Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Acer Aspire 5738Z upgrade CPU i RAM

29 Lip 2020 19:24 372 16
  • Poziom 5  
    Witam. Ktoś może mi napisać co trzeba sprawdzić by zmienić na lepszy procesor mobilny w laptopie, oraz powiększyć pamięć ram? Np. przepustowość procesora itp. Tak że czy jeśli posiadam pamięć ram taktowanie 1066 MHz to czy można wymienić na 1333 MHz Słyszałem że serwisanci posiadają program ściągnięty z internetu który po wpisaniu parametrów laptopa pokazuje na jaki procesor można wymienić. I pewnie ram ale to chyba ciężka sytuacja by ktoś dał namiary na taki program.

Dodano po 4 [minuty]:

SSD mam.
  • TermopastyTermopasty
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 5  
    Acer Aspire 5738Z upgrade CPU i RAM Acer Aspire 5738Z upgrade CPU i RAM Acer Aspire 5738Z upgrade CPU i RAM Acer Aspire 5738Z upgrade CPU i RAM Acer Aspire 5738Z upgrade CPU i RAM Acer Aspire 5738Z upgrade CPU i RAM Acer Aspire 5738Z upgrade CPU i RAM Acer Aspire 5738Z upgrade CPU i RAM

Dodano po 4 [minuty]:

Acer Aspire 5738Z upgrade CPU i RAM

Dodano po 1 [minuty]:

9 zdjęcie to 2 slot Ram.

Dodano po 23 [minuty]:

Acer Aspire 5738Z sprawdze Ram w laptopie bo mi się wydawało ,że mają taktowanie 1066 ale może się mylę.Procesor już zamówiłem intel core 2 Duo P T9400 6M Cache 2.53GHz wyczytałem zamówiłem za grosze i w sobotę pewnie będzie jakby się dało Ramu dodać na 6GB to by wystarczyło.Nie wiem czy mogę ewentualnie jedną kość zostawić 2 GB w drugi slot wstawić 4GB tak czy da radę.. Mam takie pytanie jak to jest z Ram czy zawsze muszę wymienić Ram o danym taktowaniu czy mogę dać Ram z większym taktowaniem a z mniejszym taktowaniem już nie...nie pamiętam jak sie daje wykrzyknik to daję trzykropek .Ten Acer Aspire 5738Z to jak pisałem wyżej procesor już jedzie a Ram dałbym by z 4 GB jak się da to 6GB i by było dysk już też jedzie SSD 120GB.Jakbyście mogłi posprawdzać czy te 6 GB Ram podejdzie to byłbym wdzięczny.Mało jak narazie mam wiedzy odnośnie polepszenia parametrów w laptopach starszych może macie jakąś cenna wiedzę by mi ją przekazać jak w laptopach z mobilnym procesorem jak dobiera się lepszy procesor i zwiększa się pamięć Ram tak by przepustowość procesora miała sens by procesor obsłuzył ilość Ramu.Zasilanie procesora trzeba brać pod uwage i co jeszcze.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Płyta ma podstawkę Socket P i chipset GM45, obsługuje on procesory do FSB 1066.
    Teoretycznie te procesory powinny działać (tabelka z cpu-world.com - po ustawieniu kilku filtrów).

Przed zakupem warto poszukać w sieci informacji, czy dany model procesora zadziała, ewentualnie kupować z możliwością zwrotu. Nie ma co szaleć ze zbyt wysokimi modelami (najwyższe mogą kosztować na tyle duże pieniądze, że zakup nie będzie opłacalny biorąc pod uwagę osiągi).

Chipset obsługuje max 8GB DDR2, według dokumentacji chipsetu masz największe szanse na uruchomienie pamięci 4GB DDR2 2Rx8, dwustronnych, obsadzonych w 16 chipów pamięci (po 8 na każdej stronie modułu). Obsługiwane są max DDR2-800. Mogą być one dość drogie i też warto kupować z możliwością zwrotu, bo można trafić na brak kompatybilności (większość modeli 5738Z/ZG była wyposażona w RAM DDR3, Twój jest wyposażony w RAM DDR2, w opisach znalazłem info, że niby max to 4 GB DDR2, ale nie musi to być do końca prawdą).

W razie potrzeby dokumentacja chipsetu:
    https://www.intel.com/content/dam/www/public/...nts/datasheets/4-chipset-family-datasheet.pdf

Dodano po 3 [minuty]:

Stefano111 napisał:
    Procesor już zamówiłem intel core 2 Duo P T9400 6M Cache 2.53GHz

Powinien pasować. Pastę termoprzewodzącą posiadasz? Bo powinieneś przy wymianie procesora nałożyć nową.

Stefano111 napisał:
    akby się dało Ramu dodać na 6GB to by wystarczyło.Nie wiem czy mogę ewentualnie jedną kość zostawić 2 GB w drugi slot wstawić 4GB tak czy da radę

Jest spora szansa, że tak, co prawda nowa pamięć zwolni do poziomu tej dwójki, która zostanie (DDR2-667).
  • Poziom 5  
    Dzięki martwiłem się by choć 1 procesor s pasował :ok: Ja kupiłem za 42 zł już w cenie dostawy T9400 jak ten procesor już będę go miał to zamontuje go w laptopie. Nie wiem czy te kości Ram co mam obecnie w laptopie będą odpowiednie do procesora T9400pamięci . Gdyby była taka możliwość że w laptopie już z Procesorem T9400 można wstawić kości Ram jedną 2GB a drugą 4GB to bym kupił i zamontował. Ja na tym laptopie używam często programu do przeróbki filmów także widzę ,że jest za słaby zacina się laptop :wink: Zapytam czy do tego co sobie zamówiłem procesora T9400 trzeba po zmieniać ustawienia filtrów...
    Stefano111 napisał:
    pastę mam jest u nas elektryczny sprzedają na sztuki 5zł ma dwie

Prawdopodobnie zwykła biała pasta silikonowa typu H - nie nadaje się ona ze względu na słabe parametry do stosowania w sprzęcie komputerowym. Mogą być problemy z temperaturami. Polecam zaopatrzyć się w Arctic MX-2 (za 8g opakowanie 25zł, starczy na znacznie więcej niż dwa komputery).

Stefano111 napisał:
    jeszcze muszę tanio kupić klucz windowsa 8.1

Tanie klucze z Allegro są zwykle porównywalnie legalne do spiraconych wersji na chomiku czy torrentach.

Stefano111 napisał:
    bym nie chciał windows 7 bo ponoć nie jest już wspierany przez Microsoft

To póki co przy użytkowaniu domowym niewiele zmienia, zresztą może to nawet dobrze (patrząc na kolejne wpadki z aktualizacjami Windows 10 to chyba się cieszę, że MS nie robi już aktualizacji dla siódemki - ta po prostu działa i nie muszę się co chwilę martwić, czy będzie działać nadal po zainstalowaniu aktualizacji).

Stefano111 napisał:
    wyciągnę ten klucz 7 z Bios i go przetestuję

W BIOS zapisany jest inny klucz niż na naklejce i nie aktywujesz nim raczej systemu. Do testowania możesz zainstalować system bez klucza, bez aktywacji podstawowe funkcje też działają, jak zdecydujesz się zakupić system to można takim kluczem wcześniej zainstalowany system aktywować (o ile klucz będzie dla takiej wersji produktu).

Stefano111 napisał:
    z miłą chęcią bym je sobie wymienił na 6GB czy nawet 8GB ewentualnie te co mam zamontowane to sprzedam a dołożę parę groszy i kupię używane.

Nie jestem pewien, czy się Koledze za parę groszy uda kupić odpowiednie pamięci. Moduły 4GB DDR2 nie były szczególnie popularne w laptopach, więc nie występuje ich za wiele, a jeśli występują, to raczej nie za grosze.

Acer Aspire 5738Z upgrade CPU i RAM Acer Aspire 5738Z upgrade CPU i RAM

Stefano111 napisał:
    Ja na tym laptopie używam często programu do przeróbki filmów także widzę ,że jest za słaby także w miarę za rozsądną cenę chcę jego parametry podnieść

Do obróbki filmów nadal będzie za słaby. Wymiana procesora nie przyspieszy go o 100%, tylko o 20% (obliczeniowo). A pamięci coś czuję że zostanie tyle, co jest.
  • Poziom 5  
    Pasta 1 porcja 5 zł biała podobna do śmietany 18%. Później zobaczę co na opakowaniu pisze czy ma podany współczynnik przewodzenia ciepła. Dzięki na namiary na kupno lepszej pasty, następnym razem sobie ją kupię. Dotarł już do mnie kupiony procesor T9400 . Dołączę jego zdjęcie proszę o sprawdzenie jego oznaczeń czy odpowiedni kupiłem.

Dodano po 1 [minuty]:

Dodano po 2 [minuty]:

Sprzedający dołączył też1 porcję pasty to może będzie lepszą od tej bialej co kupiłem. Sprawdzę jej parametry cieplne jeśli posiada.

Dodano po 2 [minuty]:

Jutro po obiedzie zacznę rozkręcać laptopa.

Dodano po 40 [minuty]:

Spiracony klucz to jak to wygląda? Zapewne tak ,że ktoś posiada oryginał i może go zainstalować np na 20 różnych systemach komputerach? czy się mylę? W laptopie Acer Aspire o którym cały czas mowa jest to klucz aktywowałem. Na spodzie laptopa naklejka Windows 8.1 pro z już nieczytelny klucz. Programem Hirents BootCD wyszukałem go w laptopie. Laptopa nie kupowałem w sklepie nowego lecz w małym serwisie AGD . Pół roku temu wypaliłem Windowsa 8.1 na pendrive i zainstalowałem system na nowo. Klucz użyłem wyszukany jak wyzej pisałem w laptopie.Mało mając wiedzy co do instalacji na nowo Windowsa oraz nie znając historii klucza więc aktywowałem go innym programem. Napis w dolnym prawym rogu na matrycy przypominający by aktywować Windowsa zniknął a wchodząc w system pisze ,że jest aktywowany.

Dodano po 12 [minuty]:

Na drugim laptopie produkcji Asus chyba K50JG czy K050JG musiałbym zobaczyć wieczorem jak będę w domu. W tym Asus nie ma naklejki klucza ale ponoć miał w sobie system Windows 7. Brak dysku w nim więc zapewne po zamontowaniu dysku i klucz chyba jedynie jak wyszukać? Po restarcie w BIOS ? Nie mam programatora by poszukać go w kości Bios? Jak jest jakaś opcja? Chyba,że przy instalacji Windows 7 i podłączeniu do internetu to sam sobie przeszuka ?

Dodano po 25 [minuty]:

To czyli bez klucza z naklejki nie aktywuje kluczem z Biosu bo jest inny . To kupię naklejkę Windowsa 8.1 i przykleje ? będzie tak ? Staram się unikać Windows7 bo słyszałem, że nie jest wspierany czyli bardziej narażony na wirusy itd?

Dodano po 9 [minuty]:

Widziałem zdjęcie cen Ram no są zbyt wysokie nieopłacalne do wartości tego laptopa. Ciekawe czy drogie są używane. Ja posiadam 4gb 2×2gb . Zanim będę ich szukał to pasuje mi znać jakich szukach uzywanych o odpowiednich parametrach do tego procesora T9400. A później bym zdecydował czy zostawić te 4gb czy wzmocnić do 6 lub 8 gb.

Dodano po 11 [minuty]:

Wpadki z aktualizacjami Windows 10 tzn? Ja w Acer Aspire miałem na chwilę wyłączone automatyczne aktualizację na Windows8.1 pro ale wtedy jeszcze nie miałem aktwowanego systemu. Zbyt czesto się po wyłączeniu przy zamykaniu system to się aktualizował długo. Aktualizowałem recznie. Teraz jak jest aktywowany to jeszcze nie sprawdzałem.
    Procesor wygląda na T9400, a czy odpowiedni to się okaże po montażu. Biała pasta się nie nadaje, niezależnie od opisu. Jak ta darmowa ma jakąś nazwę to możesz podać. Chcesz odprowadzić 35W ciepła z jednego centymetra kwadratowego. Jak chcesz to zrobić skutecznie, to nie możesz tam napaćkać byle dziadostwa.

Z Twojego opisu wynika, że masz pirackiego Windowsa. Skoro go musisz aktywować "jakimiś programami".

W przypadku Windows 7 nawet jeśli klucz był zapisany w BIOS, to na obudowie zawsze była naklejka licencyjna (w Win8 i Win10 z fabrycznie instalowanym Windowsem naklejki z kluczem nie ma). Płyty recovery z Windows 7 nie wymagały podawania klucza (system aktywował się na podstawie klucza zapisanego w BIOS i odpowiednich certyfikatów osadzonych w wersji instalacyjnej).

Po co chcesz kupować naklejkę z kluczem do 8.1? Ta instalacja będzie tak samo nielegalna, jak Twoje inne aktywowane piraty. Więc po co to kupować? Jak chcesz kupić legalną to kosztuje około 500 złotych (wersje Home lub w przypadku ósemki wersja nie-PRO).

Co do Windowsa 7 to ciężko powiedzieć, nadal używam i nie widzę problemów. Zdrowy rozsądek przy używaniu komputera jest często ważniejszy od poprawek producenta.

Parametry RAM były już podane w mojej odpowiedzi. Nie są one zależne od procesora, bo kontroler pamięci jest w chipsecie.

Co do aktualizacji Windows 10: https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=windows+10+b%C5%82%C4%99dy+aktualizacji (oprócz pierwszego linku z Microsoftu, który mówi jak te błędy próbować naprawić, resztę sobie można poczytać).
  • Poziom 5  
    Taka pasta co była w komplecie z procesorem tylko to na niej pisze co widać na zdjęciu

Dodano po 1 [minuty]:

Dodano po 24 [minuty]:

Gdzie można kupić tę benzynę izopropalynowa nie wiem czy dobrze ją wymieniłem. W elektrycznym jej nie mają. Wiem to racja właściwa pasta musi być zdaję sobie z tego sprawę,ale jak na opakowaniu rozpoznać dobrą pastę i jaki powinna mieć współczynnik cieplny? Link do zakupu pasty to sobie zapisałem . Windows 8.1 to zapewne nie oryginał bo CD nie posiadam, ale idzie dla warunków domowych. Nie pomyślałem by kupić baterię biosu nie przy okazji bym ją wymienił. W Asusie to na pewno będzie do wymiany to kupię i wymienię. Idę wymienię ten procesor w Acer i zobaczę czy wystartuje a później przemyśle odnośnie pamięci Ram.
    Ta pasta to jakiś krzak, nie używałbym takiej. Dobrą i wystarczającą pastę już wymieniłem z nazwy, jeśli chcesz coś innego to są testy past w sieci, chociaż dla tego przypadku wystarczy dobra pasta, nie musi to być najlepsza pasta. Stąd moja rekomendacja.

Rozpuszczalnika nie potrzebujesz, wytrzyj do sucha ręcznikiem papierowym chłodzenie i rdzeń i starczy. Jak już się bardzo uprzesz to nie benzyna, tylko alkohol izopropylowy (inaczej izopropanol, albo IPA). Ale nie jest to niezbędne, chyba że w rosole wcześniej moczyłeś procesor, to wtedy może faktycznie trzeba wszystko odtłuścić.
  • Poziom 5  
    Tak to nie benzyna pomyliło mi się z benzyną apteczna a tak to miałem na myśli alkohol przepraszam. Tak tę pastę co link jest gdzieś tam wcześniej to tak zapisałem sobie i taką kupię. Teraz niestety mam to co mam to muszę dam. Acer ogólnie szybko się rozbiera wymieniam procesor, czyszcze chłodzenie i później składam. Bateria Bios na szczęście widzę że trzyma ma 3.2V .Wygląda na to ,że za dużo śrubek i za dużo tasiemek.

Dodano po 1 [godziny] 47 [minuty]:

Ok działa . Trzeba do tego procesora pozmieniać zmiany w filtrach czy nie.

Dodano po 1 [minuty]:

Dodano po 9 [minuty]:

po lewej widać temperaturę pracy ale w trakcie pomiarów miałem też włączony program do przeróbki filmów oraz Google

Dodano po 2 [minuty]:

a tu temperatura bez używania niczego

Dodano po 32 [sekundy]:

Temperatury wysokie, chociaż w sumie takich się można spodziewać. Być może zastosowanie lepszej pasty coś poprawi, chociaż spektakularnej zmiany bym się nie spodziewał, ale nawet o kilka stopni warto walczyć.

Nic zmieniać nie musisz, wszystko działa prawidłowo.
  • Poziom 5  
    Ok dzięki zostawię tak jak jest a pastę kupię z tamtego linku wyżej będzie na przyszłość. W między czasie pomyśle nad Ram. Idzie kupić używane w miarę tanio na spokojnie . Więc jaką Ram szukać przy tym procesorze DDR2 czy DDR3 czy DRam i jakiego taktowania czy 1066 czy 1333 czy?
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    Co do RAM odpowiedź już padła, komputer według danych które przedstawiłeś jest wyposażony w RAM DDR2, możesz szukać DDR2-800 albo DDR2-667, pamięć musi być dwustronna i wyposażona w 16 chipów (po 8 chipów na stronie).
  • Poziom 5  
    Jednak zostawię laptop bez zmiany Ram . laptop po wymianie na lepszy procesor pracuje szybciej otwiera pliki itp. Co odnośnie Asusa drugiego laptopa to otworzę nowy post tak będzie lepiej by wszystko było na temat w tytule. Dziękuję bardzo za ofiarowana pomoc cenne rady napisane tu pamiętam. Opcja pomógł mi naciśnięta ☺ dziękuję bardzo i pozdrawiam☺