Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Większość czujników DS18B20 sprzedawanych w Internecie to podróbki

ghost666 29 Jul 2020 23:33 17019 92
 • Większość czujników DS18B20 sprzedawanych w Internecie to podróbki
  Opublikowany niedawno raport wskazał, ze większość sprzedawanych poza oficjalną dystrybucją układów DS18B20 może być podróbkami lub kopiami, wykonywanymi przez inne niż Maxim firmy. Omawiany układ to prosty, cyfrowy sensor temperatury z interfejsem 1-Wire. Jeśli kupowaliście go na portalach aukcyjnych (zwłaszcza tych w Chinach) czy drobnych sklepikach możecie w swoich układach mieć nieoryginalny układ... przeczytajcie poniższy artykuł, jak możecie sprawdzić, czy to prawda.

  Nie są to pierwsze podrabiane komponenty elektroniczne na rynku. Od dawna mówi się o podrabianych tranzystorach (mamy o tym na forum nawet wątek na 50 stron - link, ale w ich przypadku najczęściej podróbka oznacza tyle, że element nie spełnia swoich parametrów. Inaczej jest w przypadku bardziej złożonych elementów cyfrowych. Ponad rok temu donosiłem o klonach mikrokontrolerów STM32, a jeszcze wcześniej głośno było o kopiach mostków USB-UART produkowanych przez FTDI. W tym ostatnim przypadku producent zareagowało dosyć ostro - jedna z kolejnych aktualizacji sterowników do tych układów sprawiła, że nielegalne kopie po prostu przestały działać. Nie spodobało się to użytkownikom tych urządzeń, co przełożyło się na dosyć dużo negatywnej prasy dla FTDI, które to finalnie wycofało się z tego rodzaju działań.

  Teraz na celownik wzięto proste i szalenie popularne układy DS18B20. Chris Petrich postanowił przyjrzeć temu zintegrowanemu czujnikowi temperatury od firmy Maxim. Jest on często spotykany w wodoodpornych sondach temperatury itp podobnych elementach, zwłaszcza w zestawach uruchomieniowych, kitach Arduino itp. Jego zespół kupił w 2019 roku ponad 1000 wodoodpornych sond lub samych układów od ponad 70 różnych dostawców w serwisie eBay, AliExpress i sklepach internetowych. Badacze stwierdzili, że zdecydowana większość tych układów to podróbki lub klony.

  Więc jeśli masz taki czujnik, szczególnie taki, który nie do końca działa zgodnie z oczekiwaniami, prawdopodobnie kupiłeś klon, ponieważ niektóre z fałszywych czujników nie działają z pasożytniczym zasilaniem, mają wysoki poziom szumów, przesunięcie temperatury poza reklamowanym pasmem +/-0,5°C, nie zawierają pamięci EEPROM, mają błędy i nieokreślone awarie.  Większość czujników DS18B20 sprzedawanych w Internecie to podróbki
  Zdjęcia struktury krzemowej
  w oryginalnym (A1) oraz
  podrobionych (pozostałe)
  układach.
  Jednym ze sposobów sprawdzenia, czy posiadany czujnik jest fałszywy, jest sprawdzenie konstrukcji zewnętrznej i na przykład górny znak świadczący o oryginalności chipów Maxima jest wycinany laserowo, a nie drukowany; pierwsze dwa rzędy powinny zawierać napis DALLAS 18B20, który odnosi się do Dallas Semiconductor (firma została kupiona przez Maxim Integrated w 2001 roku, przez długi czas spółka funkcjonowała jednakże jako Dallas-Maxim) etc.

  Innym prostym sposobem jest sprawdzenie kodu ROM. Jeśli nie jest zgodny ze wzorem 28-xx-xx-xx-xx-00-00-xx, oznacza to, że czujnik DS18B20 jest klonem. Aby zbadać kod ROM, wystarczy uruchomić jeden (lub oba) szkice Arduino, aby przetestować czujniki DS18B20. Są one dostępne na repozytorium autora na portalu GitHub, linkowanym na dole artykułu.

  * Discover_fake_DS18B20.ino przeprowadza pewne bezpieczne testy i wskazuje, czy układ wykazuje odchylenia od normy dla autentycznego DS18B20. Nie jest przeznaczony do pracy z pasożytniczym zasilaniem.
  * classify_fake_DS18B20.ino to minimalna implementacja dopasowująca czujnik do określonej rodziny na podstawie odpowiedzi na nieudokumentowane kody funkcyjne. Używanie go jest ryzykowne, ponieważ wysyłanie nieudokumentowanych kodów funkcji do czujnika DS18B20 może sprawić, że stanie się on trwale niezdatny do pracy. Używaj tego szkicu na własną odpowiedzialność.

  Na Github znaleźć można zarówno szkice Arduino, jak i szczegółowe wyjaśnienie cech autentycznych i fałszywych elementów z rodziny DS18B20. Niektóre z klonów obejmują UMW lub GXCAS 18B20, który działa generalnie zgodnie ze specyfikacjami, 7Q-Tek QT18B20 z przesunięciem temperatury -0,5°C przy 0°C, a także inne części określane jako "szumiące śmieci z superkondensatorem" lub po prostu "szumiące śmieci". Te dwa ostatnie rodzaje są bardzo często spotykane na rynku.

  Jak więc uniknąć zakupu fałszywego czujnika lub sondy DB18B20 Unikaj eBay i Aliexpress i kupuj części bezpośrednio od Maxim Integrated lub za pośrednictwem oficjalnych dystrybutorów firmy, takich np. Arrow.com

  Źródła:
  https://www.cnx-software.com/2020/07/13/fake-ds18b20-temperature-sensors-counterfeit-clones/
  https://github.com/cpetrich/counterfeit_DS18B20x

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11100 posts with rating 9414, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • #2
  kaczodp
  Level 14  
  Kiedyś straciłem sporo czasu szukając błędu w kodzie a okazało się że mam podróbę. Dokładność pomiaru 0,5stopnia bez względu jaką ustawię i nie działa eeprom. Układy kupione w https://botland.com.pl/pl/. Po wymianie na inny, kupiony w Farnel wszystko dobrze. Proszę porównać różnice w cenach w obu sklepach! Pytałem Botland skąd maja czujniki, nie zdradzili mi tej tajemnicy. Po tej odpowiedzi już nic więcej tam nie kupiłem.
  Nieudokumentowane komendy w classify_fake_DS18B20.ino nie są niebezpieczne a związane są z kalibracją. Czytanie ich nic nie uszkodzi. Złe zapisy mogą rozkalibrować układ i dokładność spadnie do +- 2 stopni.
  Sprawdzę wszystkie czujniki bo mam posortowane i wiem gdzie były kupowane. Powstanie lista sklepów, jak myślę tanich, z podróbami.
 • #3
  spec220
  Level 26  
  Nie wiem czy i ja nie mam podróbek, bo te czujniki teoretycznie powinny też działać oczywiście na krótkiej linii dwu przewodowej z podciągniętym rezystorem 4K7 do plusa... W jednym z urządzeń miałem taki problem, że podpinając DS18B20 dwoma przewodami po przez rezystor podciągający do mikrokontrolera miałem problem z poprawnością działania przy wyższych temperaturach. Czujnik sypał błędami. Dopiero zmniejszenie rezystora podciągającego z 4,7K na 2K rozwiązało problem... Jest to ważne ponieważ w linii dwu przewodowej rezystor podciągający stanowi też źródło zasilania samego czujnika...
  A miałem z tym sporo roboty, bo w pierwszej kolejności pomyślałem, że padł czujnik, który w dodatku znajdował się w trudno dostępnym miejscu. Oczywiście wymiana samego czujnika nie dała poprawy. Dopiero zmniejszenie wartości rezystora podciągającego przyniosło efekt. XD
 • #4
  MarekS6
  Level 16  
  Ja myślę, że większość kupujących zdaje sobie sprawę z tego że kupuje podróbki. Czasami jednak to taki jakby kompromis. Chodzi tu nie o gołe czujniki a te w jakichś gotowych obudowach wodoszczelnych z wyprowadzonym kablem. Bezpośrednio u producenta nie kupię np czujnika w obudowie metalowej przygotowanej do wkręcenia w instalację z rurek 1/4 lub 1/2 cala i różnych innych gwintowanych miejsc (gwint M8, M10 itd) wraz z odpowiednią długością zanurzenia tej sondy. U chińczyka mamy do wyboru, do koloru, a na samą taką obudowę (bo zrobić sondę z czujnikiem ze sprawdzonego źródła) jeszcze nie trafiłem. Oczywiście na siłę nie szukałem bo nie potrzebowałem więc może idzie takowe znaleźć.

  Ale przyznam, że nie dawno temu jeden kolega z forum supl'i pisał mi program do Wemos'a i dopiero w około 15 wersji (wprowadzał różne opóźnienia itp) dwa czujniki z aliexpress na jednej lini 1Wire ruszyły. Wcześniej albo wcale nie działały, albo tylko jeden z nich, a najczęściej było tak że świeżo po włączeniu pierwszy pomiar był bezbłędny a już e kolejnych jeden z czujników nie reagował na komendy. Kolega który zdalnie pisał mi ten firmware nie miał problemów z ani jedną kompilacją - w każdej z nich czujniki jakie posiadał działały bezbłędnie...
 • #5
  kaczodp
  Level 14  
  Sprawdzając w jednym termometrze numery seryjne stwierdziłem, że na 5 DS18 4 to podróbki! To aż 80% układów.
 • #6
  misiek1111
  Level 29  
  A w podróbkach nr seryjne są takie same, czy różne?
 • #7
  gulson
  System Administrator
  Kurcze, to dlatego męczyłem się z 10 czujnikami z pasożytniczym zasilaniem, ciągle mi niektóre znikały lub wskazywały głupoty. Człowiek się całe życie uczy.
 • #8
  elektryku5
  Level 39  
  Najgorzej jak podróbka wygląda jak oryginał i bez zniszczenia obudowy nie da się nic sensownego stwierdzić, o ile w tranzystorach potrafi być struktura 1x1mm w obudowie TO3, o tyle w układach scalonych bez specjalistycznego sprzętu i wiedzy nawet skalpowanie na niewiele się zda...
 • #9
  gulson
  System Administrator
  Straciłem wtedy 3 wieczory, podmieniałem różne DS kupowane z aliexpress (te na kablu gotowe), ale zawsze było coś. Jakbym policzył ile czasu zmarnowałem pomnożył powiedzmy razy praca specjalisty 50zł za 1h, to się okazało, że jestem do tyłu z 500zł, tylko dlatego, że zaoszczędziłem parę złotych na czujnikach.
 • #10
  andrzej55
  Level 36  
  Podobnie jest z tanimi,"super dokładnymi" RTC DS3231- praktycznie same kiepskiej jakości podróbki.
 • #11
  spec220
  Level 26  
  andrzej55 wrote:
  Podobnie jest z tanimi,"super dokładnymi" RTC DS3231- praktycznie same kiepskiej jakości podróbki.

  A mi kiedyś trafiły się tak zarąbie rezonatory 32,768KHz, gdzie odchyłka była tak duża, że wybiegała po za programowy zakres kompensacji zegara RTC, trzeba było jeszcze wspomóc softwarowo w mikrokontrolerze.
 • #12
  pier
  Level 23  
  I to jest trop. Męczyłem się ze sterownikiem pieca nadmuchowego własnej konstrukcji z dwoma DS-ami. Teraz widzę że może nie program jest źle napisany tylko te DS-y pewnie lipne. Jedyna rada kupować w TME.
 • #13
  madamsz1
  Level 38  
  Nie tylko te czujniki, ale masę innych elementów można "trafić" i męczyć się z naprawą i szukaniem usterki. Ja od pewnego czasu (spawarki gdzie tranzystory zmieniałem co drugi dzień) wole kupić np. w TME (jeszcze nie trafiłem u nich na "malowankę"), dać więcej niż męczyć się. Tam gdzie można zarobić nawet centa razy oczywiście ileś tam tysięcy sztuk, to będą podróby i chyba tego nie pozbędzie się nikt.
  Akurat mało na tych czujnikach robiłem, ale miałem szczęście trafić na oryginały bo wszystko chodziło :)
 • #14
  khoam
  Level 41  
  gulson wrote:
  Straciłem wtedy 3 wieczory, podmieniałem różne DS kupowane z aliexpress (te na kablu gotowe)

  Akurat te "gotowe na kablu" to jest ostatnia w kolejce wersja DS, jaką należałoby kupować. Szkoda, że nie spytałeś na Forum ;)
 • #15
  tzok
  Moderator of Cars
  Wyjąłem pozostałości po dawnym projekcie (monitorowanie temperatury wiązania betonu) i przetestowałem 15 szt. DS18B20... 13 okazało się być podróbkami (B2), 2 autentyczne Maximy (A1).
 • #16
  khoam
  Level 41  
  ghost666 wrote:
  Jak więc uniknąć zakupu fałszywego czujnika lub sondy DB18B20 Unikaj eBay i Aliexpress i kupuj części bezpośrednio od Maxim Integrated

  To ciekawy wniosek biorąc pod uwagę, że pod linkiem cytowanym w artykule jest wymienionych kilkanaście firm sprzedających za pośrednictwem AliExpress.
  https://github.com/cpetrich/counterfeit_DS18B20#sources
  Nadmienię, że DS, które zakupiłem u jednego z tych wymienionych sprzedawców na AliExpress są autentyczne. Faktem jest, że nie były najtańsze :)
 • #17
  bosman
  Level 15  
  Jak dlugi przewód 3x1mm2 mogę dać mając orginalny układ?
 • #18
  khoam
  Level 41  
  bosman wrote:
  Jak dlugi przewód 3x1mm2 mogę dać mając orginalny układ?


  Firma Maxim Integrated udzieliła już w "FAQS: DS18B20" następującej odpowiedzi:
  Quote:
  There is no stated maximum distance for connecting the DS18B20. The transmission range depends highly on the system's environment and design. Instead of specifying a distance, the part is specified by logic level and timing thresholds. As long as the system can satisfy the timing and voltage considerations, it will work fine.

  Znaczy dokładnie, to nie wiadomo ;)
  https://www.maximintegrated.com/en/support/faqs/ds18b20-faq.html
 • #19
  jack63
  Level 43  
  A co ze starszymi egzemplarzami?
  Mam taki DS18B20. Pod lupą napisy wyglądają jak wytłoczone. Trzecia linia zaczyna się od 08. ROM ID nie zaczyna się od 28.
  Z trybu parasite nie korzystałem. Mam go podłączonego do interfejsu 1W zrobionego przeze mnie pod port RS232. Kabel do DSa to ok 15m skrętki cat 5. DS jest goły tzn nie ma żadnej gilzy itp.
  Czujnik mierzy bardzo dokładnie. Porównywałem z wzorcowanymi termometrami. Ma też jedną, bardzo istotną dla mnie zaletę: bardzo szybko reaguje na zmiany temp.
  Niby wszystko jest Ok, ale czasami wyskakuje te "kultowe" 85 oC. Czyżby też podróbka? Czy może bardziej wpływ zakłóceń, bo istnie korelacja między tym 85oC a startem sprężarki lodówki, w której temp jest mierzona.
 • #20
  khoam
  Level 41  
  jack63 wrote:
  Niby wszystko jest Ok, ale czasami wyskakuje te "kultowe" 85 oC. Czyżby też podróbka?

  Kolega @Pokey opisał ten problem w tym poście:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3585384.html
  Zaprezentowana tam metoda działa naprawdę dobrze. Nawet z podróbkami DS, o ile mają EEPROM, a nie jakiś super-kondensator ;)
 • #21
  bosman
  Level 15  
  khoam wrote:
  bosman wrote:
  Jak dlugi przewód 3x1mm2 mogę dać mając orginalny układ?


  Firma Maxim Integrated udzieliła już w "FAQS: DS18B20" następującej odpowiedzi:
  Quote:
  There is no stated maximum distance for connecting the DS18B20. The transmission range depends highly on the system's environment and design. Instead of specifying a distance, the part is specified by logic level and timing thresholds. As long as the system can satisfy the timing and voltage considerations, it will work fine.

  Znaczy dokładnie, to nie wiadomo ;)
  https://www.maximintegrated.com/en/support/faqs/ds18b20-faq.html

  To teoreticznie,a praktycznie? Czy ktoś bawił się takimi połączeniami,np.35mb-tyle mam z domu do pieca CO.
 • #22
  jack63
  Level 43  
  khoam wrote:
  Kolega @Pokey opisał ten problem w tym poście:

  Znam ten temat. Jest super, ale ja korzystam z gotowego programu. Nie jest to dla mnie wielki problem.
  Bardziej mnie interesuje mój "staroć". Rok produkcji 2008.
  Czy wtedy już podrabiano DSy?
  Gdzie dokładnie spytać o numer seryjny? Czy to jest oryginał?
 • #23
  Thorgus
  Level 12  
  Macie może jakieś sprawdzony sklep z czujnikami do zanurzania w wodzie?
 • #24
  zgierzman
  Level 30  
  andrzej55 wrote:
  Podobnie jest z tanimi,"super dokładnymi" RTC DS3231- praktycznie same kiepskiej jakości podróbki.


  Z tym akurat układem sprawa jest bardziej tajemnicza.
  Znalazł się ktoś podejrzliwy, kto korespondował w tej sprawie z Maximem, dobrał się do struktury układu i wysłał zdjęcia do producenta.
  https://blog.heypete.com/2017/07/29/a-look-inside-the-ds3231-real-time-clock/
  Wychodzi na to, że kości nie różnią się niczym od oryginału (nawet Maxim to potwierdził), ale kosztują 10 razy taniej.

  Ja kilka tych zegarków sprawdziłem, i nie spotkałem się z "kiepską jakością". Wszystkie działają jak należy, i chodzą o niebo dokładniej od tych z zewnętrznym kwarcem. Nie mówiąc już o upierdliwości strojenia tych ostatnich...
 • #25
  fifi_22
  Level 7  
  Nie do końca widzę w czym problem, jak ktoś potrzebuje sprawdzone, firmowe i niezawodne układy to kupuje u dystrybutorów i płaci jak za zboże (niektóre układy Maxima naprawdę "walą" po kieszeni). Ale jak ktoś się chce tylko pobawić, poznać układ, napisać bibliotekę, to kupowanie układów niewiadomego pochodzenia jest jedynym rozsądnym wyjściem. Nawet jeżeli z zakupionych 10 układów zadziała 5, to i tak wyjdzie taniej od samej dostawy w obrębie np. Europy od dystrybutora.
 • #26
  khoam
  Level 41  
  Cena netto DS18B20 u dystrybutora przy zakupie 10 szt. to ok. 12,5 PLN za sztukę (bez kosztów wysyłki).
  Cena na AliExpress (raczej brutto) za 10 szt. to ok. 5 USD z wysyłką, czyli 19 PLN za 10 szt.
  Różnica jest więc znaczna i stąd też pewnie potrzeba publikowania takich artykułów, aby uzmysłowić z czego ona wynika ;)
 • #27
  RitterX
  Level 39  
  bosman wrote:
  To teoreticznie,a praktycznie? Czy ktoś bawił się takimi połączeniami,np.35mb-tyle mam z domu do pieca CO.

  Takie rzeczy to tylko u Wróżbity Macieja. Nikt nie zgadnie jaki po drodze będziesz miał poziom zakłóceń. Pakowanie się w 35m jakościowego kabla transmisyjnego jest bez sensu, bo to tanie nie będzie. Pozostaje RS485 albo pętla prądowa. Zysk jest taki, że gdyby przyszło do dodania jeszcze czegoś z telemetrii to się nie plączesz.

  Przez pewien czas używałem czujników KTY + mikrokontroler bo tak bardzo byłem zadowolony z dostępnych DS-ów. Cienkościenne patronki ze stali nierdzewnej w przedziale średnic 3...12mm nie są drogie i dostępne. Plusem jest danie odpowiedniego przewodu pod względem długości, typu izolacji i jakości.
 • #28
  Ibuprom
  Level 26  
  Na jednej linii - łącznie może z 50m miałem umieszczone 14 czujników DS. Interfejs 1-wire - usb. Kabel telefoniczny płaski. Bez zasilania pasożytniczego. Mniej więcej na środku kabla dodana spora pojemność na żyłach zasilających. Też jednak musiałem dać rezystor podciągający 2k, bo na 4,7k odzywały się 2 czujniki na linii. Przez kilka lat działało bezproblemowo, żadne zakłócenia mu nie przeszkadzały, błędne odczyty w ciągu dnia można było policzyć na palcach jednej ręki.
 • #29
  pepe_lodz
  Level 15  
  khoam wrote:
  ghost666 wrote:
  Jak więc uniknąć zakupu fałszywego czujnika lub sondy DB18B20 Unikaj eBay i Aliexpress i kupuj części bezpośrednio od Maxim Integrated

  To ciekawy wniosek biorąc pod uwagę, że pod linkiem cytowanym w artykule jest wymienionych kilkanaście firm sprzedających za pośrednictwem AliExpress.
  https://github.com/cpetrich/counterfeit_DS18B20#sources
  Nadmienię, że DS, które zakupiłem u jednego z tych wymienionych sprzedawców na AliExpress są autentyczne. Faktem jest, że nie były najtańsze :)


  Daj namiar na sprzedawcę...
 • #30
  oskar777

  Level 26  
  Ja akurat nie podam sprzedawcy ale jak by tak posortować na Ali po ilości zamówień sprzedawców to jeżeli jakiś sprzedawca ma po kilkaset zamówień tego scalaka i drugie tyle komentarzy i ilość pozytywnych jest na poziomie powiedzmy 99.4-99.9 to trudno uwierzyć mi, że to podróba ewentualnie dobrze zrobiony klon.