Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Power-mikser 4/8 Ohm subwoofer 6 Ohm

01 Sie 2020 17:29 216 10
  • Poziom 4  
    Posiadam power-mikser Yamaha Emx2 z kolumnami life L 8992 4 Ohm i bardzo fajnie mi to gra, na urodziny niedawno dostałem od wujka spory jak na moje warunki subwoofer Auna line 501 Sw (aktywny) ale jest on 6 Ohm.
    Czy dobrym pomysłem będzie podłączanie go pod mojego wzmacniacza i czy ma to jakikolwiek sens?
  • Pomocny post
    Moderator HydePark/Samochody
    SpikeBonnie napisał:
    Czy dobrym pomysłem będzie podłączanie go pod mojego wzmaka i czy ma to jaki kolwiek sens?

Skoro jest aktywny, to po co Ci wzmacniacz do niego? Wyjście SubOut łączysz do Line IN suba i grasz.
  • Poziom 43  
    Głośnik kolumny aktywnej, jest zasilany przez dopasowany do niego wbudowany w tą kolumnę wzmacniacz, więc impedancja tego głośnika nie ma żadnego znaczenia, bo sygnał z zewnętrznego wzmacniacza, podajesz na wzmacniacz/przedwzmacniacz kolumny aktywnej a nie bezpośrednio na głośnik tej kolumny.

SpikeBonnie napisał:
    czy ma to jaki kolwiek sens?

Może i ma?
    Jak nie sprawdzisz, to się nie przekonasz. :-)
    Powinno być ciut więcej basu.

Pozdrawiam.
  • Poziom 4  
    ArturAVS napisał:
    SpikeBonnie napisał:
    Czy dobrym pomysłem będzie podłączanie go pod mojego wzmaka i czy ma to jaki kolwiek sens?

Skoro jest aktywny, to po co Ci wzmacniacz do niego? Wyjście SubOut łączysz do Line IN suba i grasz.

Wzmacniacz mam juz od jakiegoś czasu bo gram na fortepianie i robie przymiarki pod estrade. Sprawdzałem przed chwilą suba podłączajac do niego satelitki które wziołem od wierzy i przy podłączeniu do telefonu grał sam subwoofer, nie zasilał kolumn podłączonych do niego.
    Za to ma wyścia i wejścia na wysokie tony.. czy to nie oznacza że musze podpiąć do niego sygnał z wyjścia stereo by kolumienki grały a suba pod wyście sub out? 🤔. Podłączyłem go do swojej yamahy iii gra ale bez efektu "wow". Jak na 500W to nie gra oszałamiająco, przy utworach z ciągłm basem brzmi świetnie ale przy dudnięciach jakby brakowało mu mocy.. nie wiem jak to inaczej określić.
  • Pomocny post
    Moderator HydePark/Samochody
    SpikeBonnie napisał:
    przy podłączeniu do telefonu grał sam subwoofer, nie zasilał kolumn podłączonych do niego

Bo w ten sposób to nie zagra. Spójrz na schemat połączeń w instrukcji; https://res.cloudinary.com/chal-tec/image/upload/bbg/10028434/bda/10028434.pdf
    Przy sterowaniu zewnętrznym wzmacniaczem przekazuje sygnał z wejść Hi Level In na Hi Level Out (do których podłączyłeś satelity), co w praktyce oznacza że głośniki średnio-wysokotonowe są podłączone do tego zewnętrznego wzmacniacza bezpośrednio. Podłącz satelity do wyjścia power miksera, a suba tak jak pisałem.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    SpikeBonnie napisał:
    Sprawdzałem przed chwilą suba podłączajac do niego satelitki które wziołem od wierzy i przy podłączeniu do telefonu grał sam subwoofer, nie zasilał kolumn podłączonych do niego.

Nie zasilał kolumn, bo nie ma wzmacniacza do ich zasilania.

To nie są:
    SpikeBonnie napisał:
    wyścia i wejścia na wysokie tony.

... a wyjścia i wejścia tzw. wysokopoziomowe a poprawnie; wysokonapięciowe. By na wyjściach HI LEVEL OUT uzyskać sygnał do kolumn szerokopasmowych, najpierw trzeba go podać na wejścia HI LEVEL IN z wyjść (SPEAKERS L i R) kolumnowych powermiksera.

W uproszczonej wersji połączenia powermikser - subwofer, można z wyjścia SUBWOFER OUT powermiksera, podać niskopoziomowy (liniowy, niskonapięciowy) sygnał na wejście LOW INPUT L subwofera.

Przełącznik PHASE na tylnym panelu subwofera, ustaw w takiej pozycji w której niskie tony z subwofera będą wg. Ciebie brzmiały najpełniej.
    Potencjometr FREQ, ustaw doświadczalnie (na ucho :-)) w okolicach 100- 150Hz, czyli gdzieś pomiędzy godź. 9-13.

SpikeBonnie napisał:
    gra ale bez efektu "wow". Jak na 500W to nie gra oszałamiająco,

Bo te 500W to moc marketingowa. Nawet nie bardzo wierzę w podawaną w manualu moc RMS 250W. Rzeczywistą moc tego subwofera, można by ocenić, gdyby był podany pobór z sieci, ale takiej informacji się nigdzie nie doszukałem. Może jest podana na tylnym panelu subwofera, w okolicy kabla sieciowego? Sprawdź, lub wrzuć fotki.
    Ja oceniam jego moc na ok. 1/4 mocy marketingowej. :-)
    Poza tym, moc to nie wszystko. Niemniej ważnym parametrem jest skuteczność (SPL) subwofera a tego parametru też w specyfikacji nie podają. :-(

SpikeBonnie napisał:
    gram na fortepianie i robie przymiarki pod estrade.

Mam nadzieję że nie z tym sprzętem. :wink:

Pozdrawiam.
  • Poziom 4  
    DjMapet napisał:
    SpikeBonnie napisał:
    Sprawdzałem przed chwilą suba podłączajac do niego satelitki które wziołem od wierzy i przy podłączeniu do telefonu grał sam subwoofer, nie zasilał kolumn podłączonych do niego.

Nie zasilał kolumn, bo nie ma wzmacniacza do ich zasilania.

To nie są:
    SpikeBonnie napisał:
    wyścia i wejścia na wysokie tony.

... a wyjścia i wejścia tzw. wysokopoziomowe a poprawnie; wysokonapięciowe. By na wyjściach HI LEVEL OUT uzyskać sygnał do kolumn szerokopasmowych, najpierw trzeba go podać na wejścia HI LEVEL IN z wyjść (SPEAKERS L i R) kolumnowych powermiksera.

W uproszczonej wersji połączenia powermikser - subwofer, można z wyjścia SUBWOFER OUT powermiksera, podać niskopoziomowy (liniowy, niskonapięciowy) sygnał na wejście LOW INPUT L subwofera.

Przełącznik PHASE na tylnym panelu subwofera, ustaw w takiej pozycji w której niskie tony z subwofera będą wg. Ciebie brzmiały najpełniej.
    Potencjometr FREQ, ustaw doświadczalnie (na ucho :-)) w okolicach 100- 150Hz, czyli gdzieś pomiędzy godź. 9-13.

SpikeBonnie napisał:
    gra ale bez efektu "wow". Jak na 500W to nie gra oszałamiająco,

Bo te 500W to moc marketingowa. Nawet nie bardzo wierzę w podawaną w manualu moc RMS 250W. Rzeczywistą moc tego subwofera, można by ocenić, gdyby był podany pobór z sieci, ale takiej informacji się nigdzie nie doszukałem. Może jest podana na tylnym panelu subwofera, w okolicy kabla sieciowego? Sprawdź, lub wrzuć fotki.
    Ja oceniam jego moc na ok. 1/4 mocy marketingowej. :-)
    Poza tym, moc to nie wszystko. Niemniej ważnym parametrem jest skuteczność (SPL) subwofera a tego parametru też w specyfikacji nie podają. :-(

SpikeBonnie napisał:
    gram na fortepianie i robie przymiarki pod estrade.

Mam nadzieję że nie z tym sprzętem. :wink:

Pozdrawiam.

Co do zdięcia jest w załączniku. Na subie nawet nie pisze ile pobiera prądu. Co do przymiarek na estrade. Spokojnie jestem początkującym w audio ale nie świerzakiem hy z kolumnami +-150W iść na estrade :D .
    Co do suba sam nie mam zielone pojęcia ile żeczywiście ma mocy. Jak dobrze go podkręcam to gra soczyście i z takim impetem że drży żyrandol a pudła stojące blisko lekko sie przesuwają ale tak jak wspomniałem wyżej to przy ciągłym basie. Przy uderzeniach nie wyrabia a już troche go testowalem.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Nie podają poboru z sieci, by po prostu kupujący nie mógł go skonfrontować z mocą podawaną w "specyfikacji". :-)

SpikeBonnie napisał:
    hy z kolumnami +-150W iść na estrade

Jak już pisałem, moc to nie wszystko. Na estradzie liczy się głównie efektywność, niezawodność, trwałość. Dobrej jakości i wysokiej efektywności (ok.98 dB) kolumnami estradowymi o nominalnej mocy 150W, zasilanymi odpowiednim wzmacniaczem, można ograć wcale niemałe imprezki.

SpikeBonnie napisał:
    Przy uderzeniach nie wyrabia

Czyli zapewne głośniki zniekształcają (pierdzą/charczą). Jeśli tak, to jest to efekt przeciążenia zbyt mocno wysterowanego wzmacniacza, który podaje na głośniki przesterowany sygnał. W sprzęcie użytkowanym w ten sposób przez dłuższy czas, mogą uszkodzić się głośniki a i wzmacniacz może odmówić posłuszeństwa, więc przy pierwszych objawach przesterowania, należy nieco stłumić sygnał potencjometrem volume.

Pozdrawiam.
  • Poziom 4  
    DjMapet napisał:
    Nie podają poboru z sieci, by po prostu kupujący nie mógł go skonfrontować z mocą podawaną w "specyfikacji". :-)

SpikeBonnie napisał:
    hy z kolumnami +-150W iść na estrade

Jak już pisałem, moc to nie wszystko. Na estradzie liczy się głównie efektywność, niezawodność, trwałość. Dobrej jakości i wysokiej efektywności (ok.98 dB) kolumnami estradowymi o nominalnej mocy 150W, zasilanymi odpowiednim wzmacniaczem, można ograć wcale niemałe imprezki.

SpikeBonnie napisał:
    Przy uderzeniach nie wyrabia

Czyli zapewne głośniki zniekształcają (pierdzą/charczą). Jeśli tak, to jest to efekt przeciążenia zbyt mocno wysterowanego wzmacniacza, który podaje na głośniki przesterowany sygnał. W sprzęcie użytkowanym w ten sposób przez dłuższy czas, mogą uszkodzić się głośniki a i wzmacniacz może odmówić posłuszeństwa, więc przy pierwszych objawach przesterowania, należy nieco stłumić sygnał potencjometrem volume.

Pozdrawiam.

Witam, sprubowałem jeszcze z pana radami i odpowiednio dostroiłem przez co już nie pierdzi aczkolwiek pojawił sie kolejny problem. Jak dołoże więcej mocy na wzmaka ten tłumi sygnał i miga co chwila dioda "power" a dźwięk idzie tylko z suba i to bardzo bardzo przytłumiony. Czy to jest już obiaw uszkodzenia końcówki mocy?
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    SpikeBonnie napisał:
    Czy to jest już obiaw uszkodzenia końcówki mocy?

Niekoniecznie a raczej wg. mnie efekt zadziałania zabezpieczenia przeciw-przeciążeniowego, lub limitera mocy. Po prostu w powermikserze Yamaha zastosowano któreś z tych zabezpieczeń (lub nawet oba) a te zabezpieczenia nie dopuszczają do wysyłania na kolumny przesterowanego sygnału ze wzmacniacza.
    Tak samo jak w przypadku subwofera, w takich momentach wystarczy nieco stłumić sygnał podawany na wejście końcówki mocy powermiksera, czyli albo volume kanału, albo volume sumy.

Trzeba pamiętać o tym, że ten powermikser pobiera z sieci ok. 90W, więc jego nominalną moc oceniam na ok. 2x30-40W a ponadto zasila kolumny o bardzo niskiej sprawności (brak tego parametru w specyfikacji kolumn), która na pewno nie przekracza wartości 90 dB, więc nie ma się co spodziewać po tym systemie "ściany dźwiękowej". :-)

Na pewno sporo głośniej zestaw by zagrał, po zastosowaniu przynajmniej względnej jakości kolumn typowo estradowych.

Pozdrawiam.
  • Poziom 4  
    Pokombinowałem z ustawieniami wzmacniacza i suba dzięki czemu udało mi się wycisnąć z suba więcej bez wyłączania sie wzmacniacza.