Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Kotwienie styropianu pod klinkier i kamień elewacyjny

minimaxi 26 Jul 2020 14:25 489 11
    minimaxi
    Level 15  
    Proszę o podpowiedź jakich kotew użyć w celu pewnego kotwienia styropianu g 20cm do pustaka Porotherm pod płytki klinkierowe i kamień elewacyjny?
    GanzConrad
    Level 25  
    minimaxi wrote:
    Coś takiego przez siatkę:

Co znaczy przez siatkę?

minimaxi wrote:
    Metalowy trzpień

Przecież to chowasz pod zaślepką styropianową...
    Chyba wszystkie są metalowe, przynajmniej te długie.
    Poroterm jest lipny w mocowaniu, zrobiłbym jak proponuje kolega @zadam64, przy 30cm zostanie Ci około 9cm w ścianie, jak są dłuższe to takie daj.
    minimaxi
    Level 15  
    GanzConrad - oj nie napisałem -elewacja już zrobiona rok temu i były jakieś kołki standardowe w porotherm, nie sparwdzałem fachowsców ale bili szybko więc obawiam się tego i chcę teraz dodatkowo przez siatkę i klej dać dodatkowe wzmocnienia tam, gdzie będzie kamień elewacyjny...
    GanzConrad
    Level 25  
    Ja używam kotwy z gwintem do szybkiego montażu i mimo ich przeznaczenia, wkręcam je wkrętarką, bo podczas wbijania, ciągną za sobą plastikowy kołek i zgniatają styropian.
    https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/w...-i-welny-wkret-met-lfm10220-10x220-mm-100-szt
    Możesz mieć podobny problem podczas wbijania dodatkowych.
    Jeśli martwi cię zbyt mała ilość kołków, to możesz sprawdzić najpierw jak to się będzie wbijać przez siatkę.
    Ja bym nawiercił w siatce otwór otwornicą, potem nafrezował pod kołek, dał zaślepkę i zakleił to siatką.
    palmus
    Level 33  
    Jaką będziesz mieć wysokość oklejaną klinkierem?
    To będą płytki o grubości około 7-8mm?
    Pytam,bo ja wykleilem 110cm na standardowo mocowany styropian bez dodatkowego wzmacniania.6 rok bez zmian.
    101pawel
    Level 28  
    minimaxi wrote:
    Proszę o podpowiedź jakich kotew użyć w celu pewnego kotwienia styropianu g 20cm do pustaka Porotherm pod płytki klinkierowe i kamień elewacyjny?
    Zrezygnuj z pomysłu kładzenia klinkieru na styropianie. To nie jest dobry pomysł. Szkoda kasy, a rozczarowanie bolesne.
    minimaxi
    Level 15  
    GanzConrad -a przy wkrętarce tuleje ne przekręcają się? Bo miałem też taki problem :)
    palmus -H ok. 225cm, g ok. 1cm
    101pawel -tzn? Coś więcej?
    GanzConrad
    Level 25  
    minimaxi wrote:
    -a przy wkrętarce tuleje ne przekręcają się?

tuleje - znaczy kołki? - nie miałem ani jednego przypadku, ale niestety zdarza się, raz na 10, że puszcza ta plastikowa nakładka na trzpień (chyba klucz nasadowy 8) i się okręca. Wtedy niestety trzeba dobić trzpień.
    101pawel
    Level 28  
    minimaxi wrote:
    101pawel -tzn? Coś więcej?
    Nie chce mi się pisać elaboratu, prawie wszystko znajdziesz w necie. Układanie - klejenie do styropianu czegokolwiek o wysokim ciężarze właściwym jest ekstrawagancją z prostego powodu, kleisz dwa materiały o ekstremalnie różnym współczynniku rozszerzalności cieplnej, do materiału elastycznego materiał sztywny. Dodatkowym problemem jest ciężar elewacji ceramicznej wiszący na spoinie ustawionej w pozycji pionowej. Znany chyba każdemu kto wybudował dom, a na pewno budowlańcowi problem glazury odspajającej się od tarasów i balkonów, mimo stosowania dedykowanych (!?) klejów to pikuś w stosunku ceramiki na styropianie. Temperatura klinkierowego czy ceramicznego cokołu w dni słoneczne osiąga 70 i więcej stopni, a znajdujący się pod nią izolator w postaci styropianu ma w tym czasie tyle samo wyłącznie na styku z klejem. Różnice temperatur powstają nie tak jak w ogrzewaniu podłogowym w odstępach kilkugodzinnych czy kilkunastogodzinnych i na dodatek o kilka stopni, ale dziesiątki razy w ciągu godziny w słoneczny dzień. By wytrzymać powstające naprężenia spoina musiałaby być trwale elastyczna. Trwale, znaczy że się nie starzeje, a elastyczna, że jej zdolność odkształcania mieści się w granicach rozszerzalności liniowej spoiny. Jak się upierasz, zrób klinkierowy lub inny ceramiczny cokół nie wyższy niż 0,5m.
    minimaxi
    Level 15  
    Kotwy porządne z metalowym gwintowanym sworzniem. Pół metrowy cokolik oraz front garażowy p[o stronie wschodniej (nie nagrzewa się zbytnio). Spec uważa, że wzmocnienie wiązania dodatkowymi kotwami jest wskazane, więc zrobiłem to. Pozdrawiam