Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka płyta indukcyjna, 3fazy, do 2500zł

prataj 26 Jul 2020 22:10 2457 16
Testo
 • #1
  prataj
  Level 10  
  Witam,

  Zastanawiam się nad zakupem płyty indukcyjnej zasilanej z 3 faz do max 2500zł. Rozpatrywałem modele producentów Siemens, AEG, Electrolux o szerokości 60 cm, ale możemy rozważyć też szerokość do 70 cm.

  Zależy nam na cichości urządzenia oraz poniższej funkcjonalności:
  - funkcja boost
  - możliwość łączenia pól (może być w trybie auto)
  - jak największych polach (rodzina 2 + 4)
  Mile widziane
  - timer
  - precyzyjna regulacja mocy

  Oczywiście, jak każdemu, zależy nam też na możliwie bezawaryjnym sprzęcie (tak tak ... wiem ... to nie te czasy, ale :/) więc będę wdzięczny za wszelkie informację jeśli któreś modele w/w producentów są wyjątkowo awaryjne lub któreś funkcje sprawiają dodatkowe problemy. Zastanawiam się jak mają się modele tzw. slim z możliwością poprawnego chłodzenia elektroniki samej płyty, co może mieć bezpośrednie przełożenie na jej trwałość.

  Na koniec dodam, że zastanawiamy się nad zakupem któregoś z poniższych modeli:
  https://www.electrolux.pl/kitchen/cooking/hobs/induction-hob/eiv654/
  https://www.electrolux.pl/kitchen/cooking/hobs/induction-hob/eis62441/
  https://www.electrolux.pl/kitchen/cooking/hobs/induction-hob/eis62449/
  https://www.aeg.pl/kitchen/cooking/hobs/induction-hob/ike64441fb/
  https://www.aeg.pl/kitchen/cooking/hobs/induction-hob/ike74441fb/

  Na koniec jeszcze pytanie jak należy odczytywać podane zasilanie w przypadku 3 faz - 400V2N?

  Z góry dziękuję za wszelkie opinie/sugestie.

  Pozdrawiam,
  Paweł
 • Testo
 • #2
  Zenek
  Level 30  
  Przecież wszystko piszą pod tymi linkami. A jak nie pod tymi- to pod podobnymi ;) Niezawodność jest dziś na wysokim poziomie. Najgorzej z odpornością na uderzenia. 2N to zdublowany przewód neutralny. Dla odciążenia tego pierwszego.
 • #3
  prataj
  Level 10  
  Zenek wrote:
  Przecież wszystko piszą pod tymi linkami.

  No właśnie nie wszystko ;). Jak dla mnie to marketing, który z definicji raczej wychwala i zachęca do kupienia lepiej wyposażonego, czyli droższego. Dlatego właśnie pytałem, czy może unikać jakichś funkcjonalności, bo są z nimi problemy.

  Zenek wrote:
  2N to zdublowany przewód neutralny. Dla odciążenia tego pierwszego.

  Dziękuję za informację. Tak właśnie myślałem, ale teraz już mam pewność. Aktualnie posiadamy płytę elektryczną Siemens ET77050EU/01 (naprawiana 5 lat temu jak opisywałem w https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2961322.html - niestety teraz dogorywa raczej na dobre), spróbuję zobaczyć, czy tam jest podłączenie też 2N, czy N + PE.

  Pozdrawiam,
  Paweł
 • Testo
 • #4
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  prataj
  Level 10  
  baseemitercollector wrote:
  W kwestii formalnej - plyty bardzo rzadko wymagaja zasilania 3 faz. Zdecydowana wiekszosc zasilana jest z dwoch niezaleznych faz, 2x 240V.


  O to wygląda na to, że będę musiał zrobić mocny przegląd elektryki i rozejścia się obwodów po domu. Pewnie nawet nie wiadomo, czy moc płyty rozkłada się w miarę symetrycznie? Kurcze ściągnąłem dostępne instrukcje od jednego z modeli AEG z linków z mojego pierwszego posta, ale tam nie ma nic o podłączeniu :/.
  Niemniej jeśli tylko 2 z 3 faz ma wlecieć ~7,4kW obciążenia to wprowadzi to dużą niesymetrię w postaci obciążenia, które jednak się będzie dojść często pojawiać. Tak wiem to maksymalna moc, ale i tak będzie lepiej zobaczyć jak to się u mnie będzie miało do pozostałych obwodów dla kuchni i łazienki, gdzie są inne urządzenia pobierające większą moc.

  Pozdrawiam,
  Paweł
 • #6
  User removed account
  Level 1  
 • #7
  Borutka
  Level 29  
  Na polskim rynku konsumenckim nie ma płyt indukcyjnych 3-fazowych. Są 2 przewody fazowe, 1 lub 2 przewody N i 1 przewód PE. Teoretycznie (ale tylko teoretycznie) 2 przewody fazowe można zmostkować i podłączyć do jednej fazy zasilania.
 • #8
  prataj
  Level 10  
  Temat się nam troszkę zmienia, ale nic .. piszę dalej ;)

  Nie wiem co jest aktualnie na naszym runku, ale wiem, że aktualnie mam bardzo starą płytę elektryczną Siemensa ET77050EU/01, która zgodnie z naklejką ma takie możliwości podłączenia
  Jaka płyta indukcyjna, 3fazy, do 2500zł
  A u mnie jest podpięta w wersji dla 3N z dopiętym do jednej faz piekarnikiem (była tak już przy zakupie mieszkania).
  W szafce jest różnicówka 3F (25A, 30mA) przez którą są podpięte obwody na kuchnię/łazienkę a za nią zabezpieczenie 3F B16, które jest dedykowane dla płyty/piekarnika. W kuchni ze ściany wychodzi kabel linka 5x?mm2 (? - pomiar suwmiarką pokazał od 2,2 do 2,4 mm średnicy na skręconym przewodzie, ale nie wiem jaka jest suma powierzchni drucików tej linki .. czy to będzie jak przewód 4mm2, czy może bardziej 2.5mm2, niemniej wygląda grubiej niż linka 2.5mm2 od piekarnika), który jest wpięty bezpośrednio do płyty elektrycznej (na kostce jest dopięty przewód od piekarnika)
  Jaka płyta indukcyjna, 3fazy, do 2500zł

  Zastanawiam się nad adaptacją tego na rozwiązanie, o którym piszecie. Na pewno wzrośnie max obciążenie o 1.2kW bo aktualna płyta ma 6,2kW
  Jaka płyta indukcyjna, 3fazy, do 2500zł
  i jest podpięty piekarnik Siemens HB634GHS1 (3.65kW) co da w sumie ponad 11kW max obciążenia. Upraszczając obliczenia (bez rozkładu na trójkąt mocy :D) do I = P/U wyjdzie dość spory prąd na pojedynczym przewodzie N, który będzie wspólny, aczkolwiek patrząc na przyrost mocy będzie aktualnie o max 5A więcej.
  Zastanawiam się, czy przeróbka polegająca na zamianie obecnego przewodu PE na drugi przewód N (w skrzynce z bezpiecznikami oczywiście) a dociągnięcie PE z pobliskiego gniazdka ma szansę zadziałać poprawnie (jak pisałem gniazdka na kuchnię są wpięte za tą samą różnicówką). Co mówicie?

  Pozdrawiam,
  Paweł
 • #9
  Borutka
  Level 29  
  Jak widzisz, płytę Siemensa można teoretycznie zasilić z jednej fazy. Jest spora różnica między urządzeniem trójfazowym, a 2N 230V lub 3N 230V.
  Wracając do tematu, w gnieździe należy przeznaczyć dwie fazy dla płyty, jedna faza dla piekarnika, N i PE wspólne dla obu urządzeń bez żadnych dodatkowych przewodów.
  Nie powinno być problemów z mocą - należy tylko się upewnić, czy obwód jest wydzielony wyłącznie dla tego gniazda. Zresztą prawdopodobieństwo, że jednocześnie załączysz wszystkie grzałki piekarnika i wszystkie palniki płyty na full, jest praktycznie zerowe. Należy spojrzeć na warunki gwarancji dla płyty
 • #10
  User removed account
  Level 1  
 • #11
  prataj
  Level 10  
  Dziękuję pięknie za dalsze odpowiedzi.
  Borutka wrote:
  Nie powinno być problemów z mocą - należy tylko się upewnić, czy obwód jest wydzielony wyłącznie dla tego gniazda

  Tak jak pisałem jest na 100% dedykowany obwód.
  Borutka wrote:
  Zresztą prawdopodobieństwo, że jednocześnie załączysz wszystkie grzałki piekarnika i wszystkie palniki płyty na full, jest praktycznie zerowe. Należy spojrzeć na warunki gwarancji dla płyty

  Tu pewnie masz rację, jednak u nas (rodzina 2+4) sporo jest używany jednocześnie piekarnik i płyta (obie córki przeszły na weganizm i same dużo gotują/pieką), ale tak jak piszesz nikt nie gotuje non stop na max.
  baseemitercollector wrote:
  ak widzisz kuchence jeden N całkowicie starczy gdy jest podłączona pod L1 i L2.

  No nie wiem, jak dla mnie na tych schematach ewidentnie widać połączone po 2 przewody. W przypadku podłączenia pod 1 fazę widać to też dla końca oznaczonego L. Właśnie dlatego zastanawiam się nad tą przeróbką, bo zyskam dodatkowy przewód N dla odciążenia całości, a PE dociągnięty z gniazdka spełni i tak swoją funkcję. Chyba, że coś zapomniałem jak działa różnicówka ;).

  Pozdrawiam,
  Paweł
 • #12
  User removed account
  Level 1  
 • #13
  krzysp2015
  Level 2  
  Witam,
  przyłączam się do wątku :) mam dokładnie taki sam problem, no może górny limit cenowy nie jest taki ostry.
  Problem podstawowy polega na tym, że nie mam absolutnie żadnych doświadczeń z płytami indukcyjnymi, aktualnie użytkuję kuchenkę gazową.
  Czy płyta 70 cm jest znacząco lepsza od 60? wygodniej się używa? czy warto walczyć o te 10 cm dodatkowe?
 • #14
  Borutka
  Level 29  
  krzysp2015 wrote:
  Witam,
  przyłączam się do wątku :) mam dokładnie taki sam problem, no może górny limit cenowy nie jest taki ostry.
  Problem podstawowy polega na tym, że nie mam absolutnie żadnych doświadczeń z płytami indukcyjnymi, aktualnie użytkuję kuchenkę gazową.
  Czy płyta 70 cm jest znacząco lepsza od 60? wygodniej się używa? czy warto walczyć o te 10 cm dodatkowe?

  Wszystko zależy od sposobu użytkowania. Jeżeli chcesz używać niestandardowych naczyń, wygodniej łączyć pola grzewcze, a przy tym było Ci ciasno na dotychczasowej płycie, to można rozważać.
  Jest tylko kwestia zabudowy meblowej, jeżeli masz standardowe szafki szerokości 60cm. Wtedy montaż szerszej płyty należy rozplanować, czyli wziąć pod uwagę głębokość płyty poza grubość blatu i otwory wentylacyjne.
 • #15
  andrzej20001
  Level 43  
  Jaka płyta indukcyjna, 3fazy, do 2500zł
  mamy taka płyte Whirlpool-a jest super, nie brudzi się. 1500zł
 • #16
  mici
  Level 12  
  Dzień dobry.
  Podepnę się pod temat.
  Szukam pierwszej mojej indukcji. Płyta standardowa 60 cm, zasilanie przygotowane na 8kW dwufazowe.
  Jakie funkcje są bardzo przydatne, które niekoniecznie ? Wygoda obsługi, czyszczenia. Garnki tylko okrągłe więc łączenie pól nie musi być, ale może ich układny rozstaw . Fachowcy ja i użytkownicy piszcie proszę sugestie, typujcie jakieś modele.
 • #17
  ixs
  Level 16  
  Polecam:
  1 Płyta indukcyjna Electrolux EIS62449 - 1 850 zl - pewnie już jest droższa, ale w ramach odniesienia podaje cene z przed roku....
  - Plyta w wersji slim
  -jest raczej cicha
  - ma wszystko co trzeba timer, łączenie 2 pól tez choć jeszcze go nie używałem.....)
  - funkcja senseboil - z tego względy wziąłem ten model ( choć nie zawsze deziala jak powinno - czasem woda i tak się wygotuje jak jest jej mało....) - jest podobny model różniący się jedna cyfra w nazwie - ta to podobno wersja na salony z kuchniami, tamta na markety
  podłączenie nie jest do końca 3 fazowe lecz 2 ( nie myl z 220 - po prostu korzysta z 2 faz a nie 3) -ten model ma dodatkowo opcje ustawienia max obciążenia gdyby pełna moc wywalali bezpiecznik ---- mam zabezpieczenia 16c i nie zdążyło się aby je wywaliło, a mam ustawiana max moc...

  ma tez automatyczne załączanie okapu - ale tylko elektrolux... -nie sprawdzone, bo mami iny okap...!