Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Unitra Irena MOT-753 - Unitra Irena przestrojenie tylko do 93 MHz

grundigfan 05 Aug 2020 23:03 3189 52
    diantus
    Level 32  
    grundigfan wrote:
    Wymontowałem trymer heterodyny, Dobrałem w jego miejsce kondensator 10p

Sprawdź jaki będzie zakres strojenia z wymontowanym trymerem i bez tego kondensatora w zamian za trymer. Może w ten sposób będzie dobrze? Może w takim układzie nieco będzie luzu poza zakresem, może obejmować np. 98 do 120 MHz ale to nie szkodzi.
  • Helpful post
    pawelr98
    Level 39  
    Trymer generalnie jest pożądany bo ciężko jest dobrze zestroić radio mając tylko jeden zmienny element.

To co czasem warto zrobić to załatwić sobie trymer o mniejszej wartości i dolutować kondensator stały.
    W ten sposób dużo wygodniej się dostraja bo pełen obrót trymera odpowiada mniejszej zmianie pojemności.

Jeśli dla 10pF stałego jest dobrze, to można np. wstawić trymer 2-6pF i równolegle dolutować 5.6pF lub nieco więcej.
    W ten sposób można znaleźć ten pożądany zakres.
    grundigfan
    Level 11  
    Wydaje mi się że namierzyłem źródło problemu, być może nie trzeba było skracać heterodyny do 3 zwojów, w jowicie 3 po skróceniu zostało 4, być może wyszła z fabryki z taką ilością zwojów, stąd kondensator 39p zamiast 56, a może ktoś próbował ją przestoić, nie wiem. W każdym razie nawinąłem nową cewkę, niestety nie wzbudza się. Spróbuję użyć innego drutu (użyłem starej srebrzanki, ale było trochę cyny na niej). Pod spodem są jeszcze w okolicach cewki heterodyny 2 rezystory, których nie mogę znaleźć na schemacie. Gdy jeden z nich odłączę radio pracuje głośniej.
    grundigfan
    Level 11  
    Nie mam już pomysłów, agregat ma Zakres zmiany10p, przy 4 zwojach heterodyny 98mhz jest w przy max. Wkręcanym rdzeniu na połowie agregatu, a 118 Mhz nie mogę uzyskać. Pod spodem są 2 rezystory „Widmo”, około 5k5 1 łączy 2 końce heterodyny, drugi łączy bazę tranzystora z masą. Gdy rezystory są rozłączone napięcia tranzystorów są wyzsze niż naschematach.
    diantus
    Level 32  
    Sprawdź zakres strojenia bez trymera i kondensatora w zamian za trymer jak już pisałem wyżej, post #31.
    grundigfan
    Level 11  
    Rdzeń wykręcony Na zewnątrz na 1/2 długości z karkasu. Heterodyna pracuje od 107.600MHz do 134.900mhz. jak dam kondensator 2p jest 105.8 MHz - 131.8 MHz, 4p 104.8 -129.9. Gdy założę 5p 97,4 Mhz w dole, ale 118 Mhz już nie złapie
  • Helpful post
    diantus
    Level 32  
    Wykręć rdzeń mosiężny nawet całkowicie i bez dodawania kondensatora za trymer. Może w ten sposób da się osiągnąć potrzebny zakres. jeśli nie, trzeba będzie dodać jeden zwój do cewki heterodyny bez przesuwania odczepu.
    grundigfan
    Level 11  
    Udało się, fundament postawiony :) heterodyna pokrywa zakres Niemal idealnie przy 4 zwojach i kondensatorze 3p zamiast trymera (Oryginalny trymer miał 7p minimum). Jest jeszcze jedna sprawa czuć cewki heterodyny i w.cz. Nie powinny być nawijanie w odwrotnych kierunkach ? Bo u mnie oryginalnie były nawinięte w tych samych, Na filmiku z Irena na YT O ile dobrze zobaczyłem również są nawinięte. W tym samym.
  • Helpful post
    diantus
    Level 32  
    Teraz pozostaje zestrojenie elementów L402 w pobliżu 88MHz i C406 w pobliżu 108MHz na max odbieranego sygnału. Kierunek nawinięcia tych cewek nie ma znaczenia.
    grundigfan
    Level 11  
    Heterodyna działa w nowym zakresie, stacje w dolnej połowie tego zakresu łapie kilka stacji, w górnej cisza. Jeśli dotknę palcem lub punktu PP2 zaczyna odbierać głośno stację z górnego zakresu. Od kiedy mam ten odbiornik nie odbierały średnie fale, teraz nie moge również złapać jedynki na długich. Sprawdzę jutro ul1211, czy może być tak, że winę ponosi LC wzmacniacza w.cz. ? Może tu również trzeba trochę pokombinować z cewką lub trymerem ?
    diantus
    Level 32  
    Czy zmniejszyłeś ilość zwojów L402? Ile ma aktualnie zwojów, jaki rdzeń? Bez tych wiadomości nikt nie da odpowiedzi.
    grundigfan wrote:
    winę ponosi LC wzmacniacza w.cz. ?

Tak.
    grundigfan
    Level 11  
    Tak skróciłem o ile dobrze pamiętam o 2 zwoje. Teraz ma 5 zwojów rdzeń jest mosiężny. Trymer wg schematu to 7-35, gdy nim ustawiam tylko w jednym punkcie się poprawia odbiór wysokich częstotliwości, podczas gdy w innych odbiornikach, które przestrajałem są takie co najmniej 2 punkty. Sprawdzę jutro trymer oraz spróbuje wstawić o mniejszej początkowej pojemności.
    diantus
    Level 32  
    Regulacja trymerem w pobliżu 108MHz - kiedy najlepszy odbiór przy pojemności minimum, czy maksimum - potrafisz się zorientować po tarczy trymera?
    To samo dla regulacji rdzeniem w pobliżu 88MHz - kiedy najlepszy odbiór przy rdzeniu wkręconym, czy wykręconym?
    Te informacje są konieczne dla kierunku dalszych działań z obwodem LC wzmacniacza w.cz..
    grundigfan
    Level 11  
    108 MHz - porównywałem położenie z trymerem heterodyny zaczyna się odbiór w okolicach minimum, 98 MHz - trudno stwierdzić, tylko w skrajnych położeniach (min - max) się pogarsza
  • Helpful post
    Andrzej L.
    Level 31  
    Pojemność trymera ustalana wizualnie bywa mylna. Nie zawsze napylona okładka na ruchomym telerzyku-rotorze trymera ceramicznego, gdy znajduje się na wysokości nóżki nieruchomej okładki-statora pokrywa się z jego max pojemnością (bo nie widzimy jak jest napylona nieruchoma okłada nakryta ruchomym talerzykiem. Dobrą szkoła przed strojeniem jest sobie taki trymer wylutować z układu wzmacniacza w.cz. i zmierzyć (lub na danym obwodzie zrobić generator i w ten sposób ustalić min i max pojemności trymera w obwodzie). Następnie ołówkiem, pisakiem zaznaczyć sobie punkt na talerzyku trymera, który ustawiony na wysokości nóżki statora daje max pojemność. Bez tego jest macanie po ciemku, bo zgadujesz czy jesteś już ustawiony na max pojemności trymera czy na minimum.
    W przypadku heterodyny nie ma problemu bo widać na częstościomierzu, że osiągnęliśmy w danym położeniu max lub minimum częstotliwości oscylacji co odpowiada min lub max pojemności trymera. Stroisz to na słuch? :)
    W typowych obwodach na pasmo radiowe 100MHz trymery 3-10pF, mogą być 2-6pF - najwyżej dołożysz równoległą pojemność stałą. Te 7pF jako minimum trymera jak sam widzisz może być za dużo i nie zestroisz obwodu.
    diantus
    Level 32  
    Trymery w tym odbiorniku mają wysoką pojemność minimalną - 7pF (7/35pF). Wymień trymer C406 na inny o mniejszym minimum.
    Sprawdź w międzyczasie odbiór z wymontowanym trymerem przy ponownym zestrojeniem rdzeniem w L402 w pobliżu 88MHz.
    grundigfan
    Level 11  
    Wymontowałem trymer stacje a górnym zakresie była słyszalna, nie miałem trymeru poniżej 5p, sprawdziłem na kondensatorach. Moc sygnału zwieszała się kiedy zamontowałem kondensator 2p, mniejszego nie miałem, gdy dałem 3p to sygnał słabł. Sygnał w dolnej połowie jest najlepszy kiedy rdzeń jakieś 3mm powyżej zwojów. Wynika z tego, że trzeba zmienić ilość zwojów, zwiększyć ?
    diantus
    Level 32  
    Z prób wynika że trzeba dodać na 1 zwój do L402. Na razie bez trymera C406. Sprawdź jeszcze z dołączeniem anteny do emitera T401, czy lepszy odbiór.
    grundigfan
    Level 11  
    Okazało się że w głowicy był wmontowany między trymerem w.cz. a masą kondensator 12p, którego również nie było na schemacie. Po wylutowaniu jest ok. Wylutowałem też rezystor widmo łączący końce heterodyny. Problem zawężonego pasma w tym modelu był jeszcze jeden. Według instrukcji serwisowej ma tam być napinacz skali. U mnie nie było, tylko sprężynka przy sznurku. Sznurek skali musiał być nawinięty o 1 zwój więcej niż według instrukcji serwisowej, co z kolei powodowało, że nie do końca przesuwał kondensator.
    grundigfan
    Level 11  
    Trzeba było jeszcze przesunąć ceki najbliżej siebie oraz wysunąć maksymalnie rdzeń w filtrze wejściowym L401, co znacznie poprawiło czułość w górnym zakresie.
    grundigfan
    Level 11  
    usunięcie nieoznaczonych na schemacie dodatkowych kondensatorów