Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wyobrazić sobie ile to jest amperogodzina?

stabilizator 29 Lip 2020 18:23 1788 6
  • Jak wyobrazić sobie ile to jest amperogodzina?
    Odbiorniki pobierają z baterii lub akumulatora określony prąd. To jak długo mogą działać zależy od pojemności ogniw wchodzących w skład akumulatora. Jeżeli odbiornik pobiera prąd 1A to w ciągu godziny pobierze ładunek 1Ah. Akumulator o pojemności 10Ah mógłby teoretycznie zasilać przez 10 godzin odbiornik wymagający prądu 1A. W teorii dla odbiornika wymagającego prądu 2A czas pracy na akumulatorze 10Ah skróci się do 5 godzin (w praktyce im większy prąd rozładowania tym mniejsza rzeczywista pojemność akumulatora). Odbiorniki rezystancyjne (np. żarówka) w miarę spadku napięcia na akumulatorze będą pobierały mniejszy prąd. Odbiorniki wyposażone w przetwornicę DC/DC mogą odbierać stałą moc przy zmianach napięcia, czyli przy spadku napięcia zasilającego będą pobierały większy prąd.

Pominęliśmy napięcie akumulatora i skupiliśmy się tylko na amperogodzinach określających jego pojemność. Zarówno akumulator 12V 10Ah jak i akumulator 6V 10Ah może zasilać przez 10 godzin odbiornik pobierający prąd 1A, jednak w przypadku 12V odbiornik będzie pobierał moc 12W a w przypadku 6V będzie to odbiornik 6W. Dlatego często określa się pojemność akumulatorów w Wh czyli akumulator 10Wh może zasilać przez 10 godzin odbiornik pobierający moc 1W. Wspomniane wcześniej akumulatory mają pojemności w przeliczeniu na Wh odpowiednio: akumulator 12V 10Ah -> 120Wh, natomiast 6V 10Ah -> 60Wh. Watogodziny a raczej kWh spotkacie również w licznikach energii elektrycznej w domowej instalacji zasilającej.

Informacje o podstawowych wielkościach takich jak napięcie, prąd, moc więcej informacji znajdziecie tutaj: Napięcie, prąd, moc - co to za wielkości i jak je wiąże prawo Ohma?

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    stabilizator
    Redaktor
    sanfran
    Poziom 39  
    Amperogodzina jako jednostka była (i jest) używana dla rodzin baterii o ustalonym napięciu, np baterii pokładowych w samochodach osobowych, co było ściśle związane z wydajnością prądową urządzenia - w tym możliwości rozruchu silnika spalinowego. W przypadku takich baterii - akumulatorów kwasowych - nie spotkałem się z podawaniem pojemności w Wh.

Ciekawiej się zrobiło przy zasilaniu przenośnych urządzeń elektronicznych. Np niektóre modele laptopów DELL (i zapewne innych firm również) akceptowały zarówno baterie akumulatorów o napięciu 11.1V (standard) jak i 14.4V (extended). Obie miały tyle samo (mili) amperogodzin, ale pojemnością się różniły.

Jeszcze ciekawiej się zrobiło kiedy się pojawiły przenośne zasilacze USB zwane PowerBank.
    Trzeba już wróżki aby się zorientować czy napis 5000 mAh dotyczy samego ogniwa najczęściej o napięciu 3.7V czy wydajności z gniazdka o napięciu 5V.

W każdym bądź razie baterie akumulatorów trakcyjnych w pojazdach elektrycznych podaje się tylko w kWh. Bo standardową baterie ołowiową potrzebną do zasilania obwodów niskiego napięcia dalej się określa w Ah.
    stabilizator
    Redaktor
    Dziękuję za dobre rozwinięcie tematu oraz utrzymanie sposobu opisu ułatwiającego łatwe zrozumienie zagadnienia osobom zaczynającym swoją przygodę z elektroniką :spoko:
    Tomek515
    Poziom 21  
    Zastanawiałem się ostatnio jak to jest gdy mam akumulator 12V 7Ah. Mógłbym pobrać z niego 1A przez 7 godzin. Ale czy ta pojemność podawana jest do bezpiecznego poziomu rozładowania akumulatora czyli w przypadku akumulatora żelowego chyba 10,7V czy też jest jego całościową pojemnością a tak naprawdę do bezpiecznego napięcia mogę pobrać mniej.
    sanfran
    Poziom 39  
    Z tego, co pamiętam z dawnych lat, to w przypadku standardowych baterii kwasowo-ołowiowych obowiązywała wartość 10 godzinna. Czyli w powyższym przypadku 700mA przez 10 godzin do pełnego rozładowania - to jest spadku napięcia do określonego poziomu. W przypadku pobierania większego prądu pojemność drastycznie spadała, a było to wprost proporcjonalne do stopnia zużycia baterii. W latach 80 przeciętny użytkownik „malucha” wiedział o tym aż za dobrze, próbując uruchomić swój pojazd zimą.
    electro
    Poziom 17  
    Tomek515 napisał:
    Zastanawiałem się ostatnio jak to jest gdy mam akumulator 12V 7Ah. Mógłbym pobrać z niego 1A przez 7 godzin. Ale czy ta pojemność podawana jest do bezpiecznego poziomu rozładowania akumulatora czyli w przypadku akumulatora żelowego chyba 10,7V czy też jest jego całościową pojemnością a tak naprawdę do bezpiecznego napięcia mogę pobrać mniej.

Dla akumulatorów kwasowych stosuje się tzw. prawo Peukert'a które określa zależność dostępnej pojemności od pobieranego z ogniwa prądu. W skrócie im większy pobieramy prąd tym mniejsza skuteczna pojemność. Tutaj jest jeden z wielu opisów, wraz z wykresami Link
    stabilizator
    Redaktor
    W małych UPSach akumulatory mają trudne warunki pracy, prądy rozładowania są spore, tak jak piszecie zmniejsza się wtedy dostępna pojemność i czas podtrzymania. W większych jednostkach UPSach akumulatory pracują w szeregowo połączonych zespołach, prądy robocze są mniejsze i warunki pracy lepsze.