Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy mikrokontroler Maxim o niskim poborze mocy z BLE 5.2 dla systemów IoT

ghost666 31 Lip 2020 00:36 288 0
 • Nowy mikrokontroler Maxim o niskim poborze mocy z BLE 5.2 dla systemów IoT
  Projektanci połączonych bezprzewodowo systemów Internetu Rzeczy (IoT), często zasilanych bateriami pastylkowymi mogą teraz obniżyć koszty swoich układów nawet o jedną trzecią, jednocześnie oszczędzając miejsce i wydłużając żywotność baterii dzięki nowemu mikrokontrolerowi MAX32666 firmy Maxim Integrated. Ten ultra-energooszczędny mikrokontroler z rdeniem ARM Cortex-M4 z jednostką zmiennoprzecinkową (FPU) i Bluetooth Low Energy 5.2 (BLE 5.2) wydłuża żywotność baterii urządzenia, posiadając jednocześnie sporo pamięci, zaawansowane zabezpieczenia i wiele innych funkcji.

  Ponieważ aplikacje IoT stają się bardziej zaawansowane, do systemu dodaje się zwykle więcej mikrokontrolerów. Zwykle systemy te zawierają dedykowany procesor do obsługi aplikacji, inny procesor działający jako koncentrator danych z czujników, oddzielny samodzielny mikrokontroler BLE do obsługi łączności bezprzewodowej oraz, w wielu przypadkach, układ scalony zarządzania energią (PMIC), aby zapewnić napięcia zasilające poszczególne mikrokontrolery. Jednak takie podejście jest niepraktyczne w przypadku aplikacji IoT, które stają się coraz bardziej złożone, a jednocześnie wymagają mniejszych rozmiarów i dłuższej żywotności baterii.

  Układ MAX32666 to najnowszy członek bogatej w funkcje rodziny mikrokontrolerów DARWIN firmy Maxim. W przeciwieństwie do tradycyjnych architektur, ten mikrokontroler powala na zmniejszenie rozmiarow systemu, umożliwiając projektantom urządzeń IoT obniżenie kosztów poprzez konsolidację do trzech elementów znajdujących się w ich obecnych projektach. Mikrokontroler ten posiada dwa rdzenie ARM Cortex-M4F zapewniając wydajne obliczanie dla złożonych funkcji, działając z częstotliwością do 96 MHz, co przyspiesza przetwarzanie danych o 50% w porównaniu z konkurentami. Aby zastąpić potrzebę oddzielnego PMIC, MAX32666 jest wyposażony w zintegrowany stabilizator impulsowy z wieloma wyjściami, który wydłuża żywotność małych baterii. Układ posiada interfejs BLE 5.2, obsługuje przepustowość danych do 2 Mb/s i oferuje moc wyjściową transceivera do 4,5 dBm. Chroni również aplikacje przed zagrożeniami dzięki jednostce ochrony zaufania (TPU) i dużej akceleracji matematycznej dla szybkiego algorytmu podpisu cyfrowego krzywej eliptycznej (ECDSA). Akceleratory sprzętowe zapewniają szyfrowanie AES-128, -192 i -256, a generator liczb losowych TRNG i akcelerator SHA-2 zwiększają bezpieczeństwo. Chroni również oprogramowanie wbudowane za pomocą bezpiecznego programu ładującego. MAX32666 ma imponującą pojemność pamięci wbudowanej z maksymalnie 1 MB pamięci flash i 560 KB pamięci SRAM z opcjonalną korekcją błędów (ECC), a także wiele szybkich urządzeń peryferyjnych.

  Kluczowe zalety:

  * Niezawodność: dodatkowy poziom niezawodności dzięki zintegrowanemu ECC dla pamięci Flash, SRAM i pamięci podręcznej.
  * Niski koszt: dwa rdzenie mikrokontrolera w jednym z BLE z własnym rdzeniem stosu, zarządzaniem energią, bezpieczeństwem i znaczną ilość pamięci w jednym układzie scalonym. Zmniejsza to całkowite koszty systemu.
  * Oszczędność miejsca na płycie: integruje wiele funkcji w jednym układzie scalonym o wymiarach 3,8 mm × 4,2 mm w obudowie WLP.
  * Niskie zużycie mocy: zwiększa żywotność baterii w urządzeniach dzięki niskiej mocy w trybie aktywnym; oferuje dynamiczne skalowanie napięcia w celu zminimalizowania poboru rdzenia; umożliwia zejście do 27,3 µA/MHz przy 3,3 V z pamięcią podręczną.

  MAX32666GWPBT+ jest dostępny na stronie internetowej producenta w cenie 5,22 dolara (przy zakupie 1000 sztuk w USA) i u autoryzowanych dystrybutorów. Zestaw ewaluacyjny z tym układem kosztuje u Maxima 157,50 dolarów. Szczegółowe informacje na temat mikrokontrolerów DARWIN można znaleźć na stronie https://maxim.click/Darwin_MCU_Solutions.

  Źródło: https://www.eeweb.com/profile/eeweb/news/maxim-integrateds-ultra-low-power-dual-core-microcontroller-with-ble-5-2-shrinks-bom-costs-by-up-to-33-for-iot-applications

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9872 postów o ocenie 8097, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.