Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uziom pionowy proszę o poradę

Damiann193 27 Jul 2020 20:05 2241 17
IGE-XAO
 • #1
  Damiann193
  Level 15  
  Witam. Mam w planach remont domu i wymianę instalacji elektrycznej i w związku z tym zastosowanie ochronnika typu T1+T2. Sieć zasilająca napowietrzna, typ sieci TNC, przyłącze to około 15 metrów kabla w ziemi do zielonego prostokąta na rysunku (tam znajduję się zabezpieczenie przedlicznikowe. Rozdzielnica wraz z licznikiem znajduję się w miejscu zaznaczonym na czerwono. Budynek jest stary i nie posiada instalacji odgromowej ani żadnego uziomu niezbędnego do prawidłowej pracy ogranicznika przepięć. Teraz pytanie do was czy mogę wykonać uziom w następujący sposób: bednarkę wyprowadzić przez garaż (około 6m) na zewnątrz budynku (czerwona linia) i tam wbić uziom pionowy? Jeśli wbicie szpilek w jednym miejscu nie da dobrego wyniku rezystancji wtedy poprowadzę bednarkę dalej i wbiję kolejne szpilki. Odstęp pomiędzy szpilkami oczywiście będzie zależał od głębokości wbicia szpilki nr. 1. Proszę o porady i ewentualne sugestie co do wykonania uziomu.

  Uziom pionowy proszę o poradę
  Pozdrawiam.
 • IGE-XAO
 • #2
  chudymj
  Level 15  
  Witam.
  A w projekcie nie było? To nie jest takie proste zagadnienie jak się wydaje.
  Projektowanie uziemień powinno uwzględniać rodzaj gruntu. Czy były wykonane pomiary rezystywności gruntu? Od tego się zaczyna, żeby wykonać obliczenia teoretyczne.
  Pierwsza szpilka powinna być wbita w miejscu rozdziału sieci TN-C na TN-S, poza tym lepiej wykonać uziom otokowy.

  Pytanie też jaki jest cel wykonania tego co planujesz, bo jak chcesz ubezpieczyć dom od ewentualnych skutków wyładowań atmosferycznych, to w przypadku jak coś się stanie, ubezpieczyciel zapyta o pomiary i projekt. Bez tego nie ma szans na uzyskanie odszkodowania.
  Należy się zastanowić jaka jest wartość domu, ile procent tej wartości stanowi projekt i wtedy zadać sobie pytanie czy warto to robić metodą chałupniczą.
 • #3
  Damiann193
  Level 15  
  Nie było w projekcie. Grunt to około 2 metry piachu a potem glina. Żadne pomiary jeszcze nie były wykonywane. Nie mam możliwości wykonania uziomu otokowego ponieważ teren jest zagospodarowany (budynek ma ponad 40 lat) a po za tym do budynku mieszkalnego jest dobudowany budynek gospodarczy i jedna z jego ścian znajduje się w granicy działki. Mógłbym spróbować wbić szpilkę w pomieszczeniu w którym znajduję się rozdzielnica, pytanie tylko czy tak można. Cel jaki chcę osiągnąć to zabezpieczenie wpiętych na stałe urządzeń elektrycznych w domu przed skutkami przepięć spowodowanych m. in. wyładowaniami atmosferycznymi.
 • IGE-XAO
 • #4
  chudymj
  Level 15  
  Zacząłbym od pomiarów rezystywności gruntu, ponieważ wykonanie układu uziemiającego, spełniającego kryterium wymaganej wartości rezystancji uziemienia, bez wstępnych obliczeń teoretycznych jest praktycznie niemożliwe. Z tego co piszesz to masz jeden z najgorszych gruntów pod takie tematy. Skoro nie otok, to może masz miejsce na wykonanie uziomu kratowego.

  Damiann193 wrote:
  Mógłbym spróbować wbić szpilkę w pomieszczeniu w którym znajduję się rozdzielnica, pytanie tylko czy tak można.

  Sam nie wiem...

  Moderated By zbich70:

  3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści.

 • #5
  Damiann193
  Level 15  
  Niestety nie mam miejsca na wykonanie uziomu kratowego (kostka brukowa, drzewa i inne krzaczki). Uziom kratowy może mógłbym wykonać jedynie z tylu domu ale w odległości kilku metrów od niego. Tak naprawdę to jedynie przed garażem wzdłuż podjazdu mam miejsce gdzie bez większych problemów mogę zakopać bednarkę i wbijać szpilki pod warunkiem że pierwsza szpilka może być wbita w takiej odległości od rozdzielnicy.
 • #7
  Damiann193
  Level 15  
  GSW będzie umiejscowiona pod rozdzielnicą (czerwony prostokąt na rysunku).
 • Helpful post
  #9
  marcin55
  Level 11  
  .....

  Kolego zrób jak na tym rysunku nie kombinuj, wbijaj szpilki i mierz wartość rezystancji uziomu jak masz czym.
 • #10
  Damiann193
  Level 15  
  Rezystancja oczywiście będzie mierzona na bieżąco podczas wbijania jak i jakiś czas po wykonaniu uziomu.
 • #12
  Damiann193
  Level 15  
  Po prostu chcę uzyskać możliwie jak najniższą rezystancję. Wiem ze dla instalacji odgromowej (której nie posiadam) dobrze jest zejść z rezystancją poniżej 10 omów, na jakimś forum spotkałem się z informacją ze dla ochronników z iskiernikiem zaleca się rezystancję 5 om ale zaglądając do instrukcji ochronnika nie znalazłem żadnej informacji na ten temat. Pomiar podczas wbijania da mi odpowiedz na pytanie czy jest sens wbijać głębiej (czy rezystancja maleje), a pomiar całości będzie tak naprawdę tylko dla mojej informacji.
 • Helpful post
  #13
  Darom
  Electrician specialist
  Pomiar rezystancji uziomu jest przydatny - chociażby po to, aby za jakiś czas sprawdzić, czy nie nastąpiła degradacja uziomu.
  Czy warto bić się o jakąś wartość? Może - nawet dla własnej satysfakcji. Chociaż piorunowi, ani ogranicznikowi nie jest to potrzebne. Zrobią swoją robotę niezależnie od tego jaka by tam rezystancja nie była. Bij uziemienie i się nie przejmuj, że daleko jeszcze do tych mitycznych 5 czy 10 omów.

  pzdr
  -DAREK-
 • #14
  Damiann193
  Level 15  
  Degradację uziomu też miałem na myśli lecz tego nie napisałem. Po wykonaniu uziomu pochwalę się jaką wartość rezystancji udało mi się uzyskać. Mam jeszcze takie pytanie. Ponieważ bednarkę w garażu mam w planach poprowadzić w bruździe w wylewce to czy izolować czymś tą bednarkę czy nie ma takiej potrzeby?
 • Helpful post
  #15
  Rhaavir
  Level 13  
  Unikałbym wbijania uziomu w budynku - w końcu chodzi o wyprowadzenie ew. udarów po za budynek.

  Wbijanie uziomu pionowego - montuję fotowoltaikę - to dla mnie chleb powszedni :) zwłaszcza na wsi, gdzie nie ma w budynkach uziemienia - a PV uziemić muszę.

  Piach + glina - zacząłbym od pomiaru rezystywności gruntu - dałoby to pogląd jak głęboko musimy zejść.

  Przykład z ostatnich moich instalacjinie : wbite 3 metry (dwie sekcje po 1.5 m) pomiar 9.5 oma, dobita 3 sekcja, mamy 5.41 oma, 4 sekcja wbita do połowy i mamy 4.3 oma, wbita do końca i mam 3.95 oma.
  Drugi przykłąd - na 5 - 6 metrach mam skałę - wbicie 3 sekcji (4.5 m) a 4 do połowy i pomiar ponad 80 omów. Łącznie zabiłem 6 szpil i udało mi się zejść poniżej 5 omów - kładzenie bednarki nie wchodziło w grę, brak miejsca.

  Sumując - bijemy i mierzymy, glina to zwykle dobry objaw :) - bo zapewnia małą rezystancję :)

  Jak by nam nie wychodziło to zawsze można zastosować GEM (Ground Enhancement Material) - jest to rodzaj "betonu", który stosujemy by poprawić rezystywność gruntu, stosowałem go parę razy i naprawdę pomaga.
 • #16
  Damiann193
  Level 15  
  Witam. Uziom wykonany. Szpilki udało się wbić na głębokość 11 metrów. Rezystancja na chwile obecną zmierzona metodą impedancji pętli zwarcia której wynik to 7,9Ω.
  Dziękuje za pomoc. Pozdrawiam.
 • #17
  Rhaavir
  Level 13  
  Proponuję zmierzyć metodą techniczną - 3 lub 4 przewodową. Tak dla pewności - miałem przypadki gdy pomiar za pomocą IPZ dawał "ładny" wynik a metodą 3p lub 4p już nie. Jeśli zaś pomiar IPZ nam "zaniżył' wartość (co mi się zdarza) to może się okazać, ze uziom nie spełnia wymogów.

  Kolejna sprawa - WARUNKI pomiaru - musimy uwzględnić współczynnik - dla uziomu pionowego dłuższego niż 5 m - mamy odpowiednio 1.1 (grunt suchy) 1.2 (mokry) i 1.3 (do 3 dni po opadach deszczu).

  Tak więc zmierzone 7.9 w skrajnym przypadku 1.3 nie spełnia nam warunku 10 omów - a nawet przyjmując najbardziej korzystny wsp. 1.1 to mamy 8.69 oma po uwzględnieniu współczynnika co niebezpiecznie zbliża się do granicy. Wystarczy zmiana wilgotności gruntu i uziom "wskoczy" powyżej 10 omów.

  Jeśli to możliwe dobił bym drugą szpilę tak by zejść jak najniżej - uziemienie nas chroni - im niższa rezystancja tym lepiej.