Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASUS R556L - brak reakcji na przycisk

27 Lip 2020 10:40 246 3
  • Poziom 9  
    Witam.

Laptop R556L
    Procesor i3 4030U
    Płyta X555LD rev. 2.0

Zalany nie reaguje na przycisk załączania, pokazuje ładowanie baterii nawet gdy nie jest podłączona bateria. Miejsce zalania widoczne na zdjęciach, nadjedzone trochę wyprowadzenia przy złączu DC oraz wyprowadzenia tranzystora na drenie. Jest on w obudowie POWERFLAT(widoczne na zdjęciu) więc nadjedzone 3 nóżki nie stanowią problemu, gdyż dren posiada duży pad.
    Po wyczyszczeniu (widoczne na zdjęciach) i położeniu na nowo tranzystorów i odnowieniu świeżą cyną napięcie na głównej linii jest 19,2V przed i za rezystorem pomiarowym także. Jest także napięcie 3V3 i 5V z przetwornicy na cewkach. Przycisk działa poprawnie zwiera do masy i sygnał dochodzi do EC. Pomiar zwarcia na dławikach nie wykazywał zwarcia żadnej z linii zasilania.
    Przeprogramowałem BIOS i EC za pomocą SVOD3 innym wsadem i nic (chyba, że miałem też pobrany wadliwy wsad??) i nadal to samo pokazuje ładowanie baterii zarówno gdy jest jak i jej nie ma. Dodam, że programuje to od niedawna. ME REGION skopiowałem, także - znalazłem początek kodu odpowiedzialny za to i skopiowałem do 0X17D000 i wkleiłem do wsadu pobranego.
    Na złączu baterii jest 3V3 dla DATA i CLK na SMBUS. Na niepodłączonej baterii pokazuje 12V po podłączeniu pokazuje 7V i wzrasta po godzinie tak do 8,5V.
    Charger to BQ735 sprawdziłem komunikacje jego po I2C na oscyloskopie i pokazuje jakieś sygnały powtarzające się okresowo na SCL i SDA. Pobór prądu 0,009A.

Wymieniłem charger BQ735 laptop załączył się wyłączyłem szybko zasilanie, gdyż nagrzewał się procesor trwało to wszystko max 4 sekundy od momentu podłączenia. Podłączyłem jeszcze raz i ten sam efekt świeci się tylko dioda ładowania baterii i brak reakcji na pwr button.
    Wymieniłem jeszcze raz na nowy charger i podłączyłem pod zasilacz laboratoryjny, pobór prądu taki sam i zmierzyłem, że brakuje LDO 3V3 na złączu baterii. BIOS jest wgrany oryginalny taki jak był na samym początku w laptopie. Co może być nie tak???

ASUS R556L - brak reakcji na przycisk ASUS R556L - brak reakcji na przycisk ASUS R556L - brak reakcji na przycisk ASUS R556L - brak reakcji na przycisk
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 30  
    Pixelx napisał:
    brakuje LDO 3V3 na złączu baterii

Zapewne złącze dość mocno już skorodowane, zależy ile czasu laptop leżał w tym stanie.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 9  
    Udało się uruchomić go w specyficzny sposób. Po podłączeniu zasilania zwarłem 3V3 do masy na sekundę i laptop ruszył. Jak jest podłączona bateria to działa za każdym razem. Z czego to wynika?

Pojawił się też problem taki, żę w momencie odłączenia zasilacza matryca traci podświetlanie przez chwilę mruga i wyłącza się obraz jest widać gdy poświeciłem latarką. I jak podłącze zasilanie to podświetlanie wraca.

• Spec od komputerów
    Pixelx napisał:
    Pojawił się też problem taki, żę w momencie odłączenia zasilacza matryca traci podświetlanie przez chwilę mruga i wyłącza się obraz jest widać gdy poświeciłem latarką. I jak podłącze zasilanie to podświetlanie wraca.
    - prawdopodobnie standardowa usterka w tym modelu - było poruszane na forum wielokrotnie. Podstaw na próbę inną matrycę, jeśli będzie OK to wymień matrycę - najlepiej na inną kompatybilną (innego producenta).