Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Junkers HYDRO 4200 WRD 14-4KB - osłabienie mocy

AUTOSAN 28 Jul 2020 14:43 2073 6
 • #1
  AUTOSAN
  Level 11  
  Witam,
  Mam problem z zakupionym za silnym ogrzewaczem wody Junkers HYDRO 4200 WRD 14-4KB. Odpala jedynie na maksymalnym przepływie wody, rachunki wzrosły dwukrotnie i z trudem można umyć ręce.  W kwietniu wymieniłem stary piecyk gazowy wraz z dużą częścią instalacji wodnej na nowy. Celowo podejmowałem konsultacje z firmą wcześniej co do wyboru mocy piecyka. Przyszły instalator stwierdził, że warto wybrać najsilniejszy model bo mam dużą wannę i nie będzie wysilony podczas pracy, a „on go i tak ustawi tak, żeby pracował dobrze”. Niestety po montażu okazało się, że piecyk działa zero jedynkowo, a pan instalator miał na myśli pokręcanie pokrętłami, które nic nie daje. Odpala jedynie na maksymalnym wychyleniu kranu. Zużycie wody wzrosło blisko 2 krotnie i nikt nie wmówi mi, że to ciśnienie wody jest za małe – zwyczajnie piecyk ma taki przepływ, że zapotrzebowanie na wodę jest ogromne (gorąca woda wypływa z intensywnością zimnej). Nigdy nie spotkałem się z tak wydajnym piecykiem co ma w tym przypadku opłakany skutek. Trudno myć twarz na pełnym strumieniu bardzo gorącej wody i w dalszym ciągu płacić tak kolosalne rachunki.

  Zastanawiam się, czy czeka mnie wymiana piecyka na słabszy model (mniejsza moc, przepływ i tym samym reakcja na odpalenie) czy wystarczyłoby np. zmienić regulacje gazu i zamontować membranę (8 738 710 130) i zwężkę Venturiego (8 708 205 279 0) ze słabszego modelu? Czy można tak pogorszyć sprawność piecyka i wpłynąć na odpalanie?
  Wedle katalogu części to właśnie te części w zespole wodnym różnią go od słabszych (screen w załączniku).

  Proszę o sugestie co mam robić :cry: Dziękuję i pozdrawiam
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #2
  -west
  Heating systems specialist
  AUTOSAN wrote:
  Odpala jedynie na maksymalnym przepływie wody, rachunki wzrosły dwukrotnie i z trudem można umyć ręce.

  Tu twój problem. Prawe pokrętło przekręć na minimalny przepływ wody - do oporu. Bedzie zapalać przy niskim przepływie oraz woda będzie dogrzana.

  Pozdrawiam
 • #3
  AUTOSAN
  Level 11  
  -west wrote:
  AUTOSAN wrote:
  Odpala jedynie na maksymalnym przepływie wody, rachunki wzrosły dwukrotnie i z trudem można umyć ręce.

  Tu twój problem. Prawe pokrętło przekręć na minimalny przepływ wody - do oporu. Bedzie zapalać przy niskim przepływie oraz woda będzie dogrzana.

  Pozdrawiam

  Niestety jakiekolwiek inne ustawienie pokręteł poza obiema w pozycji środkowej = nie odpala. Nawet jeśli "utrzymać" płomień uruchomieniem innego kranu nie da się uzyskać wody o temperaturze letniej na pokrętłach.
 • #4
  Lutienne
  Level 1  
  Dzień dobry,
  chciałam podpytać jak zakończyła się sytuacja z piecykiem (kupiłam taki sam i dziś dowiedziałam się od przyszłego instalatora, że może się pojawić taki problem i najlepiej żebym go wymieniła na słabszy).
 • #5
  Zbigniew Rusek
  Level 36  
  Ja mam piecyk "dość silny" (blisko 10 lat), WRDP 14-2B. Praktycznie stale pokrętło gazu mam ustawione na minimum (jak jest zimą lodowata woda, to czasem podkręcam na nieco więcej), a pokrętło wody w położeniu raczej pośrednim - nieco bliżej małego strumienia wody (latem przestawiam na większy strumień wody, gdyż wtedy przegrzewa wodę). Taki większy Junkers jest wygodny, gdyż szybciej można napełnić ciepłą wodą dużą wannę i jest też możliwość równoczesnego pobierania ciepłej wody z 2 punktów czerpalnych (np. wanna i umywalka czy wanna i zlewozmywak). Nie radzę wymieniać na słabszy (te słabsze są dobre, gdy jest mała wanna lub prysznic). WRDP 14-2B ma dosyć duży zakres mocy grzewczej (od 7kW do 23,6 kW) i pokrętło gazu ma aż 7 pozycji. Membrana w silniejszym i słabszym modelu jest na pewno taka sama. Różnica to wielkość wymiennika ciepła (nagrzewnicy), palnika głównego (paleniska) - liczba dysz i sekcji oraz inna średnica króćca do przewodu kominowego.
 • #6
  AUTOSAN
  Level 11  
  Lutienne wrote:
  Dzień dobry,
  chciałam podpytać jak zakończyła się sytuacja z piecykiem (kupiłam taki sam i dziś dowiedziałam się od przyszłego instalatora, że może się pojawić taki problem i najlepiej żebym go wymieniła na słabszy).

  Polecam natychmiast wymienić na słabszy, ja nie miałem tej możliwości, gdyż firma umyła ręce. Czeka mnie zakup innego urządzenia.
  Sprawa trwa.. piecyk nadal nie nadaje się do zastosowania w charakterze domowym. W międzyczasie wymieniłem pion wodny od licznika i w porozumieniu z wodociągami wymieniono licznik z przyłączem do budynku na większy - bez rezultatu. Urządzenie nadal można uruchomić jedynie na maksymalnym przepływie wody, a jej temperatury nie można ustawić niżej niż ok. 50 °C. Serwis gwarancyjny Junkersa w Katowicach również umywa ręce tłumacząc, że urządzenie działa poprawnie.

  Zbigniew Rusek wrote:
  [...]Membrana w silniejszym i słabszym modelu jest na pewno taka sama. Różnica to wielkość wymiennika ciepła (nagrzewnicy), palnika głównego (paleniska) - liczba dysz i sekcji oraz inna średnica króćca do przewodu kominowego.

  Membrana w zespole wodnym dla słabszych modelu jest inna - proszę spojrzeć na zestawienie w tabelce z katalogu części Junekrs. Co do reszty oczywiście ma Pan rację, dlatego właśnie chciałem zakupić większy model, ale wobec opisanych problemów nie da się z niego (tego konkretnego piecyka) korzystać w domu.
 • #7
  Zbigniew Rusek
  Level 36  
  Znaczy, że ten konkretny ma wadę. Proszę jeszcze spojrzeć na piecyk. Czy pokrętło po lewej stronie jest przekręcone w prawo, czy w lewo? Jeśli woda jest zbyt gorąca, to trzeba je przekręcić w prawo (nawet do oporu - na minimum gazu). Jeśli piecyk zapala tylko przy dużym strumieniu wody, to pokrętło z prawej strony (pokrętło wody) przekręcić w prawo (będzie zapalał przy mniejszym strumieniu, ale woda będzie bardziej gorąca, dlatego też pokrętło gazu dać na mały gaz, czyi w prawo). Ten piecyk to następca i zamiennik WRDP 14-2B (podobna moc), ale chyba jego poprzednik był lepszy. Zaletą tych "większych" Junkersów jest możliwość uzyskania strumienia wody nawet do 14 l/min., co ważne jest dla napełnienia większej wanny, oraz jest możliwość RÓWNOCZESNEGO pobierania ciepłej wody np. nad umywalką i zlewozmywakiem (mniejszy byłby za słaby, by jednocześnie podgrzać wodę w 2 kranach).