Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CRB Diamond 901S - Restauracja starych organów elektronicznych

01 Sie 2020 21:38 588 5
  • Poziom 34  
    Witam.
    Od lat zafascynowany wszelkimi klawiszami, a organami elektronicznymi zwłaszcza, zrobiłem sobie prezent na imieniny (bo ja Krzysiu jestem :) ) i kupiłem za psie grosze grata do majsterkowania na długie, zimowe popołudnia.
    Sprzęcisko to, jak widać na załączonych obrazkach, jest w stanie dość ładnym, chociaż urodziło się gdzieś w latach '75-'78 ubiegłego wieku.
    Ogólnie sprzęt gra, ale nie do końca- klawiatura nożna nie gada, sekcja rytmiczna też, brakuje trzech manetek od funkcji/registrów, w środku pająki i ogólny mysi śmietnik, choć okablowanie OK. Organy mają w bebechach system wirującego głośnika (takie niby-Leslie :P )- o dziwo, działa, napęd z dwoma silniczkami (dwie prędkości) przełączany elektromagnesami. Połamana "podłoga", chyba w transporcie, ale to drobiazg. Oba manuały sprawne, ale do czyszczenia i regulacji skoku klawiszy plus ogólne mycie. Drobne uszkodzenia forniru.
    I teraz- jeżeli ktokolwiek z kolegów ma jakiekolwiek materiały dotyczące tego instrumentu lub zbliżonych, będę wdzięczny za podzielenie się- firma CRB już nie istnieje, w necie mało co można znaleźć. Na przestrzeni lat zdarzało mi się naprawiać sporo różnych "klawiszy", ale to były w większości "parapety" Yamahy, Rolanda/Rhodesa, Korga. Ze starszych Vermona Formation2, nasze Estrady, B11- ten sprzęt to nieco inny segment.
    Pozdrowienia, V.

Uwaga- temat rozwojowy. W miarę postępu prac będę zamieszczał zdjęcia, opisy, co mi tam do łba wpadnie. Proszę o niezaśmiecanie tematu wątkami/postami bez związku- nie interesują mnie żadne rewelacje niezwiązane z opisywanym sprzętem, poboczne wstawki będę raportował do działu moderacji.
    CRB Diamond 901S - Restauracja starych organów elektronicznych CRB Diamond 901S - Restauracja starych organów elektronicznych
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 43  
    Bardzo podobne do organ Elka, z którymi zetknąłem się na początku lat 80-tych.

Pozdrawiam.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 34  
    DjMapet napisał:
    Bardzo podobne do organ Elka

Podobnych jest całkiem spore stadko, mnie interesuje TEN model i wszelkie info na JEGO temat ewentualnie zbliżonych z serii Diamondów produkcji CRB Elettronica
    https://www.capponiclaudio.it/storia-della-crb-elettronica/
    (Na wypadek jakby stronka zniknęła zapisałem zawartość w pdf)
    EDIT:
    Efekt niby-Leslie, opatentowany przez pana Osimo.
    Układ wirującego głośnika, zamontowanego w tubie (układ compact), doprowadzenie sygnału poprzez "półosie", na których tuba wisi w oprawkach łożyskowych- łożyska izolowane, kontakt dla sygnału poprzez (też izolowane) blaszki.
    Napęd- dwa silniczki ze zwojem zwartym, w tym jeden z kółkiem stanowiącym układ przekładni, drugi z gołą osią, napęd cierny, napęd przekazywany na koło pośrednie, zawieszone wahliwie- kołyska przełączana dwoma elektromagnesami (wybór prędkości wirowania głośnika). Dalej napęd idzie paskiem tekstylnym na duże kółko, zamocowane na "półosi" tuby głośnika.
    Obecnie moduł odkurzony, wyczyszczony, łożyska naoliwione- idzie na półkę.

Po odcyfrowaniu naklejki fabrycznej odkryłem, że sam moduł był wyprodukowany w maju 1979 roku i to prawdopodobnie jest też data produkcji instrumentu.
    CRB Diamond 901S - Restauracja starych organów elektronicznych CRB Diamond 901S - Restauracja starych organów elektronicznych CRB Diamond 901S - Restauracja starych organów elektronicznych

UPDATE:
    Stał się cud!
    Dzięki pomocy kolegi andy33 z forum trioda.pl udało się nawiązać kontakt z kolekcjonerem różnych starych dokumentacji sprzętu organopodobnego we Wloszech i zdobyłem servis manual do tego modelu- jest dobrze :P
    V.
  • Poziom 34  
    Jedziemy dalej
    Blok zasilacza głównego, wzmacniaczy i klawiatury nożnej.
    Zasilacz symetryczny, według fabryki +/-25VDC, dawał ok. +/-28VDC- cóż, organy wyprodukowane pod sieć 220V 50Hz, mamy teraz 230V, a właściwie ok. 240V. Strach mnie nieco męczył, bo i kondensatory w zasilaczu na 25VDC, i sporo już niespotykanych układów scalonych w wielu modułach... Co prawda moduły mają odrębne stabilizatory klasy 7805, 7812, 7912 ale to stara produkcja, a nuż któryś stabilizator zdechnie przez zbyt wysokie napięcie na wejściu? Tymczasem kolega @jarek_lnx w poście https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18869234#18869234 przypomniał mi stary indiański sposób na obniżenie napięcia sieciowego
    co niniejszym popełniłem
    z prawej dołożony transformatorek 230/18V (nawet otworki w podstawie pasowały)

spowodował obniżenie napięcia zasilania do bezpiecznego poziomu
    Napięcie sieci
    Napięcie za układem redukcji
    Wzmacniacze sprawne (na szczęście), zbudowane są driverach NE541PHA, już nie do zdobycia raczej, i na komplementarnych parkach RCA BD182/BDX18, zasilane każdy z własnego segmentu zasilacza
    CRB Diamond 901S - Restauracja starych organów elektronicznych CRB Diamond 901S - Restauracja starych organów elektronicznych
    Wzmacniacze grają czysto. Jakoś mnie to nie dziwi, ale kondensatory elektrolityczne trzymają parametry, mimo że wyprodukowane w 1979 roku :)
    Czyli na dziś podstawowy moduł sprawdzony i gotowy do użycia.
    Ciąg dalszy nastąpi w miarę postępów w robocie.
  • Poziom 34  
    Prace powoli idą, ale idą...
    Instrument dostał nową "podłogę" ze sklejki #16mm wraz z beleczką dolną (starej nawet nie chciało mi się odzyskiwać) Trochę fotek przy okazji
    puszka z blachy ocynkowanej to reverb sprężynowy, zespół trzech głośników, zwrotnica, pedał ekspresjii... Głośniki wbrew pozorom są nietypowo podłączone- średio- i wysokotonowy wraz z zwrotnicą są zasilane z jednego wzmacniacza, niskotonowy z drugiego, ale w razie wyboru dźwięku przestrzennego głośnik jest odłączany a w jego miejsce przyłączany głośnik wirujący ("Leslie" efekt)

Elektronika zbudowana w systemie modułowym, większość modułów można rozłączać, reszta wlutowana w płyty-matki. Wszystkie układy scalone w podstawkach
    CRB Diamond 901S - Restauracja starych organów elektronicznych CRB Diamond 901S - Restauracja starych organów elektronicznych CRB Diamond 901S - Restauracja starych organów elektronicznych CRB Diamond 901S - Restauracja starych organów elektronicznych
    Klawiatury rozebrane w drobny mak, umyte i poskładane, pozostała regulacja.
    Jeden manuał ma kontakturę "drutową", drugi ma styki ruchome w postaci sprężynek z drutu srebrzonego (tak samo jest wykonana kontaktura klawiatury nożnej)
    Podobnie są wykonane zestyki przełączników registrów i efektów
    Uszkodzony łącznik zasilania wymieniony na nowy- ciekawostka, oprócz tanich, chińskich szajsów za 1,2zł, które gryzą w palce i w oczy, można też kupić porządne (pewnie też chińskie) ale za ok. 5-8zł :P Tu podszedł mi C6053ALBR3 prod. Arcoelectric
    W międzyczasie znalazłem na eBay procesor (!?) sekcji rytmicznej, nowy, nieużywany!
    Najbliższe plany- dorobić brakujące klawisze przełącznika registrów, zapewne metodą odlewu z żywicy. Foremka z silikonu modelarskiego właśnie się robi, kwestia poćwiczenia z typem żywicy- może zacznę od poliestrowej? Nie chcę się bawić w barwioną, pójdę w kierunku malowania, kwestia dobrać kolorek (kość słoniowa). Skoro dobrze się trzyma na łatanych blachach aut to tu pewnie też styknie. Nie wiem jak z łamliwością, zobaczymy.
  • Poziom 34  
    Powoli do przodu.
    Brakujące przyciski dorobione. Odlane z żywicy poliestrowej (błąd! spory skurcz itd) i pomalowane na razie mogą być, może kiedyś zrobię je z żywicy typowej do odlewów precyzyjnych.
    Silikon MM922 na foremkę rewelacja- nawet napis z wzorcowego klawisza się odwzorował :)
    Kolejno- foremka, surowy odlew, efekt końcowy
    CRB Diamond 901S - Restauracja starych organów elektronicznych CRB Diamond 901S - Restauracja starych organów elektronicznych CRB Diamond 901S - Restauracja starych organów elektronicznych
    Trzeba pomyśleć nad wykonaniem napisów...

Klawiatura pedałowa. Oryginalnie klawisze tonowe miały nakładki z jakiegoś plajstyku, który po latach zrobił się bardzo kruchy i popękał. Klawisze półtonowe mają też nakładki plasticzane, ale w ładnym stanie, nie ma sensu ruszać.
    Nowe nakładki zrobione z buka, ładnie korespondują z fornirowaną obudową instrumentu.
    Po kolei- wstępnie ukształtowane nakładki z zatopionymi od spodu śrubkami M3 do mocowania,
    Po frezowaniu, szlifowaniu, bejcowaniu
    Raz kapon, dwa razy Domalux Silver
    I po poskręcaniu do kupy
    Ciąg dalszy w planach :)
    V.