Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór domofonu / wideodomofonu do domku jednorodzinnego

bhtom 30 Jul 2020 11:30 993 8
    bhtom
    Level 38  
    Witam,

Proszę o poradę w sprawie doboru domofonu lub wideodomofonu do domku jednorodzinnego.
    Zgodnie z zaleceniami Arkadiusza po przeczytaniu Poradnika założyłem nowy temat.
    Obecnie zamontowany domofon (uszkodzony) to Eura ADP-05A7. To rozszyfrowałem po naklejce z tyłu kasety bramowej.
    Teraz do rzeczy:
    - odległość od furtki do miejsca instalacji to ok. 10 m w linii prostej, czyli przewodu jest ok. 15 - 20 m. ;
    - przewód z domu do furtki to 10x0,5 mm2, puszczony do miejsca instalacji kasety zewnętrznej, tam "rozpruty", wyciągnięte dwie żyły do obecnej kasety, i dalej ten sam przewód do elektrozaczepu;
    - w domu unifon na ścianie zasilany z zasilacza wtyczkowego z gniazdka 230V AC;
    - furtka ze "sztywną" klamką, brak przycisku otwierania od wewnątrz podwórka;
    - domofon gdy działał, jedyną możliwością otwarcia furtki od wewnątrz podwórka było ciągłe trzymanie przycisku na unifonie lub otwarcie kluczem;
    Założenia nowego systemu:
    - domofon lub wideodomofon (do ustalenia, czy wideodomofon "ruszy" na istniejącym okablowaniu);
    - najlepiej kaseta z obsługą breloków RFID;
    - sensowne rozwiązanie opcji aktywacji elektrozaczepu przy wychodzeniu na zewnątrz (tu jak doczytałem chyba wystarczy elektrozaczep z pamięcią);

Największym problemem jest miejsce montażu na słupku przy furtce (zdjęcia). Kaseta musi być wąska aby weszła w otwór.

Dobór domofonu / wideodomofonu do domku jednorodzinnego Dobór domofonu / wideodomofonu do domku jednorodzinnego

Czekam na jakieś sprawdzone propozycje ;)

Pozdrawiam.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    ^ToM^
    Level 39  
    bhtom wrote:

Największym problemem jest miejsce montażu na słupku przy furtce (zdjęcia). Kaseta musi być wąska aby weszła w otwór.
    .

Otwór zawsze można nieco powiększyć za pomocą tzw. fleksy. :)
    suworow
    Admin of Property security
    bhtom wrote:
    Zgodnie z zaleceniami Arkadiusza

Gdybyś tak bardzo słuchał Arkadiusza to byś nie pisał że masz przewód telekomunikacyjny
    bhtom wrote:
    0,5 mm2
    :shii:
    Okablowanie nadaje się za równo pod domofon jak i wideodomofon.
    Zaczep z pamięcią to nie do końca dobry pomysł. Wielokrotnie to podkreśla w swoich wypowiedziach np kolega @zybex. Nie czytałeś? ;)
    Monitory na 230 V ma np commax. Teoretycznie zaczep wymaga tam oddzielnego zasilacza, a w praktyce jakiś "małoprądożerny" da się zasilić z wbudowanej przetwornicy.
    Naprawdę musi być tej wielkości panel. A nie może być większy.natynkowy lub podtynkowy. Instalacja domofonu to nie tylko podłączanie kabelków ale często i zazwyczaj kopanie, spawanie, cięcie, gięcie, rżnięcie..... A Pan by tak chciał nie ubrudzić rączek :)
    Jakim budżetem obywatel dysponuje?
    bhtom
    Level 38  
    Witam,

suworow wrote:
    Gdybyś tak bardzo słuchał Arkadiusza

Chylę czoło przed Mistrzem... ;)

suworow wrote:
    Naprawdę musi być tej wielkości panel. A nie może być większy.natynkowy lub podtynkowy. Instalacja domofonu to nie tylko podłączanie kabelków ale często i zazwyczaj kopanie, spawanie, cięcie, gięcie, rżnięcie.....

Wszystko się zgadza. Ja mam "uzdrowić" domofon u znajomych, więc nie jest to nowa instalacja. Myślałem nad sprzętem Orno. Tam są wąskie kasety zewnętrzne zarówno przy domofonach i wideodomofonach.

suworow wrote:
    Jakim budżetem obywatel dysponuje?

Trudno stwierdzić, nie moja inwestycja, ale myślę, że ok. 600 PLN?
    Wiem... mało... ;)

Pozdrawiam.
    suworow
    bhtom wrote:
    Chylę czoło przed Mistrzem... ;)

Nie chyl czoła tylko zapamiętaj sobie raz na zawsze, że przewody, kable telekomunikacyjne mają podawaną średnicę, a nie pole przekroju.
    Jeżeli ktoś odwalił rzeźbę i wpuścił kasetę natynkową, to chyba Ty nie musisz tego powielać, tym bardziej że właśnie ORno lub Eura dawały do swoich kaset tego typu też ramki podtynkowe.
    bhtom wrote:
    Trudno stwierdzić, nie moja inwestycja, ale myślę, że ok. 600 PLN?

Czyli g było i g będzie. Pewien jesteś że chcesz/ musisz wymieniać zarówno monitor jak i kasetę zewnętrzną?
    Na jakiej wysokości od ziemi obecnie znajduje się oko kamery?
    bhtom
    Level 38  
    Witam,

Obecnie jest zwykły domofon, pisałem o tym - nie czytałeś ;) Tak więc kamery nie ma... Nie mierzyłem na jakiej wysokości jest obecna kaseta, rzeczywiście jak będzie za nisko, to chyba wideodomofon mija się z celem, bo chyba o to chodziło jak zapytałeś o wysokość montażu...
    Czyli aby było porządnie trzeba zastosować kasetę podtynkową, lub odpowiednio większą natynkową, aby zakryć tą starą dziurę w słupku, czy tak?

Pozdrawiam.
    suworow
    Tak pytałem o wysokość montażu ale też o odległość od furtki. Małe kamerki wielkością zbliżone do tego panela domofonowego który dałeś na zdjęciu zazwyczaj mają niewielki kąt widzenia ( zarówno w pionie jak i poziomie) Podaj te wymiary.
    bhtom wrote:
    Czyli aby było porządnie trzeba zastosować kasetę podtynkową, lub odpowiednio większą natynkową, aby zakryć tą starą dziurę w słupku, czy tak?

Można też zasłonić otwór po starym panelu np blachą mosiężną i na niej umieścić panel wideodomofonu, co pozwoli też np na umieszczenie go wyżej jeżeli zachodzi taka potrzeba.

ps. A wiesz, jak łatwo do czterożyłowego wideodomofonu można dołączyć wewnętrzny sygnalizator ;)
    bhtom
    Level 38  
    Witam,

Trochę zaniedbałem temat, ale już do niego wracam...

suworow wrote:
    wysokość montażu

Środek istniejącego "otworu" w słupku jest 120 cm od ziemi.

suworow wrote:
    odległość od furtki

Środek istniejącego "otworu" w słupku jest 25 cm od krawędzi słupka na którym jest elektrozaczep i furtka.

Mam pozwolenie na zrobienie "po bożemu" czyli ładna kaseta natynkowa zakrywająca istniejący otwór.

suworow wrote:
    A wiesz, jak łatwo do czterożyłowego wideodomofonu można dołączyć wewnętrzny sygnalizator

Wszystko zależy od tego, czy bilans prądowy na to pozwoli... ;)
    suworow
    bhtom wrote:
    Środek istniejącego "otworu" w słupku jest 120 cm od ziemi.

na tej wysokości to tylko kamera "rybie oko" Gdyby udało się podnieść oko kamery na minimum 140 cm to można już pomyśleć o czymś bardziej standardowym z kątem widzenia w poziomie około 100 stopni, co przełoży się na 75 stopni w pionie. warto też przy okazji przesunąć nieco kamerę w poziomie nawet o te kilka centymetrów..
    I zrób ten przycisk otwarcia :)
    Bilansem prądowym tak bardzo się nie przejmuj. Możesz wykorzystać do sygnalizatora ten sam zasilacz co do zaczepu. Chyba dwa na raz nie będą pracowały :)