Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmiana częstotliwości regulacji niskich tonów

audiopurell 30 Jul 2020 05:14 417 4
 • #1
  audiopurell
  Level 8  
  Czy możliwa jest zmiana częstotliwości regulowanej potencjometrem w układzie przedstawionym poniżej? Obecnie regulacja odbywa się w zakresie 100 Hz. Objawia się to buczeniem. Zależałoby mi bardziej na częstotliwości pomiędzy 40 Hz a 70 Hz.

  Zmiana częstotliwości regulacji niskich tonów
 • #2
  Jarek Pi.
  Level 13  
  Można zmienić zakres eksperymentalnie zwiększając pojemności kondensatorów po lewej stronie. Jest mało prawdopodobne, aby buczenie było spowodowane regulacją. Należy sprawdzić połączenia i kondensatory w zasilaczu.
 • #3
  audiopurell
  Level 8  
  Jest to układ, który należy do przedwzmacniacza i niestety jest to taka przypadłość. Porównywałem go z takim samym i z innym tej firmy który, także podbija zakres 100 Hz i objawia się to jak dla mnie bardziej dudnieniem niż poprawą niskich tonów. Mowa o C113 aż do C118?
 • #4
  aksakal
  Tube devices specialist
  Powodem brzęczenia głośnika nie jest regulator barwy , a parametry głośnika i jego obudowy. Jeśli przesuniesz częstotliwość regulacji w kierunku niższej częstotliwości, problem może tylko wzrosnąć. Sprawdź zasilacz zgodnie z zaleceniami kolegi powyżej, możliwe, że przy zwiększonym poziomie basu napięcie na wyjściu zasilacza jest zbyt niskie.Zobacz także parametry techniczne głośnika , być może nie jest on przeznaczony do odtwarzania określonych częstotliwości.Nie zbędne było by zdjęcie konstrukcji głośnika
 • #5
  audiopurell
  Level 8  
  Jestem na 100% pewien, że nie jest to wina głośnika. Odtwarza on niskie tony bardzo dobrze z innymi wzmacniaczami. Niestety ostatnio przeprowadziłem się za granicę i z braku pieniędzy nabyłem końcówkę i przedwzmacniacz Denona PRA1500 i POA2200. W bardzo dobrej cenie. Nie chciałem kombinować dalej ze zmianą wzmacniaczy itd., bo brzmienie wysokich i średnich tonów mi się podoba, ale swój pierwszy raz chciałem się pobawić w modyfikacje, bo do tej pory miałem doświadczenie tylko z budową kolumn. W POA zrobiłem ReCap i wymianę wzmacniacza operacyjnego. Brzmienie bardzo się poprawiło. Ale nadal bardzo nie podoba mi się, w jaki sposób ta końcówka przedstawia niskie tony. Są mocno konturowe, brak głębokich uderzeń. Po podpięciu PRA1500 jest lepiej, ale nadal są konturowe i nadal jest ich odrobinę za mało, więc kręcąc regulatorem podbijam bas, ale jego bardziej górny zakres, a zależy mi na tym niższym. Nie jest to wina ani kolumn, ani wada elektroniki. Po zakupie porównałem ten sprzęt z takim samym. Nie mam zbyt dużego doświadczenia, ale z tego co wiem, można to poprawić albo w końcówce kondensatorami na wyjściu o innej wartości, albo w przedwzmacniaczu kondensatorami regulacji.