Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ekspres Siemens EQ5 macchiato TE503201RW/01 nie włącza się

29 Jul 2020 13:15 831 2
  • Level 9  
    Witam szanownych forumowiczów
    W ekspresie do kawy jak w temacie zdarzyła się następująca sytuacja - po zrobieniu kawy ekspres samoczynnie się wyłączył tak jakby brakło zasilania. Po sprawdzeniu napięcia - nie reaguje na przycisk on/off - żadnej reakcji. Zająłem się tym po kilku dniach - po zdjęciu obudowy z lewej strony pierwsze co zauważyłem to jeden z wężyków nie był na swoim miejscu (załącznik)- możliwe że był przeciek ale już niewidoczny. Wyciągnąłem moduł sterujący (załącznik) - nie widać żadnych spalonych ani podejrzanych o uszkodzenie elementów elektronicznych. Sprawdziłem kondensatory na ewentualne zwarcie (brak zwarć), FT42F (F4) ma rezystancję 9.9 Ohm. Podłączyłem płytę do zasilania 226V i sprawdziłem napięcia pojawiające się na konektorach przewodów (załącznik) - niektóre napięcia występują (AC, DC) na niektórych konektorach ślady lub zupełnie nic. Co dziwne na konektorze do wyświetlacza (X10)pojawia się napięcie 17,5V AC - wydaje mi się że powinno to być napięcie DC (zwykle w innych urządzeniach 5V). Nie jestem elektronikiem więc te moduły na płycie to dla mnie czarna magia ale umiem zmierzyć pewne wartości miernikiem i nie boję się lutowania i ew. wymiany części. Będę wdzięczny za informacje które elementy trzeba wziąć pod uwagę i ewentualnie jak je sprawdzić w prosty sposób.
    Przejrzałem wiele wątków na portalu dotyczących tego i innych modeli ekspresów do kawy ale nie skierowało mnie to na rozwiązanie mojego problemu.
    Pozdrawiam
    Krzysztof
  • Level 9  
    Mipix, dzięki za informację. Widziałem ten temat jeszcze przed założeniem mojego wątku, niestety nic z tego dla siebie nie uzyskałem. Mój rezystor R7 (T4) ma rezystancję 9.9 Ohm więc chyba jest OK. Pod transformatorem impulsowym nie ma u mnie żadnych elementów, nie znalazłem rezystora R8, sprawdziłem diody D7, D1,D9, D3, D1, D2 - wszystkie w jedną stronę mają rezystancję 0.5-0.7MOhma a w drugą obwód otwarty. Nie wiem jak sprawdzić TOP254GN - są tam 4 nóżki z jednej strony i 3 z drugiej - pomiędzy niektórymi jest jakaś duża rezystancja rzędu MOhm, pomiędzy niektórymi zwarcie a jeszcze innymi obwód otwarty.
    Ekspres Siemens EQ5 macchiato TE503201RW/01 nie włącza się
    Jak sprawdzić czy nie ma zwarcia między D,S układu TOP i ewentualnie transformator impulsowy.
    Będę wdzięczny za wszystkie wskazówki
    Pozdrawiam
    Krzysztof