Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujnik piany - jak to działa?

27 Jul 2020 21:07 399 9
  • Level 14  
    Jak wygląda, na jakiej zasadzie działa czujnik piany w pralce?
    Jakoś nie mogę znaleźć.
    Czyżby coś wspólnego on ma z hydrostatem.
    Pytanie czysto teoretyczne.

Robert
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 24  
    Rurka w bębnie zakończona presostatem (hydrostatem), lub różnicowym czujnikiem ciśnienia.
  • Level 14  
    Hydrostat wiem jak działa w układzie czujnika poziomu wody w bębnie.
    Ale jak on wykrywa czy w bębnie jest piana?

Robert
  • Level 24  
    Piana przecież również wywiera ciśnienie, więc jeśli presostat ma rurkę umieszczoną ponad maksymalnym poziomem wody, to wszystko co ponad ten stan wejdzie do jej wnętrza będzie powodowało jego reakcję. (No - może prawie wszystko ;) )
  • Level 14  
    Jakoś nie umiem sobie wyobrazić piany w naczyniach połączonych,

Robert
  • Level 24  
    Połączonych? Spróbuj zatkaną na jednym końcu słomkę od napoju napełnić cieczą lub pianą - wkładając ją pionowo do naczynia. ;)
  • Level 14  
    Wiadro z zatkaną słomką. Wlewam wodę ciśnienie rośnie w słomce. Tu wszystko mi się zgadza.
    Ale do tego samego wiadra jak wrzucę pianę, to w tej słomce nic mi nie urośnie. :-)
    To musi działać jakoś inaczej.

Robert
  • Level 24  
    Bo słomkę trzymasz 1cm nad lustrem wody z detergentem. Kiedy zaczniesz wytwarzać pianę (np. wtłaczając powietrze do zawartej w wiadrze cieczy), to ta będzie "próbowała" dostać się do wnętrza słomki, wytwarzając wewnątrz słomki ciśnienie. Jeśli teraz taką słomkę zakończysz presostatem lub tensometrem, to efekt zmiany nacisku jest oczywisty. Weź również pod uwagę fakt iż bęben pralki to nie wiadro, bo jest od góry zamknięty. ;)
  • Level 14  
    ADB-6 wrote:
    Weź również pod uwagę fakt iż bęben pralki to nie wiadro, bo jest od góry zamknięty.

Uuuuuuu! :-)
    Jest otwarty ciśnieniowo.

Robert
  • Level 24  
    Co nie zmienia zasady działania - a o to chyba Tobie chodziło.