Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Traktorek kosiarka - czujnik pod fotelem

marek2784 26 Jul 2020 14:50 5271 5
    marek2784
    Level 3  
    Witam,
    w swoim traktorku chciałbym "wywalić" czujnik pod siedzeniem. Jest to tzw. safety switch w celu wyłączenia silnika jeżeli niewywierany jest odpowiedni nacisk na fotel przy uruchomionych nożach. W moim przypadku do czujnika dochodzą 3 przewody. Ktoś jest w stanie wyjaśnić dlaczego są 3 przewody? Załączam schemat instalacji w traktorku. Nie miałem nigdy do czynienia z takimi schematami dlatego wole się upewnić, co powinienem zrobić,żeby nie narobić sobie problemów.
    4jerry
    Level 27  
    Witam. Szczerze mówiąc omijanie zabezpieczeń nie jest dobrym rozwiązaniem i nie powinienem podpowiadać jak to obejść. Ze schematu wynika, że dwa czerwone są na jednym styku wyłącznika i to po prostu odgałęzienie, więc żółty z czerwonymi i po robocie. Ale jednak odradzam.
    marek2784
    Level 3  
    Dziękuję za odpowiedź. Naprawdę nie ma się czego obawiać - znam swoją działkę i musiałbym się nieźle postarać żeby przewrócić traktorek. Osobiście znam taki przypadek, ale gość wjechał w tak pochyły teren, że żadne systemy bezpieczeństwa by nie pomogły.
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    To zabezpieczenie ma więcej znaczeń. Zapewne chcesz by dzieci mogły obsługiwać tą kosiarkę.
    marek2784
    Level 3  
    Faktycznie niektórzy w tym celu omijają zabezpieczenie, jednak w moim przypadku czujnik nie działał prawidłowo.

Niestety z powodu zabiegania bezmyślnie połączyłem te 3 przewody razem,nie robiąc żadnych pomiarów ani nie analizując dokładnie schematu. Teraz nie mogę zakręcić rozrusznikiem. Sprawdziłem bezpiecznik i jest w porządku. Na żaden przewód czerwony nie dochodzi napięcie. Powinna być ciągłość pomiędzy (+) akumulatora a jednym przewodem czerwonym.
    Czy w takiej sytuacji szukać jeszcze dodatkowych bezpieczników(na schemacie jest tylko 1 ale może poprzedni właściciel dorzucił)? Co oznacza ten okrąg z napisem To Starter? Nie wygląda mi to raczej na stacyjkę,bo ona jest wyżej.
    4jerry
    Level 27  
    Sprawdź napięcie po kolei od akumulatora do stacyjki. Jeżeli napięcie ginie na rozruszniku, to jakiś niekontakt na śrubie. Ewentualnie stacyjka padła. Jest tam jeszcze PTO switch, to przełącznik przystawki. Może trzeba odbiór mocy przestawić na zero.