Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaką pojemność ma bateria alkaliczna R6 AA 1.5V?

stabilizator 05 Aug 2020 06:19 11799 48
    User removed account
    Level 1  
  • TermopastyTermopasty
    Marek_Skalski
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Bardzo mnie cieszy Kolegów entuzjazm do działania w temacie i wytykania błędów. Pod tym względem elektroda jest niekwestionowanym liderem na świecie.
    A teraz mam taką prośbę. Postawcie się w sytuacji człowieka, który chce się czegoś dowiedzieć. Nie jest elektronikiem, nie jest technikiem, ale chciałby zacząć przygodę z elektroniką. Wpisuje magiczne pytanie do wyszukiwarki, która kieruje go tutaj. Przeczytajcie teraz tę dyskusję i powiedzcie, ile się dowiedzieliście i w którym momencie przestajecie czytać te złośliwości i dygresje. To właśnie w ten sposób zniechęcamy nowych użytkowników do zaglądania tutaj.

Z jednej strony, jako Użytkownicy oczekujecie wysokiego poziomu merytorycznego na forum, specjalistycznych tematów, profesjonalizmu, a z drugiej strony większość życia forum toczy się w działach dla początkujących albo w działach o tak dużej specjalizacji, że tylko nieliczni mogą tam pisać. Społeczność się starzeje, specjaliści odchodzą, a poziom spada. Albo damy innym szansę na zdobycie podstwowej wiedzy i zaczniemy powiększać naszą społeczność, albo nadal będziemy ultra poprawni w sprawach mało istotnych, milczący w sprawach złożonych i znikniemy zanim zdążymy się zorientować, że to już po wszystkim.
    Jeżeli ktoś uważa, że taki poradnik jest zły, to proszę napisać lepszy. Czytelny, zrozumiały, zwięzły, odpowiadający na pytania zadawane przez osoby przychodzące na elektroda.pl. Zapraszam do współpracy.
    Marek_Skalski
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Autor tego i wielu innych poradników, czyli nasz Kolega @stabilizator podjął się wyjątkowo niewdzięcznego zadania, czyli opracowania serii poradników dla nieelektroników, dla początkujących, dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą gdzie i jakiej informacji szukać. Właśnie dlatego poradniki te są umieszczone w dziale Dla Początkujących.
    Możemy je rozwinąć, dodać grafikę, dodać filmy, dodawać kolejne zagadnienia i pewnie będziemy to robić, ale postawa kilku Kolegów skutecznie zniechęca do podejmowania jakichkolwiek działań. Wyśmiewanie, obrażanie i wyzywanie od idiotów (w raportach) to są zachowania, których nie znajdziemy na żadnym innym forum. Dzięki ostatnim działaniom dowiedzieliśmy się sporo o zachowaniu różnych osób na forum.
    Jako administrator działu nie zgadzam się na obrażanie osób tworzących materiały. Proszę o dyskusję merytoryczną i kulturalną, ale proszę nikogo nie obrażać. Zaskakujące jest dla mnie, że osoby z dużym stażem, aspirujące do rangi specjalisty poświęcają tyle czasu i energii tym kilku prostym tematom, kiedy mamy też wiele innych i tam dyskusji nie ma.
    Ponawiam prośbę do wszystkich malkontentów - jeżeli komuś nie pasuje treść jakiegoś poradnika, to proszę opracować lepszy materiał. Pokażcie, że potraficie tworzyć, a nie tylko krytykować. A jeżeli już krytykować, to konstruktywnie, pokazując jak coś zrobić lepiej. Parafrazując Kolegę @zadam64 pokażcie ile macie tych olejów w głowie. ;)
  • TermopastyTermopasty
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Marek_Skalski wrote:
    Możemy je rozwinąć, dodać grafikę, dodać filmy,

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18846294#18846294
    Uważam, że jednak lepiej opowiedziane/wytłumaczone i z większą poprawnością niż ten artykuł. Ponadto link odnosi się tylko do jednego z wielu filmów traktujących o podstawach elektrotechniki/elektroniki - czy więc nie lepiej jest odesłać zainteresowanych do tego kanału YT? A jeśli ktoś miałby do powiedzenia coś rozwijającego zagadnienie - dopiero pisać.
    Ten artykuł (niestety) tak jak i niektóre pozostałe pisane przez Kolegę stabilizator według mojej oceny (tylko mojej oczywiście) nie jest ani jasny dla totalnego laika jak i amatora mającego już opanowane podstawowe wiadomości, a nawet zawiera swego rodzaju "uproszczenia" które więcej robią zamieszania (co widać po postach) niż pomagają zrozumieć sensu zagadnienia.

Z całym szacunkiem dla Kolegi stabilizator - niestety nie ma on tego czegoś co mogłoby pomóc w napisaniu czytelnego, a jednocześnie prostego artykułu.
    Nie każdy się rodzi redaktorem po prostu.
    stabilizator
    Editor
    Ta seria jest nieco inna niż typowe artykuły / newsy, testujemy nowe formy materiałów.
    Większość materiałów poradnikowych dla początkujących powstaje dzięki działaniu większej grupy osób, tak jest też z ostatnią serią,
    czasami taka informacja o grupie autorów jest umieszczona na końcu pierwszego postu, a czasami jest to pominięte, gdyż tu nie chodzi o "sławę" :) a dostarczenie dobrej treści.

To zaskakujące, że materiały dla początkujących tworzy kilka osób, a materiały o większym stopniu zaawansowania często tworzy 1 osoba ew. druga osoba robi korektę.

Na elektroda.pl każdy może spróbować swoich sił w napisaniu i zaprezentowaniu swojego materiału,
    zachęcam do zobaczenia ile potrzeba czasu aby napisać przystępną treść, ale także ile to daje satysfakcji oraz ile można się nauczyć.

Zawsze jest tak, że jednym osobom materiał będzie się podobał, a innym nie. Autor materiału ma także możliwość skorygowania istotnych błędów jeżeli takie zostaną zauważone, to jest właśnie siła forum. Tekst jest żywy, możemy poprawić/ulepszyć umieszczony materiał i przy okazji zweryfikować swoją wiedzę. Komentarze pod materiałem mogą być jego naturalnym rozwinięciem.

Ta seria eksperymentalnych tematów zmartwiła mnie jedynie pod względem ew. demotywacji osób zaczynających swoją przygodę z tworzeniem treści, przez reakcje niektórych odbiorców nieproporcjonalnie intensywne do ew. nieścisłości. Jeżeli pojawią się uwagi, które pozwolą na rozwinięcie lub poprawienie tekstu to dobrze, wszyscy czegoś się nauczymy.
    Gorzej jeżeli ktoś będzie na siłę udowadniał, że coś bliżej nieokreślonego jest źle i należy usunąć materiał, a jego autor zostanie personalnie zaatakowany, to nikomu nie służy, a debiutanta może zniechęcić... Pojawiły się też głosy, że tematyka jest zbyt prosta aby ją poruszać, spróbujmy zadbać zarówno o początkujących jak i zaawansowanych.
    jarmusch
    Level 9  
    Szanowni Koledzy,

przebrnąłem przez Wasze "dyskusje" i o ile rzadko zabieram głos (zdecydowanie wolę czytać) to tym razem przelało się we mnie wszystko co tylko mogło. Z własnego doświadczenia wiem, że napisanie najprostszego tekstu o dowolnym zagadnieniu wymaga poświęcenia określonych zasobów czasu i wiedzy (zarówno tej merytorycznej jak też pedagogicznej). Starajmy się więc pomagać w zrozumieniu problemu i znalezieniu odpowiedniego języka (problem kodowania nadawca-odbiorca) zamiast dogryzać sobie i udowadniać, że moje właśnie musi być na górze. Zdewaluować jest bardzo łatwo - pamiętajmy o tym.
    Od lat obserwuję spadek jakości nauczania na wszystkich jego szczeblach (o zgrozo!) co niestety przekłada się na wiedzę "kowalskich" więc nie negujmy chęci jej przekazywania i poszerzania oraz dotarcia do tych, którzy fachowcami nie są, a chcą wiedzieć.
    keseszel
    Level 26  
    Kto czyta noty katalogowe baterii ? To tak jakby hm.. analizować pod jakim kątem powinna być kropka nad literką "ż". Z ciekawostek dotyczących baterii 1,5 V- czy ktokolwiek zwrócił uwagę na ich wagę, budowę? Kupiłem ostatnio kilka sztuk nonejmów w promocji i ich waga oraz budowa mnie zaskoczyła. Baterie szło przeciąć zwykłym nożem tapeciarskim, były lekkie. Zastanawiałem się jaki żur jest w środku. Pojemność też była nędzna, szybko padły przy lampce diodowej.
    jarek_lnx
    Level 43  
    keseszel wrote:
    Kto czyta noty katalogowe baterii
    Użytkownik na pewno nie, ma kupić baterie w odpowiednim rozmiarze i włożyć, może starczy mu inteligencji do tego arcy trudnego zadania. Konstruktor urządzeń elektronicznych powinien czytać dokumentację, żeby zapewnić rozsądne własności użytkowe projektowanego urządzenia, miałem kilka urządzeń które były źle zaprojektowane jedno wyłączało się po wykorzystaniu połowy dostępnego ładunku, inne pobierało z RL6 1,5A - często zawodziło, kilka urządzeń których prąd w stanie "wyłaczonym" był tak duży że rozładowały w krótkim czasie, rekord - rozładowanie świeżo naładowanego akumulatora w jedną dobę w "wyłaczonym" urządzeniu!
    bratHanki
    Level 27  
    Według słownika , słowo "bateria" określa zespół jednakowych elementów połączonych w jeden działający układ. Mogą to być armaty, flaszki , czy dwa angolskie krany od zimnej i wrzącej wody połaczone w jeden podwójny . :D
    jarek_lnx
    Level 43  
    bratHanki wrote:
    Według słownika , słowo "bateria" określa zespół jednakowych elementów połączonych w jeden działający układ. Mogą to być armaty, flaszki , czy dwa angolskie krany od zimnej i wrzącej wody połaczone w jeden podwójny .
    Fajnie, tylko co zrobisz jak 99% społeczeństwa w definicję ze słownika głęboko w ... Każdy wie co to jest bateria. Kiedyś były baterie w telefonach, teraz już nie ma ;)
    Tak jak każdy wie co to jest żarówka (takie coś z diodkami co świecą) albo halogen (taka żarówka z diodkami w kształcie grzybka)
    bratHanki
    Level 27  
    Starałem się tylko wytłumaczyć , może niezbyt udatnie, skąd pochodzi nazwa "bateria" urządzenia, przy pomocy którego napełniamy wannę. Grzyb na ścianie też nie przypomina "grzyba" :D .
    jarek_lnx
    Level 43  
    Fakt, zapomniałem że to temat z tłumaczeniem dla początkujących.
    CYRUS2
    Level 41  
    Kiedyś stosowałem do zasilania alarmów baterie R20.
    Zakładałem alarm u przedstawiciela handlowego firmy, której baterie w reklamie "działały 7 x dłużej".
    Zadałem pytanie o pojemność baterii - powiedział nie wiem.
    Pytane zadane kompetentnej osobie - to kto ma wiedzieć ?
    bratHanki
    Level 27  
    Identycznie było z proszkami piorącymi lepiej niż "zwykły" proszek, tylko nikt nie wiedział , który to ten "zwykły".
    jarek_lnx
    Level 43  
    CYRUS2 wrote:
    Zadałem pytanie o pojemność baterii - powiedział nie wiem.
    Jakby firma gdziekolwiek podawała konkretną liczbę to cała "robota" marketingowa poszła by na marne :)
    Żeby sprzedawać nikt nie musi wiedzieć jaka ta pojemność jest, ba nawet nie musi wiedzieć co to jest pojemność albo Ah.

Wielu producentów ma w ofercie baterie "industrial" które mają dosyć szczegółową dokumentacje, także możesz zaspokoić swoją ciekawość:
    https://docs.rs-online.com/332d/0900766b8127fc8a.pdf

CYRUS2 wrote:
    Kompetentnej w sprawach sprzedaży, a nie parametrów technicznych :)
    E8600
    Level 39