Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Modyfikacja multimetru BSIDE ZT302

Krater28 30 Jul 2020 23:02 3126 1
 • Witam
  Zachęcony tym artykułem https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3713925.html rozkręciłem swój miernik BSIDE ZT302 który bardzo podobny do ANENG-a tyle że ma wszystkie przyciski a kosztuje tyle samo - na dzień dzisiejszy około 20$ u majfriendów.
  Modyfikacja multimetru BSIDE ZT302 Modyfikacja multimetru BSIDE ZT302

  Coś więcej na temat testu tego miernika jest tutaj https://lygte-info.dk/review/DMMBSideZT302%20UK.html

  Po obejrzeniu wnętrzności zobaczyłem ze konstrukcja jest w zasadniczej części taka sama więc wziąłem się za przeróbki. Na plus w porównaniu z AN8002, AN8008, AN8009 ten mój ZT302 ma dłuższe bezpieczniki.
  Modyfikacja multimetru BSIDE ZT302 Modyfikacja multimetru BSIDE ZT302 Modyfikacja multimetru BSIDE ZT302 Modyfikacja multimetru BSIDE ZT302 Modyfikacja multimetru BSIDE ZT302 Modyfikacja multimetru BSIDE ZT302 Modyfikacja multimetru BSIDE ZT302



  Pomiar oscyloskopem na kondensatorze głównym ujawnił ujemne szpilki mające około 15mVpp, natomiast na kondensatorze referencyjnym szum wynosi 3mVpp
  5mVdz,500us/dz Modyfikacja multimetru BSIDE ZT302
  Rozciągnięta jedna szpilka 5mVdz,2us/dz Modyfikacja multimetru BSIDE ZT302

  Zmieniłem kondensator główny na 1000uF/10V oraz do nóżek dwa ceramiczne SMD 100nF + 1nF oraz kondensator napięcia referencyjnego ze 100nF na 1uF ceramiczny
  Modyfikacja multimetru BSIDE ZT302 Modyfikacja multimetru BSIDE ZT302

  Po tych modyfikacjach pulsacja na kondensatorze głównym wynosi 3mVpp natomiast na kondensatorze referencyjnym nic się nie zmieniło i nadal wynosi 3mVpp. Niestety jakichś wyraźnych zmian w działaniu nie zauważyłem - miernik nigdy nie potrzebował 5 sekund na ustalenie wyniku - zarówno przed modyfikacją jak i po potrzebuje około 1 sekundy

  Natomiast martwi mnie inna rzecz - dopiero po tych wszystkich przeróbkach odkryłem że przekręcając pokrętło wyboru na OFF (zarówno z jednej jak i z drugiej strony) kondensator główny jest na ostro zwierany blaszkami ślizgowymi. Obawiam się że 1000uF w krótkim czasie wypali mi albo blaszki albo ścieżki albo jedno i drugie. Ciekawe czy w AN8008/AN8009 jest tak samo lecz pewnie nikt nie zwrócił na to uwagi. Domyślam się, że jest to po to żeby przy wyłączeniu zasilania nagle urwać napięcie, żeby jakieś głupoty nie zostały zapisane do pamięci?
  Co o tym sądzicie? Myślałem żeby wstawić tam jakiś opornik żeby ograniczyć prąd zwarciowy - ale na razie nie analizowałem dokładnie przebiegu ścieżek, poskładałem go do kupy bo był mi potrzebny miernik.

  Moderated By dondu:

  Post raportowany.
  Proszę nie mieszać tematów dwóch różnych multimetrów.
  Temat wydzieliłem oraz dodałem link do wskazanego tematu i temat.


  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Krater28
  Level 18  
  Offline 
  Krater28 wrote 292 posts with rating 41, helped 4 times. Live in city Przemyśl. Been with us since 2006 year.
 • #2
  Krater28
  Level 18  
  Dziś przyglądnąłem się ścieżkom w mierniku. Dołączam 2 zdjęcia na których zaznaczyłem ścieżki podłączone do baterii i do kondensatora. Minus kondensatora jest na stałe połączony do minusa baterii.

  Modyfikacja multimetru BSIDE ZT302 Modyfikacja multimetru BSIDE ZT302

  Po przemyśleniach dochodzę do wniosku że są 2 opcje dla mnie:
  1) albo przeciąć ścieżkę od strony ślizgacza a od strony baterii musiałbym wstawić w to odcięte pole jakoś rezystor tak ze 33R żeby ograniczyć prąd tak myślę do 100mA lub mniej
  2) wstawię osobny przełącznik 2 pozycyjny który ma 3 styki - i z chwilą wyłączenia będzie rozładowywał kondensator przez opornik.
  Skłaniam się do rozwiązania 2 ponieważ to dodatkowo wydłuży żywotność ślizgaczy i ścieżek - bo nie trzeba za każdym razem kręcić pokrętłem wyboru żeby tylko wyłączyć miernik.
  Teraz pozostaje kwestia miejsca zamontowania przełącznika i wybrania typu przełącznika żeby to jakoś wyglądało.

  Paręnaście minut później....
  Wymyśliłem trzecią opcje:
  3) wymienić rezystor R47 który ma 0R na rezystor 33R - jedno skrajne położenie "OFF" już jest rozwiązane, ale pozostaje jeszcze drugie skrajne położenie "OFF" więc trzeba następnie przeciąć czwartą ścieżkę (licząc w lewo od środka z lewej strony) od strony pokrętła wyboru w miejscu "OFF". To pole ma akurat przelotkę w odpowiednim miejscu - co umożliwia połączenie od strony baterii gdzie też trzeba by przeciąć jedną ścieżkę i połączyć jedną stronę do -BAT a drugą zmostkować do R47.