Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny & Unitra Zodiak => Jakie głośniki ?

07 Paź 2005 22:17 13210 32
  • Poziom 15  
    Witam wszystkich. Mam nadzieję, że zamieściłem temat we właściwym dziale. Jeśli tak to OK. Mogę teraz przedstawić moje pytania :-)

Otóż posiadam amplituner Unitra Zodiak DSS 402. Ma on 2 x 25 W 8 Ohm. Ale.... Całe kolumny ( też Unitry ) zrobione są na 4 Ohm ! Te kolumny w połączeniu z tym Zodiakiem pracują juz koło blisko 20 latek. O dziwo nic się nie pali.

Od jakiegoś czasu denerwuje mnie " jakby pierdzenie jednego z głośników" ( to jest na pewno głośnik bo podłączeniu na ten kanał 2 kolumny tego nie ma, pewnei wina resora, odkleił się czy cos ). W związku z tym pomyślałem o wymianie głośnika niskotonowego. Symbol jaki odczytałem kwilkę temu na odwrocie głośnika:

Unitra Tonsil
    GDN 20/30/2
    30W 4 Ohm
    MADE IN POLAND

Od razu podam też symbole głośnika wysokotonowego:

Unitra Tonsil
    GDWK 9/40/1
    40W 4 Ohm
    MADE IN POLAND

No i teraz najważniejsze pytanie. Jakim innym głośnikiem niskotonowym mogę zastąpić ten, który mam aktualnie. Chodzi o to żeby miał w miarę czysty dźwięk i dobry bas. ( nie jestem bardzo wymagający, więc nie potzreba niewiedzieć jak drogich głośników ). Jako, że za bardzo się nie znam jakie firmy robią dobre głośniki może Wy powiecie mi co mam kupić. Mile widziane propozycje, linki, etc.

Niżej dodałem fotki kolumny, zwrotnicy ( nie wiem czy jest ważna biorąc pod uwagę wymiane głośnika, mimo to postanowiłem dać fotkę ) i fotkę z naklejką informacyjną o kolumnie.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi i propozycje, kwierzyk

Mam problem z dodaniem plików, jutro podam do nich linki, pzdr

Moderowany przez tremolo:

Dział raczej nie ten: było w audio przeniosłem do akustyki powód:

• Poziom 13  
    Oznaczenie GDN - to jest głośnik niskotonowy, dalsze cyfry to są wymiary głośnika.Możesz zastąpić obojętnie jakim głośnikiem niskotonowym, tylko żeby się zgadzała impedancja 4Ω i moc 30W (może być większej mocy)
  • Poziom 20  
    Najlepiej jak byś zastosował głośmik taki jaki był czyli dobrej firmy Tonsil .Oznaczenie Gdn ozn głośnik niskotonowy srednica 20 a moc 30w.Wzmacniacz wcałe niemusiał sie spalić bo jeżeli ktoś słucha niegłośno to może pracować . Końcówka o ile pamiętam w Zodiaku jest na GML lub STK te układy powinny pracowć przy 8 ohm. Możesz zastosować głośnik 8ohm ale ta kolumna będzie grała ciszej . Najlepiej wymień obydwa na 8ohm .Wejdz na strone Tonsila sprawdz jakie ma parametry ten głośnik. Możesz wybrać mocniejszy byle litrasz kolumny był wystarczający wtedy uzyskasz dzwięk o podobnyć parametrach .Pozdro
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    GDN 20/60 grają często u ludzi w zestawach dwudrożnych.
  • Poziom 15  
    OK. Cos tam o tym wiem :P. Nie wiem czemu ale nei mogę dodac fotek, jeśli ktoś by chciał to mogę podesłać na maila.

Mam zamiar wstawić na miejsce tych tonsilów w te kolumny czegoś innego. Tylko żeby to miało sens, nie wyszło za drogo i w miarę jakoś grało lepiej niż teraz. Piszecie, że może być większa moc niż jest aktualnie tych głóśników co mam ?? Bo Oryginalne tonsile są drogei troche, juz patrzyłem na stronę.... Mi zależy na czymś tańszym co będzie grało lepiej niż moje regenerowane głośniki ( po wymianie zawieszeń ). Przeglądałem na allegro oferty głośników o średnicach 20 cm i znalazłem takie oferty:

ALPHARD DW 80 K / 20 cm / 33-4000 Hz / 120 WATT

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=66253731

NOWY NISKOTONOWY GDN 20/80/8 80 W 4-8 OHM GWARANCJ

w opsiie aukcji pisze :"
    GŁOŚNIK FIRMY STX POSIADAM PRAWIE CAŁĄ OFERTĘ TEJFIRMY ,CENY PRODUCENTA"

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=66287916

GŁOSNIK VK 20cm/150 WATT/4-8 ohm/55-5500 Hz BASS

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=66841661

Który najlepiej wybrać ?? A mozę jeszcze jakis inny ?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Coś innego nie bedzie miało sensu moim zdaniem, nie znajdziesz taniej tak skutecznych i z szerokim pasmem basówek (około 90dB/1W/1m)

STX jest uznany w miare mam już swoje typy, ale nie bedzie to ten Twój głośnik: cichy 83,8 dB to nie jest ciekawy wynik 20/30 miał około 90dB 6 dB to oznacza mniej więcej 4 razy ciszej !!

Alphard to podobna para kaloszy... jeszcze cichszy i jeszcze gorszy dźwiek.

Może te głosniki kosztują mniej, ale energii bezie trzeba dać ze 4 razy więcej i nie uzyskasz kompromisu w postaci lepszej jakosci. A za prąd zapłacisz więcej.

VOICE KRAFT to moim zdaniem coś ala Alphard EW 80 daruj sobie to... Kupuj tonsila.

moim zdaniem Twoje regenerowane głosniki, beda grały głosniej niż te Alphardy, mimo iz popsułeś troche korpusy cewek itd... W tonsilach szczelina magnetyczna jest wąska więc łatwo popsuć mała szczelina = duża skutecznosć - w alphardzie nie ma szczeliny tylko dziura jak Berlin.

Z STX jedyne co mógłbyś kupić to

a) GDN 20-120 http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=43&vItemDB=itemdb
    mają 88 dB 4 - omówka powinna zadziałać. Jeśli mówisz, że basówki miały tyle w tonsilu, to powinno to działac nieźle. Wzmacniaczowi tez nie bezie się nic nieciekawego działo.

b) http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=45&vItemDB=itemdb
    GDN 22-120-4 (ma średnice podobną jak stare tonsilowskie 20 - nowe dwudzieski są węższe - myśle, że to bedzie Twój TYP - 35 złotych duża skutecznosć. 4 Omy.

Po za tym podaj wymiary obudowy - wypadało by zrobić Bass refleks - czyli ucywilizowac te głośniki.
  • Poziom 15  
    OK. Czyli Voice Kraft i alphard odpadają. Ale co z tymi STX ?? Piszesz, że jakaś różnica 6 dB między tym STX'em a GDN 20/40. Ja mam GDN 20/30. To róznica już będzie mniejsza jeśli dobrze myślę, czy tak ? czy moze inaczej ???

Aha, w głośnikach regenerowałe aby resory, nie było potzreby wymieniania membram, więc cewka jest OK, bo nie słychac żadnego tarcia itd.
  • Poziom 15  
    Tremolo, proponujesz mi głośniki GDN 22-120-4. Ale one mają 22 cm szerokości niby. A ja dzisiaj pomierzyłem moj głośnik który ma niby mieć 20 cm a ma 20,5 z groszem. Czy ten STX 22-140-4 wejdzie mi aby w otwór w kolumnie ??
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    On ma zewnętrznej 22,6 w środku ma coś około 18 cm. Dałem odnośniki Do ich strony podają wymiary głosników - wystarczy poszukać. Jęlsi nawet bedzie mneij - u mnie w Tonsilu, który robi jako taboret na balkonie jest dziura 20 cm, a STX ma mniej średnicy wewnętrznej. Zresztą nawet: mozna rozwiercić dziure...
  • Poziom 15  
    Cytat:
    Po za tym podaj wymiary obudowy - wypadało by zrobić Bass refleks - czyli ucywilizowac te głośniki.

Wymierzyłem obudowę. WYmiary rzecz jasna z zewnątrz, w środku nie dało rady, by bym musiał znij wypruc głośniki czego akurat teraz nie mogę zrobić. Zatem:
    • Wysokość : 45,5 cm
    • Szerokość : 25,5 cm
    • Głębokość: 21 cm

Tak przedstawiają się jej wymiary. Według nich obliczyłem też pojemność obudowy, która wynosi ~ 24 litry. Tak więc wewnątrz będzie miała ona ~ 20 litrów.

Tremolo wspominał coś bass reflex, proponował instalację od spodu. To dałoby się wykonać, tymbardziej ze tata ma znajomoego który ma tartak i jego stolarze bez problemu by mi profesjonalnie to wykonali. Potrzebuję tylko wymiarów i długości tego tunelu. Przypominam, że kolumna bedzie pracować z głośnikiem : STX GDN 22-120-4

Biorąc pod uwagę, że bass reflek będzie od spodu będę musiał zainwestować w kolce. Wie ktoś może gdzie można je kupić po przystępnej cenie ??

Jak szaleć to szaleć, więc pomyślałem też o wymianie zwrotnicy.Zainteresowała mnie zwrotnica firmy STX :

http://www.stx.pl/index.php?vMenu=3&vMenuItem=0&vSubPage=272&vItemDB=itemdb

Tremolo jednak odradza mi wymainę zwrotnic, gdyż jak się od niego dowiedziałem : "Tonsil robił profesjonalne zwrotnice". Chciałbym poznać też opinie innych userów tego forum :)

Oto kolumna o której napisałem wyżej:

Kliknij na foto aby zobaczyć je w normalnych rozmiarach.

A tak wygląda zwrotnica:

Kliknij na foto aby zobaczyć je w normalnych rozmiarach.

W najbliższym czasie postaram się dodać rysunek techniczny kolumny wykonany w AutoCAD'zie .
  • Poziom 16  
    Witam. Ja od tego pana z Allegro kupilem 2 szt. stx-20/80 i bylem bardzo mile zaskoczony. Zarowno wysylka , jak i same glosniki w moich kolumnach sprawuja sie dobrze. Byly to stare pudla po zestawie ZGC 40-851 czy cos w tym rodzaju. Calosc wypelnilem watolina i jak za cene 50 PLN plus przesylka gra bardzo przyjemnie. Pewnie za jakis czas tez pomysle o zwrotnicy w miare mozliwosc finansowych. Obecnie jest tylko kondensator zabezpieczajacy glosnik wysokotonowy. Jest tylko jedna uwaga mimo ze glosnik ma takie samo oznaczenie jak ten Tonsilu, obudowe trzeba troszeczke potraktowac pilnikiem od wewnatrz ok. 3 mm zgodnie z tym co podaje sprzedawca na Allegro.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    To ja mam do was jeszcze prosbe. Otoz posiadam taka sama kolumne jak kolega 20 litrow. Chcialbym wymienic glosnik niskotonowy. Nie wiem czy kupic oryginalnego Tonsila 40W czy takiego STX http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=50
    Za jednego tonsila dostane 2 talie STX. Zalezy mi na mocnym basie. W Tonsilu membrana latala jak glupia (troszke mnie to denerwowalo). Nie wiem jak to jest w tym STX ?
  • Poziom 16  
    Witam ja mam te :http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=40&vItemDB=itemdb
    i jestem z nich zadowolony.Pewni zalezy jeszcze jakiej muzyki sluchasz. Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    zizou88 - wlasnie przyszła do mnie paka z nowymi STX'ami. Przedstawiają się bardzo solidnie, membrama nei lata etc. problem w tym, ze dostalem glosniki o impedancji 8 ohm, a nie 4, ale konstrukcyjnie prezentują się wspaniale. Jak wymienię na 4omówiki, to powiem wam jak grają te moje kolumienki :)
  • Poziom 15  
    Głośniki przykręcone, gra wyśmienicie, więc można dodac fotkę ;) Jak dla mnie teg łośnik gra wyśmienicie ( STX GDN 22/120/4 ). Zastanawiam się jeszcze nad wymianą głośnika wysokotonowego na jakiś GDWT z STX, ale nie wiem czy odczuję różnicę w dźwięku, bo w portfelu to na pewno ;)

Foteczka kolumny po mini remoncie ;)

• Pomocny post
    Poziom 14  
    Ja na Twoim miejscu nie wkladal bym tam stx-a. Mam taką samą kolumne i wymieniałem głośniki na takie same, grają dużo głośniej niż stx.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    A tak wogole to zodiak dss 402 ma 2x 15w sin:)
    Ja akurat posiadam zodiaczka 2x25w, ale kumpel wymienil w nim wszystkie tranzystorki (bylo ich 6 albo 8), costam liczyl. Standartowo zodiaki: dss401 - 2x10w i dss402 2x15 (tak wogole ten drugi to ma trafo 100W, kto teraz daje takie trafo do takiej mocy:) )
    Pozdrawiam
  • Poziom 23  
    Zodiak akurat ma dośc dobrego kopa jak na 15 w. Transformator jest tam duży, a tranzystory chyba bdp284, w każdym razie takie same były we wzmacniaczu 2x25W. Więc myśle, że mają niższe zasilanie i może pociągną 4 Ω. Dzięki czemu odda więcej mocy, może "nawet" 25 W :P.
    Zapas powinien mieć.
  • Poziom 15  
    Faktycznie, grają troszkę ciszej. We wakacje jak będzie kasa to cos wykombinuję, żeby je ( głośniki tonsila, które były przed STX )do tonsila na serwis gdzies oddac, co by mi powymieniali membramy, zawieszenia i cewki i zpowrotem je włoże do tych kolumn. Tymczasem STX wystarczy ;)

A co by trzeba powymieniać żeby moj Zodiak miał zamiast 2 x 15 wat sin, 2 x 25 wat sin ??

Dodano po 8 [minuty]:

Aha, czy warto wymienić też głośnik wysokotonowy ?

Dodano po 5 [minuty]:

Master 1990 > gdzie kupiłeś oryginalne zamienniki Tonsila ?
  • Poziom 14  
    Te głosniki kupowalem juz kilka lat temu, w sklepie na miescie:P czyli w Rzeszowie.
  • Poziom 16  
    Sorry za mieszanie w temacie, nie chcialem zakladac osobnego topiku i moje pytanie troszke nie jest zwiazane z omawianymy glosnikami. Chcialem sie zapytac jakie napiecia wystepuja na trafo zodiaka DSS 402 wiem ze ma on 100 v/a??

PozdraWiam SkoRen
  • Poziom 36  
    Zodiak DSS402 wyposażony jest w transformator 90VA o symbolu TS 90/18, o uzwojeniach wtórnych:
    2 x 17V - 2 x 2,2A - końcówki 14,15,16
    39,5V - 0,1A - końcówki 12,13
    16,5V - 0,3A - końcówki 11,13
    5,8V - 1,0A - końcówki 9,10
    Tylko kto będzie tego potem szukał w dziale "Akustyka" ?
  • Poziom 16  
    no zapewne niewiele osob bedzie tego tutaj szukac, lecz tak jak wczesniej wspominalem po co zasmiecac forum jednorazowym postem skoro mozna sie zapytac w topiku, ktory akurat nie w 100% pasuje do mojego pytania, lecz dotyczy tego samego zodiaka, a że to byl najaktualniejszy temat a zalezalo mi na szybkosci odpowiedzi wiec poprostu takowe pytanie padlo :D Sorka za problemy i dzieki za informacje
  • Poziom 12  
    mam pytanie czy moc tego wzmacniacza wystarczy aby koluminki na stx 22-120.... pracowały na maxa w końcu ten głośnik ma 120w a wszmacniacz jedyne 15w.

p.s. nie znam sie na tym więc pytam, bo chce sobie kupić takiego zodiaka i zmątować do niego jakieś kolumienki. jakie głośniki max pociągnie??
  • Poziom 14  
    Mam w domu stx gdn 30/200/8 ae na wzmaku 20W i gra bez problemow. Wzmacniacz "pociagnie" ale nie wykozystasz calego potencjalu glosnikow.
  • Poziom 12  
    jakie tranzystory są w końcówce mocy zodiaka?? bo mi coś nie pasuje na schemacie jest że z seri bd a umnie są 2n3055 czy to możliwe??
  • Poziom 36  
    Możliwe jak najbardziej, według schematu a raczej tylnej jego części oraz mojej praktyki, w Zodiaku mogą siedzieć 2N3055, BDP285 i BDP286, BDP283 i BDP284, KD502 albo BDX53A i BDX54A (darlingtony). Mam też schemat ze stereodekoderem MC1310P (A290D).
  • Poziom 12  
    a która wersja jest najmocniejsza i czy ta na 2n3055 może pracować przy 4ohmach
  • Poziom 36  
    No ta na 2N3055 lub KD502 w zasadzie mogłaby na 4 omach ale radiatory mogą być za małe, jakbyś dał tam wentylator to jedynie trafo jest ograniczeniem, no i bezpieczniki... Ale trudno powiedzieć, jedno jest pewne że tranzystory końcowe, które wytrzymują 15A, spokojnie zniosą 4Ω, tylko że reszta je ogranicza.