Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Konsoleta Unitra ZMS-42-Kometa-Remont

26 Jul 2020 18:31 345 11
  • Level 4  
    Witam

Sprowadziłem z Rosji nieosiągalną w Polsce i raczej zapomnianą, konsoletę Łódzkiej Foniki ZMS-42-Kometa.

Poszukuję książki/instrukcji serwisowej do gramofonów. Mają one oznaczenie GS-422, ale są to nasze krajowe "Adamy".
    Interesuje mnie tylko w wersji papierowej, nie chcę PDF-a.

Oraz prosiłbym o scharakteryzowanie wtyczki, która łączy sekcję miksera z sekcją zasilania. Chcę trzymać się oryginału.

Zdjęcia samej konsolety oraz wtyczki zamieszczam poniżej.

Pozdrawiam
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 31  
    Wow! 8-O To na Adamach jest? I to tych Gs420? Rzeczywiście rarytas, jeśli napędy są liniowe. Ale? widzę tam gs422 może to jakaś hybryda? Podnieś talerz, co tam jest? Kominki naświetlaczy prędkości oryginalne, będzie trudno dostać, ale czego to drukarki 3D nie robią teraz ;)
    Brak przeciwwag w gramofonach, długa i wyboista droga przed tobą. Gramofony można podnieść, pewnie pod spodem jest wzmacniacz, na jakich tranzystorach mocy jest ta konstrukcja? Tj. co jest przykręcone do radiatora?
    Popatrzyłem w internecie na zdjęcia, napędy są liniowe, gratuluję "biały kruk". :spoko:
  • Level 4  
    Wszystkie elementy gramofonów są zdementowane do transportu, łącznie z kominkami. Brakuje podstawy i transformatora do zasilania. Estetyka również będzie poprawiana.

Talerz podnosimy "normalnie" czy trzeba coś ukręcić ? Nie chciałbym niczego uszkodzić.

Dodano po 2 [minuty]:

Wzmacniacza nie ma. Jest to sam "mikser" z gramofonami. Mam zdjęcie z ruskiego forum, jak to wyglądało podpięte w "oryginale" i chciałem się upewnić czy dobrze rozumiem istotę podłączenia. Konsoleta Unitra ZMS-42-Kometa-Remont

Dodano po 2 [minuty]:

230 sprzed trafa idzie do "kominka", rozdzielając się na wtyczkach 230V na oba kominki. Zza trafa idzie napięcie 15,6 V(sprawdzałem parametry transformatora) na zasilenie elektroniki oraz na zasilenie miksera oraz wskaźników wraz z podświetleniem.

Chyba tak ? Choć nie jestem pewny co do tej "wtyczki" gdyż nikt nie wie gdzie to zdobyć...
  • Level 31  
    Do gramofonów to najbardziej od gs420 instrukcja podejdzie, kominek ma zasilanie z sieci bo musi mrugać z jej częstotliwością 50 Hz(złudzenie optyczne neonówka i te sprawy). Zasilanie gramofonów należałoby zweryfikować ze schematem, ale do przedwzmacniacza/miksera mogłoby być zasilanie symetryczne(zakładam) czyli trafo +/- 10do 15V? na tabliczce jest pobór z sieci 30W to nie musi być jakieś trafo kosmiczne. Bardziej popularne w kraju są konsole ZM 40f fono disco na bernardach, może schematy tej są bardziej dostępne? Wątpię by przedwzmacniacz mocno odbiegał od twojej. Talerz powinien łatwo zejść do góry ale mógł się zastać, może na razie nie ma sensu go zdejmować jeśli nie ma zasilania.
    P.S. Na zdjęciach? To klasyczne trafko unitry, gdzie ja takie widziałem?.
  • Level 33  
    Winylov wrote:
    kominek ma zasilanie z sieci bo musi mrugać z jej częstotliwością 50 Hz

Jak już to 100Hz
  • Level 31  
    Tak ojcze! kominek mruga 100x/s ale częstotliwość sieci to jednak 50 Hz.
  • Level 33  
    Ale piszesz zupełnie co innego "bo musi mrugać z jej częstotliwością 50 Hz"
  • Level 4  
    Dodaje zdjęcie z "ruskiego forum" samego trafa. Konsoleta Unitra ZMS-42-Kometa-Remont

Dodano po 1 [minuty]:

Bliższe foto Konsoleta Unitra ZMS-42-Kometa-Remont
  • Level 33  
    Jeden transformator zasila elektronikę gramofonów, po 15,6V na jeden gramofon

Transformator posiada też dwa uzwojenia po 20V, które mogą tworzyć zasilacz symetryczny dla miksera lub mikser jest zasilany pojedynczym napięciem.

Z lewej strony przy krawędzi obudowy jest jakaś wtyczka i wygląda na Jack 3,5 mono, >>> czarny przewód idzie w głąb miksera i to zasilanie miksera.
  • Level 4  
    Jack 3,5 mm jest do zasilania lampki napięciem 24V. Pytałem bo sam byłem ciekawy.
  • Level 33  
    Edycja
    Zasilanie miksera jest tą 4 pinową wtyczką, po ilości przewodów dochodzących do gniazda - zasilanie niesymertyczne
  • Level 4  
    Czy Kolega Ojciec może podpowiedzieć, co to za wtyczka ? Czy jest sens szukania gniazda do niej, czy wymieniać na inną ?