Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Konstrukcja stalowa wytrzymałość profilu

TEODOR66 02 Aug 2020 19:07 2610 14
Computer Controls
    TEODOR66
    Level 3  
    Witam
    Mam w planach budowę tarasu z profilu stalowego mam problem z dobraniem odpowiednich profili na konstrukcje żeby wytrzymała obciążenie górnej platformy 2 tony.
    Chciałbym użyć profilu kwadratowego zamkniętego
    Konstrukcja będzie spawana
    Pozdrawiam
    Attachments: To view the material on this forum you must be logged in.
  • Computer Controls
    palmus
    Level 33  
    Jakie mocowanie w podłożu?
    Wysokość 450cm to jak nic, konieczność stosowania stężeń pomiędzy "nogami" dla stabilności konstrukcji.Podobnie w poziomie na platformie.
    TEODOR66
    Level 3  
    Mocowanie na śruby w podłożu betonowym
    Nogi 450 cm przechodzą w połowie przez strop i pod stropem będzie dodatkowo belka wspawana dla sztywności

Dla stabilności z tylna belka 330 cm. Będzie przykręcona do ściany
  • Computer Controls
    palmus
    Level 33  
    A te 2 tony będą leżeć punktowo czy na całości?W pionie zrobił bym kratownicę.To duże wysokości.
    Konstrukcja nie będzie wsparta na stropie?
    TEODOR66
    Level 3  
    Te 2 tony to maksymalne obciążenie jakie przyjąłem i będzie po całej platformie rozstawione

Wolałbym dać większy profil niż spawać kratownice ze względów estetycznych
  • Helpful post
    palmus
    Level 33  
    Profil kwadratowy 100×100×4mm.
    "Ruszt" może być p z mniejszego, lepiej prostokątny( np. 100x50x4) pewnie 80x40x3 też dałby radę, ułożony na sztorc.Rozstawienie zależy od tego czy pokryjesz to jakimś podestem ( blacha, OSB, deski) czy nie.
    Moim subiektywnym zdaniem:)
    TEODOR66
    Level 3  
    Na górze będzie sklejka antypoślizgowa taka jak na paki busów która dodatkowo usztywni „ruszt” i oczywiście dwie belki wzdłuż żeby je podkręcać

Czy tą Belkę 100x100x4 mógłbym zastąpić 80x80x5 pole przekroju ma nieznacznie mniejsze myśle ze nie będzie słabsza ???

Pozdrawiam i dzięki za pomoc
    piotrek0207
    Level 20  
    TEODOR66 wrote:
    Czy tą Belkę 100x100x4 mógłbym zastąpić 80x80x5 pole przekroju ma nieznacznie mniejsze myśle ze nie będzie słabsza ???

Nieznacznie? O 36% mniejsze.
    TEODOR66
    Level 3  
    Mi wyszło pole przekroju dla belki 80x80x5 równe 1500mm2
    A dla belki 100x100x4 równe 1536mm2

A to daje 3,4% różnicy 🤔
    Popraw mnie jeśli źle policzyłem
    piotrek0207
    Level 20  
    A czy 100 i 80 to nie są zewnętrzne wymiary profilu?
    TEODOR66
    Level 3  
    Oczywiście ze tak

Natomiast maja rożna grubość ścianek co za tym idzie w przekroju maja podobne pole
    piotrek0207
    Level 20  
    Nie chce tu się wdawać w dyskusje o wytrzymałości materiałów. Kolega niech poczyta o momencie bezwładności figur płaskich i od czego on zależy i weźmie do obliczeń porównawczych proste zginanie belki o jednym i drugim przekroju. W wypadku tej konstrukcji obciążenie jest innego rodzaju. Dochodzi wyboczenie. Moim zdaniem bez przekątnych zastrzałów na bokach się nie obejdzie. Konstrukcja jest wysoka i duża masa na górze.
    palmus
    Level 33  
    Właśnie zastrzały. Przemyśl jeszcze raz konstrukcję gdzie da się wstawić UKOŚNE wzmocnienia.
    No i szkielet pod ową sklejkę.Czy na pewno tylko 2 belki?
    TEODOR66
    Level 3  
    Zastrzały raczej odpadają bo mógłbym je wstawić jedynie na dwóch bokach żeby nie przeszkadzały, wole użyć większych profili.

Natomiast górny podest będzie miał dwie belki po krótszej długości plus poprzeczne wzmocnienia z mniejszych profili. Ogranicza mnie tutaj wymiar sklejki która chce użyć.

Na dłuższych nogach będzie wspawana belka poprzeczna na wysokości 1m plus będzie usztywniona w stropie przez który będzie przechodzić
    palmus
    Level 33  
    Może przynajmniej takie:
    Konstrukcja stalowa wytrzymałość profilu
    W każdym razie coś trzeba dać.Albo nogi zrobisz nie z profili tylko z kratownic, coś podobne jak konstrukcje estradowe.