Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stare kolumny tonsil

tser 07 Paź 2005 21:12 4000 26
  • Poziom 10  
    Witam!!

Mój problem jest następujący. Mam stare głośniki tonsila zg10 były tam zamontowane od nowości głośniki gdn 16/15/1 jednak po nich nic nie zostało (jak widać na zdjęciu). Aktualnie jest włożony głośniki gdn16/10 wszystko ładnie grało jednak na jednej kolumnie to nie to samo, co na 2 chce wymienić w obu kolumnach głośniki. Wszystko będę napędzał toscą 303 2x20. Co proponujecie wstawić, jak widać nie jestem zbyt wymagający zadowolić mnie może nawet ten gdn 16/10...
    POZDRAWIAM!
  • Poziom 43  
    W ZG10 były GDS 16/15 i były to jednodrożne: jesli się myle

Jeśli to jednak inne kolumny, o których myśle daj tam GDN 16/30 za 60 złotych/sztukę... Powinny grać podobnie do GDN 16/15
  • Poziom 43  
    Daj tam 16/30 Wysokotonowe na przykład GDW 8/60 (chyba nie pamietam dokładnie)

Z tyłu zrób Tunel BR 5 cm średnicy długi na 20 -25cm - zrób to z wykorzystaniem jednego kolanka - rury mogą być zwykłe z PVC. Powinna być ładna 15 watówka z tego.

Ten drugi głosnik (guma to chyba tez tonsil - coś o nim już słyszałem ciekawego... tak było oryginalnie?)
  • Poziom 11  
    Mam chyba te same kolumny, tylko ciemny brąz. Mnie również spotkała wymiana głośników i duży zamieniłem na GND 16/30, a mały właśnię zamierzam kupić, a rozmiarem pasuje GDW 9/60 :)
    Chętnie bym przeczytał czy dałby coś ten otwór z tyłu obudowy ;)
  • Poziom 27  
    A co nie można kolanka dać by zwiększyć tunele?
  • Poziom 43  
    MOżna użyc i wtedy z tyłu wejdzie bez problemu.

Co do małego głośnika to GDW są tanie.

Kolumna ma jakies 9 litrów. Masz jeszcze możliwość przewiertania dołu kolumny.

kolumna bez BR w takiej obudowie bedzie miała taką charakterystyke jak na stronie Tonsila - czyli bas od 100Hz

Zestrój to rurą 45 mm długą na 12 cm... Zakładam moc 30 Wat i skok 3 mm. Możliwe ze zmieści się od przodu - kolumna ma 18,6 cm głębokości, być moze Ten BR zmieści się z tyłu w miejcy pomiędzy oboma głosnikami.

Im niżej stroimy tym nominalna szerokość minimalna przewęża się. Można pokombinować z 60 x 330wersja 50Hz wersja z większymi opóźnieniami lub (60x220 szybsza na 60Hz) z kolankiem, wtedy świstów nie bedzie nawet powyżęj 30 Watów.
  • Poziom 43  
    Czytaj napisałem: wszystko odnosi sie do głośników GDN 16/30: jesli BR się nie zmieści z tyłu (z obliczeń) - to trzeba zastosowac nie te BR fabryczne tylko kolanko hydrauliczne, lub przerobić oryginalny BR na taki z kolankiem (hydraulicznym) jak na moim rysunku. Za głębokość ogólną jako suma długości środków przekrojów (obliczenie przyblizone i wystarczające)

Z tego co widze z fabrycznych tylko 45x110 się w miare nadaje ale moga być świsty. W starych głosnikach Tonsila myśle, że ten zabieg jest zbędny.
  • Poziom 10  
    Dobra zrobię pewnie ten 45x120 miedzy niskotonowym, a wysoko. Tylko teraz nie mam za bardzo czasu najwcześniej pewnie w sobote. Niskotonowy to już postanowione gdn16/30, ale ten wysokotonowy jak zobaczyłem na stronie tonsila w cenniku ma 15ohm, nic mu się nie stanie, nie będzie grał ciszej?
  • Poziom 11  
    Jest też 8 Ω , jeżeli chodzi Ci o ten:
    http://www.e-tonsil.pl/sklep/index.php?d=produkt&id=98

tser napisał:
    Czy ten głośnik 16/30 potrzebuje bass reflexu??
    Mi chodzi bez bass reflexu i jest ok, ale nie wiem czy to powoduje jakieś szybsze niszczenie się głośników. Mam około 2-3 lata i jest ok a słucham cały czas i głośno :)
  • Poziom 43  
    On (wysokotonowiec z e-tonsil ma) ma 94 dB trzeba wstawić tam tłumik: -6 dB czyli 4 omy w szereg i 8 Omów równolegle.

Na tonsil.com.pl jest wersja 16 Om - ona moim zdaniem poszła by z oporem 16 Omów równolegle z podobna głosnością jak 8 Om 88dB - a wszystko po to by wysokotonowy grał na poziomie głosnosci GDN16/30
  • Poziom 11  
    Oki, wielkie dzięki :)
  • Poziom 10  
    Czyli mam kupić 16om tak?? I to wszystko przez kondensator taki, jaki był w tych głośnikach czy jakąś zwrotnice dać:?:
  • Poziom 43  
    przy 16 Omach dajesz rezystor około 16 Om - 20Om circa 5W równolegle i masz 8 Om czyli Sądze zę ostrość konca pasma basowca starczy temu głosnikowy - wysokotonowemu, starczyć bedzie wtedy puszczenie od 6 kHz przez kondensator. Czyli można wyliczyć prosto:

C=1/2pi f Z = 1/(2*3,14)*6000*8=~ 1/(300 000) = 3,3 E-6 = 3,3 uF Pewnie taki masz?

Tylko sprawa podstawowa rezystor około 16 Om równolegle - co daje -3dB około; 2 razy większa impedancja wysokotonowca daje około -3 dB razem około -6dB czyli z 94dB mamy 88dB i odpowiednie pasmo przy kondzie 3,3 uF
  • Poziom 2  
    Witam
    Niechciałem zakładać podobnego tematu więc zapytam w tym.
    Postadam pare kolumn, nie są też zbyt duże 42/26/21 (wys/szer/gł - zewnętrzne), w których znajdują się po 2 głośniki Tonsila:
    - GDW 9/15 8 ohm (połączony szeregowo kondesatorem Elwa BPE 2.2 uF 63V)
    - GD 16/20 8 ohm
    Jednagdze 21 letnie głośniki nie grają najlepiej, bas w jednej kolumnie wali (prawdopodobnie uszkodzony głosnik) a ogulnie dzwięk nie jest zbyt czysty.
    Poczytałem troche forum jednakże nie dokońca wiem na jakie głośniki wymienić. Myślałem aby zamienić na :
    - GDN Tonsila 16/50/8
    - GDW Tonsila 9/60/8
    Ale czy aby nie będą za mocne, czy lepszym rozwiązaniem byłby GDN 16/30/8 ?
    Czy przy GDN 16/30 głosnik wysokotonowy powinien mieć tą samą moc czy większą ? Bardziej zalezy mi na jakości dzwięku.
    Czy jest sens w tych kolumnach pokusić się o BR - ruzumiem iż miałby być taki jak wyżej: średnica 5 cm oraz dł 20-25 z kolankiem.

Wielkie Dzięki
    LuK
  • Poziom 17  
    głośniki 16/30 i 16/50 są bardzo podobne
    przy wyborze kierowałbym się mocą wzmacniacza jaki posiadasz, ale ten 30W w zupełności wystarczy

głośnik wysokotonowy może byś mocniejszy od niskotonowego, ważne żeby miały podobne SPL

a co do BR to tak jak zauważył Tremolo: taka paczka zagra od 100 Hz w oryginale. Jeżeli chodzi Ci o niższy bass to BR jak najbardziej
  • Poziom 2  
    Dzięki za odpowiedz.
    Mam jeszcze jedno pytanie, czy jak wymienie wysokotonowy na GDW 9/60/8 to będzie trzeba zmienić też ten stary kondesator ?
    Jesli tak to na jaki. Czy może dać już jakąś prostą zwrotnice np. taką ?
  • Poziom 10  
    Niezła aukcjia:D lol Zobacz na www.stx.pl ta sama zwrotnica za 16 zet i pewna, a co do mnie to nie miałem czasu i kasy, bo kupiłem sobie nowego mp3, ale mnisza z tym w tą sobotę musze to już zrobić. Mam ostatnie pytanie mianowicie w sklepie e-tonsil znalazłem tylko GDW 9/60,15 , a przecież wcześniej 16 om chyba był, a jak zastosuje ten głośnik(15Ω) to musze dać większy rezystor??
  • Poziom 13  
    Co do tych kolumienek ja bym obstawil na tonsilowski GDN 16/30 do tego wysokotonowy (nie drogi) GDWK 9/80 a z lepszych np GDWK 10/80/T-1.
    Zastanawiam sie tylko co da ten br, moim skromnym zdaniem ten glosnik gra ladnie w zamknietej. A robienie br by zyskac pare hz w dol pasma przy tak malej kolumnie dla mnie mija sie z celem. Co z stx? np GDN 16/50 ale ten glosnik mialem poczatkowo w swoich ZG25c, niestety szybko wrocilem do tonsila - jakosc brzmienia stx jest tragiczna. Roznica w cenie pomiedzy dwoma firmami jest duza ale tonsil pod wzgledem brzmienia niszczy stx.
    pozdrawiam

zapomnialem dodac - zwrotnica proponuje poszuakc moze uda sie znalezc ze starych kolumn tonsilowskich wiekszosc byla 12db/3500hz. Swietnie bedzie pasowac do gdn i gdwk.
  • Poziom 10  
    Nie mieszajcie mi w głowie mam już głośniki, ale zastanawiam się tylko, jaki rezystor dać i tyle to jest moje pytanie
    ?? :D
  • Poziom 13  
    Tser: a jakie glosniki w koncu wybrales? gdn 16/30 i wysokotonowy...?
  • Poziom 2  
    Chciałbym ponowić swoje pytanie odnośnie głośnika Tonsila GDW 9/60/8.
    Więc jaki musze dać kondesator do niego by go nie spalić oraz odciąć go tak od 3 kHz, poniewasz ten stary to raczej nie będzie pasował ?