Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transmiter UKF FM 0,1 W z Aliexpress, bardzo krótko

terminus 30 Lip 2020 22:24 2409 13
    terminus
    Poziom 15  
    Nadajnik zawyża częstotliwość o ok. 17 kHz (pewnie ten egzemplarz). Bardzo dobra jakość transmisji, można porównać do formatu CD Audio. Ma wbudowany DAC, czyli lecimy prosto z komputera przez USB. Super narzędzie do strojenia tunerów FM stereo. Można regulować głębokość modulacji. Na wejście możemy podać 1 lub 2 kanały stereo, bez modulacji otrzymujemy samą f nośną.

https://www.aliexpress.com/item/32958375217.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.17424c4dPGBq9Q

Niedokładność częstotliwości może być problemem dla posiadaczy tunerów z syntezą częstotliwości ze skokiem minimalnym 0,1 MHz.
    Daris
    Poziom 20  
    Zapędziłeś się z tym porównaniem do CD audio :)
    puchalak
    Poziom 12  
    Jaki jest realny zasięg takiego transmitera? Ogarnie dom/mieszkanie? Chciałem zrobić lokalny dystrybutor Nowego świata.
    junkerp
    Poziom 14  
    puchalak napisał:
    Jaki jest realny zasięg takiego transmitera? Ogarnie dom/mieszkanie? Chciałem zrobić lokalny dystrybutor Nowego świata.

W opisie jest napisane, że 100m zmierzone.
    tplewa
    Poziom 38  
    terminus napisał:
    Bardzo dobra jakość transmisji, można porównać do formatu CD Audio.

Kolego nie można porównać do jakości CD Audio nawet najlepszego nadajnika radiowego. Dlaczego ? Wystarczy zapoznać się z tym jak wygląda sygnał MPX i wychodzi że mamy pilota na 19kHz... a z tego jasno wynika że maksymalne pasmo przenoszenia musi być niższe niż 19kHz i faktycznie jest limit wynoszący 15kHz. Więc trudno nazwać sygnał o paśmie 30 Hz - 15 kHz porównywalnym z CD Audio, o wiele mniejszej dynamice już nie wspominając...

Przepraszam za tą złośliwość ale jak osoba pisze na takim portalu (w sporej części dotyczącym elektroniki) i jeszcze pisze o strojeniu tunerów FM - to wydaje mi się że podstawy o tym jak działa taki tuner powinna mieć...
    junkerp
    Poziom 14  
    terminus napisał:

Koledze pewnie chodziło o subiektywne odczucie jakości dźwięku.
    Bez pomiarów pasma przenoszenia, odstępu sygnał-szum itp..
    tplewa
    Poziom 38  
    junkerp napisał:
    terminus napisał:

Koledze pewnie chodziło o subiektywne odczucie jakości dźwięku.
    Bez pomiarów pasma przenoszenia, odstępu sygnał-szum itp..

Tutaj nie potrzeba nawet nic mierzyć bo znane jest pasmo przenoszenia nadajników radiowych, choć taki może i tego nie spełniać.

Natomiast co do subiektywnych odczuć, ja audiofilem nie jestem... powoli dochodzę wiekiem do 50-tki więc z przyczyn naturalnych już górne częstotliwości słyszę dużo gorzej... ale audio obcięte do 15kHz jeszcze jestem w stanie usłyszeć i rozróżnić od płyty CD (to samo z MP3) i nigdy takiego audio nie porównałbym do CD Audio... Mam nawet poważne wątpliwości czy taki transmiter pozwoli choć na jakość podobną do profesjonalnych stacji radiowych...

Rozumiem też że wielu osobą wystarczy jakość dźwięku z byle głośnika, ale wtedy takie "subiektywne odczucia" można zachować dla siebie i nie ma sensu pisać wtedy recenzji dla szerszej publiczności - zwłaszcza na technicznym forum.
    lechoo
    Poziom 39  
    terminus napisał:
    Nadajnik zawyża częstotliwość o ok. 17 kHz (pewnie ten egzemplarz).

To najmniejszy problem, który można łatwo skorygować dolutowując dwa kondensatorki 10..15pF między wyprowadzania rezonatora kwarcowego (12MHz) a masę. Wartości kondensatorów trzeba dobrać aby odstrojenie było jak najmniejsze.

Moc jaka wychodzi z tego nadajniczka to około 15..20mW (pomiar na obciążeniu 75Ω), a na jego wyjściu brak filtra dolnoprzepustowego - w eterze mocno sieje szczególnie na drugiej harmonicznej. Użyty w nadajniku układ QN8027 wg informacji producenta pracuje w domenie cyfrowej, dzięki czemu potrzebuje minimalnej ilości elementów zewnętrznych, ale z drugiej strony nie wiemy w jaki sposób dokładnie przetwarza sygnał. Na pewno nie filtruje sygnału audio powyżej 15kHz, przez co może dochodzić do interferencji z sygnałem pilota 19kHz.

Pod tym adresem jest dokładniejszy test (z pomiarami widma) podobnego chińskiego nadajnika, też na układzie QN8027:
    https://goughlui.com/2016/09/27/review-tested-generic-usb-fm-transmitter-fm_mic_v5-0-9/

Nadajnik oprócz sygnału użytecznego generuje dość mocne szumy na całym paśmie broadcastowym FM, więc lepiej nie podłączać do niego dodatkowych wzmacniaczy mocy...
    tplewa
    Poziom 38  
    @lechoo

Czyli jednak można coś konkretnie napisać nawet bez samodzielnych pomiarów :) btw jak komuś zależy na stabilności to lepiej chyba dać lepszy kwarc lub nawet tcxo....
    lechoo
    Poziom 39  
    tplewa napisał:
    btw jak komuś zależy na stabilności to lepiej chyba dać lepszy kwarc lub nawet tcxo....

Nie warto przesadzać, 1kHz odchyłki to nie problem - każdy odbiornik sobie z tym poradzi. Ale kilkanaście kHz już będzie powodować zniekształcenia przy pełnym wysterowaniu - oczywiście w granicach dopuszczalnej dewiacji +/-75kHz.

Kupiłem ten nadajniczek za namową kolegi, który był nim wręcz zachwycony. Pobieżne pomiary wykonane domowym sposobem (odbiornik RTL-SDR jako prosty analizator widma) ujawniły jego niedoskonałości. Miałem nawet zamiar napisania krótkiej recenzji dla tutejszego portalu, ale zabrakło czasu i chęci...
    Adamcyn
    Poziom 37  
    terminus napisał:
    Nadajnik zawyża częstotliwość o ok. 17 kHz
    Z jaką dokładnością został skalibrowany użyty do pomiaru Zopan PFL-34?
    terminus
    Poziom 15  
    Adamcyn napisał:
    terminus napisał:

Z najwyższą możliwą, jaką udało mi się uzyskać. Korzystałem z nadajników PR i DCF.
    tplewa
    Poziom 38  
    @terminus

Twój złośliwy post poszedł do kosza, ale ok odpowiem. Tak na poprawnym zestawie głośnikowym (nie audiofilskim), ale też nie jakąś bazarową tandetą. Spokojnie rozróżnię że utwór ma pasmo ucięte do 15kHz... tutaj nie trzeba być geniuszem by to usłyszeć.

Tutaj tak samo nie rozpatruj tego jako lepszy/gorszy - bo tutaj mamy już mowę o subiektywnych odczuciach. Ja przykładowo lubię dźwięk z dobrego decka i kasety magnetofonowej i nie wiem czy nie bardziej mi się on podoba niż z CD, ale mimo tego nie nazwę go porównywalnym z CD (mowa o aspektach technicznych).

Ale pomijając już to nawet jak ktoś nie słyszy to znając parametry jakie można uzyskać przy przesyle radiowym w wypadku Stereo FM - trudno stwierdzić że jest to porównywalne. Bo nie jest jak mówimy o aspektach technicznych, a nie muzycznych (bo to forum techniczne).

Pomijając już to co jest opisane w podanym artykule czyli możliwe problemy z sygnałem stereo (poprzez interferencje z pilotem itd.).

@lechoo
    Bardziej mi chodziło nie o likwidację odchyłki co o mniej ppm co przełoży się na mniejsze pływanie częstotliwości - jak chce się układ stosować np. do testowania odbiorników. Choć tutaj IMHO jednak lepiej skorzystać z profesjonalnego nadajnika czyli jakiejś stacji radiowej. No i dajesz kolejny fajny przykład że nawet prostym tunerem DVBT/DAB+ można zrobić jakieś pomiary i wyciągnąć wnioski - tylko trochę chęci i nie potrzeba sporo kasy na analizator widma.

terminus napisał:
    Adamcyn napisał:
    terminus napisał:

Z najwyższą możliwą, jaką udało mi się uzyskać. Korzystałem z nadajników PR i DCF.

Czyli z nijaką tzn. nie wiadomo ;) - ale to w sumie mało istotne bo przy takim sprzęcie nie potrzeba robić jakiś super dokładnych pomiarów...
    tplewa
    Poziom 38  
    terminus napisał:
    tplewa napisał:
    ale to w sumie mało istotne bo przy takim sprzęcie nie potrzeba robić jakiś super dokładnych pomiarów

Mało istotne jest Twoje zdanie w tym temacie.
    Nie po to powstał zresztą.
    Nawet, jakbym miał 5000 kalibratorów Fluke i Chauvin-Arnoux, na tym forum będą żądać aktualnych badań legalizacyjnych do każdego egzemplarza.
    Temat powstał po to, by pokazać młodym, że coś takiego jest i jak to można ewentualnie wykorzystać.
    Porównanie do CD dobrze zrozumiał Kolega junkerp, co wyraził w swoim wpisie https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18847959#18847959
    Masturbujcie się dalej.

Kolego po pierwsze weź sobie jakieś tabletki na uspokojenie bo nie tędy droga.

Piszesz artykuł na portalu technicznym licz się z krytyką i tyle. Może ci to na dobre w życiu wyjdzie jak nauczysz się przyjmować konstruktywną krytykę na klatę.

Ja od ciebie nie wymagam ani kalibratorów ani sprzętu za miliony. Nawet bez tego można to było zrobić lepiej i bardziej rzeczowo. Wyraźnie napisałem że nie potrzeba tutaj dokładnych pomiarów twierdząc że jakiekolwiek kalibrowanie tego miernika nie ma raczej sensu, tak samo potwierdziłem że można użyć tani tuner do pomiarów który też nie ma najlepszej stabilności jeśli chodzi o częstotliwość pracy (choć można go np. synchronizować do stacji BTS). W zasadzie trochę ironizowałem że szukasz uzasadnienia że coś kalibrowałeś, jak mogłeś odpowiedzieć "po co ? to nie pomiary laboratoryjne"...

Kolejna sprawa nie napisałeś o dość istotnej sprawie (pomijam już kwestie audio) - czyli o tym że ten nadajnik śmieci w paśmie. O ile używanie go np. w samochodzie nie stanowi zapewne problemu ze względu na znikomą moc, to używanie w mieszkaniu może już powodować jakieś problemy u sąsiadów. Przykładowo trafi ktoś na sąsiada krótkofalowca i może mieć taka osoba na głowie UKE że zaśmieca pasma takim nadajnikiem.

Co do odczuć subiektywnych to już pominę, mam nadzieję że jak naprawiasz sprzęt nie jest on według ciebie subiektywnie naprawiony. Inna sprawa młodzi też czasem mają trochę większe ambicje jeśli chodzi o słuchanie muzyki - więc możesz wprowadzać ich w błąd (nie pakuj z założenia wszystkich do jednego worka).

Niestety to co wspomniałem pisząc na ogólnie dostępnym portalu mało istotne są twoje subiektywne odczucia, a liczą się techniczne fakty i tego w przyszłości się trzymaj.

Jeśli nie wiesz jak, nie masz sprzętu, czasu lub chęci nie pisz artykułu jak ma on być w takiej postaci gdzie zakłamujesz rzeczywistość (ot zachowaj swoje subiektywne odczucia dla siebie)...

btw no i może zachowaj trochę więcej kultury, ja do buractwa w internecie jakoś przywykłem i staram się ignorować zaczepki ale inne osoby (moderatorzy) mogą nie być zadowolone.