właściwośc - bo do czasu gdy nie wystąpi taka sytuacja - wszystko moze działać poprawnie :)
    a błędy moga pojawiać się sporadycznie :)
  • Poziom 26  
    ale najlepsze jest to że jak je zasile poprawnie to nie działa
  • Poziom 22  
    Co niestety nadal potwierdza tezę coberr'a, że masz zły schemat, a układy 4066 są zasilane przez diody zabezpieczające układu CMOS.
    Schemat please ....
  • Poziom 26  
    oto kawałek schematu (sory za jakość ale w paincie rysowany)

w klawiaturze niema nic ciekawego poprostu styki węglowe które są zwierane przez klucze analogowe.

chciałem powtóżyć ze układ działa bez zasilania układów 4066.
    jak im podepne +5v to nie działa. :)

dzije się tak pewnie dlatego że to specyficzny rodzaj klawiatury w którym liczy się nawet duża rezystancja
  • Poziom 22  
    Masa obu punktów jest wspólna ? . Może występuje różnica potencjalów ?
    W podobnej sytuacji stosowałem transoptory, może są droższe, ale mi właśnie "pominęły" ujemny potencjał występujący na zestykach.
  • Poziom 26  
    układ z uP i układ klawiatury są zasilane z jednego żródła więc mają wspólną masę.
    układ klawiatury ma niższe napięcie zasilania bo 3,3v a uP 5v.
  • Poziom 22  
    Pozostaje więc jedno, dobry (wysokoomowy) woltomierz i oscyloskop, pomiar wszystkich punktów biorących udział w matrycy - przed i po włączeniu napięcia. Prawdopodobnie układ dekodera klawiatury jest czuły na jakiekolwiek obce prądy.