Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Toshiba Satellite 4070CDT - Wymiana pasty i baterii CMOS Celeron lata 90.

brzoza21 27 Jul 2020 18:32 618 8
    brzoza21
    Level 8  
    Witam, kupiłem niedawno starego laptopa dla kompatybilności z Windows 98. Generalnie komputer jest w bardzo dobrym stanie, większość swojego „życia” chyba przeleżał w torbie, bo ma śladów użytkowania jak na lekarstwo, no i właśnie dlatego, że nikt z nim nic nie robił, i że wentylator potrafi bardzo głośno działać, postanowiłem wymienić mu pastę termoprzewodzącą oraz przeczyścić w środku. Myślałem, że będzie to proste zadanie, ale zdziwiło mnie to, że procesory główny i graficzny są podpięte do płyty na osobnej płytce (takiej jak na zdjęciu), tzn. wiem, że w czasach pentium 2 i 3, w komputerach stacjonarnych montowano procesory do PCB na Slot 1, ale nie sądziłem, że coś takiego stosowano w laptopach z tamtego okresu. W każdym razie większym zdziwieniem było dla mnie to, że radiator jest podwójny i chyba stalowy (pierwszego takiego masywnego akurat nie mam na zdjęciu, a skręciłem komputer, żeby mi się śrubki nie pogubiły). Niemniej o ile ten pierwszy zdejmuje się bez problemu (pod spodem jest termopad w miejscu CPU, nad GPU nie ma) o tyle ten drugi siedzi na PCB bardzo solidnie, bo jest przymocowany do niej na nitach (a przynajmniej tak mi to wygląda), no i z jednej strony ta płytka jest zakrzywiona, żeby ten haczyk trzymał się PCB. Między płytką a procesorami jest oczywiście pasta, dość gruba warstwa z tego, co widzę (ponad 1 mm), bo ten radiator nie przylega bezpośrednio do procesorów, tak jak dzisiaj.

Próbowałem ten radiator lekko podważyć, nie udało mi się go ściągnąć, a nie chcę się z tym bezczelnie siłować, żeby nie uszkodzić. Widziałem zdjęcie podobnej płytki PCB i komuś udało się ściągnąć radiator całkowicie. To też moje pytanie brzmi jak to zrobić, żeby niczego nie uszkodzić? Laptop jest dość stary i w ogóle o tym modelu nie ma zbyt wielu informacji w internecie, już prędzej o modelu 4030 CDT można coś znaleźć, on ma taką samą obudowę, ale nikt nie pokazuje jak w nim wymienić pastę.

Drugie pytanie bardziej z ciekawości. Chodzi o baterie CMOS, a w zasadzie akumulatory Ni-MH, bo tym właśnie są, modele P71007004049 NI-MH 7.2V 40 MACH 6/V40H oraz P710035009115 (takie jak na zdjęciu, wziąłem je z internetu, bo zapomniałem zrobić, ale wygląda to podobnie). Wiem, że ładują się przy każdym podłączeniu zasilacza i działają do dziś, no ale czytałem że lubią wylewać. Niby są zabezpieczone, bo są na plastikowej podkładce, a na to idzie jeszcze plastikowa osłonka, no ale skoro są to stare akumulatory to pomyślałem, żeby je może wymienić. Nowe są dość drogie, patrząc po cenach mogłoby mnie to kosztować nawet między 50 a 100 zł. Dlatego pomyślałem, żeby tam zamontować normalną CR2032. Da się to względnie łatwo zrobić? Widziałem, że czasem się robi podmianki starych akumulatorów niklowo-kadmowych na właśnie CR2032. Nie jestem elektronikiem i w gruncie rzeczy nawet najprostsze zadania z lutownicą mogą mnie przerosnąć, ale też nie jestem aż tak lewy, więc może bym sobie poradził gdybym wiedział co należy zrobić. Czy może w ogóle nie muszę się tym przejmować, bo te akumulatory w ogóle nie wyleją?

Toshiba Satellite 4070CDT - Wymiana pasty i baterii CMOS Celeron lata 90. Toshiba Satellite 4070CDT - Wymiana pasty i baterii CMOS Celeron lata 90. Toshiba Satellite 4070CDT - Wymiana pasty i baterii CMOS Celeron lata 90. Toshiba Satellite 4070CDT - Wymiana pasty i baterii CMOS Celeron lata 90. Toshiba Satellite 4070CDT - Wymiana pasty i baterii CMOS Celeron lata 90.
    Pedros050
    Level 43  
    Przypomina mi Pentium II 366MHz z IBM 600E? Co do baterii to CR2032 to nie bardzo lepiej już możesz pomyśleć o ML je można ładować.
    brzoza21
    Level 8  
    PITERRR wrote:
    Przypomina mi Pentium II 650MHz z IBM 600E? Co do baterii to CR2032 to nie bardzo lepiej już możesz pomyśleć o ML je można ładować.

Tak jak napisałem w tytule jest to Toshiba Satellite 4070CDT, a procesor to Celeron 366 MHz, aczkolwiek w systemie jak się wejdzie we "Właściwości systemu" to pokazuje, że jest to Pentium 2. Dopiero CPU-Z albo Everest pokazują, że jest to Celeron Mobile. Wikipedia mówi, że te stare Celerony to były Pentium 2 z mniejszym cache, więc pewnie dlatego go tak w systemie identyfikuje. Może w Windows 98 SE by dobrze pokazywało. Aktualnie mam pierwszą 98-kę w wersji OEM Toshiby i do tego spolszczoną. Laptop pochodzi najprawdopodobniej z Irlandii albo po prostu z UK, bo klawiatura jest właśnie irlandzka albo w jednej z brytyjskich wersji, ciężko do końca stwierdzić. Niestety byłemu właścicielowi nie zachowały się płyty recovery, także ja też ich nie mam.

ML? Można jaśniej.
    Pedros050
    Level 43  
    Ale widzę podobny mam taki zrobię zdjęcia mojego procesora z IBM ThinkPad 600E. A co odnośnie baterii to zamiast tych oryginalnych fakt jedna dostaniesz na Allegro ale co do tej większej nie wiem. Są takie baterie akumulatorki ML1220 3V. Pojemność: 17mAh i z takich można zrobić potrzymanie.
    W IBM procesor jest podobny jedynie złącze jest inne odnośnie tego chłodzenia aluminiowego to jest nitowane. Szczerze to nigdy tego nie rozwiercałem bo niemiałem potrzeby temperatura procesora pod WIN 98 zawsze była w normie na to przychodzi chłodzenie na termopadzie z wentylatorem przynajmniej tak jest u mnie.
    Toshiba Satellite 4070CDT - Wymiana pasty i baterii CMOS Celeron lata 90.
    Toshiba Satellite 4070CDT - Wymiana pasty i baterii CMOS Celeron lata 90. Toshiba Satellite 4070CDT - Wymiana pasty i baterii CMOS Celeron lata 90. Toshiba Satellite 4070CDT - Wymiana pasty i baterii CMOS Celeron lata 90.
    brzoza21
    Level 8  
    Generalnie to oba te akumulatorki można dostać w internecie, nowe i używane. Przede wszystkim zamienniki, ale było zaznaczone, że mogą zastąpić te, no i parametry mają takie same. Ta mniejsza ma 2,4 V 20 mAh. Ta duża 7,2 V 40 mAh. Tylko, że właśnie są drogie. Za laptopa dałem 92 zł wraz z oryginalną ładowarką, torbą i modemem PCMCIA na karty sim, a te akumulatory mogłyby mnie kosztować drugie tyle. Rozumiem że trzeba by te ML jakoś sparować i podpiąć do gniazda, tak? Nie będzie to w jednym przypadku za mało, a w drugim za dużo w kwestii napięcia?

Po 20 latach to chyba jednak wypada wymienić pastę. Mój jak jestem w systemie działa względnie cicho, ale jak włączę jakąś grę np. Duke Nukem 3D, to zaraz rzęzi tak, że nawet jak głośniki rozkręcę na maksimum, to potrafi je przygłuszyć na tyle, że pewnych rzeczy się nie słyszy. Wentylatorek w tym laptopie jest wyjątkowo mały, ma jakieś 2,5 cm średnicy. W internecie znalazłem takie zdjęcie, komuś się udało ściągnąć tę płytkę. Nie widać żeby wiercił, za to widać zakrzywiony róg przy otworze, więc zakładam że jakoś ją wyszarpał. Generalnie nie chcę niczego uszkodzić, dlatego wolę się wywiedzieć u tych co takie rzeczy już robili. No i pozostaje kwestia zmontowania tego z powrotem, bo jak się nity naruszy to później może być problem.

Toshiba Satellite 4070CDT - Wymiana pasty i baterii CMOS Celeron lata 90. Toshiba Satellite 4070CDT - Wymiana pasty i baterii CMOS Celeron lata 90.
    brzoza21
    Level 8  
    Naprawdę nie ma tu nikogo, kto może doradzić jak bezpiecznie zdemontować tę płytkę i później powtórnie ją zamontować?
    Pedros050
    Level 43  
    Płytkę czy radiator miedziany nitowany z procesora?
    Bo jak to chłodzenie miedziane to rozwierć te nity. A później skręcisz śrubeczkami pod stożek a od spodu podkładka mikowa i nakrętka i gotowe.
    brzoza21
    Level 8  
    No radiator z procesora, który jest nitowany. Tylko, że wiertarka jednak ma sporo mocy. Poza tym w imadło tej płytki raczej złapać nie mogę. To po wszystkim ma działać i nie wiem czy wiercenie zwykłą wiertarką trzymając to w rękach jest rozsądnym pomysłem.
    Pedros050
    Level 43  
    Do takich rzeczy są specjalne mini wiertarki z regulacją obrotów. A taki nit rozwiercisz moment bez używania siły.